Premiéry

Listopad 2018 | Říjen 2018 | Září 2018 | Červen 2018 | Květen 2018 | Duben 2018 | Březen 2018 | Únor 2018 | starší 


foto: Martin Špelda„Všechno začalo neobratností, naprosto nezaviněnou nehorázností...“ Anton Hofmiller, poručík od hulánů, posádkou v ospalém městečku v předvečer první světové války, je pozván na slavnostní recepci do domu pána z Kekesfalvy, místní honorace. Na této večeři vyzve k tanci jeho dceru, aniž tuší, že Edita je na nohou zmrzačena a téměř neschopna chůze. Hofmiller z domu zbaběle uteče, ale hned na druhý den se pokusí tuto více trapnou než skandální epizodu napravit. Postupně se tak zaplétá do pasti svých „soucitných gest“, až v dívce vzbudí lásku. Mistrovský román rakouského prozaika a esejisty Stefana Zweiga (1881–1942), založený na pronikavém popisu psychologie lidského jednání v konkrétních životních situacích, převedl na jeviště Stavovského divadla v české premiéře Daniel Špinar, který do hlavních rolí obsadil Radúze Máchu a Pavlínu Štorkovou. Dále hrají Vladimír Javorský, Jana Stryková, Filip Rajmont, Jiří Suchý z Tábora, Jiří Štěpnička, Vladislav Beneš, Taťjana Medvecká a Jindřiška Dudziaková.
premiéra: 8.11.2018 | foto: Martin Špelda
foto: Radovan ŠťastnýDruhou činoherní premiérou Národního divadla moravskoslezského v této sezoně je drama současného polského autora Tadeusze Słobodzianka. Má podtitul „Nedávná historie ve 14 lekcích“. Na osudech deseti spolužáků (Poláků a Židů) z jedné třídy od 30. let 20. století po přelom století jednadvacátého podává obraz toho, jak jsou si i navzájem blízcí lidé schopni ublížit. Naše třída je (nejen) reflexí tzv. masakru v Jedwabném z léta 1941, který byl dlouhá desetiletí přičítán Němcům. Pravda je jiná. Němci obsadili obec (kde více než 60 % obyvatel tvořili Židé) v létě 1941 a vytlačili z ní Sověty, kteří tam byli od roku 1939. Místní Poláci krátce nato (snad z popudu starosty) povraždili na 340 Židů kvůli údajné kolaboraci se Sověty. Židé totiž příchod Sovětů většinou vítali. 300 z nich Poláci doslova upálili v místní stodole. Tam také byly oběti v hromadných hrobech pohřbeny. Po válce bylo 12 Poláků odsouzeno, ale za to, že při hromadné vraždě pomáhali, nikoli za její iniciaci. Poláky jako jasné strůjce a viníky nepojmenoval téměř 60 let nikdo. Pravda vyšla najevo veřejně až s pádem komunistického režimu... Dramatičnost a poselství hry podporují scéna Milana Davida i kostýmy Marty Roszkopfové. Kostýmy jsou střídmé, v temných, vybledlých a nevýrazných barvách. Po celou dobu hry je na jevišti neměnná scéna, jejímž základem jsou tři řady omšelých sedaček ze starého kina připomínající možná kino, možná právě školní třídu. Sám scénograf Milan David označil svou scénu jako jakousi Zeď nářků. Účinkují Anna Cónová, Marie Logojdová, Petra Lorencová, Petr Houska, Jan Fišar, Marek Cisovský, Vladislav Georgiev, Robert Finta, Vít Roleček a Vladimír Čapka. Režisérem inscenace, která bude uváděna v Divadle Antonína Dvořáka, je Janusz Klimsza.
