Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Městské divadlo v Mostě

Staňte se kocoury svého vlastního příběhu
[29.1.2016]
První premiérou roku 2016 v Divadle rozmanitostí bude Kocour v botách v režii Jiřího Jelínka (v DR inscenoval již Drakopohádky), který je zároveň i autorem textů písní a scénáře na motivy klasické pohádky. Čeká nás dobrodružný příběh s hudbou Tomáše Alferiho a scénou, loutkami i kostýmy Báry Čechové.

Náš Kocour se umí do života obout. Na problémy si došlápne. Umí to pořádně nakopnout. Také vás rozčilují Honzové, co nevědí kudy kam? Staňte se kocoury vašeho vlastního příběhu. Pohádka o kocourovi, který se jmenuje Terezka a kde o osudech hrdinů můžete rozhodnout i vy, vás čeká právě v Divadle rozmanitostí. Představení, po kterém koupíte svým domácím mazlíčkům obuv!

„Baví mě ta bezprostřednost reakcí. Když se dětské publikum nudí, poznáte to hned. Takže chci, aby se bavili, a přitom jim nechci podlézat. Navíc mě baví myslet i na ty rodiče, co sedí vedle, aby si nepřipadali jako "na pohajďe". Baví mě brát to vážně,“ objasnil Jiří Jelínek svůj pohled na tvorbu pro děti.

Slovo dramaturga:

Kromě klasického příběhu v moderním inscenačním hávu, uvidí diváci celou řadu loutek různých druhů (máňásci, marionety, muppets, stínohra). Výprava Báry Čechové vždy slibuje svébytné výtvarné řešení, které v sobě nese čitelnou poetiku i komediální nadhled.

Náš Koucour v botách, kterého obecentstvu odehrají jedinečným způsobem herci "jedné nejmenované společnosti" (formálně jde o tzv. divadlo na divadle), je rodinnou inscenací v nejlepším slova smyslu. Inspiraci tentokrát inscenační tým hledal v kabaretu, westernu i komiksu, takže nebude nouze o napětí, vtip, ani tematický přesah.

Koucourem v botách Divadlo rozmanitostí navazuje na úspěšnou spolupráci s režisérem Jiřím Jelínkem a scénografkou Bárou Čechovou. Jiří Jelínek je renomovaným a mnohokrát oceněným tvůrcem pro (především) dětské publikum. V neposlední řadě je jeho tvorba svojí poetikou velmi blízká a rezonující s dramaturgií Divadla rozmanitostí i se schopnostmi hereckého souboru. Po předchozích "hitových" Drakopohádkách jde v případě Kocoura v botách opět o inscenaci, jejíž doporučená věková hranice začíná u nejmenších (od 3 let), ale v žádném případě se při ní nebudou nudit ani dospělí diváci. Znovu se setkáme s výrazným rukopisem Jiřího Jelínka, který obvykle vychází z kabaretní formy a během zkoušení často využívá improvizačních metod. V jeho představeních má velký podíl autorská hudba (Tomáš Alferi) i originální texty, které daly v minulosti vzniknout mnoha písním několika kapel (mimo jiné i několika písním z repertoáru té naší v Divadle rozmanitostí - Nedloubej se v nose).

Stejně jako loňské Drakopohádky, které měly formálně zajímavé řešení (polovina představení se odehrává jako koncert), tak i Kocour v botách poskytne divákům nevšední zážitek. Během každého představení si publikum bude moci na několika místech zvolit cestu, kterou se v následujících okamžicích příběh bude ubírat. Každé představení tak bude do značné míry jiné a jinak dobrodružné.

Jiří Ondra, dramaturg DRKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.