Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Spitfire Company

Mezinárodní festival Nultý bod 2010
[8.9.2010]
Mezinárodní festival Nultý bod 2010, který se bude konat v Praze ve dnech 18.-28. září, nabídne mimo jiné dvě moderní loutková představení Mossoux-Bonté (BE) - Twin Houses a Kefar Nahum, moderní japonskou taneční techniku butoh v podání Imre Thormanna (CH), vizuální a taneční divadlo The Symptoms (HU), německou tanečnici Juschku Weigel, dvě představení v jednom večeru slovenské performerky a tanečnice Evy Klimáčkové. České účastníky bude zastupovat fyzické divadlo Spitfire Company a Tantehorse: new physical mime.

Ročník 2010 bude mít oproti loňsku bohatší a ambicióznější program. V tomto ročníku přibyla jedna nová scéna, a to doslova Nová scéna Národního divadla a spolupráce s Divadlem bratří Formanů, především s projektem A loď pluje..., který je uskutečňován na lodi Tajemství. Spolupráce pokračuje s prostorem Paláce Akropolis. S rostoucí kvalitou je rozšířen i program workshopů účastníků festivalu. I zde je nutné vyzdvihnout dvoudenní workshop belgické skupiny Mossoux-Bonté v Experimentálním prostoru Roxy/NoD.

Vyvrcholením festivalu se zaměřením na new mime, loutkové, taneční, vizuální divadlo s přesahem do fyzického divadla se stane hostování belgické skupiny Mossoux-Bonté. 18. a 20. září v Experimentálním prostoru Roxy / NoD bude Mossoux-Bonté navazovat na své úspěšné vystoupení na festivalu Tanec Praha 2005, a to dvěma hrami Twin Houses a Kefar Nahum. „Jedná se o mimořádný umělecký i produkční počin,“ říká umělecký šéf festivalu Petr Boháč a dodává: „Spolu s Experimentálním prostorem Roxy/NoD se nám podařilo přivést obě představení, která využívají moderní animaci objektů. Poetiku Twin Houses a Kefar Nahum lze postihnout anglickými názvy "object and visual theatre". V českém prostředí pro to neexistuje adekvátní název. Postihnout se to dá opisem: fyzické divadlo využívající animaci objektů, velké loutky - manekýny, výrazové prostředky nového mimického divadla a taneční techniky. Skupina Mossoux-Bonté díky uměleckému výrazu odproštěnému od nánosů bezobsažných výstředností dosahuje silného estetického a existenciálního účinku. Tento účinek je umocněn dokonalým zvládnutím různých divadelních technik. Je zážitek pozorovat performerku Nicole Mossoux, jak mistrně vede manekýny nebo animuje objekty. Nejlepším vysvědčením Mossoux-Bonté je, že Twin Houses se již hraje 16 let a že toto představení objelo celý svět. Vystoupení Mossoux-Bonté podtrhuje dvoudenní workshop, který Nicole Mossoux a Patrick Bonté povedou 19. a 21. září. Osobně jsem nesmírně šťasten, že mohu říci, že Nultý bod bude hostit soubor, který bezesporu patří mezi nejlepší na světě a který se pravidelně objevuje na takových významných festivalech jako London International Mime Festival , Euro-Scene v Lipsku, Mimos ve Francii či Sibiu International Theatre Festival v Rumunsku.“

