Blog redakce i-divadla

Češi jako bezdomovci, kteří se stále ptají kde domov můj
vydáno: 15.9.2019, Kateřina Jírová

Pásmo plzeňské Alfy je určeno především pro školy, a tak mnohé věci z dlouhé historie Československa zjednodušuje. U zrodu inscenace stála Petra Kosová, která už s královéhradeckým týmem Vašíček-Jarkovský spolupracovala na Gazdině robě. Petra Kosová též pro divadlo Alfa vytvořila mrazivou inscenaci Alfa farma o násilné kolektivizaci na československém venkově v 50. letech.

Historii Československa sleduje očima muže, který se narodil podobně jako republika, tj. v říjnu 1918. Jelikož je nejdříve malé miminko, nejdříve z povijanu vidí jen cukrující tváře dojatých příbuzných. Jeho pohled se z kamery promítá na velké plátno v zadním prospektu jeviště, kam se promítá i dění z malých loutkových jevišťátek v pravém a levém portále. Rodina po celé dějiny sedí u kuchyňského stolu, a strašně se diví, co se děje v jejich vlasti, tedy domově. Rodina nadává na krizi ve třicátých letech, na Masaryka, že střílí do dělníků, na protektorát, na to, že je málo potravin a musí je shánět na černém trhu, na Beneše, že jeho plán byl éroplán a že pustil komunisty k moci, na měnovou krizi v roce 1953, na rozehnání dělnické stávky, které se v Plzni zúčastnilo více jak dva tisíce dělníků, na Rusáky, kteří přijeli v osmašedesátém, na Husáka, na Chartu, na Antichartu, na Havla a na rozdělení Československa na dva státy.

Rodina se též také raduje, a to v pětačtyřicátém, kdy Plzeň osvobodil Patton, a všechny ženy tančily jak pestrý krovky, v této inscenaci na stole. Také si rodina zatančí v době krátkého uvolnění v šedesátých letech, kdy se tančí na Olympik a na Starce na chmelu. Hudbu provozuje živá kapela zkušených alfáckých hudebníků. V devětaosmdesátém rodina vytáhne trikolóry z osmašedesátého a raduje se z převratu.

Na dvou loutkových jevišťátkách se především formou plošných loutek odehrávají proslovy nejrůznějších státníků a část světových dějin, které jsou relevantní k tématu. Obrazovou zkratkou se převypráví politické procesy v padesátých letech, nepokoje po příjezdu tanků a upálení živých pochodní. A božský Kája nám přednese o Antichartě.

Jedná se o velmi zdařilý multimediální útvar, který je snad přijatelný i pro dnešní školní mládež.

Zhlédnuto na Mezinárodním festivalu DIVADLO.


Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.