Z tiskových konferencí

Jsme nepochopitelná úchylka
vydáno: 15.11.2011
Možná máte loutky spojené s dětstvím a pohádkou, ale zkuste se někdy na ten náš dospělý svět podívat z loutkové perspektivy. Takový pohled nám pravidelně nabízejí Buchty a loutky ve Studiu Švandova divadla. O tom, že loutky tu nejsou jen pro dětské hraní, nás přesvědčují už dvacet let. Soubor byl založen absolventy loutkářské katedry pražské DAMU v roce 1991 a má za sebou 19 titulů pro děti a 28 premiér pro dospělé. Většinou zpracovávají známá témata, jen svérázně po svém a s důrazem na výtvarnou složku. A kdo viděl některá jejich představení, ví, že loutky či vůbec výprava k inscenacím často vznikají z neuvěřitelných materiálů. Buchty a loutky také rádi používají kombinaci starých a nových loutek a hraček, občas umně prolnou různé technologie. Jejich inscenace jsou poetické, nepostrádají nadhled a humor, ale zároveň v sobě mají prudký náboj. A v neposlední řadě je oživuje vlastní komponovaná muzika, často i živě interpretovaná.

Marek Bečka, Radek Beran, Vít Brukner a Zuzana Bruknerová založili jednoho dlouhého zimního večera roku 1991, kdesi v kuchyňce chebské ubytovny, BUCHTY A LOUTKY, tehdy ještě s Pavlem Antošem a Tomášem Zmrzlým. (Jestli vás zajímá, proč zrovna tento název, vězte, že Buchťáci vám odpoví každý jinak.) V současné době patří k Buchtám a loutkám ještě Kristina Maděričová, Tomáš Procházka a Lukáš Valiska.

Marek Bečka, Tomáš Procházka
Marek Bečka, Tomáš Procházka


Od roku 2002 mají stálou pražskou scénu, zkušebnu a kancelář ve Švandově divadle. Tady můžete vidět jejich inscenace několikrát do měsíce. Ale kromě toho také pořád jezdí za svými diváky, jak do zapadlých českých vesniček, tak po celé Evropě. Měli úspěch i v USA, Mexiku, Kanadě, Japonsku, Hong-Kongu a Tchaj-wanu. Buchty a loutky vedle poctivého hraní svého pevného repertoáru pořádají nebo spolupořádají také mnoho jednorázových projektů v oblasti netradičního divadla, specifických výtvarných akcí apod. Kromě divadelních představení spolupracovali Buchty a loutky na animovaných filmech (Kuky se vrací, Antikrist). V loňském roce byl odvysílán také film o vzniku souboru s názvem Sedmnáct.

Marek Bečka
Marek Bečka


Buchty a loutky chystají velkolepou oslavu svých dvacetin na sobotu 19.11.2011. Celá ta taškařice nese název Barát pardá a z programu se dozvíte, že budete schvalovat program i občerstvení a potkáte indického velvyslance...takže připravte se na cokoliv...ale o tom to je, protože loutky si na rozdíl od herců můžou dovolit skoro všechno. Celý večer pro Buchty a loutky připravuje David Dvořák, kterého jistě budete znát z bejbypunkového Kašpárka v rohlíku. „Co je nejšílenější, my ani nevíme, co se bude dít. David celý večer připravuje tajně. Někteří členové Buchet se těší, jiní se toho bojí,“ prozradil Marek Bečka. „Adrenalinek ale máme rádi, není nic horšího než předvídatelná nuda!“

Marek Bečka
Marek Bečka


Marek Bečka ukázal několik relikvií z historie Buchet a loutek, mezi nejzajímavější jistě patřily žlutý plakát k první inscenaci souboru - Tajemný cizinec, která se odehrála 9.11.1991, nebo scénografické návrhy k dávné inscenaci pro děti Císařovy nové šaty. „To bylo v době, kdy se návrhy ještě opravdu kreslily!,“ poznamenal Marek Bečka.

Marek Bečka, Radek Beran
Marek Bečka, Radek Beran


„Je pravda, že se nám i něco nepovedlo. Přesto bylo to moc pěkných dvacet let, práce nás pořád baví a osobně cítím velké zadostiučinění mým divadelním snům i velkou radost. Nepřestal bych ji mít, ani kdybychom se dneska rozpadli. Což asi nejde, protože máme čtyřletý grant...,“ uvědomuje si Marek Bečka.

V týdnu po oslavě proběhne reloaded festival, kdy diváci uvidí čtyři večery po sobě představení Psycho Reloaded, Čelisti Reloaded, Barbarella Reloaded a Moucha Reloaded. Inspirace americkými kvalitními filmy se v této sérii inscenací nezapře.

Dalším počinem u příležitosti narozenin je vydání CD pro děti s názvem Popeláři jedou. Jedná se o krátkou pohádku, která doplní písničky z představení Buchet a loutek. Jak řekl Marek Bečka: „Písničky jsou bigbeatové a i když je to úplně jiný projekt, vzdáleně by se daly připodobnit k tomu, co dělá Kašpárek v rohlíku. K Vánocům tohle CD bude velká hitovka, hlavně u dětí popelářů.“

U příležitosti jubilea Buchty a loutky pro své nejvěrnější fanoušky vyrobí 130 kusů památečních knih s dřevěnými deskami, v nichž bude vložena ručně háčkovaná záložka a sušená květina z kytice staré právě dvacet let. „Kniha tak bude i vonět,“ zdůraznil Marek Bečka. „Více než pro divadelní historiky bude spíše pro statistiky. Bude tam třeba, kolik jsme vypili kávy, kolik jsme naložili a vyložili vagónů divadelních představení...“

Zuzana Bruknerová
Zuzana Bruknerová


Existence Buchet a loutek ve stálém prostoru a se zajištěným zázemím je mírně ohrožena tím, že momentálně je vypsán konkurs na ředitele Švandova divadla, ale Marek Bečka se ničeho nebojí. „Není samozřejmé, že tady ve Švandově divadle jsme. Pozval nás sem kdysi ředitel Daniel Hrbek. Kdyby přišel někdo jiný a chtěl nás vyhodit, tak to asi udělá. Ale věřím, že pak bychom si našli třeba nějakou garáž, kde bychom hráli. Vím, že reprezentujeme ten nejminoritnější žánr ze všech minoritních žánrů, pro mnoho lidí jsme nepochopitelná úchylka, ale zároveň si myslím, že právě nepochopitelné úchylky rozšiřují prostor pro tzv. normální divadlo, hledají mu nové cesty. Myslím si neskromně, že jsme nějakou novou cestu, byť třeba slepou, našli. To víte, když slavíme, jsme trochu namyšlení. Tedy jenom já. A jenom dneska.“

Záviďte, po setkání s Buchtami a loutkami jsme se mohli zakousnout do vynikajících makových buchet, které upekla Zuzana Bruknerová. (Marek Bečka se vůbec netají tím, že ujíždí na máku.)

-sar- -mys-