Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Divadelní Flora Olomouc

Divadelní Flora představí osobnost evropského divadla
[14.5.2018]
Do konce tohoto týdne mohou ještě diváci navštívit produkce mezinárodní přehlídky Divadelní Flora, která se v Olomouci koná už po dvaadvacáté. Vedle řady českých i zahraničních souborů se v univerzitním městě objeví také Rabih Mroué, berlínský režisér, performer a vizuální umělec.

„Na většinu z představení, která už máme za sebou, bylo vyprodáno – včera jsme se rozloučili s krásným prostředím Domu u parku a řadou zahraničních umělců, do Olomouce ale přijíždějí stále noví hosté, kteří jsou nadšeni z festivalové atmosféry i nádherného a nesmírně živého meeting pointu na parkánu univerzitního Konviktu. Zatímco první festivalový víkend patřil především současnému tanci, nadcházející dny nabídnou hlavně činoherní produkce – například hned v úterý bude v Moravském divadle hostovat nitranské Divadlo Andraja Bagara, jehož inscenace Jánošík je slovenskými hosty považována za jeden z nejzásadnějších slovenských titulů posledních let,“ komentuje aktuální průběh festivalu ředitel Petr Nerušil.

Vedle pražského Divadla Na zábradlí a olomouckého Divadla na cucky, které na festivalu uvedlo premiéru inscenace Opletal, se v činoherní části programu vůbec poprvé českému publiku představil soubor Landungsbrücken z německého Frankfurtu. Příznivci současného tance a performing arts se mohli těšit z představení maďarského seskupení Hodworks, slovensko-kanadské dvojice Jaško & Furey, české zástupkyně nového cirkusu Elišky Brtnické a z kolektivní inscenace You Are Here, kterou v Olomouci uvedla režisérka Petra Tejnorová s choreografem Jarem Viňarským. „Festival nabízí v mimořádném rozsahu pohled na dění v oblasti současného tance a performativního umění. Po špičkových dosud uvedených formacích se můžeme těšit třeba na sólo Rity Góbi, které právě získalo cenu Rudolfa Labana či v Belgii působícího Slováka Milana Hericha,“ uvedl dramaturg programové sekce Visegrad Performing Arts Jan Žůrek.

V dalších dnech se budou soubory na jednotlivých scénách střídat v rychlém sledu - ze Slovenska přijede zmíněné nitranské Divadlo Andreja Bagara a bratislavské Národní divadlo, z Vídně dorazí tamní Volkstheater, tuzemskou tvorbu pak zastoupí brněnské HaDivadlo spolu s pražským Studiem Hrdinů, divadelní společnost Masopust nebo Divadlo pod Palmovkou.

Asi nejočekávanějším hostem je performer Rabih Mroué, který si pro svou mistrovskou disciplínu „lecture performance“ vybral jako téma náborová videa Islámského státu, který prostřednictvím internetu rekrutuje nové členy. „Libanonec Rabih Mroué patří – spolu s maďarskou choreografkou Adrienn Hód a rakouskou herečkou Stefanie Reinsperger – k nejvýznamnějším hostům letošní Flory. V Berlíně žijící autor, režisér, vizuální umělec, jehož díla vystavovalo například newyorské Muzeum moderního umění, dorazí z Athén už v pátek a na festivalu stráví tři dny. V sobotu bude v Kapli Božího Těla na Konviktu prezentovat svou tvorbu, v neděli pak v S-klubu vystoupí s autorským titulem Písek v očích, jenž vzniknul ve spolupráci s berlínskou experimentální scénou HKW a měl svou světovou premiéru ve Wiesbadenu na podzim loňského roku. Tuhle chytrou lekci by si asi neměli nechat ujít ti, kteří mají rádi fenomén takzvaného nového divadla nebo se pohybují ve světě výtvarného umění a zajímají se o divadlo, které reflektuje společenská témata a současné fenomény,“ pozval na exkluzivní festivalovou událost Nerušil.

22. Divadelní Flora se pyšní i bohatým doprovodným programem – například festivalové šapitó na parkánu univerzitního Konviktu přilákalo o víkendu stovky kolemjdoucích, mj. dětské návštěvníky, pro které tu byly připraveny pohádky a tvůrčí dílna. Také v následujících dnech tu proběhnou mnohá setkání, koncerty a DJské sety či odpoledne věnované handicapovaným tvůrcům. „Rádi bychom ale pozvali třeba i do Divadla na cucky, kde ve čtvrtek a v pátek proběhnou ozvěny knižní výstavy Book Me, věnované divadlu a tanci,“ uzavřel Žůrek.

Nejaktuálnější festivalové informace nabízí webové stránky www.divadelniflora.cz, jejichž prostřednictvím lze také rezervovat vstupenky. Festival se výrazně prezentuje i na sociálních sítích Facebook (www.facebook.com/divadelniflora) a Instagram (www.instagram.com/divadelniflora).

Programové tipy
Čt 17. 5. 17:30 | Moravské divadlo | vstupenky online
Henrik Ibsen EYOLF
HaDivadlo Brno
Méně uváděná, pozdní Ibsenova hra ve scénicky úsporné reflexi Ivana Buraje aneb Cesta od téměř dokumentární vivisekce rodinných vztahů přes bouřícími živly přehlušované výkřiky zoufalých protagonistů až ke společensky apelativnímu finále…

Pá 18. 5. 14:00 & So 19. 5. 14:30 | Konvikt – Divadlo K3 | vstupenky online Pá / So
A SOLO FOR MR. FOLK
Milan Herich
Tvůrčí fúze nonkonformního zakladatele Les SlovaKs Dance Collective a venezuelského světoběžníka přetavuje slovenský folklor do současné taneční formy, jež komunikuje s pop kulturou, surrealismem i expresionismem. Choreografie: Milan Herich, režie: David Zambrano.

So 19. 5. 21:30 | Konvikt – parkán | vstupenky online
koncert Carlos Cipa & Occupanther
Nadčasová hra se zvuky, v níž se podmanivě snoubí elektronické a akustické nálady. Sofistikovaný „balanc na hraně žánrů“ v podání špičkových mnichovských hudebníků.

Ne 20. 5. 15:30 | S-klub | vstupenky online
Rabih Mroué PÍSEK V OČÍCH
HKW Berlín & Hessisches Staatstheater Wiesbaden
Libanonský režisér, herec, dramatik a vizuální umělec zkoumá „politiku obrazu“ islamistických náborových filmů, jež cíleně pracují s formátem a stylem videí populárních mezi mladými lidmi. Ve své ne-akademické lekci zároveň demaskuje jejich podstatu.


zdroj zprávy: Zdeněk VévodaKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.