Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Strašnické divadlo

Strašnice opět ožijí site specific projekty
[20.4.2015]
Jaro je v plném proudu a Divadlo X10 vyráží ze Strašnického divadla do ulic se svými tradičními site specific projekty. Až do října se minimálně jednou měsíčně můžete vypravit do tajemných zákoutí Prahy 10 a netradiční cestou poznávat historii těchto míst a osudy slavných osobností, které jsou s nimi spjaty.

Slavnostní zahájení Site-specific sezóny Divadla X10 proběhne v pondělí 20. 4. v 19.30 obnovenou premiérou poetické bojovky tvůrčího týmu Zembok – Hauskrechtová - Havlice Spodní proudy Jiřiny Haukové, která v průmyslové oblasti V Korytech zobrazuje tvorbu básnířky Haukové, členky Skupiny 42 a dlouholeté obyvatelky Vršovic.

Obnovení se dočká i příběh sídliště Solidarita ve stejnojmenné inscenaci Lucie Ferenzové a Vojtěcha Bárty, která provádí diváky okolím Strašnického divadla, kde se setkají jak s architekty a tvůrci koncepce sídliště, tak s jeho obyvateli. Projekt vznikl na základě spolupráce s Bárou Špičákovou, editorkou knihy Sídliště Solidarita, jejíž křest proběhl nedávno. V tajemné Novostrašnické ulici se bude opět odehrávat krimikoláž na cestu Egona Tobiáše a Jana Friče Strašnice, mordů plný ulice, komediálně kriminální příběh inspirovaný ikonickými povídkami Jiřího Marka z knih Hříšní lidé města pražského a Panoptikum města pražského.

Kromě obnovených premiér připravuje Divadlo X10 dvě novinky. 22. května v rámci třetího ročníku festivalu straš NICE oživí bezprostřední okolí Strašnického divadla plenérová inscenace Kocourkov na motivy knihy učitele, spisovatele a libretisty Adolfa Weniga Kocourkov, z historie staroslavného města. Adolf Wenig před sto lety sepsal knihu historek, příběhů a komických situací o tom, že lidé jsou sami sobě nepřáteli, ale po vydatné rvačce v hospodě se všichni udobří a svět je tak nějak v rovnováze, neboť lidská blbost tu byla vždycky.

Na podzim uzavře letošní site specific sezonu premiéra inscenace Vzlety Valeriána Karouška, inspirovaný dílem sochaře, jehož reliéf zdobí průčelí Strašnického divadla. Kromě svého umění byl Valerián Karoušek známý také svým tragickým osudem, jako horolezec se zúčastnil expedice Peru 1970, kterou pohřbilo 31. května 1970 ničivé zemětřesení. Téma umělce, jehož práce s hmotou symbolizuje zápas s přírodou, který se mu stal osudným, bude zpracováno jako exteriérový event, rozdělený do několika etap. Při realizaci se tvůrci inspirují populárním geocachingem, hrou na pomezí sportu a turistiky. Místo obvyklých „kešek“ však budou účastníci hledat sochy a plastiky Valeriána Karouška v ulicích Prahy. Odměnou bude účastníkům na místě odehraný výstup inspirovaný životem umělce, předpokládáme i zapojení videomappingu.

Reprízy strašnických site specific můžete potkat v ulicích Prahy 10 v dubnu, květnu, červnu, září a říjnu tohoto roku.

zdroj zprávy: Lenka Kolihová HavlíkováKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.