Premiéry

Červen 2018 | Květen 2018 | Duben 2018 | Březen 2018 | Únor 2018 | Leden 2018 | Prosinec 2017 | Listopad 2017 | starší 


foto: Viktor KronbauerŽe zázraky se už nedějí? A co když chudá dcera věhlasného lékaře uvěří, že s recepty svého otce uzdraví francouzského krále a získá za manžela nedosažitelného Bertrama? Vše se ale podivně zauzlí. Paříž, Florencie, Compostela, dobrodružství milostná i válečná, k tomu věčná „obléhání“; chvástavý voják, zrádný přítel, apokalyptický šašek, záletný manžel svedený vlastní ženou… a dobrý konec pro všechny vdané i nevdané! Méně známá, něžně melancholická Shakespearova komedie pyšného odmítání a vytrvalé naděje je hlavní premiérou letošního ročníku Letních shakespearovských slavností. V režii předního českého divadelníka Jana Antonína Pitínského účinkují Anna Fialová, Martin Siničák, Marie Durnová, Ondřej Pavelka, Martin Dejdar nebo Oldřich Vízner, David Janošek, Anna Stropnická, Martin Matejka, Pavel Tesař, Jan Vlasák, David Novotný, Kateřina Holánová, Magdalena Lážnovská a Jan Lepšík.
premiéra: 26.6.2018 | foto: Viktor Kronbauer
foto: Irena ŠtěrbováNová scéna DJKT zažije dopravní Zácpu! Skřípění brzd, rozčilené hlasy, přelétající vrtulník. Tušíme, že klid harmonické přírody se vzápětí stane dějištěm něčeho mimořádného. Na hlavním tahu dálnice se všechno zastavilo. Zácpa je v obou směrech jízdy. Pomyšlení na odjezd se rovná čirému šílenství… Vybíhají nespokojení řidiči a jejich spolujezdci. Každý z nich má nějaké poslání, jehož nesplnění může mít fatální následky. V sázce jsou peníze, kariéra, obchody, odhalení podvodů i nově vznikající životy. Zoufalá snaha zachránit, co se dá, vede k rozepřím i fyzickým konfliktům. Ale vyvstává otázka, jestli zdánlivé neštěstí není ve svém důsledku štěstím. Nebo alespoň momentem, ve kterém si můžeme uvědomit, co v životě má opravdu smysl. Vážné problémy jsou odlehčeny jemným humorem. Situační komika je okořeněna i vtipným šermem humoru slovního. V nové komedii Antonína Procházky se v hlavních rolích představí Monika Švábová, Martin Stránský, Bronislav Kotiš, Apolena Veldová, samotný autor Antonín Procházka a další. Jedná se o dvanáctou hru oblíbeného autora realizovanou plzeňskou činohrou.
premiéra: 23.6.2018 | foto: Irena Štěrbová
foto: Radovan ŠťastnýArménsko-americký herec a dramatik Eric Bogosian se proslavil především díky svým monologům a řadě one man show, které nejen napsal, ale sám v nich účinkoval. Soubor těchto sólových výstupů pod označením 100 (monologů) sklízí úspěch po celém světě a NDM z něj v české premiéře přináší extrakt vybraný přímo „na tělo“ svým hercům (David Viktora, František Večeřa) pod vedením kmenového režiséra Janusze Klimszy. Bogosianovy monology jsou plné emocí. Jsou to emoce roztodivných postav širokého společenského a sociálního původu, od hormony překypujícího newyorského floutka, vyprávějícího svoji šílenou historku s bitkou ve fastfoodu, honičkou v autech a dalšími událostmi za hranou zákona, po solidně vypadajícího právníka z předměstí, přihlouple vyprávějícího o svém splněném životním snu, což se však ukáže jen jako prázdné žvanění bez pointy. Každý výstup je v podstatě ostrým satirickým výpadem, dotýkajícím se témat jako konzum, chamtivost a maskulinita. Každý okamžik inscenace je volnou plochou připravenou pro hercovu práci s hlasem a jeho schopnost okamžitého vstupu do jednoduše (ale o to přesněji) vystavěné postavy. Inscenaci plnou nekorektního humoru, ryzí divadelnosti a upřímných emocí NDM uvede ve vynikajícím překladu Pavla Dominika.
