Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Klicperovo divadlo Hradec Králové

Divadlo evropských regionů 2018 v Klicperově divadle
[12.6.2018]
Ve dnech 22. až 29. června 2018 ožije Hradec Králové opět divadlem, letos proběhne již čtyřiadvacátý ročník mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů. Každoroční svátek divadla, který se uskutečňuje díky spolupráci Klicperova divadla o.p.s., Divadla Drak o.p.s. a kontrapuktu, z.s., přivábí do východočeské metropole desítky skvělých divadelních představení, tisíce diváků, hvězdy českého filmu i začínající divadelníky, divadlo činoherní, alternativní, loutkové, pohybové, experimentální i pouliční a nejrůznější doprovodné a hudební projekty. Na diváky tak po roce znovu čeká týden plný kultury, krásných zážitků, silných emocí i smíchu!

V prostorách Klicperova divadla, tedy na hlavní scéně, ve Studiu Beseda, na komorní scéně V Podkroví, na Letní scéně a ve speciálním šapitó, nás letos čekají čtyři zahraniční inscenace, čtyři představení mezinárodního pohybového projektu, čtrnáct skvělých představení z českého divadla, pět inscenací Klicperova divadla, scénické čtení V Podkroví, na téže scéně také jedno tradiční Povídání a nebudou chybět ani každodenní oblíbené venkovní pohádky a koncerty na Letní scéně.

Autory letošního vizuálu jsou tentokrát Eva Horská a Jakub Horský ze studia Upupæpop.

Ve 24. ročníku festivalu se můžeme opět těšit na velké činohry na hlavní scéně Klicperova divadla a na menší či alternativnější inscenace ve Studiu Beseda. Dvakrát navíc tento prostor také letos otevřeme v nočním cyklu *OFF BESEDA*. Hlavním zahraničním hostem na hlavní scéně Klicperova divadla bude letos německé divadlo z Lipska s inscenací PRINZESSIN HAMLET, mimořádnou hrou finské autorky E. L. Karhu, otevírající Shakespearova témata pravdy, lásky, zrady a moci. Autorka se však dívá na Hamleta ženskýma očima a akcentuje tak celou otázku ženské role a sebeurčení. Režisérka Lucia Bihler vytvořila moderní vizuálně působivou inscenaci, ošperkovanou skvělými hereckými výkony herců z Schauspiel Leipzig. Jsme velmi rádi, že na festival přijala pozvání také kosovská divadelní skupina QUENDRA MULTIMEDIA PRISHTINA s inscenací uznávaného kosovského dramatika Jetona Neziraje 55 SHADES OF GAY. Tento groteskní příběh o LGBT politice na Balkáně v režii Blerty Neziraj se odehraje ve Studiu Beseda. Jedná se o jednu z prvních divadelních reflexí gay tématiky na Balkáně, kde se pochopitelně dostalo této inscenaci mimořádné pozornosti. V představení kabaretního střihu se tak podíváme na tuto problematiku vážnýma i nevážnýma očima.

Také letos se diváci mohou těšit na své oblíbené slovenské hosty. SLOVENSKÉ NÁRODNÉ DIVADLO se představí ve Studiu Beseda s komorní inscenací KABARET NORMALIZÁCIA ALEBO MODLITBA PRE MARTU, kterou režíroval Matúš Bachynec. Toto hudebně divadelní představení mapuje na osudu Marty Kubišové československé dějiny i život umělců, kteří měli odvahu vzepřít se režimu. V hlavní roli exceluje Monika Potokárová. Hradeckým publikem milované bratislavské RADOŠÍNSKÉ NAIVNÉ DIVADLO k nám zavítá s inscenací BESAME MUCHO ANEB ČO SA SKRÝVA V KUFRI (A V NÁS) v režii Ondřeje Spišáka – čeká nás tak inscenace o jednom tajemném kufru, bezdomovci, náhodných kolemjdoucích i jedné známé latinskoamerické skladbě.

