Z tiskových konferencí

Povečeřte s mimozemšťany na Štvanici
vydáno: 15.5.2019
Největší koprodukční projekt, nejdelší imerzivní inscenace v dosavadní historii českého divadla a mnohá další „nej“ a „poprvé“ slibují tvůrci CAMPQ. Interaktivní výstavu a sedmihodinové představení připravují nezávislá divadla Tygr v tísniDivadlo LETÍ ve spolupráci s Jihočeským divadlem na 15 000 m2 pražského ostrova Štvanice. Celkem 9 scénografů, 4 dramatici, 4 režiséři, 70 herců a 18 produkčních se podílí na projektu CAMPQ, který je součástí české expozice 14. ročníku světové přehlídky scénografie a divadelního prostoru Pražské Quadriennale.

hvězdní režiséři Ivo Kristian Kubák a Martina Schlegelová
hvězdní režiséři Ivo Kristian Kubák a Martina Schlegelová


„Propojit expozici a inscenaci je nejspíš odpovědí na palčivou otázku, jak vlastně vystavovat scénografii a prezentovat divadelní prostor. Megalomanská plenérová výprava a mimozemské kostýmy se propojí v jedinečný zážitek, do nějž se návštěvník může ponořit ve dne i v noci,“ říká kurátor Ivo Kristián Kubák, který je vedle Martiny Schlegelové, Petra Haška a Tomáše Loužného také jedním z režisérů inscenace. „Chceme, aby si diváci a návštěvníci okusili scénografii naživo.“

CAMPQ je koncipovaný jako jeden z mnoha táborů na území Evropy, v němž své útočiště našli příchozí z jiných planet: tajemné Fénické ženy s vlastnostmi fénixů, technicky vyspělí Zeyris, mravenčí národ Attas, který žije v kokonech a ani na planetě Zemi nepřestává uctívat svou královnu, a záhadný nehumanoidní kmen „ježků“. Mají právo na místo mezi námi? Je jejich integrace v našich možnostech? Na tyto otázky bude mít divák možnost hledat odpovědi právě během sedmihodinové návštěvy „noci otevřených dveří“ v unikátním adaptačním táboře.

Text pro monstrózní inscenaci vznikl ve spolupráci českých autorů Martiny Novákové a Davida Košťáka a katalánských dramatiků Claudie Cedó a Joana Yago, přičemž každý z nich vymyslel jeden mimozemský kmen. Diváci budou mít možnost se mezi mimozemšťany volně pohybovat a dle vlastního uvážení s nimi navazovat kontakt. „Což ovšem neznamená, že musí, ale že je jim to umožněno. Netváříme se, že divák je neviditelný. V příběhu má přesně danou funkci. To je ostatně při přípravě to nejtěžší, protože je tu velký prostor pro neodhadnutelné skutečnosti, které mohou nastat. Diváci tak do značné míry formují a utvářejí daný večer,“ vysvětlila Martina Schlegelová na tiskové konferenci. Pokud na vás přitom padne hlad či únava, můžete se s mimozemšťany navečeřet nebo si odpočinout na lůžku v relaxační zóně. A v nejhorším případě samozřejmě i odejít. „Bude existovat herní heslo, na které bude návštěvník vypuštěn ven, ale pak už se nemůže vrátit. Kdežto z odpočinkové zóny se lze vždy vrátit do hry.“ Tvůrci nezapomínají ani na zahraniční hosty. Kromě speciálního návodu ke hře s nimi budou některé postavy schopny komunikovat v angličtině.

Ivo Kristian Kubák a podivné hnízdo v adaptačním táboře (mimozemšťani zatím nespatřeni)
Ivo Kristian Kubák a podivné hnízdo v adaptačním táboře (mimozemšťani zatím nespatřeni)


Zájemci o výstavu scénografie si mohou „kulisy“ adaptačního tábora u VILY Štvanice prohlédnout v rámci PQ denně od 6. do 16. června 2019 mezi 10:00 a 20:00 zdarma. Návštěva CAMPQ přitom bude začínat již v českém pavilonu na holešovickém Výstavišti, jehož scénografické řešení připravili Kamila Polívková a Antonín Šilar. Odtud se návštěvníci mohou přepravit na Štvanici speciálním autobusem. Ve dnech 6., 8. a 10. června 2019, kdy se na ostrově konají imerzivní představení, bude otevírací doba expozice zkrácena do 18:00. Všechna tři představení CAMPQ začínají vždy ve 21:00.

Tím však výjimečná akce nekončí. Na podzim se inscenace na dva dny přestěhuje na jih Čech, kde bude 13. a 14. září 2019 uvedena na českobudějovické náplavce. „Snažíme se své publikum a příznivce neustále něčím překvapovat, přinášet něco originálního, a toto je jedno z velkých překvapení, které chystáme pro naše diváky,“ podotkl Lukáš Průdek, ředitel kooperujícího Jihočeského divadla, které na podzim vstupuje do výroční 100. sezony a slaví též 70 let od založení Malého divadla pro děti.

zpracovala: Veronika Boušová (zdroj: tiskové materiály CAMPQ)
foto: Michal Novák