premiéra: 21.6.2018 | foto: Radovan Šťastný
foto: Tino KratochvilČtyři nerozlučné přátele z počátku 17. století zná celý kulturní svět. Mladý, radostný a statečný d´Artagnan, rozumný, tajemný a srdečný Athos, chvástavý, bodrý a silný Porthos a zbožný, subtilní a hloubavý Aramis se znovu a znovu v nových zpracováních vydávají na strastiplnou cestu, aby zabránili nekalým plánům intrikána par excellence - kardinála Richelieu. Nesmrtelný příběh největšího romantického prozaika a dramatika Alexandra Dumase znají čtenáři již od roku 1844 a od té doby se objevil v dlouhé řadě filmových i divadelních zpracováních. Také diváci MdB se s ním před časem seznámili v úspěšné adaptaci režisérky Hany Burešové. Nyní se ovšem vrátí v jiné, veršované verzi Vítězslava Nezvala, která pro prostředí Biskupského dvora ideálně zdůrazňuje romantické a historické linie známého příběhu. Čtyřiatřicetiletý básník vytvořil dramatizaci v roce 1934 na zadání dramaturgie Vinohradského divadla, od té doby se hrála mimo jiné v roce 1953 v Karlínském divadle v režii Václava Kašlíka a v roce 1982 byla v režii Ladislava Rychmana zpracována ve dvoudílný televizní film. Čeká nás tedy znovu setkání se zamilovanou královnou a vévodou z Buckinghamu, kterým se na povel kardinála snaží škodit hrabě Rochefort a záhadná Mylady de Winter, nebude chybět ani přátelský sluha Planchet a krásná Constance Bonacieux. Strhující cesta za diamantovými přívěsky nabízí ideální divadelní zážitek před začátkem léta. Pod širým nebem tak budou diváci moci v nové verzi sledovat známý příběh plný lásky, intrik, statečnosti a především přátelství v režii Igora Ondříčka. V bohatýrsko-milostné hudební komedie o 12 obrazech uvidíte Jana Brožka (d´Artagnan), Aleše Slaninu (Athos), Jakuba Uličníka (Porthos), Ondřeje Studénku (Aramis), Roberta Jíchu (král Ludvík XIII.), Lucii Bergerovou (královna Anna), Jiřího Macha (kardinál Richelieu), Elišku Skálovou (paní Bonacieux) a Kristiana Pekara (vévoda Buckingham) a mnoho dalších.
premiéra: 17.6.2018 | foto: Tino Kratochvil
foto: Martina RootInscenace podle stále oblíbené televizní předlohy o princi Davidovi, který je svými královskými rodiči přinucen vybrat si svou nevěstu. Dokáže si však s pomocí tří úkolů zvolit mezi rozmazlenou Babetkou a horkokrevnou Brigitou? Nebo jeho srdce nakonec zamíří k prosté a skromné zrcadelnici Běle? Pohádkový muzikál připravují mladí členové plzeňského souboru: režíruje Lukáš Ondruš, hudební nastudování má na starosti Pavel Režný a choreografii Charlotte Pščolková, která zároveň ztvární hlavní roli zrcadelnice Běly. V roli prince Davida vystoupí Pavel Klimenda, dvojici princezen hrají Lucie Zvoníková a Eva Staškovičová a jako moudrého vychovatele Matěje diváci uvidí Jozefa Hruškociho. Hudební pohádka samozřejmě diváky neochudí o známé hity, jako „Když se načančám“, „Taková jsem já“, „Princezny zkrátka vládnou“ a řadu dalších. Písně zazní v nové instrumentaci Ericha Ciompy, a to v živém podání čtyřčlenné kapely. Hudební pohádku pro celou rodinu nabídne muzikál DJKT na Malé scéně.
