Premiéry

Říjen 2020 | Září 2020 | Léto 2020 | Červen 2020 | Květen 2020 | Březen 2020 | Únor 2020 | Leden 2020 | starší 


foto: archiv Komorní scény ArénaJedno z nejslavnějších děl evropské literatury v dramatizaci předního světového filmového režiséra, jenž román přepsal do podoby komorní divadelní hry, soustředěné k základním tématům předlohy. Tím prvním je odhalování vraždy lichvářky a její sestry, které se odehrává v napínavých dialozích Raskolnikova s vyšetřovatelem vraždy Porfirijem Petrovičem, jenž si s Raskolnikovem pohrává jako kočka s myší. Druhým tématem je pak morální očista, kterou podstupuje Raskolnikov inspirovaný mladičkou Soňou... Rasoklnikova v Aréně ztvární Adam Langer. Dále hrají Viktória Pejková, Šimon Krupa, Milan Cimerák, Vladislav Georgiev, Vojtěch Lipina, Marek Cisovský, Petr Pěnkava, Dana Fialková a Petra Kocmanová. Režisérem inscenace je André Hübner-Ochodlo.
premiéra: 20.6.2020 | foto: archiv Komorní scény Aréna
foto: Jiří SejkoraZábavný pohádkový příběh tří vysloužilých vojáků, kteří se zapletou do světa kouzel a jejich povahy a pocit moci je svedou proti sobě. Jak naloží dělostřelec Pankrác, dragoun Bimbác a vojenský kuchař Servác s dary, které dostanou od dobrosrdečných skřítků? Při svém putování se dostanou do království Monte Albo, kde se Bimbác zamiluje do princezny Bosany. Ta je nejen krásná, ale také proradná a postupně vojáky o všechny dary připraví a nechá je vyhnat. Zatímco se princezna s králem radují, co všechno budou moci s kouzelnými věcmi podnikat, vojákům ještě dlouho trvá, než pochopí, co je pro ně na světě opravdu nejdůležitější. Pak se znovu objeví skřítci a zavedou veterány ke stromům s kouzelným ovocem. Po něm naroste Bosaně dlouhatánský nos, který dokonce překročí hranice království. Pomoci jí může jen ovoce z jiného stromu... V pohádkové inscenaci, která premiérově bude uvedena na letní scéně na Kunětické hoře, hrají Martin Mejzlík, Alexandr Postler, Tomáš Lněnička, Veronika Malá, Ladislav Špiner, Petra Janečková, Martina Sikorová, Karolína Šafránková, Ludmila Mecerodová, Jan Musil, Petr Borovec a další.
premiéra: 20.6.2020 | foto: Jiří Sejkora
foto: Jerry HášaKomedie o zvláštnosti vztahů a věčném hledání štěstí mezi muži a ženami. Člověk je podivný tvor a i uprostřed totální apokalypsy nepřestane doufat. Někdy k povzbuzení stačí jen maličkost. Režie čtyř hereckých a pěveckých duetů z pera Petera Quiltera se ujal Jakub Nvota. Monika Absolonová a Filip Blažek se v ní postupně představí v rolích dvou životních ztroskotanců seznamujících se na inzerát, poté se promění ve velkého šéfa a jeho věrnou sekretářku. Chybět nebude ani manželský pár na dovolené snů, a nakonec ne úplně nejmladší nevěsta, co se za „podpory“ svého cynického bratra vdává již potřetí. Inscenace bude přes léto uváděna na Letné scéně Vyšehrad.
premiéra: 15.6.2020 | foto: Jerry Háša
Absurdní drama světoznámého dramatika Edwarda Albeeho, které při své premiéře roku 1962 způsobilo obrovský skandál. Nabouralo optimistickou poválečnou náladu Američanů a vysmálo se jejich budování „amerického snu“. Postavilo veškeré hodnoty na hlavu a zpochybnilo základní jistoty. Například jistotu, že jazyk slouží ke komunikaci. Večírek. Hostiteli jsou stárnoucí profesora a jeho žena, kteří si prostřednictvím virtuálního světa a virtuálních příběhů dokážou ubližovat s šokujícím gustem a razancí. Pravděpodobně proto, aby dokázali sami sobě, že ještě žijí. Hostem je mladý pár na začátku vztahu i kariéry, plný iluzí o budoucím životě. Romantická představa o harmonii manželské lásky je cupována na kousky. A Edward Albee tak činí skrze absurditu. Realita a iluze na sebe tvrdě narážejí, hrdinové hry unikají z nejistoty vlastní existence do náruče iluze. Prolínání a konflikt těchto dvou světů žene děj jedné noci dál a dál. Skrze pichlavé, vtipné dialogy, psané s ironickým až cynickým nadhledem, založené na principu agresivní hry se odhalují ta nejintimnější tajemství, vyjevují se komplexy, traumata a úzkosti, hrají se kruté a cynické hry, všechny hranice jsou překročeny. A možná je pád na absolutní dno šancí na nový začátek. Inscenace bude uváděna v komorním Studiu Beseda. Hrají Zora Valchařová-Poulová (Martha), Filip Richtermoc (George), Anna Peřinová (Honey) a William Valerián (Nick). Inscenaci připravil režisér Michal Hába.
