Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Tanec Praha

TANEC PRAHA přiveze světovou hvězdu – Williama Forsytha!
[17.2.2020]
Mezinárodní festival TANEC PRAHA odhaluje události 32. ročník Mezinárodního festivalu současného tance začíná 29. května a končí 25. června. Do Čech přiváží dílo světově proslulého choreografa Williama Forsytha A Quiet Evening of Dance, které snoubí svět baletu s moderními směry. Forsythem bude festival TANEC PRAHA slavnostně zakončen 24. a 25. června v Hudebním divadle Karlín, zatímco jeho zahájení se zhostí italská choreografka Silvia Gribaudi s inscenací Graces 1. - 3. června v divadle PONEC. Tradičně přivítá umělce z Evropy i zámoří, a to nejen v Praze, ale i více než 20 obcích v České republice. Vstupenky na obě události jsou již v prodeji, do konce února si je zájemci mohou koupit za zvýhodněnou cenu.

„Jsme nadšeni, že se k nám přesně po 20 letech vrací jedna z největších osobností choreografického světa, William Forsythe. V roce 2000 tu byl se slavným Frankfurtským baletem a vyvolal vlnu nadšení,“ říká Yvona Kreuzmannová, ředitelka a zakladatelka Tance Praha z.ú., a pokračuje: „Ve svém celoživotním díle dokáže nádherně propojit svět klasického baletu se současnými trendy, které v jiných případech publikum někdy i rozdělují. Co mě na jeho novém díle skutečně fascinuje, je jemný pohybový humor, který náš divák dokáže ocenit. Humor a notná dávka sebeironie jsou vlastní i Silvii Gribaudi, pro kterou se nám podařilo zajistit malé turné, jež začne ještě před pražským zahájením v Brně.“

William Forsythe pochází z New Yorku. Svou taneční kariéru započal v Joffrey Ballet, ale již roku 1976 se stal choreografem Stuttgartského baletu a trvale se usadil v Německu, kde se o 8 let později postavil do čela proslulého Frankfurt Ballett. Roku 2005 založil vlastní soubor The Forsythe Company, který vedl 10 let. Forsythovým rodným jazykem je balet a choreograf mu vzdává hold i v nejnovějším díle. A Quiet Evening of Dance je vskutku tichý a minimalistický, žádá divákův intelekt a pozornost, získá si jej však intimní virtuositou, ladností pohybu i milou nezbedností. Dílo je zároveň poctou Forsythovým tanečníkům, jeho dlouholetým spolupracovníkům.

Silvia Gribaudi pochází z Turína. Její choreografie, v nichž souzní tanec s ironií, propojují múzická umění, tanec, divadlo a kladou důraz na tělo a vztah s publikem. Při tvorbě inscenace Graces se inspirovala sochou Tří Grácií. Vystupuje na jevišti spolu se třemi mužskými tanečníky, k jejichž dokonale vypracovaným tělům tvoří na scéně kontrapunkt přirozenosti a svobody. S lidskostí a humorem sobě vlastním boří genderové stereotypy, otřepaná klišé a zdánlivou nedokonalost proměňuje v umělecké dílo plné lehkosti a půvabu.


Vstupenky na obě události jsou k dispozici na pokladně divadla PONEC nebo na www.goout.cz. Pro první zájemce zvýhodněné vstupné do konce února!

Další program festivalu bude odhalován postupně.

Komunikační kampaně 32. ročníku festivalu se stejně jako loni ujímá agentura Comtech_CAN, jejíž klíčové vizuály pro reklamní kampaň festivalu se dočkaly minulý rok mimořádného uznání – v rámci udělování kreativních cen ADC Awards / Louskáček získala agentura spolu s fotografkou a režisérkou Bárou Prášilovou zlato. Navíc se videa z téže dílny prezentující festival TANEC PRAHA 2019 dostala do magazínu Shots. Dále získala bronz na jedné z nejdůležitějších událostí ve světě reklamy – soutěži CLIO Awards.
Tento týden získala kampaň cenu v kategorii televizní spot i na Zlaté pecce, nejstarší soutěži v kreativitě u nás. Festival i letos bude doprovázet motto: Zvědavost je šance na zážitek.

Více informací na:
www.tanecpraha.cz
https://www.facebook.com/tanecpraha
https://www.instagram.com/tanecpraha

Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA je jednou z největších událostí v kulturním kalendáři ČR. Každoročně od roku 1989 festival představuje pestrost a kvalitu aktuální zahraniční a tuzemské taneční scény, dává prostor pro experiment i přesahy do jiných žánrů, podporuje vznik nových děl v roli koproducenta.

zdroj zprávy: Kateřina KavalírováKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.