Rady a doporučení


Jak na vstupenky?
Vstupenky online?
Může nemile překvapit!
Neberte zadní místa!
Předplatné?
Kde nekupovat!
Poplatky za šatnu?
Občerstvení?
Programy k inscenacím?
Muzikály?
Slevy?
 

Jak na vstupenky?

Když se chce, dají se sehnat lístky kamkoliv a na cokoliv, a to včetně „potížistických“ divadel, která například náborují vstupenky firmám či zájezdům, nebo zaznamenávají velký zájem o některé tituly ze strany diváků. Základním předpokladem je vyvinout trochu úsilí, sledovat situaci (třeba na internetu) a ohlídat si datum předprodeje. Jejich termíny jsou stanovovány každým divadlem různě. (V poslední době je navíc patrné posouvání do stále většího předstihu.) Rozhodně se neponižujte stáním ve vlekoucích se frontách!

Pro zajištění vstupenek na žádané tituly využívejte spíše méně exponované měsíce, kdy je větší pravděpodobnost, že i po odeznění první vlny zájmu pěkné lístky ještě budou.

Je lepší si vybírat v ten měsíc vícekrát hraná představení, zvolit metodu „pod svícnem bývá největší tma“ však někdy také nebývá od věci. V některých divadlech je dobrým fíglem pro získání vstupenek pokus zeptat se tři až jeden den před, nebo dokonce v den představení, neboť se uvolňují nevyzvednuté rezervace.

U všech divadel, tedy i těch, kde nebývají se sehnáním vstupenek vůbec žádné problémy, doporučujeme pořídit si vstupenky vždy se začátkem předprodeje.

Ačkoli pokladní hodiny mohou být uvedeny jinak, je logické, že ve většině divadel je pokladna otevřena ještě i před začátkem představení (obvykle 30-60 minut před začátkem produkce). V tento čas ale pokladny většinou nefungují jako předprodejové!

Vstupenky online?

Již u mnoha divadel lze využít „online“ objednávku přes internet, pohodlně a bez případné fronty. Jednoznačně ji doporučujeme! Mnohá divadla již nabízejí takový systém rezervací, který umožňuje náhled na volná místa. Není-li takový náhled k dispozici, většinou (ale ne vždy) pro včasné internetové objednávky divadla vyhrazují určitý počet kvalitních míst. Některé rezervační systémy vyžadují registraci.

Nepřehlédněte lhůtu („většinou uvedenou někde stranou a malým písmem“), do které je rezervace platná, tedy k vyzvednutí na pokladně, příp. jinak. Při nevyzvednutí do daného termínu se rezervace většinou automaticky ruší.

Mnoho divadel již nabízí komplexní systém eVstupenka, který umožnuje rezervaci, zaplacení kartou a vytisknutí vstupenky třeba doma. Není nic pohodlnějšího. Zakoupení eVstupenky obvykle vyžaduje bezpečnostní registraci do prodejního online systému.

Může nemile překvapit!

Termíny předprodejů na září - říjen, ev. leden nebo červen mohou být divadlem stanoveny jinak oproti standardním termínům.

Vychází-li termín předprodeje na dny, kdy pokladna není otevřena (většinou víkendy či svátky), bývá předprodej zahájen nejbližší následující pracovní den.

Pozor na to, že některá divadla v den předprodeje vyhlašují poměrně ostré limity počtu lístků na osobu a titul, většinou z důvodu velkého zájmu.

Ne vždy je celá kapacita sálu dávána do volného prodeje na pokladnu či pro online rezervace, část vstupenek je často vyčleněna pro hromadné objednávky, KMD, náborování (pro dovozové publikum), ticket-prodejce apod. S tímto omezením nutno počítat a nezlobit se na paní pokladní... Problém nastává, když prodej „na pokladnu“ nestačí poptávce - v některých divadlech je situace až poněkud trapná.

Pozor na nabídku klasických slevomatů, za vouchery obvykle nedostanete pěkná místa.

Zlevněné vstupenky pro studenty či seniory často nelze získat nákupem přes internet, ale pouze při zakoupení v pokladně divadla (proti předložení dokladu).

V poslední době některé vstupenkové portály se začaly uchylovat k výběru tzv. servisního poplatku, který navyšuje cenu vstupenek deklarovanou divadlem.

Neberte zadní místa!

