Zpráva

Jací jsme a na čem nám opravdu záleží?
vydáno: 15.5.2020
Dlouho očekávané se stalo skutečností a 25. května v Kašparu opět začínáme hrát náš běžný repertoár. A začneme přesně tam, kde jsme skončili - premiérou inscenace PROTOKOL v režii Filipa Nuckollse.

Premiéra hry Tracyho Lettse měla oficiálně proběhnout 10. března v 19.30, ale bohužel ten den v 18.00 vešel v platnost zákaz hraní a premiéru jsme tedy neuskutečnili. Nyní věříme, že vše proběhne jak má a inscenace se konečně dostane k našim divákům.

Tracy Letts, herec, ostřílený americký dramatik a v neposlední řadě držitel Pulitzerovy ceny, psal tento text před a v době posledních amerických prezidentských voleb a ač jde o hru politickou, Letts vydržel nesklouznout k satiře současného vedení a o své zatím poslední hře říká: „Je to 90minutová hra. (...) Psát jsem začal před volbami v roce 2016, takže to není o Trumpovi, je to politická hra, ale ne o něm. Je to o cestě kudy mohou politici jít a je to také o dvou filozofiích, kterými se chceme posouvat dopředu, naše kultura, naši politici.“

Text, který je s úspěchem uváděný i na Broadwayi, jsme se v Kašparu rozhodli inscenovat v netradičním scénografickém řešení, které diváky dostane více do děje a navodí iluzi, že oni sami jsou přímo účastni zasedání městské rady městečka Big Cherry. Důmyslně vymyšlená scénografie využila variabilnosti sálu Divadla v Celetné a vytvořila arénu, kdy diváci sedí naproti sobě a mezi nimi se nachází jednací místnost. „Chtěli jsme docílit co největší míry autentičnosti, zavrhli jsme tedy kukátkové sezení a vytvořili arénu, kde diváci vidí hercům doslova přes rameno do protokolů,“ říká scénografka Petra Krčmářová.

Letts není v Kašparu žádným nováčkem, před třemi lety jsme uvedli jeho nejslavnější hru Srpen v zemi indiánů. Dramaturgyně Lenka Bočková hru Protokol našla při pročítání Lettsovy dramatické tvorby: „Když jsem si tuto hru poprvé přečetla, strašně se mi líbila a když jsem se pak zpětně dozvěděla, že se o ní v Čechách říká, že je až moc americká a proto se jí u nás zatím nedostalo stejného uznání jako Srpnu v zemi indiánů, dost mě to překvapilo... ano, samozřejmě, odehrává se v Americe, jsou v ní předepsané americké atributy, dost se tam řeší vyrovnání se s indiánskou minulostí, ale tím to končí, principy politického fungování jsou očividně celosvětově univerzální. A to mě na té hře nesmírně baví, kdo si ji chce připustit k tělu, satirický osten je připraven vniknout do hloubi našich krajských či městských zastupitelstev i do nás samotných a ten kdo si není ochoten připustit, že to všude funguje stejně, může spílat, co že to v té Americe je možné všechno zamést pod koberec.“

"Úžasná nová hra. Pokud jste někdy byli svědky fungování městské rady (nebo jakékoliv schůze vlastníků), vsadím se, že rozpoznáte tu šílenou verzi demokracie v přímém přenosu.“ (Chicago Sun Times)

Premiéra 25. května 2020 v 19.30 v Divadle v Celetné.
Hrají – Lukáš Jůza, Aleš Petráš, Jitka Nerudová, Jakub Špalek, Adrian Jastraban, Martina Prášilová, Matouš Ruml, Tomáš Karger, Irena Kristeková, Petr Halíček a Pavel Lagner.
Překlad - Pavel Dominik. Režie – Filip Nuckolls. Výprava – Petra Krčmářová. Hudba – Dan Fikejz. Dramaturgie - Lenka Bočková. Asistent režie - Barbora Mašková

131. premiéra spolku Kašpar

.