Premiéry

Říjen 2020 | Září 2020 | Léto 2020 | Červen 2020 | Květen 2020 | Březen 2020 | Únor 2020 | Leden 2020 | starší 


foto: archiv Divadla TramtarieOlomoucká Tramtarie reaguje na současnou situaci bleskurychle napsanou romantickou komedií z doby koronavirové. S nadhledem, humorem i laskavostí vypráví příběhy lidí, jako jsme my, žijící v této nelehké době. Učitel vedoucí svoji hodinu přes internet, policista striktně dbající na dodržování neustále se měnících vyhlášek či mladí milenci potýkající se s veškerými hygienickými opatřeními. Pojďme se opět potkávat a zase se spolu smát. Inscenace Láska za koronu vznikla exkluzivně pro Divadelní červen open-air na Korunní pevnůstce (reprízy v divadle v tuto chvíli plánovány nejsou). Komediální inscenaci pod režijním vedením Vladislava Kracíka, který je též autorem hry, nazkoušeli Tereza Toth Čápová, Dominika Hrazdílková, Marek Zahradníček, Miroslav Černý, Barbora Šebestíková, Václav Stojan a Vít Pištěcký.
premiéra: 30.5.2020 | foto: archiv Divadla Tramtarie
foto: Jakub PodešvaWanna stand up to racism? Wanna stand up? Let´s stand up then! Že nemáte předsudky? Že nevidíte černobíle? Vydejte se na česko-romskou stand up expedici pod vlastní šedou kůru mozkovou! Do vývojově starších držav takzvaného hadího a savčího mozku, jimž jde o jediné: o přežití. Pečlivě sestavený česko-romský tým performerů o česko-romském soužití. O předsudcích na obou stranách pomlčky. O (ne)možnostech jejich korekce. S humorem i bez něj. V netradičně rozvrženém prostoru a s živou hudbou. Za časů sílící xenofobie a rasismu, v nichž si i nejvyšší savčí mozek státu dovolí vypustit lež, že 90 % Romů nepracuje. Kolektivně autorský tvar se vším všudy... Pozvání na Provázek přijal režisér Jiří Havelka. V inscenaci účinkují Pavlína Matiová, Kristina Richterová, Tereza Volánková, Dalibor Buš, Dušan Hřebíček, Dominik Teleky a David Tišer.
premiéra: 29.5.2020 | foto: Jakub Podešva
foto: Rostislav ŠimekHra zkoumající dvojí pohled na historii a pohodlnost společnosti, která ignoruje i popírá nepříjemná fakta. Silná alegorie současnosti, kdy se do vedení dostávají politici typu Donald Trump... Tracy Letts, herec, ostřílený americký dramatik a v neposlední řadě držitel Pulitzerovy ceny, psal tento text před a v době posledních amerických prezidentských voleb a ač jde o hru politickou, Letts vydržel nesklouznout k satiře současného vedení. Text, který je s úspěchem uváděný i na Broadwayi, bude inscenován v netradičním scénografickém řešení, které diváky dostane více do děje a navodí iluzi, že oni sami jsou přímo účastni zasedání městské rady městečka Big Cherry. Důmyslně vymyšlená scénografie využila variabilnosti sálu Divadla v Celetné a vytvořila arénu, kdy diváci sedí naproti sobě a mezi nimi se nachází jednací místnost. Hrají Aleš Petráš, Lukáš Jůza, Martina Prášilová, Adrian Jastraban, Petr Halíček, Matouš Ruml, Irena Kristeková, Jakub Špalek, Jitka Nerudová, Tomáš Karger a Pavel Lagner. Režisérem inscenace je Filip Nuckolls.
premiéra: 25.5.2020 | foto: Rostislav Šimek
foto: Martin ŠpeldaInscenace Dodo Gombára se dívá skrze starou antickou hru na naši současnost. Sofoklovo rodinné a politické drama zaostřuje na souboj idejí a střet generací. Jedině osobní odvaha ti pomůže se vzepřít! Jenom vzpoura ti pomůže dospět! A jen když si dospěl až sem, můžeš procitnout… Antigona přes zákaz krále pohřbí svého padlého bratra. Nepsané zákony postaví výš, než stojí zákony světské. Je však chycena a poslána na smrt. Královské moci se v tu chvíli ale nepostaví samotná… V autorském zpracování Sofoklovy hry účinkují Andrea Berecková, Kryštof Rímský, Anna Fišerová, Petr Uhlík, Marta Vítů, Adam Ernest a Lukáš Černoch.
premiéra: 25.5.2020 | foto: Martin Špelda