Rozhovor

Romana Goščíková: Freddie je moje srdcovka
vydáno: 9.7.2018
...ptal se Jiří Landa...

Muzikál FREDDIE, který měl na sklonku sezony premiéru, se letos bude hrát i o prázdninách. Divadlo Radka Brzobohatého tak rozšiřuje letní pražskou divadelní nabídku. Při této příležitosti jsme položili několik otázek principálce Romaně Goščíkové.


Jak vznikl nápad na uvedení muzikálu Freddie?
Když mne a manžela Karla Janáka Ruda Hrušínský seznámil s Michaelem Kluchem, který je nejen hlasově, ale i vizuálně celý Freddie, a navíc má přes deset let tribute band Queen - kapelu Queenie. To bylo někdy na podzim 2016, kdy jsem už dojednávala koupi Divadla Radka Brzobohatého, takže jsme rovnou začali plánovat komorní pojetí muzikálu. Málokdo věřil, že by se takový projekt, navíc s živou kapelou, na naše jeviště vešel, ale my z nedostatku prostoru naopak udělali přednost, hrajeme a zpíváme i mezi diváky, scénu máme postavenou do patra.. však uvidíte sami, když nás navštívíte (usmívá se). Manžel napsal scénář, oslovili jsme herce, proběhly konkurzy... a začalo se zkoušet.

Jaká fáze vzniku inscenace byla nejsložitější?
Celé zkoušení bylo dost náročné právě proto, že se v tomto divadle nikdy nic tak velkého a technicky náročného nedělalo. Ale zase díky projektu se vybavení divadla hodně upgradovalo - od zvukové aparatury, která nyní zvládne i rockový koncert, přes světla až po dřevěnou jevištní podlahu. A stejně tak i produkčně jsme získali do budoucna spoustu zkušeností.

z inscenace Freddie (foto: archiv Divadla Radka Brzobohatého)
z inscenace Freddie (foto: archiv Divadla Radka Brzobohatého)


Co vy a muzikál obecně a co vy a muzikál Freddie?
Já a muzikál - přiznám se, nejsem muzikálový divák, přeci jen mám blíž k činohře, ale kvalitní dílo dokážu ocenit. Ani nechci z Divadla Radka Brzobohatého udělat muzikálovou scénu, myslím, že těch má Praha až až. Ale zároveň chci našim divákům zajistit žánrovou pestrost, aby si na své přišel každý. Freddie je pro mne osobně srdcovka, jednak proto, že je to autorské dílo, a také proto, že jsem jako herečka zdolala další výzvu a tím je právě zpívání v muzikálu. A věřte mi, postavit se na jeviště vedle zpěváků jako je Jirka Korn, Přemysl Pálek, Roman Tomeš, Roman Říčař a další stálo hodně odvahy. Samozřejmě to pojímám více herecky a emočně, a musím říct, že mám svou Mary ráda a moc mne baví.

Máte v plánu uvedení nějakého dalšího muzikálu?
Máme spoustu plánů, větší i menší a hudbě se určitě vyhýbat nebudeme. V příští sezóně plánujeme hudební komedii ve spolupráci s Ondřejem Brzobohatým.

-------
Termíny představení naleznete zde.
-------