Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Městská divadla pražská

Havel, Tolstoj, Hegerová i Bowie.
Městská divadla pražská vstupují do 70. sezony
[23.8.2019]
Městská divadla pražská otevírají novou sezonu, ve které pro diváky připravila celkem 14 premiér, 3 mezinárodní koprodukce, 2 festivaly a široký doprovodný program. Herecký soubor se od září rozšíří o mladé herce Zdeňka Piškulu, Filipa Březinu, Sáru Affašovou a Kryštofa Krhovjáka, na místo šéfdramaturgyně přichází Jana Slouková z Klicperova divadla.

Pro divadlo ABC začne v říjnu sezona Žebráckou operou Václava Havla. Proslulý příběh o londýnském podsvětí a jednom vpravdě neodolatelném kriminálníkovi nastuduje režisér David Radok. Ten tak bude vůbec poprvé spolupracovat s Městskými divadly pražskými, kde některé ze svých nejslavnějších režií vytvořil jeho otec Alfréd. Dvě inscenace připraví pro divadlo ABC umělecký šéf Městských divadel pražských Michal Dočekal: po úspěšných Andělích v Americe se bude opět věnovat moderní americké klasice, tentokrát Smrti obchodního cestujícího od Arthura Millera v hlavní roli s Miroslavem Donutilem, který se po několikaleté pauze vrací na pražská jeviště. V závěru sezony uvede Dočekal původní dramatizaci Tolstého románové epopeje Vojna a mír, kterou diváci v Praze uvidí po více než čtyřiceti letech. Ještě předtím v únoru uvede v ABC kmenový režisér Městských divadel David Drábek muzikál ohavné krásy Elefantazie, pod nímž je podepsán spolu s autorem písňových textů Tomášem Belkem a hudebním skladatelem Darkem Králem.

Sezona v Rokoku začne premiérou inscenace Bez hany (Hommage à Hegerová), v níž režisér Jakub Nvota spolu s šesticí herců vzdává poctu zpěvačce Haně Hegerové prostřednictvím příběhů, které nesou písně z jejího repertoáru. Hegerová začala svou pražskou kariéru právě v Rokoku, na jehož hudební a kabaretní tradici dramaturgie Městských divadel pražských navazuje. V únoru se proto divákům poprvé představí recitál mezzosopranistky Dagmar Peckové s písněmi Kurta Weilla. V březnu v koprodukci s Divadlem Aréna Bratislava uvedou Městská divadla v české premiéře adaptaci současného bestselleru Davida Grossmana Přijde kůň do baru v režii Martina Čičváka. Poté se do Rokoka vrátí David Drábek: v druhém díle úspěšných Kanibalek, tentokrát s podtitulem Soumrak starců.

V Komedii bude linie divadelních experimentů pokračovat třemi inscenacemi politického a angažovaného divadla. Sezonu zahájí Michal Hába režií kontroverzní hry Franze Grillparzera Sláva a pád krále Otakara v překladu Radka Malého, který vznikl na objednávku Městských divadel pražských jako vůbec první český převod této tragédie o králi Přemyslu Otakaru II. Slovenský režisér Lukáš Brutovský chystá výraznou adaptaci Jiráskovy Husitské trilogie (Jan Hus, Jan Žižka a Jan Roháč) a druhou mezinárodní koprodukcí sezony bude v Komedii projekt vycházející z Haškova a Brechtova Švejka v režii Armina Petrase (Stručné dějiny Hnutí), tentokrát vznikající ve spolupráci se Státním divadlem Augsburg. Třetí mezinárodní spoluprací v koprodukci s berlínskou Volksbühne bude projekt sedmi divadel ze střední a východní Evropy s pracovním názvem Post–West. Jeden z nejpozoruhodnějších titulů současného hudebního divadla, muzikál Lazarus, který se stal posledním uměleckým projektem Davida Bowieho, nastuduje slovenský režisér Marián Amsler, v hlavních rolích s Igorem Orozovičem nebo Ondřejem Rumlem. Režisér Jiří Adámek se ve svém stylu divadla založeného na hudebnosti slova podívá na 100 nejkrásnějších českých básní. Cílení Komedie na mladší diváky potvrzují další dvě inscenace: nový vánoční titul A osel na něj funěl napsal jeden z nejoceňovanějších českých dramatiků současnosti René Levínský pod pseudonymem Šimon Olivětín, a režijně tento magický příběh dětského přátelství z meziválečné Prahy chystá Michaela Homolová z libereckého Naivního divadla. V další koprodukci se souborem Lenka Vagnerová & Company pak vznikne inscenace Panoptikum o ztrátě lidské podstaty, strachu z cizího, neznámého, smíchu a reflektorech.

Umělecké přesahy
I v této sezoně budou Městská divadla pražská rozšiřovat doprovodný program: na Malé scéně divadla ABC pravidelně probíhají lektorské úvody k inscenacím, literární matiné věnovaná významným osobnostem české i světové literatury nebo přednášky z cyklu Kronika čerpající z historie Městských divadel pražských.

Pokračovat budou i architektonické prohlídky divadel, které se setkaly s velkým zájmem, a herecké kurzy pod vedením zkušených lektorů Viktorie Čermákové a Petra Haška. Rozšíří se nabídky aktivit pro žáky a studenty škol pod vedením divadelní pedagožky Lucie Mecové.

Komedie, scéna otevřená experimentům a novým uměleckým pohledům, bude nadále vstřícná nejen k divadlu, ale i k hudebnímu a výtvarnému umění. Třetí adventní víkend v prosinci se zde uskuteční Vánoční festival nabízející nejlepší české inscenace s vánoční tematikou a dílny pro děti. V dubnu zase druhý ročník festivalu Nová komedie, který divákům přiblíží tvorbu mladých českých a zahraničních umělců.

Nadále bude vycházet i časopis Moderní divadlo, jehož náklad se ustálil na 25 000 výtiscích a který každý druhý měsíc přináší rozhovory, eseje, články a další čtení.

Zlepšování služeb
Městská divadla pražská neustále zvyšují komfort pro své diváky: v prosinci 2018 spustila přehlednější a uživatelsky příjemnější webové stránky, v dubnu otevřela novou centrální pokladnu, v nové sezoně plánují spuštění e-shopu. Pokračují také intenzivní opravy divadla Komedie, letos v létě byly po více než třiceti letech opraveny divácké toalety, instalována nová zvuková aparatura a probíhají i úpravy foyer.

zdroj zprávy: Lucie KorbeliusováKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.