Zaostřeno na ...
Divadlo Viola

Robert Tamchyna: Viola je jen jedna, a proto zatím hrát nemůže
[7.5.2020]
Malá divadla se nyní nacházejí ve svízelné situaci. Přestože Vláda ČR povolila konání kulturních akcí do 100 diváků, kvůli dalším podmínkám právě naše nejmenší scény své sály neotevřou. Nejen o tom jsem hovořil s ředitelem Divadla Viola Robertem Tamchynou.

…ptal se Jiří Landa…

Stihli jste před uzavřením divadel dozkoušet připravovanou inscenaci Michelangelo: Mramorová horečka?
Michelangela jsme stačili dokončit. Herci se s režisérem Tomášem Vondrovicem i nyní za nouzového stavu scházejí při zachování všech hygienických podmínek, aby inscenace „držela“ tvar a temporytmus, než ji uvidí diváci.

Popsal byste mi, jak tato dobrodružná cesta vypadala?
Zbývalo nám už jen několik zkoušek, a tak se velké „dobrodružství“ nekonalo. Mnohem horší by asi bylo opouštět vysloveně rozpracované a nehotové dílo. V tuhle chvíli se v Sixtině ladí už jen některé odstíny a detaily Michelangelova umění.

Co pro vás znamená současné uvolnění konání kulturních akcí pro 100 diváků s uvedenými hygienickými opatřeními?
Samozřejmě za současných podmínek hrát nemůžeme. Nejen z ekonomických důvodů - do Violy by se vešlo jen asi 35-40 diváků, ale copak rouška neomezuje divácké soustředění? A nadto – v bývalé poetické vinárně, při stolovém uspořádání interiéru a bez jediné skleničky vína? Samozřejmě bychom mohli hledat větší sál, kde bychom pohodlně usadili nebo spíš rozmístili v sále 100 lidí, ale… Jednak bychom platili pronájem, a navíc bylo by to prostředí pro inscenace, které vznikly ve Viole a právě pro genia loci Violy? Tohle je možné, občas, na zájezdu v divadle pro větší počet diváků, ale programově – ačkoliv nás to omezuje – nechceme jít touto cestou. A věřím, že nás situace v příštích měsících k něčemu podobnému nebude nutit.

Neplánujete s nějakým rozloučením se sezónou a se svými nejvěrnějšími diváky například speciálním pořadem pro omezené množství lidí s propojením sálu a předsálí?
Myslíte, že máme jen cca 40-50 nejvěrnějších diváků, kteří by tento prostor s patřičnými rozestupy zaplnili? To by bylo smutné, kdyby jich bylo tak málo. Viola je sice malá, ale těch nejvěrnějších je opravdu víc. Rádi bychom se, pokud to situace dovolí, rozloučili s touto sezónou veřejnou předpremiérou Michelangela. Ale i když se počet diváků z rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví zvýší třeba na 500, ale zůstanou povinné volné řady, z logiky věci to „osmdesátihlavé“ Viole nepomůže.

Kdy plánujete zahájení nové sezóny?
Novou sezonu budeme začínat buď koncem srpna, nebo na začátku září podle možností našich herců, kteří v tuhle chvíli ladí termíny na svých domovských scénách. V druhé polovině května budeme program na září a možná i poslední týden v srpnu publikovat na internetu.

Můžete už prozradit něco z chystaných novinek pro příští sezónu?
Podzimní premiérou by mělo být a doufám, že také bude, nové – inovované nastudování prévertovského večera v režii Lídy Engelové. Jacques Prevert patří do Violy skoro padesát let a my v této tradici chceme pokračovat. Pokud se vše podaří, rádi bychom také divákům představili novou podobu tradičního vánočního představení. Jarní premiéru už máme také „na papíře“, ale zatím ještě nechci předbíhat.

Na vašich stránkách se již neobjevuje jméno Josefa Somra. Znamená to, že už se s ním na jevišti Violy nesetkáme?
Josef Somr se vzhledem k svému věku a k naší velké lítosti vzdal účinkování v divadle. Viola ale v inscenacích zhusta využívá i zvukové záznamy. Určitě se tak s panem Somrem ještě ve Viole setkáme. Máme ho moc rádi.

Jak zásadně se koronavirová pandemie dotkne fungování Violy v příští sezóně a jak se k celé situaci staví váš zřizovatel?
Pokud nám diváci zachovají přízeň a jejich chuť a touha přijít do Violy bude větší než obavy o vlastní zdraví, věřím, že vše překonáme. V tomto smyslu jsme zajedno i s členy správní rady naší o.p.s.

S diváky Violy jste ve spojení pomocí streamovacích pořadů. Na jaké osobnosti se můžeme těšit během května?
Právě jsme odvysílali stream s Lídou Engelovou, Lilian Malkinou a Danou Černou a příští týden přijdou manželé Simona Vrbická a Václav Kopta, potom naše pozvání přijali Hana Maciuchová a Tomáš Vondrovic a na konci května Jiří Lábus a Emil Viklický.
.