Komentáře

Zahrada – premiéra k 60. výročí Laterny magiky

zpět na komentáře

Reakce na příspěvek:
Kutina - 20.1.2019, 15:19:09
Divadlo pro všechny generace
A vskutku. Pohled do dílem vydýchaného a dílem zaprášeného hlediště na konci přestávky dával silně tušit, že byli vypuzeni z utěšených domovů vnuci velmi útlého věku a s nimi dědečci s evidentně předpokládaným notným úbytkem sluchu a paměti.

Návrat do hlediště byl zároveň pozvolný i prudký. Z těch prvních malý chlapeček dovlečený na místo vedle mne se teskně obracel k východu a hořce žadonil "spinkat", zatím co dědeček po levici to rovnou realizoval. Oběma nebylo dopřáno. Nevím, čemu přičítat, že poslední dítka se drala na svá místa (samozřejmě uprostřed) až když už se hrálo. Doprovázející dospělci je zrovna nekorigovali a ve tmě téměř úplné dupali po nohou těch, kteří je pro tu tmu nestačili včas zahlédnout. Zaslechnout je nebylo možno - hudba z reproduktorů byla převážně bolestně ryčná.

Průhledy v té tmě se mezitím rozpoutal neděj. Kdepak hledat vzpomínky na krásnou knížku Jiřího Trnky, či Karlem Hogerem podmanivě přednášený příběh. Šlo o sled obrazů, pravda zhusta nápaditých - světlušky, déšť, různé vodotoky, tvorba zahradní země či obrazců, provázený jakýmisi tanečními pohyby, nedávajícími však tušení oč vlastně jde. (Stinnou stránkou obrazců z písku či jaké sypké hmoty byla nutnost zase je zamést a tak kromě povinných dnes oblaků umělého dýmu bylo nám dýchat i závěje prachu docela pravého).

Teprve ve vysvětlujícím textu jsem se dočetl že inscenace nevypráví příběh knihy, ale že jako dospělí se vracíme do vzpomínek na tajemná zákoutí a setkání s bytostmi, které ožívaly především ve vzpomínkách tvůrců a interpretů na zahrady jejich vlastního dětství. Tím se mi to objasnilo -Mé vzpomínky byly a jsou docela jiné. A taky hudba je provázející byla úplně jiná. Jen ty poslední stále se v docela malých obměnách drasticky řezavě opakující tři tóny mi vzdáleně připomněly Ravelovo Bolero. Ale sofistikovaného Maurice bych nechtěl urazit. Závěrečná bolest hlavy je vzpomínkou až dnes.


Autor příspěvku:

Název příspěvku:


Text příspěvku:
další smajlíciKontrola proti spamu: opište následující kód jednadvějednačtyřitři

Zobrazit náhled příspěvku


Pravidla slušné diskuse a korektního vedení blogu