premiéra: 16.6.2018 | foto: Martina Root
foto: Michal KlímaV podivuhodné hře italského mistra Gozziho (1720-1806) se dějí divy: veliký mág a astrolog Durandarte se promění v papouška, jehož promluvy pak kdekoho vyvádějí z míry… Mladý král poctí důvěrou svého prvního ministra, který se ukáže být lotrem, a král je z toho jelen… Několik srdcí se zlomí láskou… Prozradí se dvě velemagická tajemství… Z koule na noze nevinného trestance se stane pečený bažant, ze staré (ne)panny krasavice k nakousnutí. A ještě k tomu všemu „zločince stihne trest, když nejméně ho čeká“ a padouch – světe, div se! – sám sebe nazve padouchem. Takové komedii nelze odolat, byť sám všemohoucí Durandarte v posledních minutách svého čarování pronese větu „Jen aby nám to vyšlo!“ Poté se, znaven vším, stejně jako Prospero v Shakespearově Bouři vzdá všech kouzel, protože „všechno zlo se stejně změnit nedá“. Ale i tak konec leccos napraví. Neustále překvapující příběh se odehrává na hradě a v zalesněném podhradí, proto vám jej herci Východočeského divadla budou v příznivých dnech letních hrát na Kunětické hoře. A to v tomto složení: Ladislav Špiner, Milan Němec, Martina Sikorová, Veronika Malá, Alexandr Postler, Romana Chvalová, Petr Dohnal nebo Jiří Kalužný, Martin Mejzlík, Petr Borovec, Tomáš Lněnička a Jan Musil.
premiéra: 16.6.2018 | foto: Michal Klíma
foto: Marek MalůšekDo domu rodiny Tótů žijící v zapadlé severomaďarské vesničce přijíždí z fronty na zotavenou Major, nadřízený Tótovic syna Julia. Celá rodina spatřuje v návštěvě vidinu budoucích výsad pro syna, a tak se snaží Majorovi zalíbit a všemožně vyjít vstříc jeho kuriózně kladeným požadavkům (eliminace nejrůznějších zápachů, šumů a zvuků a jiných běžných životních vjemů), byť je to stojí mnoho sebezapření. Již záhy po příjezdu se totiž projevuje Majorova pošramocená nervová soustava a autoritativní povaha, pod jejímž despotický vlivem manželé Tótovi postupně degenerují a ztrácejí svobodnou vůli... Sarkastická tragikomedie s vynikajícími hereckými příležitostmi, kterou významný maďarský dramatik István Örkény napsal v polovině šedesátých let 20. století (nejprve jako scénář a později jako drama), je groteskním zobrazením skutečnosti a obranou humánních hodnot proti odcizení a absurditě života. Skrze humor bojuje s omezující představou, že svět je třeba dostat do předem vymyšleného modelu a svobodný život lze zavřít do nějaké „škatule“. Komedii, jež byla v Maďarsku také úspěšně zfilmována i adaptována pro rozhlas a v Paříži získala Le Prix de l’Humour noir, lze snad pro českého diváka nazvat též jakousi maďarskou „hrabalovštinou“. Dílo Istvána Örkénye vstoupí na jeviště Slováckého divadla vůbec poprvé. V režii Igora Stránského hrají Zdeněk Trčálek, Irena Vacková, Martin Vrtáček, Tereza Hrabalová, David Vacke a Monika Horká.
premiéra: 16.6.2018 | foto: Marek Malůšek
foto: archiv Městského divadla Mladá BoleslavSoučasná izraelská hra o hledání sebe sama a lásky ve všech jejích podobách, přímo v režii autorky! Naomi a Michelle, dvě hlavní postavy, svede dohromady osud, aby společně hledaly samy sebe ve společnosti, která je založena na přísných pravidlech a řádu, který se nesmí rozvracet. Jak tenká hranice je mezi tím "být elitou společnosti" a "být jejím vyděděncem"? Příběh o hledání svobody. Příběh o lásce ve všech jejích podobách. Příběh o touze postavit se všemu posvátnému, a přesto uspět. Příběh o odvaze. V boleslavské inscenaci hrají Malvína Pachlová, Diana Šoltýsová nebo Hana Marie Maroušková, Karolina Frydecká, Svatava Milková, Pavlína Jurková, Petr Bucháček, Milan Ligač, Ivo Theimer, Magdaléna Jirounková, Jaroslava Košková a Alžběta Matoušková.
