Zaostřeno na ...
Malá inventura

Petr Pola: Malá inventura 2019: dvojnásobný program
[4.2.2019]
Festival nového divadla Malá inventura letos nabídne bohatý domácí program i zahraniční hosty. Sedmnáctý ročník akce proběhne 20. až 28. února. O programu festivalu jsme mluvili s uměleckým ředitelem Malé inventury Petrem Polou.

Malá inventura je „festival nového divadla“. Co to je nové divadlo?
Je to divadlo nezávislé a umělecky odvážné, které zkoumá nové postupy a posouvá tak divadlo dál. Je to angažované, autorské divadlo, které bývá kritické. To je pochopitelně jen definice v náznaku, není snadné to popsat. Program festivalu se snažíme vytvářet tak, aby v něm byly umělecky zajímavé věci, které jsou ale zároveň atraktivní a zábavné pro širší publikum. A letos je program dvojnásobný oproti minulým ročníkům…

Co program nabízí?
Je to přehlídka úspěšných, a pro nás nejzajímavějších, představení v Praze za poslední rok. Program je rozdělený do několika sekcí. Tažní ptáci jsou soubory, které nemají stálou scénu, Nová krev jsou pro studenty a začínající umělce a sekce Domovské scény pak reprezentují to nejzajímavější ze stálých pražských divadelních scén. Velkou novinkou je letos sekce Residents, která představuje zahraniční umělce, kteří žijí u nás a naopak. Nový je také projekt Pralin, díky kterému čeští diváci můžou vidět v rámci Malé inventury pět představení berlínských nezávislých umělců v čele s oceňovanou performancí Strange Songs v podání Claire Vivianne Sobottke.

Co si diváci určitě nemají nechat ujít?
Vybírali jsme z více než sto dvaceti představení a těch povedených je letos hodně. Například Stopy zbloudilých, které podle textu rakouského divadelníka Petera Handkeho připravil Miroslav Bambušek, balkánská stand-upová smršť One Night Stand/Up! v podání excelentní Markéty Dvořákové, Žlutá tma Petra Nikla, ve které se diváci ponoří do mihotavé beztíže vesmíru nebo dekadentní doteky lásky v představení Bordel L'Amour souboru Depresivní děti touží po penězích. Malá inventura se letos představí na patnácti scénách a každá z nich tvoří úplně jinak.
---
17. ročník Malé inventury, festivalu nového divadla, proběhne 20. – 28. února 2019. Autorem vizuálu je tradičně komiksový kreslíř David Kakalík. Více informací o festivalu, programu a vstupenkách najdete na: www.malainvnetura.cz.
.