Počet komentářů: 0
Nový komentář

Za oponou

Jatka78 s jistotou do dalších let
[vydáno: 11.9.2018]
Multikulturní prostor Jatka78 se zrodil před 4 lety z opuštěných hal č. 7 a 8 v Pražské tržnici (před tím tento areál sloužil jako městská jatka, odtud název), a to díky úsilí producenta Štěpána Kubišty a principála Cirku La Putyka Rostislava Nováka mladšího. Tolik potřebné vlastní zázemí zde našel nejen lídr české novocirkusové scény Cirk La Putyka, rezidenci zde mělo či má i několik dalších uskupení, pravidelně zde hrají soubory z nezávislé scény a čím dál častěji je zde prezentována tvorba významných zahraničních hostů. Umělecký život na Jatkách78 pulsuje inspirativně pro všechny skupiny návštěvníků. I do nové sezóny tým Jatek78 vstupuje s vervou a touhou českému publiku představit netradiční domácí i zahraniční projekty. Novou energii do žil holešovickým divadelníkům vlilo také dlouho očekávané prodloužení smlouvy o výpůjčce hal v tržnici. Město se rozhoupalo na poslední chvíli… (jinak by se v prosinci zavíralo).

„Dodatek ke stávající smlouvě, který Jatkám78 umožňuje výpůjčku hal 7 a 8 na dobu neurčitou, jsme od Magistrátu hl. m. Prahy obdrželi 4. září 2018. Kromě zmiňovaných hal je předmětem smlouvy také hala 11A, takzvaná Skleněnka, ve které aktuálně probíhá představení Nesnesitelná tekutost bytí režiséra Víta Neznala. Původní smlouva o výpůjčce platila jen do konce letošního roku. Přestože jsme žili ve značné nejistotě, věřili jsme, že Praha má zájem naše divadlo zachovat. Pokračovali jsme proto ve své vizi přinášet divákům kvalitní vlastní, ale i zahraniční produkci. Nová sezóna nás tedy nezastihla nepřipravené, ale naopak s výhledem na několik dalších let,“ upřesňuje ředitel Jatek78 Štěpán Kubišta.
Jistěže jistější by za stávajících okolností byla smlouva na dobu určitou – na konkrétních "20 let", ale aspoň že tak. Další ošemetností je, že prostor stále není zkolaudovaný pro divadlo. (Kolaudaci ostatně nemá ani tunel Blanka, a taky se jezdí.)

Viktor Tauš, Štěpán Kubišta
Viktor Tauš, Štěpán Kubišta


Sezonu 2018/19 zahájilo limitované uvedení projektu Víta Neznala Nesnesitelná tekutost bytí (představení bylo také součástí letošního programu Letní Letné). Po velkém akváriu, do kterého režisér umístil tanečnici Kateřinu Dvořákovou, čekají diváky Jatek78 další, neméně originální divadelní kusy. V září to bude inscenace Amerikánka režiséra Viktora Tauše, v níž hrají Tereza Voříšková a Eliška Křenková. Hrasleduje osud dívky stojící proti celému světu. Na své cestě překonává dětský domov, pěstounskou péči i pasťák. Věří totiž, že někde daleko, možná v Americe, čeká někdo, komu na ní záleží. Amerikánka je dramatem o svobodě, vydělenosti a touze žít. „Amerikánka je mojí druhou činoherní režií a produkcí. Je inspirována skutečným osudem dívky, kterou jsem potkal v čase, kdy jsem žil na ulici. Evita Naušová zaznamenala naše rozhovory a přepsala je do formy monologu, který se stal základem pro práci na filmovém scénáři, s nímž jsme jako první čeští autoři v historii vyhráli v Cannes Krzysztof Kieslowski ScriptEast Award pro nejlepší nerealizovaný východoevropský scénář. Později jsem se k výchozímu monologu vrátil a oslovil Davida Jařaba. Ten text upravil do podoby jevištního dialogu,“ popisuje vznik inscenace Viktor Tauš.

Novinku představí také nezaměnitelní DEKKADANCERS, kteří inscenací Návštěvníci oslaví deset let své existence.

