Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Divadlo v Dlouhé

Festival Dítě v Dlouhé udělil ceny
[5.6.2016]
V neděli 5. června skončil 18. ročník soutěžní přehlídky mimopražských divadel hrajících pro děti a mládež Dítě v Dlouhé. Devět festivalových představení a dvě výtvarné dílny navštívilo celkem 2112 převážně dětských diváků.

Festival letos udělil dvě ceny, oceněná divadla jsou však tři, neboť divácké hlasování o Cenu Vojty Šálka má tentokrát vítěze dva, což se stalo poprvé v osmnáctileté historii festivalu. Stejné absolutní hodnocení 1,00 (čili všechny odevzdané hlasy „líbilo“) získala představení Ošklivé káčátko královéhradeckého Divadla U staré herečky a Spadla klec! plzeňského Divadla Alfa.

Novinkou letošního ročníku je odborná Cena Dítko, kterou udělili studenti Katedry Divadelní vědy FF UK, a to inscenaci Filmmakeři českobudějovického Malého divadla. Studenti zároveň celý festival průběžně reflektovali na svém blogu Divědové a na facebooku, vedle recenzí všech představení natáčeli také reakce diváků i další rozhovory. V pondělí 6. 6. večer bude zveřejněn souhrnný článek se všemi publikovanými příspěvky i podrobnějším odůvodněním rozhodnutí poroty.

Udělením cen festival Dítě v Dlouhé ještě neskončil úplně, neboť budou ještě vylosováni vítězové pátrací hry, která se během celého festivalu konala přímo v Divadle v Dlouhé, a na začátku příští sezony budou vyhlášeni vítězové výtvarné soutěže, pořádané ve spolupráci s Národní galerií, která je všem malým výtvarníkům otevřena až do 30. června.

Obě soutěže byly součástí doprovodného programu festivalu, který nabídl také dvě výtvarné dílny (multimediální Stíny stínů a rukodělnou Dřevěnou dílnu), oblíbené prohlídky zákulisí a víkendový jarmark ve všech prostorách divadla.

Výtvarná stránka letošního ročníku, jejíž autorkou je loutkářka a scénografka Bára Hubená, pracovala se zvířecími hrdiny, jejichž počet a výběr souvisí se znameními čínského zvěrokruhu. Výsledkem byl hravý festivalový katalog, v němž jsou jednotlivá znamení zvěrokruhu postavena před různé úkoly, které jim malí diváci mají pomoci vyřešit. Inspirací byla jednak výstava monumentálních bronzových plastik současného čínského umělce Aj Wej-weje, která až do konce prázdnin probíhá před Veletržním palácem, jednak legenda o vzniku znamení. Podle ní Buddha pozval zástupce zvířecí říše na společnou hostinu, aby zdůraznil jednotu a rovnost všech živých tvorů. Dostavilo se dvanáct zvířat, která překonala své vrozené pudy a vyslyšela výzvu. Buddha je pak odměnil tím, že každému z nich svěřil vládu nad jedním kalendářním rokem. A tak jako Buddha pozval na svou hostinu všechna zvířata, tak jsme i my pozvali všechny diváky bez rozdílu věku, vkusu či zkušeností, na hostinu divadelní.
18. ročník festivalu Dítě v Dlouhé nabídl devět představení pro nejrůznější věkové kategorie, která přijely zahrát soubory z Hradce Králové, Mostu, Českých Budějovic, Liberce, Plzně, Kladna či Pardubic. Vedle zřizovatele Divadla v Dlouhé, jímž je hl. m. Praha, podpořilo festival Ministerstvo kultury ČR a Státní fond kultury ČR.

zdroj zprávy: Karola ŠtěpánováKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.