Premiéry

Prosinec 2018 | Listopad 2018 | Říjen 2018 | Září 2018 | Červen 2018 | Květen 2018 | Duben 2018 | Březen 2018 | starší 


foto: Alena HrbkováKdo miluje, nespí. Na českých divadelních prknech se tato literární senzace objeví vůbec poprvé, a to ve Švandově divadle. Strhující příběh lásky Johanese Eliase Aldera, chlapce s výjimečným hudebním nadáním, k jeho sestřenici Elsbeth. V prostředí komunity zapadlé vesnice jakákoli výjimečnost budí podezření, i když jde o genialitu. Ve zdejších krutých podmínkách nikoho nezajímá kluk, který má zřejmě mnohem větší nadání než Mozart. Málokdo si totiž jeho nadání vůbec povšimne – snad jen přítel Petr a dívka Elsbeth. Ostatní věnují mnohem větší pozornost jeho fyzickému handikepu. Co asi může být zač ten kluk se žlutýma očima? Elias zvuky vidí, proniká do nich, slyší vzdálená bušení srdcí i dávné hříchy. A vše umí přetavit do hudby doslova nadpozemské. Snad proto s ním Bůh ještě dlouho není hotov. Bůh ještě zdaleka není hotov se vsí, kterou čas od času očistí jedině požár. Stejnojmenný román se stal záhy po svém vydání v roce 1992 literární senzací. Na českých divadelních prknech se objeví vůbec poprvé, a to v adaptaci spisovatelky Kateřiny Tučkové (mj. autorky knih Vyhnání Gerty Schnirch a Žítkovské bohyně). Inscenace nabídla herecké příležitosti celému souboru Švandova divadla. Mladého Eliase hraje Jacob Erftemeijer. Sestřenici Elsbeth hraje Denisa Barešová, Eliasova přítele Petra ztvárňuje Tomáš Červinek, v úloze Eliasovy matky uvidíme Andreu Buršovou, brutálního Nulfa, Peterova a Elsbethina otce, hraje Tomáš Petřík, jako jeho ženu, otrlou Nulfku, uvidíme Marii Štípkovou, roli Starého kněze ztělesňuje Luboš Veselý atd. Ze zajímavých hostů jmenujme například Jana Novotného v úloze Eliasova otce a Oskara Hese v rolích Mladého kněze, Kazatele, Battloga a Kosmase. Inscenaci připravil režisér Dodo Gombár. Ten právě Bratrem spánku uzavírá svoje stálé angažmá ve Švandově divadle na Smíchově, které vedl osm let jako umělecký šéf.
premiéra: 8.12.2018 | foto: Alena Hrbková
foto: Patrik BoreckýAčkoliv by název Znovusjednocení Korejí mohl naznačovat, že se bude hrát o politice a Dálném východě, není tomu tak. Je to hra o lásce a vztazích, o rozdělených světech mužů a žen, o vzájemném neporozumění, které brání našemu sjednocování. Brilantní dialogy v mozaice komických i melancholických příběhů, které dohromady skládají barvitý obraz různých podob lásky v moderním světě. Od lásky vášnivé po lásku platonickou, od lásek rodičovských po celoživotní přátelství, od lásky k nenávisti a zpátky… a především zas a znovu k oněm milostným paradoxům, které všichni tak dobře známe. Text významného francouzského divadelníka Joëla Pommerata patří k nejpozoruhodnějším a zároveň nejhranějším titulům současné evropské scény – a v divadle Rokoko bude uveden v české premiéře. V režii Eduarda Kudláče hrají Dana Batulková, Veronika Gajerová, Anna Kameníková, Monika Zoubková, Lucie Žáčková, Hanuš Bor, Jiří Hána, Karel Heřmánek ml., Petr Konáš a Jan Vlasák.
premiéra: 8.12.2018 | foto: Patrik Borecký
foto: archiv Divadla F. X. ŠaldyDramatický střet osmi žen s tradicí. Mikve je rituální lázeň, v níž se věřící židovské ženy pravidelně očišťují. Ve hře současné izraelské dramatičky Hadar Galron se stává místem, kde se střetnou a konfrontují různá vnímání víry a moderní reality. Do ortodoxně věřícího společenství přichází nová lázeňská, před níž se pozvolna rozkrývají osudy místních žen – dramata, o nichž všichni vědí, ale nikdo o nich nemluví. Ženská komunita kolem bývalé lázeňské tu novou nejprve odmítá, brání se novým nabízeným řešením svých problémů, aby se posléze v závěru ženy pokusily vzepřít svazujícím pravidlům svého společenství. Ale pozor. Tradičním židovským rituálem otevírá tato současná hra téma postavení žen ve společnosti, vztahu víry a archaických stereotypů k současnému běžnému životu. A ty zdaleka nesdílejí jen ortodoxní židé, nebo jiní věřící, ale jsou ukryty i v hlubině myslí sekulárně žijících lidí. V tom je hra hluboce lidsky živá a má silnou odezvu všude, kde se hraje. A navíc nabízí vynikající herecké příležitosti prostřednictvím psychologicky bohatých postav a jejich dramatických osudů. Jako režiséra poprvé uvítá Liberec v Malém divadle mladého úspěšného slovenského režiséra Jakuba Nvotu. Hrají Markéta Tallerová, Veronika Korytářová, Jana Stránská, Štěpánka Prýmková, Barbora Bezáková, Karolína Baranová, Jana Hejret Vojtková a Eliška Jansová.
