Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Divadlo Drak

Část festivalu DER v DRAKu ve znamení kabaretu
[19.6.2013]
Divadlo DRAK, které svoji tvorbou spolehlivě maže hranice diváckých adres od 3 do 100 let, představí v průběhu 19. ročníku mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů v Hradci Králové své tři nejnovější inscenace a nabídne možnost nahlédnout do produkce domácích i zahraničních kolegů z Francie, Finska, Polska, Norska, Slovinska a Slovenska. Diváci se potkají s tradičním loutkářstvím, stejně tak jako se svobodnými žánrovými přesahy. A také s režiséry, kteří už v DRAKu pracovali, nebo teprve pracovat budou. Festival se uskuteční ve dnech 21.-30.6.2013 v Hradci Králové.

Ředitelka divadla Eliška Finková se těší na festivalovou atmosféru: „Umělecky pestrá dramaturgie, jedinečné prostředí pro vyžití dětí a jejich rodičů v divadle i jeho bezprostředním okolí, prostor pro setkání diváků i divadelníků, kterým je blízká poetika Divadla Drak. To vše jsou nejdůležitější momenty, kterými i letos chceme oslovit festivalové publikum.“

O víkendu 22. a 23. června proběhne tradiční Dračí pouť s atrakcemi a tvůrčími dílnami pro děti. První festivalový víkend se zároveň stane „víkendem hrdinů“. Divadlo DRAK představí inscenaci Ikaros v režii Jakuba Vašíčka a představení 24. října 1942 v režii Marka Zákosteleckého. Jde o scénické čtení inspirované knihami Laurenta Bineta a Mariusze Szczygieła, o jednom z největších odbojových činů evropské historie, atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. Do třetice Drak uvede svou inscenaci O štěstí a neštěstí na motivy pohádky Issaca Bashevise Singera Mazel a Šlimazel neboli mléko lvice v režii Ondreje Spišáka.

Spišák ze Slovenska přiveze ještě upírskou klasiku Dracula v nastudování Starého divadla Karola Spišáka v Nitre a Jakub Vašíček Perníkovou chaloupku z pražského divadla Minor. Chybět nebude ani i jeho ceněný soubor Športniky, jenž tu předloni exceloval s představením Back to Bullerbyn a loni s Gagarinem. Nynější název zní Třetí pokus a vzniká exkluzivně pro DRAKovskou část festivalu.

Slovinského divadelního režiséra, loutkáře a muzikanta Matiju Solceho, jenž loni v Draku rozehrál Andersenovo Děvčátko se sirkami, zastoupí Brémští muzikanti z Ljubljany a proslulého Jiřího Havelku z divadla Vosto5 Vianova Pěna dní z pražské La Fabriky s Pavlem Liškou v hlavní roli. Režisér surrealistický milostný román, v němž piano míchá kokteily a pokoj se zmenšuje, proměnil podle kritiků „ve večírek na krásné kosmické lodi“. Chybět nebude ani Vosto5 s improvizovaným Stand´artním kabaretem.

Kabaret mnoha podob je tématem 2. ročníku mezinárodního setkání divadelních škol Gaudeamus Theatrum, který proběhne od 21. do 24. června. „Na jedinečné setkání, které přibližuje a konfrontuje tvorbu nejmladší generace budoucích profesionálních loutkářů, přijali letos pozvání studenti a pedagogové z univerzit ve Wroclawi, Budapešti a pražské KALD DAMU. Workshopy a dílny pod vedením Jiřího Havelky vyústí 24. června ve 21 hodin uvedením společného kabaretu ve Studiu Divadla Drak,“ říká dramaturgyně Dominika Špalková.

„Gaudeamus Theatrum by mělo být setkáním široké škály divadelních názorů a postupů, díky nimž mohou studenti dostat příležitost nalézat svoji vlastní tvář, určitost i uměleckou vyhraněnost. Pro pedagogy by zas mělo být vnímavou příležitostí klást si otázky, které je praxe naučila zapomínat. Všichni společně bychom tak měli potvrdit skutečnost, že v umění neexistuje žádná objektivní pravda, univerzální metoda, ale že je tu tolik variant a různých výsledků, kolik je za nimi tváří,“ řekl světoznámý divadelník, pedagog a bývalý umělecký šéf DRAKu Josef Krofta.

Dramaturgická linka kabaretu bude pokračovat i v dalších festivalových dnech, od domácího Do Draku bez Fraku přes Kabaret Československo, Vosto5 či Športniki vše vyvrcholí Kabaretem Kainar - Kainar režisérů Jana Borny a Miroslava Hanuše z pražského Divadla v Dlouhé.

Zahraniční hosty zastoupí polský Teatr Lalki i Aktora představením Le Filo Fable, v němž se jeviště změní v sochařský ateliér, dále Mukamas z finského Tampere s komedií s živou muzikou pro nejmenší Silly Folks a francouzské duo loutkářů La Pendue. Ti rozpoutají Polichinelle (Pěkný ptáček), „pulcinelovskou“ pouliční komedii s tradiční italskou figurkou, která se vysmívá všemu. I smrti.

K profesionálům přibude ještě brněnská Husa na provázku, tedy přesněji známý principál někdejšího hradeckého Dna Jiří Jelínek a Anežka Kubátová, kteří sehrají Čapkovu Dášeňku s podtitulem Psí kusy a stručnou anotací: Podvraťácké pohádky pro vážené pudlikum. DRAK neopomenul ani hostování režiséra Jana Antonína Pitínského v plzeňském Divadle Alfa, z něhož vzešla inscenace Princ Bhadra a princezna Vasantaséna aneb Mnich pokrytec neboli Psí ocásek svrchované čistoty. Volně dle starého indického příběhu, v němž všechno dobře dopadne, zlo jest ukázáno a učiněno směšným.

Naivní divadlo Liberec přiveze „pohádku o poslouchání“ Budulínek, za jejíž text Vít Peřina obdržel Cenu Divadelních novin za Tvůrčí počin sezóny 2011/2012 v kategorii Alternativní divadlo. Inscenace také získala cenu ERIK 2012 jako Nejlepší česká loutková inscenace sezony.

Divadlo DRAK také do programu přizvalo dvě silné a originální autorky. Zpěvačku Načevu na závěr a na úvod Lenku Dusilovou. Ta bude hudební součástí ceněné inscenace One Step Before the Fall, inspirované životem legendárního boxera Muhammada Aliho. V ní září performerka, absolventka Katedry pantomimy HAMU a členka progresivního divadla Spitfire Company Markéta Vacovská.

DRAK o festivalu oslaví pětapadesát let existence hlavně ve svém Labyrintu, bludišti s expozicí loutek ze slavných DRAKovských inscenací, divadelní laboratoří a studiovou scénou v Tereziánském dvoře. Evropským unikátem bude provázet dámA, která řídila divadlo DRAK více než 40 let, a to paní Jana Dražďáková.

Program naleznete zde: http://www.draktheatre.cz/673Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.