Z tiskových konferencí

Umělec - vizionář nebo parazit?
vydáno: 15.9.2014
Premiérou groteskní pohádkové inscenace Jak byla vosa Marcelka ráda, že je zahájilo vinohradské Divadlo D21, alternativní protipól „velkého“ Divadla na Vinohradech, sezonu 2014/15. Vstupuje do ní s řadou položených otázek: Existuje svoboda tvorby? Děláme umění pro umění, nebo proto, abychom přesvědčili grantové komise, kurátory či mecenáše? A kdo může a dokáže hodnotit, čí vize jsou cennější – kdo je umělec a kdo parazit? A co se vlastně odehrává v hlavě umělce? Mladí divadelníci z „Déčka“ se hodlají s těmito otázkami vypořádat a odpovědi samozřejmě budou hledat v chystaných titulech.

(foto: Michal Novák)
začínáme písňovou ukázkou z představení "Jak byla vosa Marcelka ráda, že je"
v podání včely Mindy aneb Jany Kozubkové (foto: Michal Novák)


(foto: Michal Novák)
setkání před premiérou bylo narušeno Jarunem a Marunem, dvěma komáry - vlezlými řemeslníky
(foto: Michal Novák)


Budou jimi nová hra Egona L. Tobiáše nazvaná Gould, Čechovův Racek a autorské počiny Jiřího Ondry (Trnová koruna Karla Havlíčka Borovského) a Terezy Karpianus (Trouffalec). K nim se přidají inscenace, které vzniknou v rámci inscenačního cyklu "Pí-čou ke zdi...", který chce nahlížet do částečně kontroverzních, místy nepříjemných, ale vždy známých celospolečenských témat. „Jedním ze záměrů cyklu bylo nabídnout tvůrčí polemiku, ukázat jiný úhel pohledu a vymanit se z běžných stereotypů myšlení. Svým sdělením chceme hlavně inspirovat k různorodým názorům a diskusím, jsme proto nadšeni, že se nám této odezvy dostává,“ říká Jiří Ondra, umělecký šéf Divadla D21. Jan Kačena představí svůj divadelní pohled na život a dílo jednoho ze zakladatelů postmoderny v inscenaci nazvané Fuks, na konec sezony se chystá premiéra scénického experimentu inspirovaného Nobokovovým románem Bledý oheň. A nebylo by to Divadlo D21, kdyby nepokračovalo v úspěšném projektu "Velký třesk na malé scéně", který formou limitovaného uvedení prezentuje vybrané novinky z tvorby českých umělců. Prostor tentokrát dostane talentovaný dramatik Ondřej Novotný, držitel ceny Konstantina Trepleva za původní dramatický text.

(foto: Michal Novák)
Jiří Ondra s Hanou Mathauserovou (vosou Marcelkou) se snaží představit
novou sezonu v Divadle D21, narušitelé ale nedají pokoj... (foto: Michal Novák)


„Nechtěl bych to motto, s nímž vstupujeme do této sezony a které má v sobě zakomponovanou určitou ironii, nějak dál rozebírat, protože si myslím, když se dlouho mluví o divadle nebo o umění vůbec, začne to smrdět nabubřelostí. O divadle nemusíme mluvit vždy vážně...,“ míní Jiří Ondra a dodává: „Důležitější pro mě je, že jsme divadlem, které má dlouhodobější plány a že děláme divadlo tak, jak chceme a jak nás to baví a zároveň se můžeme vyjadřovat k věcem, které se dějí kolem nás.“

Setkání v Divadle D21 se jako obvykle neslo v milém neformálním duchu, doprovodily je písně včely Mindy aneb šansoniérky a performerky Jany Kozubkové, protože Divadlo D21 je divadlo, k němuž muzika patří. Průběh narušovali pouze dva komáři (Jarun s Marunem) – řemeslníci, jež zdobila urputnost něco stále rekonstruovat, šikovnost ale mezi jejich silné stránky očividně nepatřila.

(foto: Michal Novák)
chvilka klidu pro Jiřího Ondru a Hanu Mathauserovou (foto: Michal Novák)


(foto: Michal Novák)
Jiří Ondra, Hana Mathauserová a posilující komár (foto: Michal Novák)


„Nic zásadního se u nás nezměnilo, kromě toho, že máme nově natřenou podlahu a novou skvělou Magdalenu Frydrych Gregorovou, která nás od této sezony posílí jako dramaturgyně. A nemohu zapomenout ani na velký přírůstek do našeho souboru: už u nás dlí tři želvy a v zázemí pavouci a nově před malým sálem je nastěhovaný krokodýl Hubert. Je to druhem kajman a je zamčený. Zatím se ho nechystáme odemykat,“ uklidňuje diváky Hana Mathauserová, ředitelka Divadla D21.

Nyní zbystřete pozornost všichni, kdo se vydáte do Záhřebské 21 prožít Noc divadel. Už se to blíží! Stejně jako loni pro vás bude v Divadle D21 připravena divadelní bojovka, tentokrát však akce má být spojena i s prohlídkou sklepení. „Budete se bát...,“ vzkazují pořadatelé.

(foto: Michal Novák)
Jiří Ondra, Hana Mathauserová a komár s minimaxem (foto: Michal Novák)


(foto: Michal Novák)
jeden z komárů - řemeslníků se zpěvem přidává k včele Mindě (foto: Michal Novák)


To nejméně veselé na konec. „Všichni shání peníze a bohužel i my budeme muset shánět peníze, neboť "trochu" nám teče do divadla. Nezbude nic jiného, než příští rok v létě strhnout celou střechu a postavit novou..., pravděpodobně se to neobejde bez veřejné sbírky a bez profíků,“ konstatuje Hana Mathauserová.
Komáři – řemeslníci se ihned hlásí do služby a ptají se, kdy mají přijít na tu střechu...
„My se vám ozveme...,“ říká s lehkou obavou ředitelka divadla při pohledu na ty dva snaživé nemotory.
„To slyšíme pořád...,“ rezignovaně hlesnul komár...
Nakonec to s šikovností obou komárů nebylo tak zlé, v pohádce vose Marcelce, která neměla křídla, opravili a vylepšili její invalidní letadýlko.

(foto: Michal Novák)
vosa Marcelka, stejně jako celé Divadlo D21, preferuje benešovské pivo Ferdinand
(foto: Michal Novák)


-mys-