V Experimentálním prostoru Roxy/NoD kromě Mossoux-Bonté vystoupí další zahraniční účastníci festivalu. Polská divadelní a taneční skupina Dada von Bzdülöw Theatre. Dada přivezou svou mimořádně úspěšnou absurdní hru Several Witty Observations (à la Gombrowicz). Performeři Dada von Bzdülöw nejsou českým divákům neznámí. Leszek Bzdyl i Katarzyna Chmielewska již několikrát v České republice vystoupili.
Eva Klimáčková ze Slovenska v jednom večeru odehraje dvě představení s názvy Alžběta Hluchá a Alžběta. Po Sabine Seume, která vystoupila v Roxy/NoD minulý rok, přijede z Německa tanečnice a performeka Juschka Weigel. Její Frequency - I reflektuje absurdní uvěznění ve strukturách skutečnosti s návazností na osobní existenční katastrofy.
V Roxy/NoD představí svou nejnovější produkci také české skupiny Spitfire Company a Tantehorse: new physical mime. Spitfire Company odehraje projekt Nedotknutelní, který prozkoumává podvědomí člověka nacházející se v mezní události. Tantehorse předvede představení Salome, které společně s Miřenkou Čechovou připravila choreografka a performerka Sabine Seume. A jak jsme u Tantehorse zvyklí, můžeme se těšit na propojení tance butó, mimického divadla a experimentální činohry. Rostoucí prestiž tohoto souboru dokazuje pozvání na International Mime Art Festival ve Varšavě, v jehož rámci Tantehorse odehraje dvě představení: Smrt Markýze de Sade a Dante, které diváci mohli zhlédnout v Roxy/NoD v projektu The Dark Trilogy.

„Každý rok je věnován jednomu tématu, který se zároveň stáva jakýmsi podtitulem festivalu samotného,“ říká Petr Boháč. „Minulý rok jsme rozvíjeli existenciální téma - Za neviditelnou zdí, které reflektovalo ovládající pocit osamění uprostřed společnosti. Tento rok jsme vybrali téma - Absurdní podoby současné doby. Chceme absurditu nahlédnout jiným způsobem, než je představována v ikonických textech S. Becketta nebo F. Kafky. Absurdní rysy můžeme naleznout v obou představeních Mossoux-Bonté: v Twin Houses se jedná o humor vycházející z obrazů dvojnictví, v Kefar Nahum v obrazech sebedestrukce a katastrofy. A to vše na pozadí dokonalého zvládnutí vedení loutek nebo animace objektů. The Symptoms přivezou na Novou scénu Národního divadla temnou alegorii o strachu a fóbiích, a to při využití nejmodernějších vizuálních prostředků. Eva Klimáčková chrlí v obou představeních nespočet tanečních a pohybových absurdních nápadů. Butó tanečník Imre Thormann v představení Voyager odhaluje sexuální a gendrové tabu. Tantehorse v Salome nastiňují problematiku krásy a Spitfire Company téma touhy a nenaplnění.“

V roce 2010 bude rozšířena i nabídka workshopů. Hlavním bodem bude dvoudenní workshop Nicole Mossoux a Patrick Bonté, který bude na festivalu Nultý bod organicky doplňovat obě představení. Tento workshop se stane událostí, kterou by si neměli nechat ujít umělci a příznivci moderního pojetí animace objektů, soužití loutek a performera, který je vede. Nesmíme ani zapomenout na taneční workshop Evy Klimáčkové a lekce butó od Imreho Thormanna, který podobné workshopy vede po celém světě, především v Japonsku a USA.

„Jsem nesmírně šťasten, že festival Nultý bod se neustále rozvíjí a že mohu konstatovat, že díky takovým jménům jako Mossoux-Bonté, Imre Thormann, The Symptoms, Juchka Weigel, Spitfire Company se dostává na evropskou úroveň. A jen si přeji,“ podotýká umělecký šéf festivalu Petr Boháč, „aby i příští ročník, jenž bude mít velmi přitažlivé téma Bad Clowns, dostál svým kvalitám a měl neustále stoupající tendenci. Bez naších partnerů bychom jej nemohli uskutečnit.“

Předběžný program Mezinárodního festivalu Nultý bod 2010:
18.09 20:00 Mossoux Bonté : Kefar Nahum - Experimentální prostor Roxy/NoD
19.09 20:00 Imre Thormann : Voyager - Palác Akropolis
20.09 20:00 Mossoux-Bonté : Twin Houses - Experimentální prostor Roxy/NoD
27.09 20:00 The Symptoms : Nothing There - Nová scéna Národního divadla


Na festivalu Nultý bod dále vystoupí:
Eva Klimáčková, Dada von Bzdülöw Theatre, Juschka Weigel, Spitfire Company, Tantehorse: new physical mime

Informace a rezervace:
www.nultybod.cz, www.bezhlavi.cz
kontakt: nultybod@gmail.comKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.