Rozhovor

Roman Vencl: Začátek sezóny se ponese ve znamení odložených premiér
vydáno: 29.4.2020
Umělecký šéf činohry Moravského divadla Olomouc Roman Vencl během našeho povídání prozradil, jak se současná koronavirová pandemie odrazí v další sezóně. Mění se například systém předplatného, přičemž diváci o žádnou premiéru nepřijdou. Ani o hit Nedotknutelní, jenž zde bude mít v režii Pavla Kheka světovou premiéru.

…ptal se Jiří Landa…

Jak nyní funguje činoherní soubor Moravského divadla Olomouc?
Stejně jako většina divadel, i my jsme přesunuli veškerou svou aktivitu na sociální sítě, kde v současnou chvíli běží řada pravidelných pořadů, které mají, na naše poměry, nebývalou sledovanost a odezvu, za což všem našim divákům moc děkujeme! I u nás se v prvních týdnech, podobně jako v divadlech po celé zemi, šily roušky, jejichž produkce se pohybovala v řádech tisíců kusů. Z řad našich zaměstnanců také vzešla dobrovolnická aktivita s názvem Nakup s MDO, která zájemcům zajišťuje nakupování potravin či venčení jejich domácích mazlíčků. Prostřednictvím on-line streamu jsme se rozloučili s inscenací Vzpoura nevěst, která měla mít derniéru koncem března. Naši diváci během tohoto streamu mohli přispívat na konto mobilního hospice Nejste sami, pro který se vybralo přes osmnáct tisíc korun. Nyní se chystá on-line uvedení některých inscenací, které již byly staženy z repertoáru, ale v době svého uvádění patřily mezi divácké hity. A od pondělí 4. května budeme konečně zase zkoušet, na což se všichni nevýslovně těšíme!

Zavření divadel přerušilo zkoušení muzikálu Donaha!, což je tuším ještě svízelnější, protože se na zkoušení podílí více složek než při vzniku činohry…
Přípravy inscenace Donaha! byly zastaveny těsně před generálkovým týdnem, ke kterému už, vlivem vládních nařízeních, nedošlo. V tuto chvíli jsme ale domluveni s celým inscenačním týmem i se všemi externisty a hosty na náhradním termínu premiéry, který je naplánován na září.

Kdy tedy plánujete dozkoušení inscenace?
Chystáme se nastoupit do nové sezony o dva týdny dříve, než bylo původně plánováno, takže během těchto dvou týdnů, tedy v první polovině srpna, proběhne dozkoušení muzikálu Donaha!, abychom hned začátkem září mohli inscenaci představit divákům v odložené premiéře.

Do konce sezóny měl Pavel Khek nastudovat divadelní adaptaci slavného filmu Nedotknutelní. Dojde k realizaci tohoto titulu?
Mohu s upřímnou radostí říci, že ano. V pondělí 4. května začne režisér Pavel Khek, za zpřísněných hygienických opatření, zkoušet s naším souborem, přičemž do konce sezóny bychom měli mít inscenaci připravenu. Odložená světová divadelní premiéra Nedotknutelných tak proběhne hned se začátkem nové sezóny, tedy rovněž během měsíce září.

Jak zásadně ovlivní koronavirová pandemie příští sezónu činohry?
Není ani možné, aby se současná situace příští sezóny nedotkla. Rozhodli jsme se předplatitelům prodloužit platnost jejich současného předplatného do konce tohoto kalendářního roku. Během první poloviny příští sezony tak divákům nabídneme všechny odložené premiéry a nové předplatné pak budeme prodávat nikoliv na sezonu 2020/2021, ale na kalendářní rok 2021, ve kterém soubor činohry nabídne standardní počet pěti premiér. Diváci díky tomu o nic nepřijdou, a to ani o režii Miroslava Krobota, který měl zahájit sezónu premiérou inscenace Zánik samoty Berhof. Dočkají se jí jen o něco později, a sice na podzim roku 2021.

Přemýšlíte o open air provedení některé z vašich inscenací v létě?
Hraní pod širým nebem je v Olomouci mnohaletou tradicí a ani letošek nebude výjimkou. Na konci srpna se tak diváci mohou těšit např. na Sluhu dvou pánů či Starce na chmelu, které odehrajeme nejenom přímo v historickém centru Olomouce, ale také v nedaleké Velké Bystřici či v Tovačově.

Mohl byste poodhalit novinky, na které se diváci mohou těšit v příští sezóně?
Začátek příští sezony se ponese ve znamení odložených premiér muzikálu Donaha! a světové divadelní premiéry Nedotknutelných. Pak nás čeká Rok na vsi v režii Janky Ryšánek Schmiedtové, který bude společným projektem všech tří souborů, tedy činohry, opery i baletu. Pokračovat budeme komedií Revizor, kterou si vybrali sami diváci, a to v rámci hlasování o titul pro stou sezónu Moravského divadla. Konec sezóny bude patřit Mariánu Peckovi, který u nás nastuduje jeden z věhlasných příběhů Charlese Dickense. Jaký konkrétní titul to bude, to zatím neprozradím, jedná se totiž o překvapení namísto původně plánované Matky Kuráže od Bertolta Brechta.
.