Počet komentářů: 0
Nový komentář

Za oponou

Detektivní muzikál Curtains míří do Karlína
[vydáno: 23.3.2011]
V Hudebním divadle Karlín byly zahájeny intenzivní přípravy na první české uvedení muzikálové detektivky Vražda za oponou, v originále Curtains, která vzešla z dílny takových veličin světového muzikálu, jakými jsou skladatel John Kander, libretista Peter Stone a textař Fred Ebb.
Čili na karlínském jevišti se objeví muzikál autorů, kteří jsou podepsáni také například pod slavnými muzikály Chicago nebo Cabaret. Poprvé se muzikál Curtains hrál v roce 2006 v Los Angeles, o rok později byl již v upravené podobě uveden na Broadwayi. Po té se rozlétl do Anglie, Švédska či Austrálie. U nás tento muzikál dosud nebyl uveden.

Egon Kulhánek, Pavel Polák, Antonín Procházka
ředitel HDK Egon Kulhánek, umělecký šéf HDK Pavel Polák, režisér Antonín Procházka


Další zajímavé informace o muzikálu přidal dramaturg a překladatel Adam Novák: „Muzikálu Curtains trvalo poměrně dlouho, než se dostal na Broadway. Původně jako jeho autoři figurovali pouze libretista Peter Stone, textař Fred Ebb a skladatel John Kander. První dva jmenovaní bohužel již zemřeli, dílo pak geniálně dotvořil velmi všestranný Rupert Holmes, který je nejen autorem řady knižních titulů s detektivní zápletkou, ale je i hudebním skladatelem. Jeho jméno u nás nepatří mezi známé, přitom psal například pro Barbru Streisand, vzpomeňme už jenom na jeho slavnou píseň Pina Colada. Je držitelem mnoha amerických prestižních ocenění, jako skladatel i jako spisovatel a scénárista. Jak se sami přesvědčíte, úžasně si dovede hrát se slovy. Je velice pravděpodobné, že Rupert Holmes přijede na naši premiéru, a v tuto chvíli jednáme i s Johnem Kanderem, který je bezesporu obrovskou legendou hudebního divadla všech dob, zdali by si na nás také neudělal čas. Mimochodem, v těchto dnech slaví čtyřiaosmdesátku!“

Curtains je vlastně takovým divadlem na divadle. Záhadným způsobem během děkovačky zemře pohasínající hollywoodská hvězda a v podstatě dost netalentovaná herečka. Je na mladém policejním vyšetřovateli jménem Frank Cioffi, který „fušuje“ do hudebního divadla jako fanoušek, aby případ vyřešil, ale také, aby zachránil show, stihl se zamilovat a přitom všem aby sám nepřišel o život... Tuto postavu ztvární Ondřej Brzobohatý. Pro další role jsou potvrzeni např. Zuzana Norisová, Monika Absolonová, Dasha, Ivana Chýlková, Hana Křížková, Milan Šteindler, Vlastimil Zavřel, Jaromír Dulava, Bronislav Kotiš, Martin Sobotka, Zdeněk Maryška, Rudolf Kubík, Jakub Šlégr, Peter Strenáčik a Jana Zenáhlíková. Obsazení a jednotlivé alternace budou ještě doplňovány, toto není konečný výčet účinkujících!

Petr Vondráček, Ondřej Brzobohatý, Martin Sobotka
Petr Vondráček, Ondřej Brzobohatý, Martin Sobotka


Lumír Olšovský, Dasha, Hana Křížková, Monika Absolonová, Ivana Chýlková
Lumír Olšovský, Dasha, Hana Křížková, Monika Absolonová, Ivana Chýlková


Realizační tým české verze, dá se říci, se schází v osvědčené „karlínské“ sestavě. Choreografem bude Pavel Strouhal, muzikál nastuduje Kryštof Marek, light-design inscenace připraví Pavel Dautovský. Pro režiséra Antonína Procházku bude Vražda za oponou již čtvrtá režijní práce v HDK. Naopak poprvé budou v Karlíně pracovat scénograf Aleš Valášek a kostýmní výtvarnice Michaela Hořejší.

Antonín Procházka
Antonín Procházka


„Moc se na zkoušení těším, protože jde o muzikálovou komedii skloubenou s detektivkou. Když se sranda pojí ještě s něčím dalším, vždy mne to ohromně baví,“ pochvaluje si režisér Antonín Procházka a dodává: „Vražda za oponou má vše, co ke správnému muzikálu patří. Autoři jsou garantem ryzí muzikálové podívané, která přináší spoustu úžasných hereckých příležitostí, muzikál je velmi rozpohybovaný, ani nemluvím o krásných písních...“

Hudební divadlo Karlín na obsazení některých menších rolí vyhlásilo konkurzy a stalo se, že z nich vzešel talent, mladá herečka a zpěvačka Kora Lang. Ačkoliv se hlásila do company, zaujala svým výkonem natolik, že jí byla nabídnuta jedna z hlavních rolí. Bude alternovat se Zuzanou Norisovou.
„Překvapila nás hodně a nejen ona. Nejsme v Americe, kde se do konkursu přihlásí deset tisíc skvěle disponovaných uchazečů, není úplně samozřejmé, že se podaří najít opravdu vhodné adepty i pro menší role, tento muzikál je navíc velice náročný na pohyb. Uzpívat jej v tomto ohledu není snadné ani pro zkušené představitele hlavních rolí,“ zamýšlí se Antonín Procházka.

Již nyní v informačních metariálech divadla můžete narazit na velmi zajímavý vizuál k nové inscenaci (která bude mít premiéru v září), jsou na něm v komiksové stylizaci zachyceni Zuzana Norisová a Ondřej Brzobohatý. Měl by se objevit ještě jeden, tentokrát s Ivanou Chýlkovou a Milanem Šteindlerem.

-mys-Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.