Rozhovor

Matěj Kašík: Můj hlavní cíl? Nezrušit žádnou premiéru!
vydáno: 18.4.2020
Ředitel a umělecký šéf Divadla Šumperk Matěj Kašík si dal za svůj hlavní cíl nezrušit ani jednu z chystaných premiér. Zároveň se však obává, co s jeho divadlem bude dál. Nespadá totiž do záchranného balíčku Ministerstva kultury…

…ptal se Jiří Landa…

Co vás v těchto dnech nejvíc zaměstnává?
Paradoxně jsou mé dny možná ještě náročnější než v běžném provozu. Těžko se teď koncepčně věnovat nastaveným bodům ještě před 16. březnem, kdy jsme divadlo s nařízením vlády uzavřeli... Dny organizování a koordinace pomoci v podobě šití roušek, distribuce a dobrovolnické práce byly vystřídány promýšlením nejrůznějších scénářů budoucího ubírání se divadla z pohledu ekonomiky. Sčítání ztrát, možných úspor, hledání dalších zdrojů. A jelikož nefunguji v divadle pouze jako ředitel, ale i umělecký šéf, bylo nutné vymyslet možné scénáře i v oblasti umělecké. Konkrétně se jedná o komunikaci s realizačními týmy inscenací. Dále pak hledání možností, za jakých podmínek a jak začít zkoušet, co podniknout s herci, abychom udrželi kontakt s divákem, médii atd. Paralelně probíhaly a probíhají schůzky s nejužším vedením divadla, s jednatelem, vedením města. Finalizuji předplatné a řeším mnohé další výzvy.

Jak se současná situace promítne do aktuální a chystané sezóny?
To, co jsem nastavil jako jeden z nejdůležitějších bodů, je nic nerušit. Přesouvat ano a díky tomu splnit všechny závazky. Jak vůči divákům, zřizovateli, realizačním týmům, tak v neposlední řadě i hercům. Uzavřel jsem divadlo týden před premiérou Chvály bláznovství, tedy na začátku generálkového týdne. Zatím jsem ztratil měsíc dalšího zkoušení nové pohádky. Všichni jsme si vědomi toho, že to bude náročné. Jak časově, tak i energeticky. Nejsme v tom ale sami. Divadelníci jsou svým způsobem supermani, kteří umí jít až na dřeň, obětovat se, pořádně zatáhnout. Obzvlášť mí lidé. To mě naplňuje pocitem síly a odhodlání. Tedy odpověď na vaši otázku jednoduše zní – nesmí a nepromítne se negativně do chystané sezóny a rušit pouze ve smyslu přesouvat na nejbližší možný termín.

Uvažovali jste o možnosti přesunout na léto některá náhradní představení?
V tuto chvíli to vypadá, že bude nezbytné zkoušet, přezkušovat a oprašovat během prázdnin. Kromě jednoho festivalu, pokud vláda dovolí jeho realizaci, nás hraní přes prázdniny nečeká a ani to nebudu podporovat. Práce budeme mít až nad hlavu.

Jakým způsobem nyní komunikujete se svými diváky a co pro ně chystáte?
Tak jako drtivá většina divadel jsme se s divadelními aktivitami přesunuli na sociální sítě. Naši herci, bohužel pro nás, nežijí stabilně v Šumperku. Proto jsem oslovil sedm herců, kteří v sedmi dnech vytvořili sedm různě zaměřených pořadů. Po třech týdnech tento formát opouštíme a začínáme novým. Tak uvidíme, co dalšího přinese.

Jste dohodnuti na nějakých konkrétních krocích s vaším zřizovatelem po skončení nouzového stavu?
Těžká otázka s ještě těžší odpověď. Dnes nese takřka celou tíhu na svých bedrech, jakožto náš zřizovatel, město Šumperk. Pevně věřím, že i přes důsledky, které bude mít pandemie na rozpočet města, se k nám zřizovatel neobrátí zády. Nikdy tak neučinil, takže to nepředpokládám. Současně chápu, že slibovat konkrétní částku by nebylo uvážlivé. Pomáhá nám, a díky za to, Olomoucký kraj. Nicméně v tuto chvíli stále nevím, zda dotaci na letošní rok dostaneme, případně v jaké výši. Tím nejpalčivějším problémem v těchto dnech je pro mě nulová pomoc ze strany Ministerstva kultury. Byli jsme vyřazeni z Programu státní podpory profesionálních divadel pro rok 2020. A protože poslední podporu jsme dostali v roce 2011, nesplňujeme tak podmínku záchranného balíčku pro kulturu, jehož podmínkou je získat alespoň jednu dotaci v posledních třech letech v jeho grantových řízeních. Otázkou tedy zůstává, co s námi bude dál...
.