Počet komentářů: 1
Nový komentář

Za oponou

Carmen odchází, Aida přichází
[vydáno: 5.4.2012]
Aida je nejen úchvatnou klasickou operou, ale transkripce příběhu z prostředí starověkého Egypta neunikla ani modernímu muzikálovému zpracování. Stojí za ním skladatel Elton John a legendární textař Tim Rice. Světová premiéra muzikálu Aida se odehrála v Palace Theatre na Broadwayi v roce 2000 a okamžitě se zařadila mezi nejúspěšnější a nejdéle hrané muzikály. Jednu ze stěžejních písní muzikálu, Written in the Stars (Co je psáno ve hvězdách), pravděpodobně zaznamenal každý, kdo se o žánr hudebního divadla zajímá i jen trochu. Licenci na uvedení Aidy získalo pražské Hudební divadlo Karlín díky aktivitám překladatele a dramaturga Adama Nováka a ředitele Egona Kulhánka již před pár lety, čekalo se jen na vhodný čas, kdy muzikál nasadit...

Lucie Bílá, Dasha
Lucie Bílá, Dasha


Muzikál Aida, který vznikl podle scénáře Lindy Woolverton, Roberta Fallse a Davida Henryho Hwanga a na motivy známé opery Giuseppe Verdiho z roku 1871, se české premiéry v Hudebním divadle Karlín dočká 4. října tohoto roku. K režii byl opět přizván americký režisér Gabriel Barre, jehož inscenace Carmen a Jesus Christ Superstar má divadlo stále na repertoáru.

Lucie Bílá
Lucie Bílá


Do titulní role otrokyně Aidy, o kterou usiluje vojevůdce Radames, byla obsazena Dasha. Roli protivnice, žárlivé princezny Amneris ztvární Lucie Bílá. Čili nenechte se zmást prvními vizuály k této připravované inscenaci. Naopak Lucie Bílá se těší, že si ve vedlejší roli zahraje zcela odlišný charakter. Postavu Amneris se pokusí hrát bez alternace, i když pravděpodobně v záloze bude understudy role. Na jméno alternantky role titulní či na jména dalších účinkujících si musíme ještě chvilku počkat, neboť schvalovací řízení ze strany zastupující agentury právě probíhá.

Lucie Bílá, Dasha
Lucie Bílá, Dasha


Uvedení muzikálu Aida je bezesporu velkým projektem na české muzikálové scéně a jak to tak bývá, něco začíná a něco končí. Začátek tiskové konference Hudebního divadla Karlín připomněl blížící se definitivní derniéru muzikálu Carmen (v červnu naposledy!). Souběžné hraní by vzhledem k vytížení hlavních protagonistek asi nebylo možné. „Inscenace Carmen odchází v plné síle a na základě dohody s Lucií Bílou, která již hledala novou výzvu. Našla ji v chystané Aidě, charakter role Amneris ji myslím velmi oslovil,“ říká Egon Kulhánek.

Egon Kulhánek, Pavel Polák
ředitel HDK Egon Kulhánek a umělecký šéf Pavel Polák


„Carmen pro mě vždycky bude tou nejvíce osudovou rolí, miluju na ní každý slovo, každou píseň. Přesto jsem se rozhodla z Carmen odejít. Mým úkolem je, abych věci rozjela a dala jim pak v každém představení svou sílu a srdce, ale po jisté době přichází touha objevovat dál,“ svěřila se Lucie Bílá. „Dostala jsem teď nádhernou příležitost zahrát si v muzikálu Aida. Scénář je dojemný, mimo jiné nabízí dvě nádherný ženský role. Producent by řek, že já mám být Aida, ale zpěvačka ve mně říká, že se mi tam líbí ta druhá role. Protože je jiná. Carmen a Aida jsou do jisté míry podobné typy. Jsem proto nadšená z role Amneris a omlouvám se těm, kteří snad čekali, že Aidou budu já. (smích)“

„Já děkuji za příležitost zahrát si Aidu. Budu přebírat Lucii Bílé chlapa, což bude úkol nelehký, ale scénář se pokusím dodržet,“ pobaveně říká Dasha.

Lucie Bílá, Dasha
Lucie Bílá, Dasha


Asi každý ví, o čem Aida je. „Je to klasický příklad vztahového trojúhelníku, velký příběh lásky, zrady a mocenských bojů. Svým způsobem, byť se odehrává někdy ve 12., 13. století před Kristem, je ten příběh velmi aktuální,“ zdůraznil Adam Novák.

Ke každému muzikálu se hledá nějaká ta hudební charakteristika. Hudba Eltona Johna je stylově eklektická. V muzikálu tak najdeme moderní reggae, motown i gospel. Zastoupen je samozřejmě jeho typický pop a vystopujeme v něm i silný vliv africké hudby.

Lucie Bílá, Dasha, Ivana Hannichová
Lucie Bílá, Dasha a choreografka Ivana Hannichová


„V tuto chvíli nevíme, jestli Elton John přijede na premiéru, oficiální pozvání jsme tvůrcům samozřejmě již poslali,“ potvrdil Egon Kulhánek. K licenčním otázkám dodal: „Vedle daného scénáře, od kterého bychom se neměli odklonit, konceptu scény a schvalování obsazení, další omezení či zásahy neočekáváme. Jasně deklarujeme náš záměr představit toto dílo s úctou k autorům, neexperimentujeme.“

Lucie Bílá
Lucie Bílá


Zrak vás tedy bude přecházet ne z překvapení nebo režijních schválností, to spíše z velkolepé výpravnosti muzikálu. Už teď byl mj. k vidění fascinující zlatý kostým. Jenom pro postavu Amneris se počítá s osmi nádhernými róbami a celkově se připravuje kostýmů na dvě stě.


detail kostýmu princezny Amnerismaketa scény


-mys-Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Vetinari (26.9.2012, 11:56:23)  reagovat
Generální zkouška
Včera jsem byla na generálce a musím přiznat, že jsem od toho čekala víc. Jako Aida vystupovala absolutně nevýrazná Nývltová, které jsem prostě její královský původ nevěřila. L. Bílá byla ovšem jako Amneris skvělá s lehkou sebeparodií.