Počet komentářů: 0
Nový komentář

Za oponou

V Kalichu zaburácí Harley Davidson
[vydáno: 30.3.2016]
Na září tohoto roku připravuje Divadlo Kalich další muzikálovou pecku, tentokrát rock´n´rollovou... William Shakespeare a Elvis Presley se vzácně scházejí v broadwayském muzikálu All Shook Up, který bude mít svou českou premiéru pod názvem SRDCOVÝ KRÁL v režii Šimona Cabana a s choreografií Petry Parvoničové. Nesmrtelné hity Elvise Presleyho doprovázejí adaptaci Shakespearovy romantické komedie Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete (Twelfth Night). Do Ameriky 50. let její děj převedl prestižními cenami i nominacemi ověnčený broadwayský libretista Joe DiPietro (mj. autor titulů Miluji tě, ale… či Memphis). Po dvou jukebox muzikálech slovenské provenience produkce Divadla Kalich nyní sáhla po úspěšném broadwayském muzikálu, který také je celý postaven na principu, kdy známé písně slouží k vyprávění svébytného příběhu, bez souvislosti s původním interpretem.

na tiskovém setkání v muzeu Grévin (foto: Michal Novák)
na tiskovém setkání v muzeu Grévin (foto: Michal Novák)


(foto: Michal Novák)
Jan Kříž, Elvis, Petra Tenorová (foto: Michal Novák)


Muzikál spatřil světlo světa v Goodspeed Musicals na jaře roku 2004. Na přelomu roku se přestěhoval do Chicaga, kde došlo k finálním změnám. V této podobě se All Shook Up představil na newyorské Broadwayi, kde měl premiéru v březnu 2005. Po více než 200 reprízách se muzikál vydal z Broadwaye na turné po Spojených státech. V roce 2015 absolvoval pod názvem Love Me Tender také úspěšné anglické turné. Muzikál byl nastudován rovněž v Japonsku, Koreji, Německu, Švédsku a Holandsku. Česká verze bude první kompletně převedená do národního jazyka. Do češtiny libreto a texty písní přebásnil známý překladatel Adam Novák. Uvedení Srdcového krále na tuzemskou scénou podpoří také vydání alba písní z muzikálu v interpretaci herců Divadla Kalich.(foto: Michal Novák)
Marie Křížová, Elvis, Petr Vondráček (foto: Michal Novák)


„Muzikál All Shook Up provází pověst představení, při němž se diváci zvedají ze sedadel a tančí v řadách. My něco podobného zažíváme na Pomádě, Horečce sobotní noci nebo Osmém světadílu. Navíc se o Srdcovém králi píše jako o nejlepším rock´n´rollovém muzikálu od dob Pomády. To byly jedny z hlavních důvodů, proč jsme si z té nekonečné nabídky zahraničních titulů vybrali právě tento,“ vysvětluje volbu titulu Michal Kocourek, producent a majitel Divadla Kalich.

Herecké obsazení připravované novinky bylo odhaleno - stylově - v muzeu voskových figurín Grévin. Tvůrci tentokrát sází na kombinaci osvědčených tváří v čele s dvojnásobným držitelem Ceny Thálie Janem Křížem a několika „nových talentů“, kteří vzešli z poměrně náročných konkursů. „Skloubit kvalitní komediální herectví s veškerými nároky muzikálového žánru je neobyčejně obtížný úkol. Proto byl náš výběr obsazení opět velmi pečlivý, herecký tým Srdcového krále vzešel ze tříkolových konkurzů. Sešla se v něm jak jména divákům našeho divadla dostatečně dobře známá, tak i tváře pro nás nové. Těším se na jejich spolupráci a energii, která z ní vzejde,“ říká Michal Kocourek.

