Zpráva

Divadlo Feste zve na scénické čtení hry Novorusko
vydáno: 22.2.2016
V pondělí 29. února uvede brněnské Divadlo Feste v Kabinetu múz českou premiéru dokumentárního textu ukrajinského režiséra Pavla Jurova s názvem Novorusko. Autor v něm pomocí záznamu autentických situací předestírá realitu války proruských separatistů a ukrajinské armády na Donbase a jeho okolí. Jurov ukazuje osobní poznání skutečnosti, že se téměř na hranicích Evropy odehrává pragmatický válečný konflikt, tak jak ho známe nebo tušíme znát z jiných částí světa.

„Vlastně to bylo hrozně hloupé. Jeden mi do ucha zašeptal „Smrt se blíží“. Bál jsem se, ale současně to bylo absurdní a legrační. Snažil jsem se nesmát nahlas, bylo to jako v béčkovém filmu. Až na to, že zbraně měli opravdové. Pak začali o nějakém Gruzínci, že prý nás přijde znásilnit. Měli jsme si sundat kalhoty. Já si ale usmyslel, že nic takového neudělají, takže jsem neposlechl. Sami mi je nestáhli. Prohledávali nám věci a ptali se, jestli jsme byli na Majdanu. Řekli jsme, že samozřejmě byli, jsme přece z Kyjeva. Všichni tam jsou. Zpíváš hymnu? Ne, nezpívám ukrajinskou hymnu. Vrazil mi. Řveš Sláva Ukrajině? Ne. Další. Našli dokumentární text o Majdanu, co jsem měl s sebou. Něco o domobranecké brigádě ze Lvova. V jedné větě tam stálo „Sláva brigádě Lvov“. Mlátili mě. Chtěl jsem jim vysvětlit, že je to dramatický text a že chci vysvětlit pozice všech stran konfliktu, ale bylo to matoucí, nemohli mě pochopit.“

Divadlo Feste, které se zaobírá politickými a sociálními tématy, uvedlo již v roce 2014 v rámci komponovaného Ukrajinského večera také českou premiéru textu ukrajinské dramatičky Natalie Worozbyt Deníky Majdanu, který byl přeložen přímo pro Divadlo Feste. Toto dokumentární divadlo odhalovalo zrod ukrajinské revoluce a ozbrojené konflikty na kyjevském náměstí Majdan.

Divadlo po dvou letech na tuto událost navazuje a srdečně zve na komponovaný večer, v jehož rámci proběhne také premiéra textu Novorusko. Po scénickém čtení bude následovat diskuze o tom, co se na Ukrajině za poslední dva roky událo, jaká je nyní situace a o čem ukrajinský konflikt svědčí.

Překlad: Antonín Handl
Účinkují: Milada Vyhnálková, Barbora Nesvadbová, Milan Holenda
Příprava: Otto Kauppinen, Jiří Honzírek
Hosté diskuse: Marija Wazi (Nobilisová), Petr Kalina (FF MU), Tomáš Šmíd (FF MU)
Premiéra: 29. února, Kabinet múz, Sukova 4, Brno