Premiéry

Květen 2019 | Duben 2019 | Březen 2019 | Únor 2019 | Leden 2019 | Prosinec 2018 | Listopad 2018 | Říjen 2018 | starší 


foto: Alena HrbkováNová komedie napsaná přímo pro Švandovo divadlo je nekompromisním nahlédnutím do hloubi divadelních útrob, kde se hon za úspěchem rovná boji o přežití. Ušetřen není nikdo od dobrosrdečného vrátného, přes dramaturgyni toužící po lásce jak z kánonických titulů až po ředitele, jenž musí tvrdou rukou vést podnik, kde se ale všichni chtějí kamarádit. Zapomeňte na House of Cards – tohle je divadlo! Bob Barel je diváky milovaný seriálový herec a kritiky nenáviděný divadelní herec. Nyní je však na dosah získání ceny Thálie za nejlepší herecký výkon. Od vítězství ho dělí jen jediné – hlas obávaného kritika, který ve volném čase na objednávku pořádá koncerty navazující na bytové divadlo Vlasty Chramostové. Bobův věrný přítel a především jeho agent v jedné osobě Kamil je ale připraven pomoci mu kritikův hlas získat. A jejich přesvědčovací metody jsou přímo smrtící. V autorově režii hrají Michal Dlouhý (herec Bob Barel), Kamil Halbich (Kamil, Barelův agent), Robert Jašków (ředitel divadla), Natálie Řehořová (dramaturgyně Jolana), Miroslav Hruška (vrátný) a David Punčochář (kritik Hartmann).
premiéra: 25.5.2019 | foto: Alena Hrbková
foto: Martin ŠpeldaAčkoli má inscenování her Williama Shakespeara v Městských divadlech pražských dlouhou tradici, v případě slavné tragédie o veronských milencích půjde teprve o druhé zdejší nastudování. Snad žádnou hru není třeba představovat méně než Shakespearova Romea a Julii. Slavný příběh o lásce a nenávisti, o osudovém nesváru mezi dvěma rody a o tom, jak může malichernost vést k osudové tragédii, připravil pro divadlo ABC umělecký šéf Michal Dočekal. Do hlavních rolí obsadil mladé talenty Terezu Marečkovou a Zdeňka Piškulu. V dalších rolích příběhu o lásce a nenávisti, o osudovém nesváru mezi dvěma rody se představí třeba Dana Batulková a Jiří Štrébl, kteří ztvární manžele Kapuletovy, nebo Sabina Remundová jako Juliina chůva. Živou hudbou inscenaci doprovodí indie rocková kapela Please The Trees.
premiéra: 25.5.2019 | foto: Martin Špelda
foto: Patrik BoreckýMisantrop – vedle Tartuffa a Lakomce základní komediální archetyp, kterým světové drama obohatil génius francouzského klasicismu. Misantrop nenávidí lidi. Ale je tomu u Molièra (1622–1673) skutečně tak? Jistě, Alcest pohrdá pokryteckou společností, v níž lichotky střídají pomluvy a každý sleduje jen vlastní prospěch. Na druhou stranu Alcest miluje Celimenu, která je přímo zosobněním mravů, které nesnáší. Je možné, ba dokonce žádoucí říkat pouze pravdu? Nepřeroste někdy upřímnost v neomalenost? A dokáže Alcest v této své pravdě vůbec žít? Molièrovy komedie, přes všechnu svou inspiraci v lidovém komediantském divadle, nikdy nerezignují na existenciální rozměr. Na repertoár ND, tentokrát na jeviště Stavovského divadla, se Misantrop vrací po více než třiceti letech v dráždivé interpretaci Jana Friče. Do role Alcesta byl obsazen Vladimír Javorský, Celimenou bude Kateřina Winterová. Dále hrají David Matásek, Jana Stryková, Alena Štréblová, Igor Orozovič, Jiří Suchý z Tábora, Jan Bidlas a Martin Belianský.