premiéra: 8.11.2018 | foto: Radovan Šťastný
foto: archiv Městského divadla ZlínDramatizace slavné pohádky Hanse Christiana Andersena, kterou pro Národní divadlo v Praze napsala Iva Klestilová společně se Zojou Mikotovou, která nyní pohádku ve Zlíně i režíruje. „Zlo není vidět. Je všude a nikde. Přijde, až ho pozveš.“ Tělo i srdce z ledu. Jen uspat všechnu lásku a zahubit krásné vzpomínky. Malý Káj unesen do ledového zámku, do království věčného sněhu a ledu, zapomíná na svou nejlepší přítelkyni Gerdu a hodnou Babičku. Zcela propadá chladnému kouzlu Sněhové královny. Oddaná Gerda se ale nevzdává. Rozhodne se o Káje bojovat a vydává se na nebezpečnou cestu. Nemá nic. Jen své srdce, jež musí podrobit tak těžkým zkouškám. Protože miluje a věří, že v srdci se skrývá ta největší moc. Věří, že proti lásce jsme všichni slabí. V pohádkové inscenaci účinkují Marta Bačíková, Markéta Holcmanová nebo Lucie Rybnikářová, Štěpán Princ, Helena Čermáková, Luděk Randár, Petra Králová, Zdeněk Lambor, Rostislav Marek, Radoslav Šopík, Petr Lukáš a Jana Drgová.
premiéra: 4.11.2018 | foto: archiv Městského divadla Zlín
foto: Tino KratochvilProslulý muzikál RENT (česky "nájemné") měl premiéru v roce 1996 na Broadwayi a zaznamenal fenomenální úspěch. Vedle několika Cen Tony získal i jako jedno z mála děl hudebního divadla prestižní Pulitzerovu cenu. Patří mezi jeden z nejdéle reprízovaných titulů, byl několikrát uveden napříč celým světem a v roce 2005 se dočkal i filmového zpracování. Dílo, které vypráví o tom, že i přes obrovskou sílu a odhodlání jsme pořád jenom smrtelní lidé, získalo punc kultovnosti i díky tomu, že jeho autor Jonathan Larson zemřel krátce před dlouho očekávanou premiérou, a nikdy se tak nedočkal zaslouženého ocenění své dlouholeté práce. Dojímavý, syrový a mnohdy i surový příběh se odehrává v 90. letech minulého století v East Village, v alternativní čtvrti newyorského Manhattanu v době vrcholící epidemie AIDS, ve společnosti lidí stojících většinou ne vlastní vinou na okraji společnosti. Bohémové, začínající umělci, prostitutky, homosexuálové, bezdomovci a narkomani se navzdory nepřízni osudu pokoušejí protlouci životem a i přes všechny překážky, které jim osud staví do cesty, v sobě nacházejí záviděníhodnou sílu a touhu k životu. Muzikál, ač vypráví o neveselých událostech ze života specifické společenské vrstvy, nabízí strhující pohled na lidský úděl, v němž je nakonec i přes všechny obtíže nejdůležitější láska, touha a víra v budoucnost. Podmanivé a nezapomenutelné dílo, které patří do zlatého fondu hudebního divadla a které vzniklo na motivy Pucciniho opery La bohème, bude uvedeno v režii Stanislava Moši. Hrají Daniel Rymeš, Kristian Pekar, Andrea Zelová nebo Alžbeta Trembecká, Igor Ondříček nebo Dušan Vitázek, Barbora Goldmannová nebo Dagmar Křížová, Hana Holišová nebo Kristýna Daňhelová, Aleš Slanina, Lukáš Janota nebi Marco Salvadori, Markéta Sedláčková, Barbora Remišová nebo Marta Matějová, Sára Milfajtová nebo Katarína Mikulová, Rastislav Gajdoš, Ondřej Studénka, Ondřej Halámek a Michal Matěj nebo Patrik Földeši.