premiéra: 15.6.2018 | foto: archiv Městského divadla Mladá Boleslav
foto: archiv Divadla F. X. ŠaldyŠaldovo divadlo uvádí klasickou hru o moci a lásce. Jeden z nejvýznamnějších českých režisérů současnosti Ivan Krejčí, vůdčí osobnost oceňované ostravské Arény, se po zdařilém groteskně pojatém Revizorovi opět vrací do Liberce. Tentokrát vás pozve na německou klasiku. Divadlo a herectví se od Schillerových časů hodně změnily, ale srážka individuálního práva na štěstí se společenskou falší a politickou intrikou je platná a srozumitelná tím více, čím měně průhledné a zřejmé jsou zájmy a vazby, které ovlivňují naši současnost. Kdo je kdo a komu věřit? Co je v pozadí událostí, které rozhodují o našich životech? Co je pravda, a co „fake“ (podvod), jak se dnes říká? Milostný vztah Ferdinanda von Walter a hudebníkovy dcery Luisy Millerové je pod tlakem úkladů a vyšších zájmů rozmetán na kusy a postavy jako např. tajemník Wurm (německy červ) jsou doslova prototypem intrikářství. Takzvaná „měšťanská truchlohra“ z roku 1784 vnímaná ve své době jako revoluční čin nabídne v Liberci pozoruhodné setkání významného režiséra s velkým autorem. Hrají Eliška Jansová, Michal Lurie, Zdeněk Kupka, Karolína Baranová, Tomáš Váhala, Martin Stránský, Štěpánka Prýmková, Jaromír Tlalka, Ladislav Dušek a Markéta Tallerová.
premiéra: 15.6.2018 | foto: archiv Divadla F. X. Šaldy
foto: Martin KusynKombinace fantaskních prvků, břitkého humoru a popkulturních odkazů Pratchettovy Úžasné Zeměplochy s výsostnou divadelností nabízí zaručenou zábavu pro celou rodinu. Čarodějky z Lancre se vydávají do hlavního města Ankh-Morporku, aby obhlédly, jak se daří jejich krajance Anežce Nulíčkové. Ta se pod uměleckým pseudonymem Perdita X vydala do světa velké opery. V Opeře však řádí tajemný Duch a podle všeho možná není jenom jeden! Kdo má na svědomí řadu divadelních katastrof a co všechno se může stát, když se pátrání chopí Bábi Zlopočasná se Stařenkou Oggovou, přijďte zjistit do ostravské opery – Divadla Antonína Dvořáka! V divadelní podobě slavné britské humoristické fantasy účinkují Anna Cónová, Alexandra Gasnárková, Lada Bělašková, Tomáš Jirman, Jan Fišar, Robert Finta, Marie Logojdová, Lucie Končoková, Jiří Sedláček, Ivan Dejmal, Miroslav Rataj, Vladimír Čapka, František Strnad, Vít Roleček, Petr Houska, Vít Hofmann, Sylvie Krupanská a Izabela Firlová. Režisérem inscenace je Zdeněk Bartoš.
