Zpráva

Celosvětový hit Proti pokroku v rámci cyklu 8@8
vydáno: 15.1.2013
Divadlo LETÍ uvede v rámci cyklu scénických skic 8@8 celosvětový hit španělského autora Esteva Solera Proti pokroku. Čtení proběhne 22. ledna již tradičně ve Studiu Švandova divadla od 20 hodin. Diváci se mohou těšit na Danielu Kolářovou, Natálii Řehořovou či Dušana Sitka.

„Úžasné… temné a bezútěšné… výjimečné a zvláštní… dojemné.“ Bieler Tagblatt

„Solerovy burleskní výjevy odhalují monstróznost dnešní doby.“ Weltexpress

„…silný text, potřeštěný a politický zároveň… zábavný a stejně tak silný a působivý.“ LeFigaro

„V Solerových fantaskních obrazech se snoubí smrt a zábava, humor a napětí. Současně však odhaluje pravou podstatu věcí.“ Berliner Zeitung


První díl trilogie s provokativním názvem "Proti pokroku, Proti lásce, Proti demokracii" z roku 2008 proslavil španělského dramatika Esteva Solera doslova po celém světě. Inspirován Grand Guignolem autor představuje v sedmi groteskních obrazech různé postavy, které jsou sice typickými obyvateli Západu 21. století, ale zároveň jsou svými vlastními karikaturami. Soler je neobyčejně vtipně a s hororovou grandguignolovskou poetikou představuje jako jakési panoptikum současného světa a zpochybňuje jednu velkou ikonu - Pokrok.

„Když jsem pracoval na hře Proti pokroku, více než kdykoliv před tím jsem si uvědomil, že některé populární a významné osobnosti našeho světa jsou masovými vrahy, kteří jsou ale i tak považováni za hrdiny. Domnívám se, že to je strašné a ironické zároveň. Grand Guignol je dnes již mrtvý žánr, na svět se dívá násilně a surreálně a já si řekl, že to se perfektně hodí k naší době, která si v mnohém tak odporuje,“ míní Soler.

„Soler bývá ve světě přirovnáván k autorům jako Ionesco či Beckett i proto jsme rádi, že ho můžeme v premiéře představit českému publiku. Ve své hře poukazuje na to, že pokrok se stal imperativem dnešní doby. Lidé prahnoucí po neustálém růstu se v podstatě stali jeho otroky,“ říká dramaturgyně Marie Špalová.
„Solerův text bychom chtěli na podzim nastudovat jako regulérní inscenaci a obohatili tak o ni náš pravidelný repertoár,“ prozradila režisérka a umělecká šéfka LETÍ Martina Schlegelová. „Od nového roku budou mít diváci po skončení každého dílu z cyklu 8@8 možnost hlasovat o kvalitě vybraného textu. I to nám velice pomůže při rozhodování, který text nastudovat a nasadit na repertoár,“ dodala.

Scénická skica vzniká v rámci mezinárodního projektu Divadla LETÍ a Centra současné dramatiky Generační ikony, do kterého jsou zapojeni partneři ze Slovenska, Rakouska, Velké Británie a Španělska.


Esteve Soler
Katalánský dramatik Esteve Soler se narodil v roce 1976 v Barceloně. Vystudoval Instituto del Teatre (obor režie a dramaturgie). V současné době působí v jednom z nejproslulejších evropských divadel zaměřených na současnou tvorbu, Sala Beckett, kde vede dílnu tvůrčího psaní. Úspěch na evropské scéně zaznamenal v roce 2008, kdy byla zmíněná trilogie vybrána z 645 děl na festival Theatertreffen v Berlíně. Hra byla posléze přeložena do šesti jazyků a uvedena ve více než 30 inscenacích v mnoha evropských zemích, v USA nebo v Chile. Soler působí také jako překladatel a novinář.

Esteve Soler: Proti pokroku
Překlad: Martina Černá
Režie: Martina Schlegelová
Dramaturgie: Marie Špalová
Výprava: Jana Špalová
Hrají: Daniela Kolářová, Natálie Řehořová, Richard Fiala, Ondřej Novák a Dušan Sitek
22. ledna od 20:00 ve Studiu Švandova divadla

Vstupenky v hodnotě 80 Kč jsou k zakoupení na pokladně divadla.


zdroj zprávy: Magdaléna Zelenková