Zpráva

7. ročník METROpolitního léta hereckých osobností
vydáno: 8.6.2010
Na konci dubna byl zahájen předprodej vstupenek na všech 95 pražských představení METROpolitního léta hereckých osobností. Studio DVA pořádá letní přehlídku v Praze již po sedmé, hrát se bude na známých pražských scénách – ve Švandově divadle na Smíchově, v Divadle Palace a na Letní scéně Vyšehrad. Největší zájem je v tuto chvíli o připravovaný muzikál Hello, Dolly! Jeho první červencová představení jsou již téměř vyprodána, proto bylo přidáno 7 představení v září.

„Je téměř neuvěřitelné, že organizujeme již sedmý ročník METROpolitního léta hereckých osobností. Domnívám se, že letos dosahujeme určitého vrcholu. Jsem šťastný, že se nám pro letošní spolupráci podařilo získat legendárního režiséra Ladislava Smočka, který bude mít premiéru v červnu v Divadle Palace, kdy uvedeme tragikomedii Druhý břeh.
Druhou výraznou režisérskou osobností je bezpochyby Ondřej Sokol, který patří mezi nejtalentovanější režiséry své generace a společně s unikátním týmem pracuje na zbrusu novém zpracování slavného amerického muzikálu Hello, Dolly!, který představíme v červenci. Na základě diváckého zájmu jsme se také rozhodli, že rozšíříme program na Letní scéně Vyšehrad, kam se již několik let pravidelně vracíme, a letos budeme hrát dva měsíce od července až do září. Vyšehrad je magické místo a diváci se tam rádi vracejí. Hrajeme téměř za každého počasí, a tak věřím, že i letos potěšíme tisíce nových diváků,“
říká producent Michal Hrubý.

METROpolitní léto hereckých osobností zahájí 24. června 2010 premiéra původní české hry DRUHÝ BŘEH z pera novinářky Michaely Gübelové, která se uskuteční na scéně Divadla Palace. Do repertoáru Studia DVA tak přibude po inscenaci Chvíle pravdy převzaté z repertoáru Vinohradského divadla další kus režírovaný jedním z nejvýznamnějších českých divadelních režisérů Ladislavem Smočkem. „Režisér mi dovolil si hru obsadit,“ říká autorka scénáře Michaela Gübelová. „A já jsem byla nadšená, že mou nabídku přijaly herecké špičky Zuzana Bydžovská a Eva Holubová. Souhlasil i s mým oblíbeným hercem Vladimírem Javorským, který hraje všechny mužské postavy. Nejmladší ženskou postavu měla hrát původně Zuzana Norisová, dlouho s tím počítala. ´Visela´ už i v obsazení na internetu. Z osobních důvodů ale musela krátce před začátkem zkoušek roli odmítnout. To ona navrhla, aby ji místo ní hrála moje dcera Tereza, kterou dobře zná. Já jsem se domnívala, že Tereza ještě nemá dost hereckých zkušeností, ale teď jsem velmi ráda, že Zuzana Terezu navrhla.“ První série představení bude uvedena v červnu, aby se do Divadla Palace titul vrátil v září.

Stěžejním inscenačním projektem letošního METROpolitního léta hereckých osobností bude první muzikál v produkci Studia DVA – slavná HELLO, DOLLY! autorů Michaela Stewarta a Jerryho Hermana. 6. a 7. července 2010 proběhnou slavnostní premiéry na scéně Švandova divadla na Smíchově, které pak bude po celé Léto patřit téměř výhradně této inscenaci. Do hlavní nealternované role Dolly Leviové obsadil producent Michal Hrubý po dohodě s režisérem Ondřejem Sokolem herečku Ivanu Chýlkovou, hudební aranžmá svěřil osobitému hudebnímu skladateli Varhanu Orchestroviči Bauerovi. Jako speciální host se po zdravotní nucené odmlce objeví na jevišti zpěvačka Naďa Urbánková. Roli Ernestiny Money s ní bude alternovat další legenda české hudební scény Yvonne Přenosilová.

Více než polovinu představení letošního sedmého METROpolitního léta hereckých osobností uvede Studio DVA pod širým nebem na Letní scéně Vyšehrad. Bezmála dva měsíce budou moci diváci téměř denně navštívit některou z oblíbených komedií z repertoáru Studia DVA a těšit se na setkání s vynikajícími českými i slovenskými herci Annou Šiškovou, Janu Krausovou, Karlem Rodenem, Gabrielou Vránovou, Marošem Kramárem, Hanou Maciuchovou a dalšími. Program na Vyšehradě začíná 12. července 2010 sérií představení komedie Miro Gavrana Vše o mužích. Chybět nebudou ani další oblíbené tituly – Vše o ženách, O lásce aneb Parle moi d´amour, Dámská šatna, Zdravý nemocný, Otevřené manželstvíNa konci duhy. 22. srpna 2010 proběhne koncert slovenské herečky a šansoniérky Szidi Tobias.

zdroj zprávy: Lenka Studénková