Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Divadlo F. X. Šaldy Liberec

Druhý ročník Libereckého jara v Divadle v Celetné
[23.4.2018]
První hrací den nabídne divákům jednu z posledních možností vidět naživo inscenaci zesnulého režiséra Ivana Rajmonta. Molièrovu Školu žen nazkoušel Rajmont během svého šéfovského působení pod Ještědem. Inscenace, v níž hlavní roli vytvořil Martin Polách, získala na pardubickém GRAND Festivalu smíchu titul Komedie roku a na repertoáru divadla se s úspěchem drží už několik sezón. Inscenace je excelentní ukázkou hereckého divadla s minimem scénografických prostředků.

Ve čtvrtek 3. května představí liberečtí inscenaci současného uměleckého šéfa Šimona Dominika. Válka vynikajícího, o všem u nás téměř neuváděného švédského dramatika Larse Noréna byla v libereckém Malém divadle uvedena v české premiéře. Šimon Dominik se soustavně věnuje tématům reflektujícím moderní historii a hra zasazená do nejmenovaného evropského válečného konfliktu posledních let spadá právě do této dramaturgické linie. Postupný rozpad duší lidí, kteří se ocitli v mezní životní situaci, zachycuje nejuznávanější švédský dramatik současnosti s naléhavostí málokdy viděnou.

Divadlo F. X. Šaldy - Mučedník (foto: Roman Dobeš)
Divadlo F. X. Šaldy - Mučedník (foto: Roman Dobeš)

Na závěr přehlídky mohou diváci navštívit hru současného německého dramatika M. von Mayenburga Mučedník. Hlavní postavou je dospívající školák, který se ocitne na tenké hraně náboženského fanatismu. Režisérem je Martin Tichý, který si s německou dramatikou velmi dobře rozumí, v libereckém divadle se k ní opakovaně vrací a např. za inscenaci Arabská noc obdržel Cenu MAX.

„Cílem našeho hostování je nabídnout pražskému publiku a kritice příležitost vidět nejzajímavější inscenace z našeho repertoáru, které zároveň splňují kritérium přenositelnosti do prostoru Divadla v Celetné,“ ozřejmuje cíl přehlídky umělecký šéf liberecké činohry Šimon Dominik. „Do naší letošní nabídky jsme zařadili dvě současné hry, z nichž jednu jsme uvedli v české premiéře, a doplnili jsme je o něco starší inscenací Ivana Rajmonta. Z jeho režijní tvorby už lze naživo vidět pouze dvě inscenace, a tak jsme se rozhodli i pražským divákům nabídnout možnost zhlédnout i vůbec poslední kus, který tato legenda české režie přivedla na jeviště.“

Všechna představení začínají v 19:30. Vedení libereckého divadla plánuje opakovat podobné pražské přehlídky své tvorby i v následujících letech a natrvalo se zařadit mezi soubory, které o své tvorbě dávají vědět i mimo svůj domovský region.
Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.