Zaostřeno na ...
Divadlo Kalich

Kristýna Frejová: Nová herecká posila Podivného případu se psem Divadla Kalich
[13.10.2018]
Po Simoně Babčákové přebírá roli matky Judy v inscenaci Divadla Kalich Podivný případ se psem Kristýna Frejová. V příběhu autistického chlapce, který během zdánlivě nevinného vyšetřování detektivního případu ze sousedství rozkryje překvapivou pravdu o své rodině, nadále exceluje v hlavní roli Jan Cina, po jeho boku pak Marek Daniel, Hana Vagnerová v alternaci s Markétou Stehlíkovou, Zuzana Stavná a Petr Vančura.
Světový divadelní hit Simona Stephense dle stejnojmenného knižního bestselleru Marka Haddona Podivný případ se psem získal 7 Cen Laurence Oliviera včetně trofeje pro nejlepší hru roku i 5 cen Tony (divadelní obdoba Oscarů), opět včetně ceny pro nejlepší hru. Divadlo Kalich Podivný případ se psem uvádí už tři a půl roku.


ROZOVOR S KRISTÝNOU FREJOVOU

Čím vás nabídka vstoupit do Podivného případu se psem v Divadle Kalich zaujala?
O té inscenaci jsem toho shodou okolností věděla dost od Marka Daniela, který ji zkoušel ve stejné době, kdy jsme pracovali i spolu. A když jsem se pak na ni byla podívat, naprosto mě nadchla způsobem, jakým zprostředkovává svět a vidění autistických dětí. Navíc Honzík Cina a všichni kolem něj jsou skvělí. Takže jsem ráda, že mi tahle nabídka přišla. I téma hry je mi blízké, vždycky jsem se zajímala o psychologii a dodnes mě baví.

foto: Richard Kocourek
foto: Richard Kocourek


Hrajete matku, která neunese synovo autistické chování a odejde od rodiny. Umíte pro ni najít pochopení?
Určité pochopení musím najít i pro vyložené zrůdy, pokud je mám dobře zahrát. Nicméně postavu Judy mezi ně určitě neřadím. Snažila jsem se přijít na důvody, proč se rozhodla k tak zásadnímu kroku, a považuju je za legitimní. Rozhodně jsem ji nechtěla prvoplánově odsoudit. Každý máme jinou výdrž nervové soustavy a uneseme něco jiného. Znám maminky, které se starají i o dvě autistické děti, což je pochopitelně nesmírně náročné, a vyžaduje to věnovat jim každou minutu svého života. Čili rozhodnutí Judy lze pochopit. Vůbec se neodvažuju spekulovat, jak bych se v takové situaci zachovala já, protože v ní zaplaťbůh nejsem. Každopádně na konci naší hry je naděje, a to mi přijde nesmírně důležité.

Myslíte, že je pro uchopení role Judy pro vás podstatné, že jste sama matka?
Fakt, že jsem matka, chápu v souvislosti s herectvím jako bonus. Protože si v dané situaci dokážu představit svoje dítě. A představa, že bude někde ponižované, zesměšňované nebo že nechápe, co se kolem něho děje, je pro mě samozřejmě velmi drásavá. Takže mateřství je mi nápomocno, nemusím se ani snažit vyvolávat nějakou vnitřní emocionální citlivost, protože ta se ozve úplně sama.

foto: Richard Kocourek
foto: Richard Kocourek


Setkala jste se s autismem ve svém okolí?
Setkala a nemusím chodit daleko. Moje kolegyně z divadla a velmi dobrá kamarádka vychovává autistická dvojčata, takže na toto téma spolu vedeme velmi dlouhé hovory. Má neuvěřitelné výsledky, pracuje s nimi opravdu velmi intenzivně. Mám zkušenosti i s mentálně postiženými dětmi, například jsem ve filmu pro festival Mental Power hrála matku syna s Downovým syndromem a točila jsem opravdu s chlapcem s tímto postižením. Také jsem v kontaktu s organizací Taška Kladno, která organizuje divadelní představení s mentálně postiženými dětmi. Byla jsem se podívat na jejich baletní představení Čert a Káča a můžu vám říct, že něco tak silného a úžasného jsem dlouho neviděla… A aby toho nebylo kolem mě málo, můj bratr léta pracoval s mentálně postiženými dospělými lidmi.

foto: Richard Kocourek
foto: Richard Kocourek


Podivný případ se psem se v Divadle Kalich hraje přes dva roky. Jak jste naskakovala do rozjetého vlaku?
Samozřejmě s velkým respektem, protože tenhle vlak je, myslím, velmi dobře rozjetý. Simona Babčáková, po níž roli přebírám, je výborná herečka, kterou nesmírně ctím, nicméně je jasné, že já jsem jiná, a tedy i moje Judy bude jiná. Nevyrábím plagiáty, nemělo by ani smysl snažit se kopírovat způsob myšlení Simony. Doufám, že nebude ke škodě diváků ani kolegů, když nabídnu zase trochu jiný pohled na tu postavu. Moc se na tohle představení těším.

Poprvé v roli Matky se Kristýna Frejová představí 25. října 2018.

...s využitím materiálu Divadla Kalich (připravil Jaroslav Panenka)...