premiéra: 23.5.2019 | foto: Patrik Borecký
foto: archiv Národního divadla BrnoNaše společnost se čím dál více drobí a propast mezi názorovými sku­pinami je čím dál hlubší. Proč a jak jsme se dostali do uzavřených bub­lin, ve kterých neslyšíme toho druhého? Kdo je levičák a pravičák? Kdo je socialista a kdo fašista? Palmetshofer přebásnil klasické německé sociální drama Gerharta Hauptmanna z roku 1889 a na pozadí rodinné tragédie nechává svoje postavy promlouvat v tragikomických repli­kách o nepřekonatelných názorových rozdílech. „Jak dlouho myslíš, že se budeme ještě od sebe vzdalovat? Tak dlouho, že už se nebudeme slyšet, když budeme mluvit“, takto mluví jedna z postav hry ke druhé. Dva hrdinové hry, kdysi bývalí spolubydlící ze studentské koleje a dobří přátelé, dnes názoroví antagonisté. Příběh, ve kterém vystupují tři ženy a čtyři muži, eskaluje právě setkáním bývalých spolužáků – dnes padesátníků. V rodině, kam návštěva přijde, rozvíří bouři, odkryje skry­té rodinné peklo a odhalí, že celá generace zoufale hledá nějaký ideál, kterého se může chytit. Jenže se ukazuje, že každý žije sám, všichni přežívají v provizoriu a jistá je pouze smrt. V inscenaci režiséra Thomase Zielinského hrají Vladimír Krátký, Monika Maláčová, Annette Nesvadbová, Isabela Smečková Bencová, Petr Bláha, Martin Siničák, Michal Bumbálek... Inscenace bude uváděna v divadle Reduta.
premiéra: 20.5.2019 | foto: archiv Národního divadla Brno
foto: archiv Slezského divadlaJe to vůbec poprvé, kdy Ray Cooney a jeho syn Michael napsali společně hru, která od své londýnské premiéry baví diváky v mnoha zemích. Tom, Dick a Harry jsou tři bratři žijící v současném Londýně. Příběh začíná jednoho jarního rána, kdy mladí manželé Tom a Linda Kerwoodovi s napětím očekávají pracovnici z úřadu pro adopci dětí, která má rozhodnout o tom, zda budou vhodnými rodiči. Postupně však přicházejí další nečekaní hrdinové a s nimi i nečekané problémy, počínaje pašovanými cigaretami a konče tajuplným pytlem, který je zdrojem četných veselých i téměř hororových zápletek. Přitom většinu komplikací mají na svědomí Dick a Harry se svými „geniálními nápady“, jak pomoci velkému bratru Tomovi. Režie brilantní komedie plné nedorozumění, humorných záměn i dramatických zvratů s nečekanou pointou, se ujal hostující Zdeněk Bartoš. Hrají Michal Stalmach, Daniel Volný, Martin Valouch, Tereza Bartošová, Ivana Lebedová, Sabina Muchová, Jakub Stránský, Kostas Zerdaloglu a Hana Vaňková
premiéra: 19.5.2019 | foto: archiv Slezského divadla
foto: Radovan ŠťastnýBez peněz za úředníkem nelez. To je podtitul hořké komedie s názvem Výnosné místo, kterou sice Alexandr Nikolajevič Ostrovskij (1823–1886) napsal ve druhé polovině 19. století, ale která je dodnes více než aktuální. Ostrovského satirická komedie patří k jedné z mála jeho her, které v NDM za jeho stoletou historii doposud nebyly uvedeny. Ani v této komedii však nechybí nic z autorovy kousavosti, která se strefovala přímo do černého jak v roce 1856, tak i dnes, o čemž vás přesvědčí i zcela čerstvý překlad, jenž pro tuto inscenaci vznikl (hru nově přeložil Tomáš Vůjtek). Mladý idealista Žadov věří, že si lze vydobýt své místo na slunci zcela poctivě, to se však příliš neshoduje s korupční praxí panující všude v jeho okolí. A tak jeho milá Pavlínka pláče, proč žijí v hmotné nouzi, když její sestra Julinka může mít doma všechno, na co si jen pomyslí. Zvítězí přesvědčení ducha nad pohodlím těla? Na scéně Divadla Antonína Dvořáka hrají Robert Finta, Michala Gatialová, Marie Logojdová, Izabela Firlová, Jan Fišar, František Večeřa, Vít Hofmann, Lada Bělašková, Jan Lefner, Marek Cisovský a Jakub Chromčák. Režisérem inscenace je Ivan Krejčí.
