Počet komentářů: 0
Nový komentář

Za oponou

Divadlo D21 namísto Malého Vinohradského
[vydáno: 14.9.2012]
Malé Vinohradské divadlo (MVd) založili spřízněné absolventské duše jednoho ročníku VOŠ herecké v roce 2003. Soubor vydržel beze změn téměř sedm let. Původní klempířskou dílnu postupně svépomocí zvelebovali a vstupem do sezony 2012/13 zde otevírají nově zrekonstruovaný kulturní víceúčelový prostor, který nese název Divadlo D21.

„Započali jsme novou éru, proto jsme se rozhodli, že změníme název. Má to spoustu důvodů, ten jeden je praktický, byť jsme si říkali, že devátým rokem začíná naše značka už vstupovat do povědomí, ale nám to neustále přinášelo praktické problémy. Lidé si nás pletli s Divadlem na Vinohradech, mysleli si, že jsme malá scéna DnV. Ten druhý důvod je, že se snažíme letos začít novou éru divadla. Našli jsme cestu, po které chceme jít, máme stabilní umělecké vedení, soubor a dramaturgii a chceme to vše zarámovat právě změnou názvu,“ uvedla ředitelka Hana Mathauserová.

Jiří Ondra, Hana Mathauserová, Peter Chmela
Jiří Ondra, Hana Mathauserová, Peter Chmela


Proč právě D21? Hana Mathauserová vysvětluje: „Především jsme Divadlo, proto tedy D, které sídlí v Záhřebské ulici číslo 21, zároveň se naše scéna nachází ve Dvoře, je to naše Domovská scéna s Duchem místa, kde hrajeme představení pro Dospělé i pro Děti, často se vyjadřujeme k palčivým i úsměvným tématům 21. století a číslo 21 považujeme za příznivé... Nejsme včerejší, ale Dnešní a Divadlo je pro nás, a věříme, že i pro ostatní Dobrodružstvím, Drogou, někdy s příchutí Deziluze a Dekadence.“

Umělecká činnost D21 (MVd) zahrnuje kromě večerních představení a projektu Divadlo školám i cyklus komorních scénických experimentů Velký třesk na Malé scéně nebo divadelní seriály s aktuálním tématem - loni to byl Bulvár.cz, který navíc zrodil novou divadelní kapelu Uran Theatre Pop Rock. Do repertoáru patří také pouliční chůdařská představení (chystá se Pop Art Is Not Dead).

Změny v dramaturgii osvětlila režijně-dramaturgická dvojice Peter Chmela / Jiří Ondra: „Náš dlouhodobý cíl spočívá v tom, že chceme být autorské divadlo, které zpracovává tituly, ať už jsou vlastnické nebo naše, s výraznou interpretací. Autorství je vždy na prvním místě.“ Nadcházející sezona má stejně jako všechny předchozí vlastní téma. Tentokrát se ponese v duchu hesla ´Prachy, moc a sláva´. Přinese čtyři nové hlavní tituly, dvě pohádky. Pilotní inscenací jsou nepohádkově zpracované Gulliverovy cesty, následuje Nora, Tři veteráni, Luisa a Lotka a vlajkovou lodí sezony se stane Strakonický dudák.

„Rozhodli jsem se pro jednotnou linii dramaturgie, ať už se jedná o inscenace pro dospělé nebo pro děti a chceme uvádět spíš představení večerní, zatímco dříve se hrálo víc pro děti, ale zároveň máme pořád projekt Divadlo školám. Některá představení budou svou dramaturgií vhodná pro dospělé i pro 2. stupeň základních škol. Nepodceňujme dětského diváka.“ Nutno ovšem podotknout, že Divadlo školám se novým pojetím dramaturgie celkově nijak výrazně nezmění.Další projekt Velký třesk na Malé scéně prezentuje neotřelou formou původní tvorbu českých umělců, spisovatelů, hudebníků a výtvarníků. Každý díl se uvádí maximálně třikrát. Úzká spolupráce s autory zajišťuje jeho exklusivitu a prezentovaná díla vznikají převážně přímo pro D21. V dohledné době se můžeme těšit na Ten kůň nelže Egona Tobiáše, Smrt zítřkům (Krejbich-Hlaváč-Ondra) a na Jaroslava Rudiše. Z hudebních projektů se dočkáme divadelního koncertu s mírně surrealistickým nádechem Idiot Loci s původní hudební kompozicí skvělého hudebníka Davida Hlaváče.

David Hlaváč
David Hlaváč


Celkově zde vzniká snaha o dlouhodobější spolupráci všech zúčastněných a také o profilaci D21 směrem k mladší a střední generaci. Vedle čistě divadelních aktivit směřuje D21 k ideálu živoucího kulturního centra. Zásadní přestavbou foyer vznikl výstavní prostor pro vernisáže a výstavy (Daniel Krejbich, Josef Šindelář, Jé Jé Neduha, Zdeněk Hůla) či besedy, kabarety, koncerty, workshopy a další plánovaně neplánované kulturní akce.
„Chtěli bychom, aby v divadle časem vznikly i dramatické kroužky, aby se z něj stalo centrum, kde se budou setkávat lidé z okolí. Chtěli bychom oživit sousedské vztahy, aby lidé věděli, že je to jejich divadlo, že tady můžou najít spoustu zábavy a různé akce k různým příležitostem.“

Divadlo D21 srdečně zve na Bulvární zahájení sezóny, které se koná 17. 9. Startuje v 18:00 průvodem a od 19:30 pokračuje chůdařským představením, koncertem, odhalením nového názvu a mnoha dalšími překvapeními s možností výhry.-vb-
[foto: Veronika Boušová]Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.