Z tiskových konferencí

Kde hledat tu pravou divadelní DNA
vydáno: 11.2.2016
Malá inventura, showcase nejvýraznějších projektů v oblasti nového divadla za uplynulý rok, je první významnou festivalovou akcí kalendářního roku v Praze. Domovskými scénami čtrnáctého ročníku festivalu budou od 22. do 29. února 2016 Studio ALTA, Divadlo Archa, Ponec – divadlo pro tanec, MeetFactory, Motus - produkce divadla Alfred ve dvoře, Studio Hrdinů, Venuše ve Švehlovce a Veletržní palác (NG). Hlavním pořadatelem festivalu je Nová síť – český kulturní network. A nechybí ani tradiční kuře, které znáte již z minulých ročníků. Čili autorem vizuálu opět je výtvarník vystupující pod uměleckým jménem Kakalík.

na tiskovém setkání v Českém centru (foto: Michal Novák)
na tiskovém setkání v Českém centru (foto: Michal Novák)


Malá inventura se řadí k událostem, které poutají pozornost i za hranicemi České republiky. Letos se do Prahy sjede více než 70 regionálních i zahraničních divadelních profesionálů. Cílem festivalu je podpořit cirkulaci projektů, prezentace české kultury v zahraničí a v neposlední řadě kulturní networking.

Ředitelka festivalu Adriana Světlíková k tradičně bohatému programu říká: „Bilancovat je potřeba. A navíc s takovým programovým potenciálem, jaký letos nabízí domovské scény. Zájem ze zahraničí i z regionů ČR je opravdu velký, a tak se ukáže, kdo nejvíc zaboduje. Program přizpůsobujeme poptávce a letos jsme ho snad ještě více strukturovali. Je tu hlavní program kurátorsky sestavený z nominací jednotlivých scén. Vedle toho Malá inventura také dává příležitost umělcům začínajícím (Nová krev na scéně) a nabídne prostor i pro nezávislé produkce v rámci sekce Tažní ptáci, což jsou projekty, které nejsou rezidenčně zakotveny. Čtvrtou rovinou je networking (burzy, prezentace, ...až třeba po společný oběd). Podařilo se nám přivést i mimořádný zahraniční program, tentokrát z Francie. Bude to pořádná Inventura!“

Jiří Vydra, Jakub Čermák, Ewan McLaren (foto: Michal Novák)
Jiří Vydra, Jakub Čermák, Ewan McLaren (foto: Michal Novák)


Čtrnáctý ročník festivalu zahájí slavnostní Galavečer při příležitosti udílení cen Česká divadelní DNA. Ceny se předávají každé dva roky za mimořádný přínos na poli nového divadla. Slavnostní Galavečer se uskuteční v divadle Archa 22. 2. od 20 hod. Mezi nominovanými jsou projekty Korekce režiséra Jiřího Havelky, GundR uskupení Wariot Ideal, inscenace Pustina (uvedlo Studio Hrdinů), Supernaturals skupiny Me-sa, performance Svěcení jara v podání skupiny Handa Gote research & development, Monstrkabaret Freda Brunolda a v nominacích nechybí ani komunitní projekty či úsilí směřující k rozvoji platformy nového divadla: ocenění mohou získat týmy Jatek78, Studia ALTA či Jiří Vydra za projekt Kulturního imaginária.
V tuto chvíle už můžeme zveřejnit jméno toho, kdo bude oceněn za mimořádný dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla: je to Pavel Štourač, umělecký šéf Divadla Continuo.

(foto: Michal Novák)
:o) (foto: Michal Novák)


Účastnická divadla nominovala do programu Malé inventury 2016 řadu zajímavých projektů, a my diváci je tak máme možnost zhlédnout v bloku několika málo dní. Je to příležitost pro ty, kterým utekly premiéry, často z důvodu, že z „alternativních sfér“ divadla se zprávy o novinkách obvykle nedostávají na titulní stránky, respektive home page internetových magazínů.

V Ponci byl do programu Malé inventury vybrán dětský projekt. K výběru se vyjádřila Yvona Kreuzmannová: „Nějakých pět šest let se snažíme motivovat a oslovovat naše umělce, aby zkusili vytvořit něco, co bude interaktivní, co budeme mít silnou vizuální i pohybovou stránku, co by bylo pro dětského diváka. Máme úžasnou zkušenost s Karnevalem zvířat, ale nyní jsme oslovili další tvůrčí tým, tentokrát kolem Hanky Strejčkové, která připravila projekt nazvaný Mezi námi. Stále se vyvíjí, pracuje s reakcemi diváků, takže uvidíme, kam dospěje repríza v rámci Malé inventury...“

Bára Paulátová, Jiří Vydra, Jakub Čermák (foto: Michal Novák)
Bára Paulátová, Jiří Vydra, Jakub Čermák (foto: Michal Novák)


