Z tiskových konferencí

Do Divadla Kalich i na činohru
vydáno: 11.10.2011
Divadlo Kalich není jen divadlo muzikálů. Čím dál více jsou v programu zastoupeny inscenace činoherní. V nich se objevují přední herci, kteří se na jednom jevišti obvykle nepotkávají. „Zaměřujeme se na české premiéry zahraničních her a na původní česku tvorbu. Hledáme takové tituly, které by se skloubením moudrosti a humoru vyjadřovaly k dnešku, pojmenovávaly vztahy mezi lidmi nebo fungování rodiny 21. století. Během sezony uvedeme celkem čtyři činoherní premiéry,“ slíbil producent a ředitel Divadla Kalich Michal Kocourek. Divadlo Kalich přitom bude spolupracovat s výraznými režisérskými osobnostmi.

Oldřich Vízner, Sabina Laurinová, Michal Kocourek
Oldřich Vízner, Sabina Laurinová, Michal Kocourek


Na konci října Divadlo Kalich v režii Jakuba Nvoty uvede humornou hru Hledání slov o osudech čtveřice lidí, jež spojuje diskrétní kurz čtení a psaní pro dospělé (kteří z nějakých důvodů neovládají tyto základní dovednosti, jak je obvyklé). Učitelka (která se k této podivné výuce upíná po ztroskotaném vztahu), školník (velmi vtipný podivín), dva studenti (starší muž a žena ve středním věku). Ona je krásná hypochondrička, on je staromilský elegán. Ve třídě mateřské školy po večerech prožívají svoje setkání... Autorkou hry je známá anglická spisovatelka a dramatička Sue Townsendová, při jejímž jméně si jistě všichni vzpomenou na sérii deníků Adriana Molea. Komedie Hledání slov (Groping for Words) vznikla zhruba ve stejné době, v roce 1983.

Hynek Čermák, Jakub Nvota
Hynek Čermák, Jakub Nvota


„Třebaže tato hra vznikla v 80. letech, přináší silné téma společnosti a jedince v ní ztraceného. Odhaluje důvody toho, co se nyní děje v Evropě. Sociální nepokoje, nevraživost, elitářství a chudoba. Na druhé straně je v ní obrovská lidskost a pochopení pro pojem outsider, ať už je váš handicap jakýkoli. A je plná humoru...,“ zdůraznil režisér Jakub Nvota, který už tuto hru dříve inscenoval na Slovensku. „Čas toho textu ale jako by přišel právě teď, před pár lety tolik nerezonoval. Nyní se ukazuje jeho zvláštní aktuálnost, ptá se, jestli jsme náhodou nedospěli do nějakého hraničního bodu, kdy neumíme společnost ani zlepšit ani zdokonalit. Zůstáváme bezradně stát a využíváme, nebo zneužíváme to, co nám tento stav nabízí. Zatímco vedle nás se definují prapodivné vztahy mezi elitou a ostatními.“ Role v této komedii právě naplno zkouší Oldřich Vízner, Barbora Munzarová, Sabina Laurinová a Hynek Čermák. Čekají vás čtyři postavy a spolu s nimi čtyři originální příběhy, které v jednu chvíli do sebe zapadnou...

Barbora Munzarová, Oldřich Vízner
Barbora Munzarová, Oldřich Vízner


„Na první pohled velmi vtipná hra je na ten druhý velmi vážná, zarážející, i smutná. Je přesným obrazem pocitů z doby, kterou žijeme,“ říká Sabina Laurinová.
„Byl jsem překvapený, kolik ve Velké Británii nebo i Německu žije negramotných lidí, jsou to z našeho pohledu šokující čísla. Na hře mě nejvíce zaujalo, jak její hrdinové mají problémy, které jen obtížně dokážou přiznat sami sobě, natož veřejně. Nemusí to být jenom negramotnost, může jít o jakýkoli jiný handicap. Ti lidé se skrývají sami před sebou, a tím se vylučují ze společnosti více, než pro svůj handicap. Hraju anglického bezdomovce, no, já jako bezdomovec bych nepřežil ani den..., když si uvědomíte, co všechno něco takového obnáší...,“ poznamenal Oldřich Vízner.
Barbora Munzarová ztvární postavu zdánlivě „normální“, učitelku, která vede kurz. „Jenže ta postava se celou hrou pohybuje jako kulečníková koule. Naráží na bariéry negramotnosti svých svěřenců, ale i jejich způsobu života. Nakonec i ona něco skrývá, je člověkem zdánlivě bez emocí. Navíc stereotypy a návyky řekněme té její sociální vrstvy jsou tak silné, že nikoho nespasí. Každopádně moc se mi líbí, jak autorka jde do popisu situací se vší vážností, a přesto text je po okraj naplněný humorem.“
„I moje postava školníka něco urputně skrývá, čili jde o roli, ve které je co hrát. Je to zajímavá příležitost vyzkoušet si, do jakých extrémů mohu zajít, jak napínat diváky,“ těší se Hynek Čermák.


Nina Divíšková, Jan Kačer
Nina Divíšková, Jan Kačer


Další text, který bude na jevišti Divadla Kalich uveden (v lednu 2012), je obestřen tajemstvím. Moje hra je název „andělské“ komedie o životě, jakkoli hlavnímu hrdinovi jeho život právě protekl mezi prsty. Jako její autor je psaný Petr Abraham, avšak jde o pseudonym, za kterým by se měl skrývat jeden přední český divadelník... (pravá identita zatím nebude na jeho přání zveřejněna).
O čem hra pojednává? Slavný spisovatel opustil tento svět nečekaně a s poměrně starosvětským přáním: chtěl po své partnerce, aby uspořádala soukromou smuteční slavnost na jeho počest. V obývacím pokoji se proto u vystaveného Mistra schází šest žen různého věku, postavení i světonázoru, z nichž každá sehrála v životě vyhlášeného bonvivána osudovou roli... Divadelní magie umožní rozhovor „z druhého břehu“ mezi ním a jeho stávající ženou. Komedie Moje hra odkrývá s nadhledem, odzbrojující upřímností a především humorem zákoutí vztahu muže a ženy a otevírá řadu třináctých komnat. V hlavní roli charismatického Mistra se objeví Jiří Bartoška, který přijal divadelní roli po dlouhých letech. „Kývnul jsem na nabídku jen proto, že moje postava celou hru leží. Ale ne v posteli. Nerad bych prozrazoval více, raději ať divák sám zjistí, kde že se vyvaluju,“ pronesl - samozřejmě v nadsázce - Jiří Bartoška. Role osudových žen si zahrají Zuzana Bydžovská, Jana Janěková ml., Nina Divíšková, Vlasta Peterková a Adéla Koutná. Inscenaci připraví legenda české divadelní režie Jan Kačer. Všichni se shodují, že text má neobyčejnou, nezvyklou atmosféru...

Jiří Bartoška
Jiří Bartoška


-mys-