Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Naivní divadlo Liberec

Festival Mateřinka 17
[7.6.2017]
Čtyřiadvacátý ročník mezinárodního festivalu Mateřinka, jehož organizátory jsou Naivní divadlo Liberec a Statutární město Liberec (za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Libereckého kraje), se uskuteční ve dnech 13. – 17. června 2017. Festival se jako jediný ve střední Evropě zaměřuje na tvorbu profesionálních loutkových divadel pro děti předškolního věku a v průběhu své více jak čtyřicetileté historie (jedná se totiž o bienále) hostil špičkové soubory. Nejinak tomu bude i letos.

Festival je otevřen statutárním divadlům, nezávislým skupinám, ale i jednotlivcům. Na základě doporučení výběrové komise letos do Liberce zavítá 14 českých divadel, skupin či sólistů (Divadlo Alfa Plzeň, Divadlo DRAK, Malé divadlo České Budějovice, Naivní divadlo Liberec, Buchty a loutky a další) a také 4 divadla zahraniční (potvrzena je účast souborů z Belgie, Dánska, Slovinska a Slovenska).

Podobně jako v předchozích ročnících, i letos dostane v programu festivalu prostor nový trend v oblasti loutkového divadla pro děti, nazývaný v západní Evropě „Theatre for Toddlers“ - neboli divadlo pro batolata. Jedná se o specifická kontaktní představení, která jsou určená té nejnižší možné věkové adrese, tedy dětem od 1 roku do 3 let. Na Mateřince bude pro tuto věkovou adresu hrát pravidelný účastník festivalu, Theater De Spiegel z Belgie, ale také Gertrud Exner a její Teater Blik z Dánska.

Kromě soutěžních představení nabídne festival i bohatý doprovodný program: workshopy uznávaných loutkářských scénografů, filmovou projekci v kině Varšava, večerní produkce a koncerty v klubu Naivního divadla či zajímavé výstavy. Součástí přehlídky je například jedinečná výstava v Severočeském muzeu, která představí fenomén vietnamského vodního loutkového divadla (expozice nazvaná „Magie loutek vzdáleného Orientu - Divadlo zrozené z vody“ bude návštěvníkům přístupná až do konce srpna). Festivalem ožije i centrum města. Zahajovací průvod masek za doprovodu živé muziky je mateřinkovou tradicí stejně jako představení pod širým nebem – letos se můžete těšit na jedno přímo v „lázeňské“ zahradě Oblastní galerie, další čeká diváky v zahradě Jedličkova ústavu. A páteční festivalový den zakončí velkolepý divadelní bigband Orchestroj na náměstí Dr. E. Beneše.

Již podruhé v novodobé historii přehlídky se mohou těšit na vybraná festivalová představení i děti v dalších městech Libereckého kraje (konkrétně v Jablonci nad Nisou a v Turnově).

Festival je soutěžní a během jeho slavnostního zakončení v sobotu 17. června ve 14:30 hodin ocení odborná porota vybrané individuální výkony z nejzdařilejších inscenací.

Festival MATEŘINKA obhájil předloni udělenou značku EFFE Label. Toto mezinárodní označení uděluje nová mezinárodní platforma Evropské asociace festivalů EFFE - Evropa pro festivaly, festivaly pro Evropu. Mezinárodní porota složená z národních odborníků z celé Evropy vybrala (na základě přihlášek) festivaly, které nejvíce splňovaly požadovaná kritéria - vysokou uměleckou kvalitu, zapojení místních uměleckých komunit a významný vliv na národní i mezinárodní úrovni.

zdroj zprávy: Jana PittnerováKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.