Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Národní divadlo moravskoslezské

První uvedení textu Mariuse von Mayenburga v Ostravě
[1.4.2016]
Každou sezonu připravuje činohra Národního divadla moravskoslezského premiéru současného dramatického textu v komorním prostoru zkušebny Divadla Antonína Dvořáka. Tentokrát se mohou diváci těšit na špičku současné německé dramatiky Mariuse von Mayenburga, respektive na jeho hru Mučedník.

„Náboženský fundamentalismus je v dnešních dnech skloňován takřka každodenně. Marius von Mayenburg svojí hrou Mučedník pokládá otázku, co by se mohlo stát, kdyby západoevropský puberťák propadl křesťanskému fanatismu. Fanatismus (a to nejen náboženský) se totiž může projevovat, obzvlášť v dnešních dnech, v různých a mnohdy naprosto netušených podobách… A jeho důsledky mohou být fatální i bezděčně komické,“ přibližuje inscenaci dramaturgyně Sylvie Rubenová.

Benjamin Südel, student střední školy, se zcela ponořil do Kristova učení, jímž se začíná řídit nejen on, ale vyžaduje to i od svého okolí. Z jeho doslovného chápání Bible se jej rozhodne „vyléčit“ jeho učitelka biologie, celým srdcem i duší oddaná Darwinovi a evoluční teorii. Kam až to může zajít v souboji fanatismu a netolerance, když věříme tomu, že právě naše pravda je ta správná, a musíme o ní přesvědčit ostatní? Kdo se ukáže jako větší fanatik? A co na to společnost? Kde je hranice mezi tolerancí a laxností pramenící z neschopnosti přijmout zodpovědnost? Jsme skutečně tak civilizovaní, abychom se dokázali dohodnout a najít společné východisko?

Mučedník, v německém originále Der Märtyrer, měl světovou premiéru 29. února 2012 v berlínské Schaubühne am Lehniner Platz v autorově režii. Česká premiéra Mučedníka se uskutečnila 19. září 2014 v divadle DISK, jež je divadelním studiem pražské DAMU. Druhá inscenace vznikla na jaře 2015 v brněnském HaDivadle. Inscenace NDM tak sice bude třetí českou inscenací tohoto textu, avšak půjde o vůbec první (a dozajista ne poslední) uvedení Mariuse von Mayenburga v Ostravě.

V hlavních rolích se diváci mohou těšit na Roberta Fintu, Lucii Končokovou, Františka Strnada, Petra Housku, Františka Večeřu, Petru Lorencovou, Izabelu Firlovou a Mikuláše Bukovjana. Vše se odehraje pod režijním vedením Janusze Klimszy, dramaturgickým dozorem Sylvie Rubenové, ve scéně Martina Víška, v odění Marcely Lysáčkové. Premiéra se uskuteční 6. dubna 2016 v 19.00 hodin ve zkušebně Divadla Antonína Dvořáka.

zdroj zprávy: Marcela BednaříkováKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.