Příznivci pohybového divadla se mohou opět těšit na přítomnost mezinárodního novocirkusového uskupení CIRK LA PUTYKA. Letos do Hradce zavítají s projektem HIT, TELL THE DIFERENCE v režii Rostislava Nováka ml. Jedná se o unikátní mezinárodní projekt propojující akrobaty, tanečníky, herce a muzikanty ze Rwandy, České republiky a Kanady. Stejně jako každý rok jsme se samozřejmě snažili vybrat pozoruhodné inscenace z domácí divadelní scény. Přivítáme tak NÁRODNÍ DIVADLO BRNO hned se dvěma inscenacemi – silným dramatem se skvělými hereckými výkony U KOČIČÍ BAŽINY v režii Martina Františáka a ironickou i dojemnou inscenací STRACH JÍST DUŠI pod režijní taktovkou Jana Friče. Těšit se můžeme také na adaptaci románu MACOCHA Petry Hůlové, která vznikla jako společný projekt brněnského HADIVADLA a pražského STUDIA HRDINŮ v režii Kamily Polívkové. DIVADLO V DLOUHÉ přiveze svoji činoherně hudební inscenaci TAJNÝ DENÍK ADRIANA MOLEA VE VĚKU 13 A 3/4 v režii Miroslava Hanuše. DIVADELNÍ SPOLEK MASOPUST k nám zavítá s kritiky oceňovaným DENÍKEM ZLODĚJE v režii Jana Nebeského, s mimořádným hereckým výkonem Miloslava Königa a hudební virtuozitou Martina Dohnala. Na své si přijdou také milovníci devadesátek a jejich popkultury, pražské DIVADLO POD PALMOVKOU uvede ve STUDIU BESEDA totiž autorskou inscenaci TOMÁŠE DIANIŠKY s výmluvným názvem PUSŤTE DONNU K MATURITĚ. Druhou inscenací tohoto divadla bude oblíbený ZAMILOVANÝ SHAKESPEARE v režii Michala Langa – tentokrát na hlavní scéně Klicperova divadla. Příznivcům absurdního dramatu a humoru doporučujeme rozhodně Havlovo VYROZUMĚNÍ, se kterým k nám zavítá ostravská KOMORNÍ SCÉNA ARÉNA. LUCIE TRMÍKOVÁ, DAVID PRACHAŘ A JAN ŠIKL se představí v režii Jana Nebeského v pozoruhodné inscenaci MEDEIA, zpracovávající osobním silným pohledem současné ženy Médein příběh. Michal Hába, který režíroval v Klicperově divadle hru německého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga Černá voda, se na festivalu představí se svou inscenací SEZUAN (BASIERENDE AUF BRECHT), kterou vytvořil s svým souborem LACHENDE BESTIEN jako variaci na texty Bertolta Brechta.

Jsme velmi rádi, že na festivalu můžeme přivítat také DIVADLO NA ZÁBRADLÍ, tentokrát s inscenací DÁNSKÁ OBČANSKÁ VÁLKA 2018-24 v režii Adama Svozila a Kristýny Kosové, na motivy scifi románu předního představitele současné dánské literatury. Hned čtyřikrát se letos v divadelním ŠAPITÓ odehraje ORFEUS, představení souboru TYGR V TÍSNI. Inscenace v režii Jana Nebeského je inspirována Ovidiovými Proměnami i dalšími orfeovskými texty a naši diváci tak budou mít exkluzivní možnost spatřit ho u nás po úspěšném plenérovém uvádění v pražské Vile Štvanice. Brněnské divadlo HUSA NA PROVÁZKU k nám v závěru festivalu poté zavítá s inscenací DYNASTIE (LEHMAN BROTHERS), poutavou ságou o osudech několika generací jedné židovské rodiny v režii Michala Dočekala. Stejně jako každý rok se festivalovému publiku bude prezentovat i pořádající KLICPEROVO DIVADLO. Den před samotným zahájením festivalu jsme připravili PROLOG K FESTIVALU, kde diváci budou moci zhlédnout inscenace SEN NOCI SVATOJÁNSKÉ ANEB ČAS PROBUZENÍ v adaptaci a režii Davida Drábka, večer pak ve Studiu Beseda ožije autorská hra herce Klicperova divadla Jakuba Tvrdíka SPYBOX. Během festivalu se představí i další inscenace, které měly tuto sezónu v Klicperově divadle premiéru - poetické drama jednoho z nejvýraznějších německých dramatiků současnosti, Rolanda Schimmelpfenniga, ČERNÁ VODA v režii Michala Háby; adaptace stěžejního románu světové literatury BRATŘI KARAMAZOVI v osobitém výkladu režijně-dramaturgického tandemu SKUTR; francouzská komedie KLÁŠTERNÍ ULICE ANEB TO JE VRAŽDA, HOPSALA! v úpravě a režii Davida Drábka a romantické drama Julia Zeyera RADÚZ A MAHULENA, které v Klicperově divadle režírovala Tereza Karpianus.