premiéra: 16.5.2019 | foto: Radovan Šťastný
foto: Martin PopelářVězněný muž po letech opět vypovídá o svém dávném zločinu. Jakou roli v něm vlastně sehrál a jakou sehrál jeho komplic? Kdy se touha stává posedlostí a kam až je člověk schopen zajít? Příběh o vášni, touze a překračování hranic pro dva mladé herce. Muzikál je založen na skutečné události z Chicaga roku 1924, kdy dva studenti práv z bohatých rodin zabili čtrnáctiletého chlapce. Mladíkům bylo v té době 18 a 19 let a jejich motivací byl pocit vzrušení z takového činu a snaha o dokonalý zločin. Poprvé byl muzikál uveden v New Yorku v roce 2003, úspěšné off-broadwayské nastudování následovalo v roce 2005 a od té doby byl inscenován v řadě zemí po celém světě. V České republice byl tento komorní krimi muzikál uveden pouze jednou. Soubor operety/muzikálu právě touto inscenací zahajuje svoji dramaturgickou linii atraktivních komorních titulů, kterou nabízí nově otevřená studiová scéna Divadlo „12“ v rekonstruovaných prostorách Divadla Jiřího Myrona. Účinkují Lukáš Adam nebo Tomáš Krpec (Nathan), Richard Pekárek nebo Adam Živnůstka (Richard).
premiéra: 12.5.2019 | foto: Martin Popelář
foto: Martina RootZcela výjimečný anglický muzikál podle stejnojmenného filmu vypráví strhující příběh jedenáctiletého chlapce Billyho, který touží uplatnit svůj neobyčejný taneční talent. Podaří se mu překonat nepřízeň rodiny a drsného hornického prostředí během radikální stávky proti uzavření místních dolů? Emotivní muzikál nabízí zcela mimořádný divadelní zážitek plný excelentních výkonů dospělých i dětských představitelů. Dílo světoznámých autorů získalo nejprestižnější divadelní ocenění a nyní se poprvé v České republice představí na jevišti Nového divadla v Plzni. Do nelehkého úkolu se pustil režisér Lumír Olšovský. O titulní roli se v alternaci podělí Miloslav Frýdl nebo Šimon Fikar. Dále hrají Jaromír Dezort nebo Jakub Průcha, Ivana Chýlková nebo Lucie Zvoníková, Martin Davídek nebo Martin Stránský, Lukáš Ondruš, Ludmila Molínová nebo Monika Švábová, Soňa Hanzlíčková Borková, Miro Grisa, Ondřej Baumrukr nebo Jan Vlas, Ondřej Baumrukr nebo Radim Flender, Eva Staškovičová, Kateřina Falcová, Martin Šefl, Radek Antonín Shejbal, Roman Krebs, Jozef Hruškoci, Simona Lebedová, Hana Spinethová, Stanislava Topinková Fořtová, Venuše Zaoralová Dvořáková, Václav Kolář, Adam Rezner.
