Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
11:55
> O krásách bezpilotního bombardování

O krásách bezpilotního bombardování
[25.3.2019]
Mladý divadelní soubor 11:55 (zapětdvanáct) představí první letošní premiéru pojmenovanou O krásách bezpilotního bombardování na scéně divadla NoD v pátek 29. března 2019. Protagonisté 11:55 tentokrát oslovili tvůrčí tým nezávislé skupiny 8lidí, režisérku Ninu Jacques a dramaturga Borise Jedináka, s nimiž společně v nové autorské inscenaci zkoumají proměny válečných konfliktů, ve kterých jsou lidské síly postupně nahrazovány drony.

Dnes jsme svědky transformace válečných bojů. Armády západních mocností od počátku nového tisíciletí nasazují ve svých zahraničních misích čím dál častěji drony, bezpilotní letouny, které střídají lidské zdroje. Skrze drony monitorují tisíce kilometrů vzdálená území a provádí jimi i smrtící zásahy proti svým nepřátelům. A zatímco díky dronům ubývají ztráty v řadách západních vojsk, obětmi dronových útoků kromě teroristů jsou i civilisté.

Divadelní soubor 11:55 reaguje na rozšiřující se neozbrojené útoky divadelní hrou O krásách bezpilotního bombardování, v níž hledá odpovědi na otázky – co jsme ochotni obětovat pro vlastní bezpečí? Existuje v dronové válce hrdinství? Proč s narůstající vzdáleností, která nás dělí od místa válečného konfliktu, mizí empatie s civilními oběťmi?

Inscenace, která vznikla formou improvizace, se režijně ujala Nina Jacques. „Na studijní stáži v Německu se mi dostala do ruky kniha "Teorie dronu" francouzského filosofa Grégoirea Chamayoua, která mě absolutně dostala. Po přečtení mi bylo jasné, že se s tímto materiálem chci nějak vyrovnat na jevišti. Gréoirea Chamayoua dokáže dát do souvislostí různé aspekty současné moderní války a skrze ně vytvořit krutě bolavý obraz o celém našem dnešním "moderním" světě. Autor jde v popisu západní civilizace oklikou přes válečný dron, ale vlastně mluví o každém jednom z nás,“ prozradila režisérka.

Inscenace vychází z knihy nejen tematicky, ale i svojí strukturou. „Stejně jako v Chamayouově textu, který se skládá z mnoha výpovědí vojáků, civilistů a vědců, i v inscenaci se střetnou postavy
konfrontující svou zkušenost s drony – veřejná vystoupení nejvyšších armádních velitelů, svědectví přímých účastníků konfliktu a původní materiál amerických bojových složek,“
doplnila Nina Jacques.

Spojení 11:55 a skupiny 8lidí
Propojení dvou mladých divadelních uskupení má hned několik vysvětlení – generační spřízněnost, společná „alma mater“, i společný vedoucí ročníku – režisér a pedagog Jiří Havelka. „Zajímá mě vzájemné propojení mladých tvůrců a myslím, že je pro nás zajímavé vidět, jak funguje jiný generační soubor podobně jako náš soubor 11:55. Přijde mi perfektní, že se scházíme na jednom projektu dva ročníky, které vychoval na Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU Jiří Havelka v pětiletém odstupu. Očekávám, že si vzájemně ukážeme naše pohledy na divadlo a nahlédneme do našich způsobů vidění světa i našeho myšlení,“ říká herečka Pavlína Balner ze souboru 11:55.

Anotace: O krásách bezpilotního bombardování
A Mistr Sun pravil: „Ať všichni vidí, jak vypadají naše vítězství, ale ať nikdo nevidí, jak jsme jich dosáhli.“
Dron je válečný nástroj, který nám umožňuje zasáhnout, aniž bychom byli zasaženi, vidět, aniž bychom byli viděni, vzít život, aniž bychom riskovali ten svůj. Jak ale v takovém světě vypadá hrdinství? Je možné v takové armádě vést heroický boj a budovat úctu k válečníkovi? „Jsme ve válce. Dron je nejsofistikovanější, nejpřesnější a nejhumánnější způsob, jakým lze tuto válku vést.“ – Jeff Hawkins, Ministerstvo zahraničí U.S.A.

Inscenační tým: Nina Jacques, Boris Jedinák, Jan Tomšů, Ian Mikyska
Hrají: Pavlína Balner, Martin Dědoch, Honza Hofman, Bořek Joura, Petra Majerčíková, David Ryska, Daniela Šišková

Premiéra: 29.3. 2019 | 19:30 | Experimentální prostor NoD
Reprízy: 30. 3. | 6. 5. | 7. 5. | Experimentální prostor NoD

Aktivity souboru 11:55
Rádio DADA – pravidelné vysílání na vlnách Českého rozhlasu Vltava
Pravidelné IMPRO večery v Café Míšeňská – improvizační večery, bez tématu, bez přípravy
Škaredá kavárna – herci v roli nepříjemných barmanů a doprovodný program v Café Míšeňská na Malé Straně
Jednorázové akce – divácky velmi úspěšné Komentované finále MS v ledním hokeji – herci sledují zápas a odlehčeně ale profesionálně ho komentují, nechybí reklamy, elektronická tužka a vše jako ve správném hokejovém přenosu. Termín květen 2019.


8lidí
8lidí je tvůrčí umělecká skupina, která vznikla v roce 2017 jako nezávislé divadelní uskupení. Je složená z režisérů, dramaturgů a scénografů, kteří se potkali v roce 2014 ve společném ročníku na katedře alternativního a loutkového divadla a rozhodli se pokračovat ve společné tvorbě. 8lidí se zabývá převážně zásahy do veřejného prostoru reagující na aktuální společenská témata na pomezí divadla a performance. Jedním z ústředních témat, které zkoumá a umělecky reflektuje, je role divadla v současném společensko-politickém kontextu a možnost divadla a diváků podílet se na společenských změnách. Tvoří ji Vendula Bělochová, Petr Erbes, Nina Jacques, Boris Jedinák, Anna Klimešová, Karolína Kotrbová, Zuzana Sceranková, Viktorie Vášová, Jan Búrik, Emílie Formanová.


zdroj zprávy: Jan UrbanKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.