Z tiskových konferencí

Fenomén Otáčivého hlediště žije
vydáno: 6.6.2011
Otáčivé hlediště v Českém Krumlově patří již více jak padesát let mezi přední evropské divadelní „open-air“ scény s originálním využitím scénického prostoru. K jeho přednostem patří nejen technická podstata otočného hlediště, kterému je umožněn plynulý oboustranný pohyb, ale především zasazení do jedinečného prostředí zahrady českokrumlovského zámku...
Nic na tom zatím nemění ani navztekaný postoj Památkářské obce, která se umanutě dožaduje odstranění...nebo přesunutí kamsi do vápencového lomu.

Činohra Jihočeského divadla letos na Otáčivém hledišti představí Shakespearovu komedii Jak se vám líbí v režii Davida Radoka, jednoho z předních evropských divadelních režisérů, pro něhož je to první zkušenost s tímto specifickým prostorem. S Davidem Radokem na inscenaci spolupracuje švédský light-designér Torkel Blomkvist, který je autorem mimořádného konceptu světelného plánu inscenace. K pohybové spolupráci byla přizvána choreografka srbského původu Ivana Dukić, scénu a kostýmy připravila výtvarnice Zuzana Ježková, která s Davidem Radokem pracovala již na inscenaci Odcházení pro pražské divadlo Archa.

David Radok
David Radok


Jak se režisér David Radok popasuje s fenoménem Otáčivého hlediště? Kromě toho, že je rád za nabídku a že může dělat svého prvního činoherního Shakespeara, říká: „Otáčivé hlediště mě inspiruje. Právě zde stojím před úkolem rozlousknout zajímavý oříšek, tj. pracovat zároveň s divadelní a opravdovou skutečností. Vyloženě v přírodě jsem už připravoval dvě inscenace, ale nikde ne v tak specificky otevřeném prostoru. Proto je to pro mne velká výzva. Tento prostor je zcela živý, nemá žádné vizuální ukončení, máte tam skutečný trávník a stromy, skutečnou oblohu a hvězdy, a do toho pracujete s textem, který je jakousi esencí skutečnosti. Pokouším se tedy spojit skutečnost života se skutečností uměleckou. Aby toho nebylo málo, v inscenaci zkusíme dát vedle sebe prvky, které jsou autentické a v žádném případě nebudou jen tak kašírované (klavír, gramofon), ale zároveň do děje zapojíme artefakty, které jsou řekněme výcucem skutečnosti (vycpaná zvířata). Jestli se to povede, to ovšem nevím. Uvidíme, jak všechna ta propojení budou spolu fungovat.“

„V přírodním prostoru jsem pracoval již ve Švédsku a bylo to zábavné, protože jsem pracoval v noci s takřka úplnou tmou – vlastně proti ní. Rozdíl zde bude ale hlavně v tom, že tady se hlediště pohybuje a jsou tu tedy i různé možnosti nasvícení jednotlivých scén. Těším se na tuto práci, protože budeme používat hodně svíček a pochodní, tedy skutečný oheň a právě přirozené světlo je to nejlepší,“ uvedl Torkel Blomkvist.

Ústřední dvojici ztvární jihočeskému publiku zatím nepříliš známé tváře. Do role půvabné Rosalindy byla obsazena hostující Zuzana Stavná a jako Orlando se představí talentovaný Jan Hušek, nová posila činoherního souboru Jihočeského divadla.

„Činoherní soubor Jihočeského divadla plánuje v této letní sezoně Otáčivého hlediště odehrát 49 představení čtyř inscenací,“ vypočítává Martin Glaser, umělecký šéf činohry JČD. „Vedle premiérové série Shakespearovy hry Jak se vám líbí nabídneme divákům dvě úspěšné inscenace z minulých let, Goldoniho Sluhu dvou pánů v režii Jiřího Menzela a hru Ženy Jindřicha VIII. aneb Chudák král(em). Nasazujeme i Shakespearova Macbetha, který loni zaznamenal u diváků i odborné veřejnosti velmi příznivé ohlasy. Touto snad sofistikovanější dramaturgií bychom rádi přesvědčili všechny o tom, že chceme plně dostát ideji, se kterou Otáčivé hlediště vzniklo.“

Dodejme ještě, že program ani letos nezapomíná na rodinné představení. Bude jím úspěšná inscenace Cesta kolem světa v podání herců Loutkohry Jihočeského divadla.

-mys-