Počet komentářů: 0
Nový komentář

Za oponou

Legendární rocková opera se vrací
[vydáno: 12.5.2010]
Hudební divadlo Karlín představuje obsazení připravovaného muzikálu Jesus Christ Superstar. Dlouho očekávaná jména odtajnilo HDK na speciální tiskové konferenci dle zásady, kterou razí jeho ředitel Egon Kulhánek: záměry divadla, konkrétní jména apod. jdou ven až v okamžiku, kdy jsou uzavřeny potřebné smlouvy.

Koho tedy v novém a proti uvedení ve Spirále zcela jiném nastudování muzikálu Jesus Christ Superstar uvidíte? Budou to osobnosti, které jsou spjaty s legendární první českou verzí muzikálu, vedle nich plejáda zkušených muzikálových harcovníků a castingový maratón hlavních i vedlejších rolí byl otevřený mladým a talentovaným... Finální výběr proběhl před několika dny.

Role Ježíše se ujme opět Kamil Střihavka a vám pravděpodobně neznámý Michal Skořepa. „Absolvoval jsem řadu castingů, vždy na nich tak čekám, jestli přijde člověk, který zahraje a zazpívá, a mně naskočí husí kůže... Ten člověk přišel, měl číslo tuším 498, a předvedl takový výkon, že jsme mu mohli nabídnout hlavní roli,“ skládá poklonu talentovanému herci a zpěvákovi umělecký šéf Hudebního divadla Karlín Pavel Polák.

„Studoval jsem na konzervatoři, hrál a zpíval v několika kapelách a mým tajným snem vždycky bylo zahrát si v Ježíšovi. Jen jsem nevěděl, kterou z postav, zda Ježíše, nebo Jidáše. Přitom to byl značně nereálný sen, nic nenasvědčovalo tomu, že by se tento muzikál měl dočkat nového uvedení. Z castingu, kterého se účastnilo několik set zájemců, jsem byl tak vyděšenej, že jsem dlouho váhal, jestli tam vůbec jít. Nakonec jsem si řek, že půjdu si jen tak zkusit své možnosti a pokorně čekat na moment, kdy mě vyhodí. Nakonec si mě vybrali, dokonce pro obě role,“ skromně uvedl Michal Skořepa, který následně slíbil, že vezme situaci pevně do obou rukou.

Dalšími Jidáši budou Václav Noid Bárta a Viktor Dyk. Role Heroda se ujme Jiří Korn nebo Ondřej Brzobohatý. Realizační tým přiřadil Noidovi i postavu Piláta Pontského (jméno alternanta bude ještě upřesněno). Marii Magdalenu ztvární jako kdysi Bára Basiková, tentokrát v alternaci s Dashou. O Kaifáše se podělí Radek Seidl a Lukáš Hynek-Krämer, Annáše ztvární Jindřich Vobořil nebo Jaroslav Klein, Šimon Petr je rolí pro Jiřího Macha a Šimon Zélótes pro Petera Strenáčika. Obě poslední jmenované postavy alternuje Jaromír Holub.

Muzikál Jesus Christ Superstar na karlínském jevišti připraví americký režisér Gabriel Barre. Jeho jméno není muzikálovým fanouškům neznámé, neboť je podepsán pod divácky úspěšným muzikálem Carmen.

Autor českých textů k muzikálu Jesus Christ Superstar Michael Prostějovský zodpovídá otázku, zdali se nová inscenace bude lišit od verze z roku 1994: „Je to totožná verze, přesněji vše, co diváci tehdy slyšeli, uslyší i v Hudebním divadle Karlín. Přidá se k tomu ale i něco navíc: ve dvou písničkách, v Hosaně a v Odsouzení, budou i ty sloky, které tehdy byly vyškrtnuty. Tvůrci došli k názoru, že bude dobře je doplnit, dokonce uvažujeme i o doplnění písně, která je pouze ve filmové verzi. Bude-li tomu tak, zatím nevíme, o tom se teprve jedná s majiteli práv.“

Proti atypickému prostoru Spirály je jasné, že scénografie musí být z gruntu jiná. Potvrzuje to proslulý bulharský výtvarník (žijící v Mnichově) Mihail Tchernaev, který před šestnácti lety vytvořil scénu pro první českou verzi. „Proti Spirále jsme teď v docela normálním divadle, dekorace tudíž musí být zcela jiná a mít jinou funkci. Bez ohledu na finální řešení prostoru a výpravy chceme být věrni těm starým časům, kdy Ježíš žil. Evokaci doby budou odpovídat i kostýmy.“

Nápad znovu a jinak uvést slavný a známý muzikál tvůrčí tým řešil poměrně dlouho. „Pochopitelně jsme váhali, jestli tento muzikál v Hudebním divadle Karlín ano či ne,“ říká Pavel Polák. „Na jedné straně nádherná hudba, velké příležitosti pro interprety, síla příběhu či atraktivita pro diváky, na straně druhé obrovská odpovědnost chopit se tohoto díla po legendární inscenaci režiséra Petra Novotného.“

Ředitel Hudebního divadla Karlín Egon Kulhánek k tomu dodal: „Nebojím se přiznat, že uvést nyní Ježíše je velmi nevděčná úloha. Všichni to budou srovnávat. Nemůžeme zvítězit, ale ten muzikál je natolik krásný a úžasný, že nám to za případné nadávání a spílání stojí. Tím v žádném případě ale neříkám, že nemáme ambici zkusit to udělat jinak, poutavě a třeba i lépe. Projektu se nebojíme, jen se budeme muset připravit na to, co se o nás po premiéře zřejmě bude psát...“

Snad veškeré obavy jsou doopravdy liché, vždyť muzikál (či rocková opera, chcete-li) Jesus Christ Superstar je fenomén, na který se lidé budou vracet. Realizační tým všem divákům vzkazuje: intenzivní zkoušky muzikálu započnou v červenci a na premiéru se můžeme těšit v listopadu.

-mys-

Michael Prostějovský, Egon Kulhánek
Michael Prostějovský, Egon Kulhánek


Ondřej Brzobohatý, Viktor Dyk, Michal Skořepa, Václav Noid Bárta, Dasha, Jiří Korn, Bára Basiková, Kamil Střihavka
Ondřej Brzobohatý, Viktor Dyk, Michal Skořepa,
Václav Noid Bárta, Dasha, Jiří Korn, Bára Basiková, Kamil Střihavka


Václav Noid Bátra, Dasha, Jiří Korn
Václav Noid Bárta, Dasha, Jiří Korn


Viktor Dyk, Michal Skořepa
"Momentka" Jidáše a Ježíše (resp. v jiné alternaci dvou Jidášů): Viktor Dyk, Michal Skořepa


Mihail Tchernaev, Michael Prostějovský, Egon Kulhánek, Pavel Polák
Mihail Tchernaev, Michael Prostějovský, Egon Kulhánek, Pavel Polák
Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.