Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Divadlo Polárka

Polárka Start-up! vol. 2
[4.4.2019]
Brněnské Divadlo Polárka vyhlašuje výběrové řízení pro studenty divadelních škol – hledáme kompletní inscenační tým pro jednu z inscenací v sezóně 2019/2020.
→ Termín odevzdání projektů: 15. května 2019
→ Termín realizace: 20. 4. – 6. 6. 2020


O POLÁRCE
Divadlo Polárka je brněnské profesionální divadlo pro děti a mládež fungující od roku 1999. Má stálý soubor cca 10 herců, dvě scény („velkou“ kukátkovou a „malou“ blackbox), ročně odehraje cca 300 představení pro diváky od nejmenších (vč. inscenací „theatre for very young“ od 0 do 3 let) po středoškoláky a dospělé.
Tvoříme velmi různorodou škálu stylů, hledáme nejrůznější prostředky a přístupy k divadlu – dětský divák by tak měl z Polárky vyjít „divadelně vzdělaný“, měl by mít možnost vybrat si, jaké divadlo ho baví a jaké bude navštěvovat jako dospělý.
Společným jmenovatelem je ale vždy hluboký respekt k dítěti jako divákovi, jako partnerovi, se kterým vedeme dialog o tématu. Nechceme diváka poučovat, mentorovat, ale umožnit mu prožít silný a působivý zážitek, nechat ho samotného přemýšlet a být mu v tom oporou a průvodcem.

O START-UPU
Protože v českém kontextu příliš často rozhoduje, kdo s kým seděl v hospodě. A protože si to ještě dobře pamatujeme a ačkoliv nemáme nic proti sezení v hospodách, chceme to zkusit jinak. Z přihlášených projektů se podle svého vědomí a svědomí pokusíme vybrat ten nejlepší, nejpoctivější a nejslibnější. Poskytneme zázemí, produkci, rozpočet, herce, podporu. A dostaneme otisk vašeho talentu v Polárce.

V sezoně 2019/2020 vznikne v Polárce celkem pět premiér pro různé věkové skupiny, přičemž inscenační tým jedné z nich (režie, dramaturgie, scénografie, hudba, popř. další) vzejde právě z výzvy Polárka Start-up. Umělecká rada divadla jej vybere na základě předložených projektů, popř. může ještě pozvat uchazeče ke konzultacím a dále na projektech spolupracovat. Jinak ale nečekejte žádnou formu „vzdělávání“: nehledáme stážisty, ale tvůrce inscenace v profesionálním divadle.

K DRAMATURGII
- inscenace je určena pro velkou scénu Divadla Polárka, tj. kukátkový prostor o kapacitě cca 150 míst
- cílovou skupinou jsou diváci od sedmi let, tj. první stupeň základních škol. Tomu by měl odpovídat námět, forma zpracování nebo třeba stopáž
- ústředním tématem sezóny 2019/20 v Polárce je Pravda a Lež, k čemuž by se měl vztahovat i námět a vyznění inscenace
- další omezení ve smyslu dramaturgie neexistují, tj. není určeno, zda se má jednat o autorskou inscenaci či zpracování předlohy, dramatizaci etc. –

ovšem:
- cíleně se v Polárce vyhýbáme inscenacím, které mají pouze „hezky převyprávět“ příběh/pohádku
- a naopak hledáme divadelní zážitky, které žádná jiná umělecká forma nepředá
- snažíme se netvořit inscenace vůči dětem podbízivé či naopak přehlíživě didaktické
- a naopak hledáme divadelní jazyk, kterým s dítětem můžeme vést rovnocenný dialog o podstatných tématech a pomáhat mu tak orientovat se ve světě
- snažíme se nepodceňovat dětského diváka
- a naopak v něm hledáme partnera, kritika i spolutvůrce
- doporučujeme zohlednit současný repertoár Divadla Polárka

K PRAXI
- rozpočet pro vznik inscenace (tj. scéna, kostýmy, rekvizity a honoráře inscenačního týmu) je 150.000 Kč
- herecké obsazení by měli tvořit interní herci souboru Polárky – bude-li koncepčně nezbytné přibrat hostujícího umělce, je potřeba náklady s tím spojené zohlednit v rozpočtu
- premiéra inscenace je naplánována na 6. 6. 2020, první čtená na 20. 4. 2020; obvyklý zkoušecí čas je odpoledne ve všední dny, v generálkovém týdnu pak celé dny
- výzva se týká studentů a absolventů divadelních škol do dvou let od absolutoria (tzn. absolvující v roce 2018 a později)

NÁLEŽITOSTI PROJEKTU
- návrh titulu, anotace a hereckého obsazení (ve smyslu počtu mužských a ženských rolí)
- režijně-dramaturgická koncepce navrhované inscenace – v libovolném rozsahu a formě, nicméně taková, aby jasně představila záměry žánrové, tematické, obsahové i formální (prostě si z toho potřebujeme udělat obrázek o tom, co chcete)
- návrh scény a kostýmů v rozsahu k explikační poradě (tj. nepotřebujeme výkresy na milimetrovém papíře, ale potřebujeme tušit, jak to má vypadat)
- stručné profily členů inscenačního týmu, včetně portfolia dosavadních divadelních realizací (tj. potřebujeme o vás aspoň něco vědět)
- návrh rozpočtu inscenace (tj. náklady na scénu, kostýmy, rekvizity a honoráře insc. týmu, to vše max. 150.000 Kč)
- uzávěrka projektů je 15. 5. 2019 o půlnoci – odevzdat je možné v elektronické podobě na email dramaturg@divadlopolarka.cz nebo osobně v Divadle Polárka, Tučkova 34, Brno, 602 00

DŮLEŽITÉ
Jakékoliv konzultace, návštěvy divadla, jednotlivých představení, prohlídky prostoru atd. jsou nejen povoleny, ale i vítány – nepotřebujeme loterii o to, kdo se nejlépe trefí „do vkusu“, ale nejlepší možnou inscenaci pro Polárku. Základní informace najdete na webu Polárky – www.divadlopolarka.cz, dále pak viz kontakty níže.

KONTAKTY
Natálie Pelcová, vedoucí divadla
pelcova@divadlopolarka.cz, 724042852
Jan Cimr, umělecký šéf
cimr@divadlopolarka.cz, 776854579
Karolina Ondrová, dramaturg
dramaturg@divadlopolarka.cz, 775966624

.Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.