Z tiskových konferencí

Bláznivá féerie s písněmi nejslavnější skupiny všech dob
vydáno: 27.2.2017
Další hudební lahůdku pro své diváky nachystalo Městské divadlo Brno. Co se zprvu dle ohlášeného dramaturgického plánu zdálo jako pouhý (a další z mnoha) „jukebox-muzikál“, nabylo pod rukama tvůrců příběhové košatosti a samozřejmě k poctě legendárním Beatles se schyluje také. Po svém a s originalitou, neboť revival, nápodoba nepatří do arsenálu prostředků, s nimiž se v MdB pracuje. K tomu všemu stačilo oslovit libretisty světového formátu, kterými jsou Jan Šotkovský, Stano Slovák a Petr Štěpán. Písně dodala liverpoolská skupina Beatles. Jak získala k tak pěknému libretu práva, netušíme. Jednoduché to jistě nebylo.

Jako v případě každého jukebox-muzikálu i u tohoto důrazně dodáváme, že příběh je svébytný a explicitně se nejedná o životní osudy skutečných Brouků. I když některé souvislosti mohou být zajímavé, neboť autoři libreta jsou zároveň velmi zdatnými pátrači a odhalí nám netušená propojení.

na tiskovém setkání v klubu MdB (foto: Michal Novák)
na tiskovém setkání v klubu MdB (foto: Michal Novák)


Původní bláznivá komedie Bítls osvědčené autorské trojice Petra Štěpána, Jana Šotkovského a Stanislava Slováka (Sněhurka a sedm trpaslíků, Měsíční kámen, Mendel aneb Vzpoura hrášků) nabídne půvabný retro příběh o klukovském snění o velkém rockovém světě, prodchnutý obdivem i radostí z nestárnoucích písní Beatles. A jsou to právě legendární šlágry pánů Lennona, McCartneyho a Harrisona, které budou v této inscenaci hrát klíčovou roli: Here Comes the Sun, Love Me Do, Lucy in the Sky with Diamonds, All You Need Is Love, Let It Be, Michelle, Help!, A Hard Day's Night...
Proslulé písně uslyšíte v původních aranžích Daniela Kyzlinka a Jiřího Levíčka, pořízených speciálně pro orchestr MdB. Ten bude hrát pod taktovkou Františka Šterbáka (který se zároveň ujal hudebního nastudování) a Emy Mikeškové. Ano, čtete dobře: některé písně zaburácí v plné orchestraci (37 hudebníků!), ne jako v malém liverpoolském klubu Cavern. Celkem během večera vystopujete dvacítku hitů skupiny Beatles.


"nový herecký materiál" (foto: Michal Novák)


Písně zazní v originále. „Úvaha o převedení textů do češtiny trvala asi jen tři vteřiny, všem nám bylo jasné, že je to v tomto případě nesmysl,“ poznamenal Stanislav Slovák, který je zároveň režisérem inscenace. Proč texty zůstávají v angličtině, má logickou oporu i v libretu samém...

Který kluk v šestnácti letech nezakládal kapelu? Který kluk jednou netoužil před zaplněným stadiónem už prvním hrábnutím do strun kytary vyvolat nadšené ječení zástupů fanynek? Který kluk nesnil o dráze rebelského rockera? „Juřan, Žanek a Pavlík o něčem takovém sní v malém jihomoravském městečku roku 1967. Jenže jejich skupina Beatrolls (ano, už názvem se snaží chlapci přiblížit obdivovaným Beatles) se vyvíjí jiným směrem – místo smělých rebelských plánů drnkají krotké taneční šlágry, jejich kapele schází bubeník a na místních hodech vystoupí jen díky tomu, že jejich zpěvačkou je dcera předsedy MNV. Netuší ovšem, že problémy s Beatles mají i v Anglii, a to na nejvyšších místech: sama britská královna řeší, že její milovaná skupina nezní už jako dřív...
Život Juřana, Žanka a Pavlíka i celého městečka se však změní, když se v něm objeví dva tajemní cizinci – první, který si v elegantním obleku objednává martini s vodkou (říkejme mu třeba James B.) a druhý, který nápadně připomíná právě jednoho ze čtyř Beatlů. A to ještě nikdo netuší, že za všechny zmatky může vlastně jistý Jožan Stárek, který v roce 1912 při cestě do Ameriky vypil v southamptonské přístavní krčmě tolik whisky, až nenastoupil na loď zvanou Titanic...,“
fabuluje (a možná ne až tolik) Jan Šotkovský.