premiéra: 14.6.2018 | foto: Martin Kusyn
foto: Alena HrbkováDivadelní hra Tančírna vznikla téměř před 30 lety v pařížské divadelní společnosti Le Théatre du Campagnol a stala se námětem pro světově známý film Tančírna režiséra Ettore Scoly. Protančete s námi posledními sto lety české historie! Vstupte do naší tančírny a nechte se provést tanečním krokem po důležitých meznících naší republiky! Vašimi průvodci budou lidé, jejichž jediné pojítko je zájem o tanec. Tanečníci, kteří nestárnou, ačkoliv okolo nich se řítí dějiny a oni tančí v jejich rytmu. Vítězstvím české polky nad rakouským valčíkem začíná autorský počin režiséra Pavla Kheka, dramaturgů Věry Maškové a Jiřího Janků, muzikanta Jiřího Janoucha a choreografa Martina Šimka. Tvůrci si kladli za cíl podat sugestivní obraz o naší minulosti. Zvláštností inscenace je, že probíhá beze slov, jen za pomoci tance, scénických obrazů a případně i autentických dobových nahrávek. Inscenací prochází šestnáct postav - osm žen a osm mužů, z nichž každá ztvárňuje určitý prototyp člověka v české společnosti. Po celou dobu si postavy zachovávají svojí charakterovou danost, která se během střídání časových období nemění. Je zde přítomný umělec, intelektuálka, člověk, co je za všech okolností a režimů vítězný, voják, příživník... Účinkují Dana Batulková, Veronika Gajerová, Nina Horáková, Henrieta Hornáčková, Stanislava Jachnická, Veronika Janků, Evellyn Pacoláková, Petra Tenorová, Aleš Bilík, Hanuš Bor, Viktor Dvořák, Radim Kalvoda, Petr Klimeš, Tomáš Novotný, Zdeněk Vencl a Michael Vykus.
premiéra: 9.6.2018 | foto: Alena Hrbková
foto: KIVADoba je zlá, doba je zlá. Že se slušný člověk nemůže projít beze zbraně jen tak po ulici, to jsme si už zvykli. Ale že nesmí už ani do kostela? Že se už ani nebude moci modlit ke svému Bohu, protože mu to jednoduše zakážou? To je apokalypsa. Jediná šance je návrat k úctě a respektu. My všichni jsme přece jedna rodina. Plaveme spolu. Bez ohledu na to, jestli jsme zdraví nebo třeba máme na nohou plíseň. Jsou jen Oni a My. Dvě organizace, dvě tradice, dvě armády a jedna víra. Autorská hra Davida Jařaba (který zároveň je režisérem inscenace) se zaměří na fungování italské mafie v době velmi nedávné a události, které nám nemusí být až tak geograficky či tematicky vzdálené...! Hrají Jiří Vyorálek, Jakub Žáček, Miloslav König, Ivan Lupták, Petra Bučková a Johana Matoušková.
premiéra: 8.6.2018 | foto: KIVA
foto: Petr NeubertPremiérou klasického hororu Dracula zahájí Jihočeské divadlo 60. sezonu před českokrumlovským otáčivým hledištěm. S Draculou se do Jihočeského divadla vrací někdejší šéf jeho činohry Martin Glaser, nyní ředitel Národního divadla Brno. Inscenaci připravuje s dramaturgyní Olgou Šubrtovou. Tentokrát adaptovali román Dracula od Brama Stokera. Žánrově jde o romantický horor, hlavní roli ztvární Petr Halíček. Nemrtvý démon hrabě Dracula opouští svůj hrad v Transylvánii, aby rozšířil své pole působnosti a našel ženu, jejíž portrét ho okouzlil. Nikdo netuší, jak nebezpečný je ten uhrančivý cizinec. Nikdo, až na doktora Van Helsinga... V druhé půlce se podle tvůrců romantický horor promění v akční podívanou. Pro režiséra Martina Glasera je to již šestý titul před točnou. V dalších rolích účinkují Kamila Janovičová, Václav Švarc, Pavel Oubram, Beáta Kaňoková, Tomáš Drápela, Jan Dvořák, Tomáš Havlínek nebo Ondřej Novák, Ondřej Veselý, Daniela Bambasová, Teresa Branna, Veronika Lapková, Nikol Kouklová, Dana Verzichová, René Šmotek, Jiří Untermüller, Jaroslava Červenková, Jan Kaštovský, Jakub Urbánek a Petr Červinka.
premiéra: 6.6.2018 | foto: Petr Neubert