Oblíbené POVÍDÁNÍ V PODKROVÍ bude letos patřit režisérce LÍDĚ ENGELOVÉ, kterou vyzpovídá herečka Klicperova divadla Kamila Sedlárová. V Podkroví na diváky bude čekat také scénické čtení textu herce Klicperova divadla Jana Vápeníka na motivy díla Bohumila Hrabala s názvem VLADIMÍR (NĚŽNÝ). Stejně jako každý rok jsme pro naše publikum připravili i každodenní odpolední pohádky na Letní scéně Klicperova divadla. Rodiče s dětmi si tak mohou užít tři pohádky DIVADLA KOZLÍK: O ŠÍPKOVÉ RŮŽENCE, O BUDULÍNKOVI a pohádku O LUCIÁŠKOVI. DIVADLO DÍVADLO zahraje ROZÁRČINU POSTÝLKU a pohádku O PRASÁTKU A MYŠCE. Alena Kubínová dětem představí hudební inscenaci TŘI ŠPANĚLSKÉ POHÁDKY. BÍLKOVO KRATOCHVILNÉ DIVADLO představí svým malým divákům STARÉ POHÁDKY ČESKÉ a pro malé nepořádníky bude pohádka NEPOŘÁDEK V ŠUPLÍKU divadla DÍRA NA TRHU. Večer si Letní scénu užijí naopak především rodiče. Tradičně po skončení hlavního programu na hlavní scéně Klicperova divadla budou navazovat noční koncerty. Můžeme se těšit na skupiny BAND-A-SKA, SAFARI AKORDEON ORCHESTR, PETR SOVIČ & GRAMOFON, FACTORIAL! ORCHESTRA, TERNE ČHAVE, JAZZ POLICE a CIRCUS BROTHERS. Chybět nebude ani divadelní kapela Klicperova divadla MASTIX.

Do prostor Studia Beseda jsme také připravili speciální výstavu s názvem 18 262 DNŮ HUSY, která na 50 panelech mapuje uplynulé sezony divadla HUSA NA PROVÁZKU. Historii divadla dominuje pětice režisérů, kteří v proběhlých padesáti letech formovali jeho podobu. Charakterizuje je zcela odlišná poetika, ale přitom mimořádné souznění: Zdeněk Pospíšil, Petr Scherhaufer, Eva Tálská, Boleslav Polívka a Vladimír Morávek. Kromě nich jsou zde připomenuti další důležití spolupracovníci a spolutvůrci divadla všech možných profesí, talentů a umů.

Věříme, že vás nabídka v Klicperově divadle opět nezklame a spolu s námi strávíte během festivalu nezapomenutelné chvíle a zážitky.

Jana Slouková, umělecká šéfová Klicperova divadla a dramaturgyně festivalu: „Velmi si cením toho, že se nám podařilo do Hradce přivézt lipskou inscenaci Princezna Hamlet. Je to pro mě ideální syntéza všeho pozitivního, co formálně vnímám pod pojmem „německé divadlo“ a téma hry samotné je mi velmi blízké. Také se těším na kosovskou inscenaci 55 Shades Of Gay, měla jsem možnost být v Prishtině přímo na premiéře a je velmi důležité, co pro tamější gay komunitu tento projekt znamená. No a samozřejmě největší srdcovou záležitostí je pro mě osobně „trojboj“ Jana Nebeského – Deník zloděje, Médeia a Orfeus. Je to alespoň malá letošní pocta této mimořádné osobnosti české režie. Velmi se těším i na tradiční večerní koncerty, především na své tři milované oblíbence, samozřejmě Mastix Klicperova divadla, poté temperamentní Terne Čhave a neméně energické Circus Brothers, prezentující ten nejlepší z balkánských rytmů. Pevně doufám, že každý divák si z naší nabídky vybere a společně si opět užijeme jedinečnou atmosféru hradeckých festivalových dní.“

zdroj zprávy: Martin SedláčekKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.