premiéra: 13.6.2020
foto: Martina VenigerováNick je mladý svobodný muž z New Jersey, který pravidelně navštěvuje prarodiče z matčiny i otcovy strany. Jeho italsko-američtí příbuzní, jsou plní temperamentu a k hádce nemají daleko. Jde jim především o blaho jejich vnuka, kterému se rozhodnou najít vhodnou partnerku, aby také zapustil své vlastní kořeny. Má mladá generace úctu k tradicím a rodinnému zázemí? Chtějí se mladí vázat nebo dávají přednost kariéře a profesnímu úspěchu? Současný úspěšný komediální americký autor Joe DiPietro dokáže diváka od srdce rozesmát i pohnout k slzám... V režii Zdeňka Bartoše hrají Milan Ligač, Ivana Nováčková, Petr Bucháček, Eva Reiterová, Martin Hrubý a Malvína Pachlová.
premiéra: 12.6.2020 | foto: Martina Venigerová
foto: Michaela ŠkvrňákováDavid Drábek se do malého vinohradského Divadla D21 vrací po téměř deseti letech. Jeho autorská inscenace je parafrází slavného amerického filmu „Rain Man“: Příběh rodiny, které do života nečekaně vstoupí Adina – žena s duší dítěte. Inscenace Rain Woman odkrývá téma lásky navzdory spoluprožité bolesti. Téma rodiny a také fatálního vlivu našeho dětství na celý další život. Scéna přestavující světlý pokoj bytu, je zaplňována pouze čtyřmi herci. Hostující Ivana Machalová ztvární postavu Adiny, její sestru pak hraje domácí Hana Mathauserová. Ženské duo doplňuje nejnovější člen souboru Marek Zeman a znovu se vracející host Gustav Hašek.
premiéra: 11.6.2020 | foto: Michaela Škvrňáková
foto: Dita HavránkováNarcistní alegorie s prvky absurdní grotesky. Autorská variace na původní text A. Bronnena Vatermord jako jevištní obraz o hledání smyslu tradiční rodiny daleko za bezpečným koncem dějin. Kde leží hranice mezi bezpodmínečnou osobní a tvůrčí svobodou a rodinnými pouty? A co se nachází za touto hranicí? Rodina jako útočiště, jako zdroj společenského násilí nebo jako obyčejný ekonomický subjekt? Scénické hledání odpovědi na otázku, zda lze rodinu nahradit a čím. Závěrečný díl pomyslné expresionistické trilogie režiséra Ondřeje Štefaňáka. Nejosobnější. Nejtemnější. Hrají Magdalena Kuntová, Lucie Roznětínská, František Bouzek, Vojtěch Hrabák, Jan Jankovský a Václav Marhold.
premiéra: 9.6.2020 | foto: Dita Havránková
foto: Tino KratochvilKlasický pohádkový příběh Boženy Němcové zpracovali v roce 1983 do filmového scénáře Bohumil Steiner a Jaroslav Petřík. Petr Ulrych napsal krásnou hudbu a v režii Petra Švédy vznikla pohádka v hlavní roli s Pavlem Křížem, která se pravidelně vrací na televizní obrazovky. MdB ji nyní uvede v nové podobě. Divadelní verzi, ve které nebude chybět nic ze známého příběhu, připravili Igor Ondříček a Klára Latzková. Ve spolupráci s Petrem Ulrychem tak vzniká starý příběh, v novém hávu, který ovšem zachovává poetiku původního pohádkového vyprávění. Diváci se mohou těšit jak na nezapomenutelné melodie známé z televizní obrazovky, tak na nové písně Petra Ulrycha, který v roce 2019 oslavil významné životní jubileum a mimo jiné i tak oslaví svou mnohaletou spolupráci s Městským divadlem Brno. V režii Igora Ondříčka se můžete těšit na nápaditou scénu Jaroslava Milfajta, pohádkové kostýmy Romana Šolce a zábavnou a akční choreografii Martina Packa. V hlavních rolích se představí Aleš Slanina (Mikeš), Jakub Uličník (Matěj), Kristian Pekar (Ondra), Petr Halberstadt (Černý král), Eliška Skálová (Princezna), Zdeněk Junák (Král), Igor Ondříček (Kovář), Jiří Mach (Krajánek), Lucie Bergerová (Hostinská), Marek Hurák (Komoří), Marco Salvadori a Jan Brožek (Zbrojnoši), Tobiáš Latzka (malý Mikeš) a další. Světová premiéra inscenace proběhne na Biskupském dvoře Moravského zemského muzea.
premiéra: 8.6.2020 | foto: Tino Kratochvil