Neostýchejte se odmítnout vstupenky do zadních řad nebo na vyšší balkony a galerie, nejsou-li k dispozici volná místa vpředu. Zejména pokud jste si ohlídali čas předprodeje. Není-li vaším zájmem trochu ušetřit, je dobré si uvědomit, že požitek z divadelního představení je úměrný kvalitě míst.

Předplatné?

Některá divadla nabízejí pevné předplatitelské řady, jiná zas volné (tzn. většinou kuponové) předplatné, kupony na slevu, divácké karty apod. Volné předplatné doporučujeme využít, je-li nabízena zásadní sleva a možnost volby, u pevných řad předplatného jen, jste-li si jisti, že opravdu chcete vidět všechny nabídnuté tituly. Jinak se předplatné většinou nevyplatí (koupíte i to, co skoro nechcete).

Pozor na záludnosti kumulované slevy či abyste stačili předplatné využít do konce jeho platnosti, věnujte pozornost výši manipulačního poplatku za diváckou kartu opravňující ke slevám atd.

Kde nekupovat!

Nekupujte vstupenky u ticket-prodejců (s přirážkou), je-li možnost zakoupit vstupenky v pokladně divadla (resp. na místě akce). Přirážka, kterou si někteří ticket-prodejci berou, činí cca 10 % navíc.

Poplatky za šatnu?

Drobné na šatnu si nemusíte povinně připravovat v radě "normálních" divadel. Pořád zůstává nemálo těch "méně normálních", kterým nestačí báze dobrovolnosti, ale požadují poměrně vysoký poplatek / kus. Pozor tedy na povinné desetikoruny (nebo dokonce už i dvacetikoruny) / kus. Nemáte-li připraveny adekvátní "vyšší" drobné, obsluha se na vás může dívat hodně zle...

Občerstvení?

Pozor na ceny v divadelních barech, jsou velice různé, od běžných až po nehorázné. Nenápadné snižování objemů nápojů je také svérázný trend.

Nemá-li divadelní bar vyvěšený či viditelně umístěný ceník, obvykle pak při placení z překvapení nevyjdete...

Pozor na víno... v minulosti jsme zaznamenali řadu stížností na nekvalitní (zvětralé apod.) víno v barech některých divadel, s potěšením však konstatujeme, že situace se změnila výrazně k lepšímu.

Programy k inscenacím?

Program k inscenaci je vizitka divadla a co divadlo, to jiný styl a jiná cena. Zatímco některá divadla nabízejí kvalitní, přesněji „praktické“ programy se spoustou informací o hře nebo bohatým fotografickým obsahem, bohužel často narazíte i na „kus potištěného papíru“ nebo bezobsažný sešit, jehož třetinu zaujímá reklama. Není-li doporučení či nedoporučení výslovně uvedeno na infostránkách divadel, dejte na vlastní instinkt, jaký program si pořídit a kdy raději ušetřit. Od dvacetikoruny až po stovku.

Muzikály?

Svět muzikálu, to je až několikeré alternování rolí. Nepočítejte s tím, že za nemálo peněz uvidíte vždy ty „hvězdy“, na které se těšíte. Konkrétní obsazení na jednotlivé termíny sdělováno většinou není. Doporučujeme však zkusit sledovat alespoň oficiální či fan weby herců.

Slevy?

Slevy (studentské, pro seniory, z různých zákaznických programů) lze obvykle uplatit pouze při nákupu vstupenek v pokladně divadla, nikoli u smluvních prodejců, často ani při nákupu přes internet. A jak to tak bývá, nelze nic kombinovat s jinými slevami a nabídka může platit jen do vyprodání, resp. vyčerpání určité kvóty.

Některá divadla přicházejí s nabídkou na principu „first minute“ (včasné zakoupení vstupenek v prvních dnech předprodeje) nebo „last minute“ (doprodej zbylých vstupenek před představením, samozřejmě za předpokladu, že nějaké vstupenky k dispozici ještě jsou).

Ze slev poskytovaných proti předložení zákaznických karet jsou nejčastěji zastoupeny programy, jako SPHERE CARD, InKarta ČD, dále některých společností dodavatelů energií či bankovních služeb. O přesných a aktuálních podmínkách se informujte v pokladně nebo na webu divadla (nabídky a podmínky čerpání se dost často mění).