Alfred ve dvoře v rámci Malé invetury byl vždy úspěšné divadlo. Nad tím, proč tomu tak je, se zamýšlí Ewan McLaren, intendant této scény: „Věnujeme se projektům, které cestují mezi žánry a disciplínami, což je, věříme, pro diváky zajímavé. Rozhodně chodíme také do (kontrolovaného) rizika. Oslovujeme umělce, kteří pracují s velkou disciplínou, jak při dramaturgickém uchopení zadaného tématu, tak při samotném zkoušení.“ V divadle Alfred ve dvoře uvidíte novinku skupiny Wariot Ideal nazvanou Pirát a lékárník a dále oceňovaný projekt Mutus Liber skupiny Handa Gote.
„Jsme asi typickým příkladem spolku, kde všichni dělají všechno, a funguje to už 10 let. Už dávno jsme zjistili, že režijní absolutismus je to poslední, co by nám vyhovovalo, vždy se snažíme o demokratický princip a snažíme se divadlo dělat jinak. Svoboda je pro nás to nejdůležitější a doufáme, že snad je to na těch našich projektech vidět,“ říká Veronika Švábová z Handa Gote.

Za Venuši ve Švehlovce řekl pár slov Jakub Čermák. „Jsme uprostřed druhé sezony, hrajeme v mimořádném, byť poněkud zašlém prostoru, jsme tu pro diváky, kteří mají rádi patinu a trochu plísně. Ve Venuši momentálně působí tři rezidenční soubory a vedle nich se objevuje i řada hostů. Venuše ve Švehlovce je jeskyně pro živé umění a překračování žánrů, jsme sluj, v níž jakýmsi způsobem s diváky společně budujeme divadelní zážitek. Zrovna Kabaret Sade, který uvedeme v rámci Malé inventury, je příkladem divadla, které si udělají do jisté míry sami diváci.“ Jakub Čermák ještě upozorňuje, že v dohlednu může začít rekonstrukce Švehlovky a divadelníci si budou muset sbalit svých pět švestek a jít. „S návštěvou našich představení ještě v tomto unikátním prostoru tedy moc neotálejte. Ale za Depresivní děti mohu prohlásit, že my si určitě zas něco najdeme.“

Marek Zelinka, Veronika Švábová, Bára Paulátová (foto: Michal Novák)
Marek Zelinka, Veronika Švábová, Bára Paulátová (foto: Michal Novák)


SYNovial, pohybová inscenace vystihující muže, jak vnímají sami sebe a svoje tělo v současnosti, v La Fabrice je (v tuto chvíli) beznadějně vyprodaná. Je otázka, jestli táhne víc téma a dva talentovaní performeři, nebo prostá skutečnost, že jedním z nich je hvězda posledního ročníku televizní reality show StarDance Marek Zelinka. Na tiskovce naštěstí o tom nepadlo ani slovo...
„Projekt SYNovial vznikl v rámci rezidence v Alfredu ve dvoře, už je to skoro rok, a jak zde zaznělo, i my jsme se snažili zkombinovat žánry a skrze ně postihnout zvolené téma. Uvidíte především fyzické divadlo s prvky akrobacie a klaunérie, je tam i něco málo verbálního herectví,“ přibližuje Marek Zelinka.

Poněkud schizofrenní úlohu má na Malé inventuře performerka Anna Duchaňová, která spolu s Martinou Krátkou stojí za inscenací (a také v ní obě hrají) Pičus není kretén, a zároveň je autorkou konceptu workshopů určeným dětem. „Ráda bych to objasnila... (smích) My jako Divadlo Anička a letadýlko jsme byli už příliš vnímáni jako dětské divadlo, proto jsme se rozhodli z toho trošku vymanit a udělat představení, na které děti nemůžou (i když je na tom nejdrsnější jen ten název). Ale zpět k těm dílnám: Z vlastní zkušenosti vím, že udržet pozornost dětského diváka se dá maximálně 35 minut a pak že je docela dobré tu energii přenést právě na dílnu po představení. Na děti čeká mj. výroba oděvu do divadla, aby si odžily ten slavnostní pocit, který to přináší. Je dobře, že festival Malá inventura na děti nezapomíná, protože až vyrostou, budou to naši následovníci. Myslíme si, že je lepší děti podněcovat tvůrčím způsobem než jim zaplácávat fantazii způsobem, jak to umí současný svět.“

Anna Duchaňová, Martin Talaga, Marek Zelinka (foto: Michal Novák)
Anna Duchaňová, Martin Talaga, Marek Zelinka (foto: Michal Novák)


Malá inventura každoročně přináší výrazné výtvarně-performativní ztvárnění festivalového centra. To se letos nachází ve Studiu ALTA, kde vznikne putovní interaktivní divadelní kavárna Café Theatroom. „Kavárna bude netradičním místem pro setkávání návštěvníků, umělců a festivalových hostů, ale také originálním jevištěm divadelních performancí a workshopů pod vedením autorů jednotlivých instalací,“ říká autor konceptu Jiří Vydra.

Na podzim na pražskou přehlídku navazuje Malá inventura Jičín, České Budějovice a Opava a dále Ozvěny festivalu v rámci celorepublikové sítě regionálních partnerů.

-mys-