Zpráva

Muzikálový fenomén opět v pražském Kongresovém centru
vydáno: 24.11.2021
Divácky úspěšná inscenace muzikálu Mamma Mia! v podání hereckého souboru Městského divadla Brno hostuje v období vánočních svátků v Kongresovém centru Praha. Od 26. prosince do 2. ledna je naplánováno celkem 9 představení.

Je to vlastně jednoduchá rovnice: ABBA + humor + léto + láska = MAMMA MIA!
A co je Mamma Mia!? První muzikál, který se hrál i v mandarínštině. Osmá nejdéle uváděná show na Broadwayi. Muzikál, který vidělo 60 milionů diváků ve více než 440 městech po celém světě. A to počítáme pouze jeho jevištní podobu. Kdybychom k tomuto číslu přičetli ještě diváky filmové verze, několikanásobně by se zvětšilo. A jak napovídají následující divácké reakce, je to muzikál oblíbený, je to hit, který nepotřebuje velkého představování...

Málokterý muzikálový titul způsobil doslova celosvětový poprask. Patří do skupiny tzv. jukebox muzikálů, kdy se pro již existující písně vymyslí nový, originální příběh, do nějž se povětšinou známé hity zasadí. Autorce scénáře tohoto muzikálu Catherine Johnsonové se postup, který se často nesetkává s nadšeným přijetím, vyvedl znamenitě. Zkušená britská dramatička dokázala napsat zábavný strhující příběh, jehož jsou známé písně nedílnou a přirozenou součástí. Muzikál měl premiéru již v roce 1999 v londýnském Prince Edward Theatre, byl nominován na čtyři ceny Laurence Oliviera a následně i na pět amerických cen Tony, když byl v roce 2001 úspěšně uveden na Broadwayi. V roce 2008 ve filmu Mamma Mia! zazářila Meryl Streepová, Pierce Brosnan, Colin Firth a další a z muzikálu se stal doslova fenomén. Není divu, že se v roce 2018 dočkal film pokračování. Nový film Mamma Mia! Here We Go Again vypráví o tom, co prvnímu dílu předcházelo.

Ačkoli skupina ABBA vešla do povědomí příznivců populární hudby již v roce 1974, posluchače svých melodických písní neztratila dodnes. Světový úspěch odstartovala výhra v soutěži Eurovize s písní Waterloo. Nápad založit skupinu ze dvou párů, která by mohla uspět nejen ve Švédsku, ale i v celé Evropě, dostal hudební manažer Stig Anderson na počátku 70. let. ABBA vznikla v roce 1972 a časem předčila manažerova očekávání. Agnetha Fältskogová (A), Björn Ulvaeus (B), Benny Andersson (B) a Anni-Frid Lyngstadová (A) byli nejen dokonalými interprety a hudebníky, ale i přáteli. Všichni se znali už před vznikem skupiny a Björn s Bennym měli na kontě několik společných skladeb. Během následujícího desetiletí se z nich stal fenomén, který pravidelně bodoval v hudebních žebříčcích řady zemí. ABBA po celém světě prodala přes 380 milionů alb a singlů, čímž se zařadila mezi nejprodávanější umělce historie. V roce 1982 začala skupina nahrávat své deváté album, ale k jeho dokončení nakonec nedošlo. Společně s osobními vztahy se nakonec rozpadla i ABBA. Vztahové vypětí a vyčerpání nejlépe vystihuje jeden z jejich nejpůsobivějších hitů – The Winner Takes It All. Ačkoli tedy od osmdesátých let ABBA až na drobné výjimky nevystupuje, její posluchači a fanoušci na ni rozhodně nezapomínají.

Diváci se mohou těšit na romantický příběh se svižnou komediální zápletkou, v níž se dvacetiletá Sophie snaží v den své svatby zjistit, kdo je její otec, a proto na malebný řecký ostrůvek pozve všechny tři potenciální nápadníky z minulosti své matky. Hudební scéna se roztančí v divokém rytmu nezapomenutelných hitů, jako je Super Trouper, Dancing Queen, Money, Money, Money či The Winner Takes It All.

MAMMA MIA!
Městské divadlo Brno

Režie: Petr Gazdík
Osoby a obsazení:
Donna Sheridanová – Alena Antalová nebo Markéta Sedláčková nebo Ivana Vaňková
Rosie – Lucie Bergerová nebo Radka Coufalová nebo Zuzana Skálová
Tanya – Johana Gazdíková nebo Jana Musilová nebo Pavla Vitázková
Sam Carmichael – Robert Jícha nebo Igor Ondříček nebo Viktor Skála
Bill Austin – Jakub Przebinda nebo Tomáš Sagher nebo Oldřich Smysl
Harry Bright – Robert Jícha nebo Milan Němec nebo Alan Novotný
Sophie Sheridanová – Dagmar Křížová nebo Petra Šimberová
Sky – Jonáš Florián nebo Marco Salvadori nebo Robin Schenk
Pepper – Libor Matouš nebo Kristian Pekar
Eddie – Ondřej Halámek nebo Daniel Rymeš
Ali – Diana Velčická nebo Alžbeta Trembecká
Lisa – Kristýna Daňhelová nebo Marta Matějová
a mnozí další


Předprodej vstupenek v síti Ticketportal (1190-690 Kč).
.