Zpráva

Talentovaný pan Ripley – poprvé na českých jevištích
vydáno: 2.11.2016
Vůbec poprvé se na českých jevištích objeví dramatizace románu Patricie Highsmith Talentovaný pan Ripley. Příběh mladíka, který je v touze po uznání schopen hrát tu nejriskantnější hru, zaujal šéfku činohry DJKT Natálii Deákovou. Premiéra inscenace se odehraje 5. listopadu 2016 na Malé scéně Divadla J. K. Tyla.

Psychologický thriller Patricie Highsmith Talentovaný Ripley se po svém vydání v roce 1955 dočkal několika filmových a divadelních zpracování a Tom Ripley se stal prototypem nového antihrdiny. Do povědomí diváků se zapsal především film z roku 1999 s Mattem Damonem v hlavní roli. Ostatně Tom Ripley není jediným autorčiným hrdinou, který se dostal na stříbrné plátno – v kinech se nedávno objevil snímek Carol, vycházející z jejího románu Cena soli.

(foto: Pavel Křivánek)
(foto: Pavel Křivánek)

Autorkou nové dramatizace je dramaturgyně pražského Divadla Letí Marie Špalová. Inspirovat se nechala jak původním románem, tak životním příběhem spisovatelky, který považuje za fascinující: „Překvapilo nás, kolik toho má autorka s postavou Ripleyho společného,“ říká dramaturgyně a dodává, že poměrně složitý detektivní příběh adaptovala pro komorní inscenaci: „Koncentrujeme se na vývoj hlavní postavy, mladého muže, odstrkovaného a nedoceněného, kterému se nedostává lásky a finančního zázemí, kterého společnost odsuzuje za homosexualitu a který ze všeho nejvíc touží po pozornosti a uznání. Sledovat, jak snadno se z někoho, komu chybí jen vlídné zacházení, může stát vrah, je na celé inscenaci nejvíc vzrušující.“

Podle režisérky Natálie Deákové je postava Toma Ripleyho velmi rozporuplná – děsivá a zároveň fascinující: „S Ripleym by se člověk těžko ztotožnil, ale dá se pochopit. Většina z nás má nějaké trauma, s nímž se vyrovnává celý život. Několik takových ‚Ripleyů‘, lidí nejistých a toužících po uznání, znám a nechala jsem se jimi inspirovat. Cestu k hlavnímu hrdinovi jsem ale hledala především skrze osobnost Patricie Highsmith.“

Titulní role je příležitostí pro nového člena souboru Pavla Neškudlu, v dalších úlohách vystoupí Ondřej Rychlý, Jana Kubátová a Andrea Mohylová. Na scéně se objeví i živá zvířata, šneci zahradní, jež Patricia Highsmith chovala a obdivovala. Šneci, kteří obývají rekvizitárnu Nového divadla a mají už i jména, si právě zvykají na světla ramp a zjišťují, který z nich je největší trémista.

Organickou součástí inscenace je hudba inspirovaná 50. lety, jejímž autorem je Jakub Kudláč. Diváci se mohou těšit na živé provedení: Za klavírem usedne zkušený muzikant Ondřej Rychlý. Zajímavostí je, že Pavel Neškudla se – možná právě kvůli roli Ripleyho – naučil hrát v rekordním čase na kontrabas. Do doby vzniku románu se vrací i kostýmy Jany Smetanové a scéna Lukáše Kuchinky.

zdroj zprávy: Michaela Svobodová