Říjen bude patřit Cirku La Putyka a inscenaci ADHD. Projekt se zaměří na lidskou osobnost, konkrétně na poruchu pozornosti s hyperaktivitou známou pod anglickou zkratkou ADHD. Téma je pro Nováka velice osobní. „Sám jsem byl jako dítě diagnostikován ADHD a jeden z mých synů je ADHD také,“ říká Rosťa Novák. „Když ho vidím, jak dospívá, jak bojuje sám se sebou, se svým okolím, jak hledá své sny. Jak jeho tělo a hlava někdy reagují samy od sebe a on to nedokáže ovládat nebo pochopit. Řekl jsem si, že pro něj udělám projekt. Chci, aby pochopil, že ADHD není onemocnění, jak mnozí tvrdí, ale je to přednost. Nová kvalita života.“
Inscenace by pravděpodobně nemohla vzniknout bez spolupráce s psychology, terapeuty, psychiatry, neurology i s dětmi ze speciálních škol. „Půjde o příběh inspirovaný skutečnými událostmi, inspirovaný Torey Hayden, Emilem Zátopkem, Jeanem-Michelem Basquiatem a lidmi s ADHD, kteří žijí právě teď a tady,“ doplňuje Novák.
Ve stejnojmenné inscenaci se v režii Rostislava Nováka mladšího představí osm novocirkusových umělců z Finska, Venezuely, Kanady, Španělska, Belgie, Nizozemska a Francie. Diváci na originálně pojaté scéně uvidí jednoho z nejlepších světových žonglérů, akrobatů na tyči, cyr wheelu, kolečkových bruslích, tanečníky i akrobata visícího za vlasy.

Rostislav Novák ml.
Rostislav Novák ml.


V podzimním programu nebude chybět ani berlínský soubor Analog, na Jatkách78 již etablovaný. Show plná akrobacie doprovázená sametovým hlasem zpěvačky Eny Wild a dynamickými bicími Lukase Thieleckeho. Jedinečná podívaná je inspirovaná undergroundovou hudební scénou, odvážnými filmovými kousky a tradičními i méně tradičními cirkusovými triky. Svou originální estetikou a nekonvenčním přístupem Analog vytváří energii, které je těžké odolat.

Kalendářní rok pak zakončí spolupráce Cirku La Putyka a Filmové filharmonie, která ukáže, jak představení Up End Down sluší osmdesátičlenný orchestr!

Přehlídku zahraničních hvězd v lednu odstartuje třetí vystoupení světoznámého divadla masek. Familie Flöz tentokrát přiveze inscenaci Teatro Delusio. Ze zahraničních interpretů se diváci mohou těšit také například na večery ve společnosti Jörga Müllera a company MPTA. Přijedou rovněž Cirque Entre Nous, kteří předvedou show na čínských tyčích. Jatka78 také uvedou koncept íránského autora Nassima Soleimanpoura White Rabbit, Red Rabbit. Ten představuje pokaždé jinou osobnost, která se scénář dozví až ve chvíli, kdy na jevišti rozbalí obálku s pokyny. Bez zkoušek, bez režiséra, každý večer s jiným hercem, pouze se scénářem v zapečetěné obálce na scéně...
V roce 2010 odmítl íránský dramatik Nassim Soleimanpour nastoupit vojenskou službu. Výsledkem bylo domácí vězení, neboť přišel o cestovní pas. Proto napsal hru, která může cestovat po světě místo něj. Diváci se společně s každým novým hercem vydávají do neznáma, prožijí hluboké a osobní emoce, dojdou možná na samou hranici svobody a možností divadla.
Tato anglicky napsaná hra byla od své světové premiéry v roce 2011 na festivalu Fringe v Edinburghu přeložena do více než 25 jazyků a uvedena více než tisíckrát za účasti velkých jmen divadla i filmu, namátkou Whoopi Goldbergové, Nathana Lanea, Johna Hurta, Simona McBurneyho, Stephena Frye, Sinéad Cusackové, Marcuse Brigstockea nebo Kena Loache. Produkce Jatek78 se chystá oslovit různé herecké osobnosti napříč žánry. „Obsazení, resp. výběr vám ještě neprozradíme, vše bude známo až na konci roku,“ usmívá se Štěpán Kubišta.
Držitelem práv na uvedení v České republice je Petr Boháč (Spitfire Company), projekt se již objevil v Paláci Akropolis. Vzájemná dohoda ale umožní projekt uvádět ve vhodnějším prostoru Jatek.

Zahálet v roce 2019 nebude rozhodně ani Cirk La Putyka. Připravuje dva nové projekty. První z nich, Memories of Fools, je určen pro divadlo Chamäleon v Berlíně a později se objeví také na Jatkách78. Druhou novinkou je hudební projekt Cirku La Putyka nazvaný Isole.
Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.