premiéra: 7.12.2018 | foto: archiv Divadla F. X. Šaldy
foto: archiv Divadla Antonína Dvořáka PříbramPříbramské divadlo uvede jevištní podobu známého českého filmového muzikálu. Úsměvný příběh trochu ušlápnuté tramvajačky Marie, která jednou na ulici spatří svého manžela, jak se líbá s atraktivní slečnou, v šoku vybere všechny úspory z vkladních knížek a začne od základu měnit nejen svůj vzhled, ale i celý život. Na nadčasové téma zrady, emancipace, prozření a hlavně lásky budou tvůrci nahlížet optikou nadsázky a laskavého humoru. Nebudou chybět velká taneční čísla a o hudební stránku se postará domácí kapela Los Trumberos. Inscenaci jako host nastudoval umělecký šéf plzeňského muzikálu Lumír Olšovský. Hlavní roli v tomto retro-muzikálu ztvární Lucie Pernetová. Dále účinkují Jiří Vojta, Ivana Krmíčková, Vladimír Senič, Anna Fixová, Kateřina Fixová, Helena Karochová, Eliška Nejedlá, Monika Timková, Zuzana Částková, Magdalena Jirounková, Kateřina Baslová / Pavlína Schejbalová, Martin Dusbaba, Petr Florián, Jan Konečný, Filip Müller, Jaroslav Someš, Robert Tyleček, Lukáš Typlt, Aleš Fidler nebo Michal Kuboušek, Petr Beleš a Šimon Knápek.
premiéra: 6.12.2018 | foto: archiv Divadla Antonína Dvořáka Příbram
foto: KIVAInscenace Jana Mikuláška vychází z obsáhlého díla Ingmara Bergmana, tvůrce pěti desítek filmů a více než 120 divadelních inscenací. V novém tvaru Persony se potkávají Bergmanovy hlubokomyslné, zachmuřené a osudem zkoušené postavy, aby vznikla nová spojení a nové významy. V podání osmi herců Divadla Na zábradlí (Dita Kaplanová, Magdaléna Sidonová, Jana Plodková, Petra Bučková, Barbora Bočková, Jiří Vyorálek, Jakub Žáček a Vojtěch Vondráček) se v blíže neurčitém prostoru odehrávají zhuštěná dramata, s každým novým příchozím startuje i nový příběh – střídají se zde tváře, osudy, příběhy i nálady. Severní vítr je krutý... Vše tradičně bude rámováno scénou a kostýmy Marka Cpina.
premiéra: 6.12.2018 | foto: KIVA
foto: Divadlo NaHraněPřevážně monologická Owenova hra divákům odhaluje životní osudy tří mužů. Paul je podnikatel a milionář, který vymyslel úspěšnou počítačovou hru plnou násilí. Díky ohromnému bohatství má prakticky všechno, stále více si ale uvědomuje, že lásku vlastního otce si koupit nemůže. Davey je kluk žijící s chudou matkou a se svou milovanou fenkou Maisie. Když se jednoho dne stane terčem brutální šikany, rozhodne se, že jediná cesta, jak svému osudu uniknout, je stát se sám sadistou. Alan je milující otec, který se ze všech sil snaží pomstít smrt svého syna. Jednotlivé dějové linie této trojice se vzájemně čím dál více proplétají a ovlivňují. Tři zdánlivě zcela odlišné povahy se sbližují a odkrývají svá tajemství. Rafinovaná výstavba textu tvořená jednotlivými promluvami postav skvěle buduje napětí a přináší nečekanou pointu. Téma složitosti vztahů otců a synů doplňuje palčivá otázka nebezpečí virtuální reality a neschopnosti jí v dnešním světě nepodlehnout. Drsná a temná hra slibuje nevšední zážitek. Hra bude uvedena v české premiéře a v režii Jiřího Š. Hájka se představí Hynek Chmelař, Ondřej Novák a Matouš Zah. Inscenace bude uváděna v Divadla Kampa.
premiéra: 1.12.2018 | foto: Divadlo NaHraně
foto: Martina RootVelkolepá zábavná muzikálová show pro všechny generace na motivy starozákonní legendy o Jákobovi, jednom z jeho dvanácti synů Josefovi a jeho úžasném pestrobarevném plášti přináší poučný a poutavý příběh i skvělé melodie. Uvedením vůbec prvního společného díla legendární autorské dvojice Tim Rice a Andrew Lloyd Webber DJKT navazuje na veleúspěšné Kočky stejného skladatele. Plzeňské premiérové uvedení celosvětově úspěšného titulu navíc přichází v roce 50. výročí jeho vzniku. Inscenaci připravila režisérka Gabriela Petráková. Účinkují Pavel Klimenda, Kateřina Falcová, Roman Krebs, Tomáš Savka nebo Petr Vondráček, Martin Holec, Jozef Hruškoci, Pavel Režný, Martin Šefl, Radek Antonín Shejbal, Adam Rezner, Libor Matouš, Tomáš Zbranek, Jan Veselý, Lukáš Ondruš, Ondřej Kudrna, Stanislava Topinková-Fořtová, Kristýna Bečvářová, Charlotte Pščolková, Hana Spinethová a další. Premiéra proběhne v Novém divadle.
premiéra: 1.12.2018 | foto: Martina Root