(foto: Michal Novák)
Genny Ciatti, Elvis, Petr Kutheil (foto: Michal Novák)


Jak Joe DiPietro přetavil Večer tříkrálový do osobitého crazy libreta pro současný muzikál? Do jednoho konzervativního amerického státu, uprostřed konzervativní dekády, do ospalého města s náměstím malým jak konzerva jednoho dne přijíždí na motocyklu záhadný cizinec, kytarista a tulák Chad (Jan Kříž nebo Přemysl Pálek), aby všechny jeho obyvatele nakazil rebelstvím své hudby a jejich nudné životy navždy převrátil vzhůru nohama. Setkává se tu s ráznou dívkou, opravářkou motorek Natalií (Petra Tenorová nebo Petra Kosková), jejím ovdovělým otcem Jimem (Petr Vondráček nebo Zbyněk Fric), pragmatickou majitelkou baru Sylvií (Marie Křížová nebo Ilona Maňasová) a její nenapravitelně romantickou dcerou Lorraine (Kateřina Šildová nebo Genny Ciatti), zakřiknutým Dennisem (Petr Kutheil nebo Jan Tenkrát), krásnou intelektuálkou Sandrou (Petra Vraspírová nebo Markéta Martiníková), konzervativní starostkou Matildou (Renáta Podlipská), jejím poslušným synem Deanem (Roman Tomeš) a loajálním šerifem Earlem (Michal Pleskot nebo Martin Bačkovský). Všichni obyvatelé městečka mají životy, jaké žít nechtějí, ale chybí jim odvaha na nich cokoli změnit. Přitom by pro začátek stačilo alespoň se odvážit... hodit minci do jukeboxu!

„Pro mě je tento muzikál o tom, že každému je dopřána chvíle, kdy má říct svému milému, že ho miluje. A kdo to propásne nebo není schopen se vyslovit, tak má prostě smůlu,“ říká režisér a zároveň scénograf inscenace Šimon Caban.

(foto: Michal Novák)
Zbyněk Fric, Elvis, Petra Vraspírová (foto: Michal Novák)


(foto: Michal Novák)
(foto: Michal Novák)


Do scénáře se vešlo celkem 24 Presleyho slavných písní, včetně Jailhouse Rock, Blue Suede Shoes, Don’t Be Cruel, Love Me Tender, Heartbreak Hotel, A Little Less Conversation nebo Hound Dog.

Držitel licence na tento muzikál pro Českou republiku a uznávaný překladatel Adam Novák přiblížil, jaká byla jeho cesta k Srdcovému králi: „Přesvědčit americké partnery k souhlasu s českou verzí tak těžké nebylo. Osobně znám jak s Joe diPietrem, tak i s majitelem agentury, která zastupuje majitele práv. Muzikál jsem viděl v Palace Theatre na Broadwayi v létě roku 2005. Jako obdivovatel Elvise Preselyho jsem ho prostě vidět musel. Jenom jsem netušil, kdo by v Čechách mohl hrát hlavní roli Chada. Až když jsem uviděl na jevišti Honzu Kříže, věděl jsem, že se tento muzikál u nás dělat dá...“

(foto: Michal Novák)
Roman Tomeš, Elvis, Filip Jankovič (foto: Michal Novák)


(foto: Michal Novák)
(foto: Michal Novák)


Podle režiséra Šimona Cabana na tomto muzikálu snad každého musí zaujmout fakt, že to, co bavilo diváky shakespearovské doby, má potenciál bavit stále i v té dnešní hektické době. Ačkoli Šimon Caban je bytostným výtvarníkem, mnoho o scénografii muzikálu prozradit zatím nechtěl. „Jak se u divadla říká, že někteří herci boří kulisy, tak u nás je bude bořit burácení skutečného motoru Harley Davidson...“
K tomu lze jen dodat, že „to ještě bude diskutováno s bezpečáky“ a v nádrži Harleye nesmí být více jak 7 litrů paliva. A choreografka Šárka Parvoničová hercům slibuje při zkouškách pěkně namožená těla.

Kdo se cítí být zlákán k podzimní návštěvě Divadla Kalich, vězte, že předprodej vstupenek na muzikál Srdcový král byl právě zahájen.

(foto: Michal Novák)
po skončení oficiální části tiskovky došlo i na místní atrakce (foto: Michal Novák)


-mys-Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.