premiéra: 11.5.2019 | foto: Martina Root
foto: Michal KlímaKomedie z divadelního zákulisí z(ne)važující smysl a úskalí divadelního úsilí. V oblastním divadle se zkouší hra, kterou novopečený dramatik, stíhaný tvůrčí krizí, ještě nedopsal, ale předseda správní rady už ji zakázal. Režisérka inscenace a ředitelka divadla v jedné osobě se nevzdává a vede herce, stíhané traumaty všedních životů, k naplnění uměleckého poslání a zároveň k uspokojení diváků, kteří se chtějí bavit. Nadšená ochotnice, která si přišla vypůjčit kostýmy, snaživě nahradí stávkující suflérku. Protřelý inspicient, který střídavě shání nezvěstného autora, opozdilé herce, chybějící rekvizity a pohoštění na tiskovou konferenci, komentuje divadelní dění slovy: „Za kulisama se vždycky odehrává větší drama než na jevišti.“ Komedie, v níž se drama na jevišti prolíná s tím zákulisním, nabízí zábavný vhled do procesu, v němž se navzdory veškerým překážkám rodí nová inscenace. Finský (švédsky píšící) autor Bengt Ahlfors do ní vtělil své bohaté zkušenosti z povolání herce, režiséra i divadelního ředitele a postavě debutujícího autora přidělil své křestní jméno. V komedii Východočeského divadla pod režijním vedením Petra Novotného účinkují Dagmar Novotná, Zdeněk Rumpík, Jindra Janoušková, Martina Sikorová, Alexandr Postler, Tomáš Lněnička, Jan Musil a Ludmila Mecerodová
premiéra: 11.5.2019 | foto: Michal Klíma
foto: archiv Divadla Bolka PolívkyDva staří herci, oba dávní přátelé, se setkávají v klubu divadla, v němž každý z nich pracuje na roli v jiné inscenaci… Společně zjišťují, že jejich setkání by bylo radostnější, kdyby nebylo nepříjemných vzpomínek, výčitek a sebestřednosti. Takový je hlavní půdorys nové autorské inscenace Bolka Polívky Klíště, která se stane poslední premiérou 26. sezony Divadla Bolka Polívky a v níž se opět na jevišti sejde s MIlanem Lasicou. Ve vedlejších rolích se objeví Petr Halberstadt, Kamila Valůšková nebo Gabriela Štefanová a Milan Sedláček. Scénografickým předobrazem pro divadelní klub, který je dějištěm hry, se stal legendární bar DBP Poslední leč. Výmluvný je také podtitul hry: Život je divadlo, ve kterém každý touží po jiné roli. Zatímco herec v podání Milana Lasici má za sebou velmi úspěšnou kariéru, jeho kolega ztvárněný Bolkem Polívkou byl obsazován spíše do menších rolí. Rozhovor v divadelním klubu se tedy neobejde bez výčitek. Otázkou, jež se celým příběhem prolíná, je, zda tito dva staří kohouti žijí podzim života, nebo jaro smrti.
premiéra: 10.5.2019 | foto: archiv Divadla Bolka Polívky
foto: Klára ŽitňanskáSíla Sofokla, dramatika antického Řecka, spočívá v moudrosti postoje k životu, dramatické sevřenosti a v básnickém jazyce. Na rozdíl od jiných velikánů své doby nejsou hybatelem děje bohové, ale člověk. Námět čerpal Sofokles z legend o bájném městě Théby. Antigona, dcera krále Oidipa, se vzepře nelidskému zákonu, který vydal autoritářský vládce Théb. Pro lásku k životu, který je pro ni nepřijatelný bez morálních hodnot, je připravena k oběti nejvyšší. Její postoj má sílu probouzet lidi ze zaběhnutých stereotypů, zaujímat stanovisko a v důsledku toho měnit řád věcí. Sofoklova tragédie je o odpovědnosti jedince za morální hodnoty společnosti, ve které žijeme. Divadlo J. K. Tyla přizvalo ke spolupráci režiséra Štěpána Pácla. Titulní roli ztvární Zuzana Ščerbová. V dalších rolích účinkují Martin Stránský, Klára Krejsová, Jan Nedbal nebo Matyáš Darnady, Andrea Mohylová, Dušan Sitek, Pavel Pavlovský, Vladimír Pokorný, Michal Štěrba, Zdeněk Mucha, Josef Nechutný a Miloslav Krejsa. Inscenace bude uváděna ve Velkém divadle.
premiéra: 4.5.2019 | foto: Klára Žitňanská