premiéra: 3.11.2018 | foto: Tino Kratochvil
foto: Klára ŽitňanskáPříběh o mladém spisovateli Louisovi, který se vrací po téměř patnácti letech ke své rodině, aby jim sdělil, že umírá. Shledání s matkou, sestrou, bratrem a jeho ženou oživí nejen staré vzpomínky, ale i konflikty, které už byly téměř zapomenuty... Formálně i obsahově velice zajímavý text napsal předčasně zesnulý francouzský dramatik Jean-Luc Lagarce v roce 1990 na stipendiu v Berlíně, poprvé byl na jevišti uveden v Lausanne v roce 1999, činohra DJKT uvede jeho českou premiéru. Podle této divadelní hry vznikl v roce 2016 ve francouzsko-kanadské koprodukci i film Je to jen konec světa, který režíroval Xavier Dolan a v němž si mimo jiné zahrála i Marion Cotillard. Na Malé scéně inscenaci režíruje mladý talentovaný stále ještě student pražské DAMU Tomáš Loužný. Hrají Ondřej Novák, Jana Kubátová, Kateřina Coufalová, Jaroslav Matějka a Andrea Mohylová
premiéra: 3.11.2018 | foto: Klára Žitňanská
foto: Jakub JíraNa scénu divadla Reduta se po divácky oblíbených projektech Černá labuť a Kmeny opětovně vrací autor a režisér Braňo Holiček, aby zde završil volnou inscenační trilogii věnovanou lidské společnosti v promě­nách času. Tentokrát se ovšem nebudeme zabývat pouze žhavou současností, ale ponoříme se i do minulosti. Do inspirativních a nadějných šedesátek. Do osmdesátek – neonové říše divů, účesů, které držely i v prudkém větru, spousty disco muziky a decibelů lásky. Do divokých a lehce nevkusných devadesátek... Základním inspiračním zdrojem se stala odvrá­cená strana českého show bizáru, i jeho přátelské vazby s polosvětem zločinu i businessu, a zástup domácích image makerů kulturního pekla. A zejména anketa Zlatý – či později Český – slavík! V době, kdy v Československu fungovala volba jedné strany a jednoho televizního programu, mohli lidé najednou volit mezi desítkami zpěváků. Mohli k něčemu dokonce svobodně vyjádřit svůj názor a nikdo je nevyslýchal, když na lístek napsali jakékoliv divné jméno. Jistě, dávno pryč jsou časy, kdy před redakcí Mladého světa stávaly pytle nacpané hlasovacími lístky. Dnes můžeme hlasovat klidně na ulici. Z kapsy vytáhneme mobil a naťukáme třeba, třeba... GOTT! A pak odešleme. Tedy – až do loňska. Letos se populární anketa totiž zcela odmlčí. Řekněte sami – není to škoda?! Český vkus optikou kolektivní autorské tvorby, jako zdroj sžíravé ironie a značně nekorektního humoru. Účinkují Isabela Smečková Bencová, Milada Vyhnálková, Roman Blumaier, Tomáš David, Jakub Šafránek a Martin Veselý
premiéra: 2.11.2018 | foto: Jakub Jíra
foto: archiv Divadla KalichKdo by neznal Oskara, kultovní filmovou komedii, jeden ze skvostů ve filmografii Louise de Funése! Film byl natočen dle velmi úspěšné francouzské divadelní hry, která posloužila jako předloha i pro současnou komedii Lady Oskar, tedy modernizovanou verzi, která tentokrát dává velkou hereckou příležitost v hlavní roli ženě – komičce. Po podnikateli Bertrandovi tedy nyní přichází Clara Barnier, stejně rázná podnikatelka, matka, šéfová i manželka, jíž nic na světě nezlomí… kromě její vlastní rodiny! Vděčné výzvy, kterou nabízí hlavní role, se chopí jedna z nejpopulárnějších komediálních hereček u nás Jana Paulová, pro níž se Lady Oskar stane režijním debutem. Dále hrají Ladislav Hampl, Vendula Fialová, Denisa Pfauserová nebo Leontina Hromádková, Barbora Vyskočilová nebo Marie Křížová, Jan Kříž a David Suchařípa.
premiéra: 1.11.2018 | foto: archiv Divadla Kalich