Stanislav Slovák, Jan Šotkovský (foto: Michal Novák)
Stanislav Slovák, Jan Šotkovský (foto: Michal Novák)


„Proč inscenace postavená na písních Beatles? Dlouho jsme o tom uvažovali, všichni v jejich písních máme zalíbení, je to přece něco z muzikantského Olympu! Každý šestnáctiletý kluk, který má sklony k hudbě, se chce porovnat se svými ikonami. I nám (kdysi dávno) bylo šestnáct let, hráli jsme si v garážích, nebo pak po různých kulturácích, a mysleli si, že budeme slavní. Do těch krásných šestnácti let se touto inscenací chceme vrátit...,“ zasněně říká Stanislav Slovák. V hlavních rolích se tedy představí mladí kluci aneb nový herecký materiál (jak familiérně zaznělo z pléna), kteří vzešel z konkurzů. Jelikož příběh je vlastně taková tajenka, Stano Slovák pak apeloval na kolegy a zakázal si to i sám - nevyzradit úplně všechno.

Jan Šotkovský se hned toho chytil: „Fabulujeme sice rádi, ale v tomto případě jsme se opravdu v létě minulého roku vydali do Londýna, protože byly otevřeny archivy. V archivech MI6 jsme nalezli o vztazích královny Alžběty a skupiny Beatles věci doposud netušené a rozhodli jsme se těchto poznatků využít. Paralelně jsme pátrali i v archivech jednoho jihomoravského městečka, prozradím, že jde o Rajhrad roku 67. Nechtěli jsme dělat životopisný muzikál ani jít estetikou revivalových skupin. Žádné imitace, ani po Jiřím Machovi nechceme, aby napodoboval Johna Lennona. Rovněž té partě kluků nejde o dokonalé kopírování svých idolů. Písně Beatles jsou samozřejmě vysoká laťka a my stáli před úkolem, že to, co je mezi, nesmí být zásadně blbější. Náš příběh se dotýká toho největšího symbolu 60. let, dotýká se doby, která se v Beatles zhmotňuje a vrcholí, ale ta klukovská touha dotknout se skrze elektrickou kytaru absolutna je pro nás ještě univerzálnější téma, než jsou samotní Beatles. Je to více řekněme pohádka o klukovském snění o velkém rockové světě, než že bychom se snažili ten rok 67 vykreslovat do detailů přesně.“

Jiří Mach, Viktória Matušovová (foto: Michal Novák)
Jiří Mach, Viktória Matušovová (foto: Michal Novák)


V roli ústřední trojice chlapců se v alternacích představí Dominik Brychta, Tomáš Dalecký, Jan Dvořák, Miloš Fiala, Tomáš Herajt, Marek Hurák a Matyáš Kyncl. Tvorba Beatles pro kluky vůbec nebyla žádnou neznámou, zato pozdrav „Čest práci soudruhu“ neznali a na zkouškách nechápali (jak na ně prozradil režisér). Inscenaci tak můžeme brát i jako cenné připomenutí stupidit rudé doby.

Scénu (inspirovanou op artem 60. let) a masky navrhl Jaroslav Milfajt, autorem scénických projekcí je Petr Hloušek, kostýmy (přísné retro 60. let v Československu) pochází z dílny Andrey Kučerové, tvůrcem choreografií je Michal Matěj. „Nový herecký materiál“ v dalších rolích doplní Jiří Mach nebo Jakub Zedníček (Richard Starkey), Lukáš Janota nebo Aleš Slanina (James B.), Viktor Skála nebo Petr Štěpán (Homola, předseda MNV), Michal Isteník nebo Alan Novotný (Kolóšek, jeho podržtaška), Barbora Remišová nebo Eliška Skálová (Renča, Homolova dcera) a další.

račte vstoupit... (foto: Michal Novák)
račte vstoupit... (foto: Michal Novák)


-mys-