Tantehorse

Invisible III. / Iris

Premiéra: 4.9.2023 | 1:20x
„Příbramský stand-up aneb rodina základ života.“ Autobiografická inscenace o herečce Iris Kristekové, která navzdory transgeneračním traumatům a extrémní sociální situaci dokázala jít za svým snem a předávat sílu dál. Narodila se jako poslední ze šesti dětí v Příbrami a své dětství a dospívání prožila v příbramském bytě, kde se skákalo z druhého patra balkónu a zamykala lednice. Tento život plný výzev ji naučil, jak hledat východiska. Jak se z nelehké situace vyvázat a bojovat za lepší osobní i profesní život...
15!  
Tantehorse
Hodnocení inscenace
Redakce
83 %
Uživatelé
80 %
náš tip
Tip od redaktorů: Iva Bryndová, Pavel Širmer, Helena Grégrová  Tip od redaktorů: Iva Bryndová, Pavel Širmer, Helena Grégrová  Tip od redaktorů: Iva Bryndová, Pavel Širmer, Helena Grégrová
kontroverzní inscenace (120.)
80131000
Hodnocení redakce
Iva Bryndová 90 % Tip Iva Bryndová
Pavel Širmer 80 % Tip Pavel Širmer
Helena Grégrová 80 % Tip Helena Grégrová
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
8.9.Ne19:30Palác Akropolis [Palác Akropolis] | Velký sál | ENG SUBTITLES
1.10.Út19:30Palác Akropolis [Palác Akropolis] | Velký sál | STAGIONA ►
8.9.Ne19:30 
Palác Akropolis [Palác Akropolis] | Velký sál | ENG SUBTITLES
1.10.Út19:30 
Palác Akropolis [Palác Akropolis] | Velký sál | STAGIONA ►

Volby

Hodnocení (16)

HODNOCENÍ REDAKCE
Iva Bryndová  90 %  Tip Iva Bryndová
15.3.2024 | 566 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
85% - Nesmírně silná inscenace ve formě stand-upu spojující v osobní zpovědi humor, zejména černý, mnohdy hořký a cynický, plný velmi nekorektních poznámek a připomínek (vycházejících z vlastního života a směřujících do vlastních řad) s bolestnými vzpomínkami, či ohlédnutím za prožitými traumaty. Výkon Iris Kristekové je nesmírně sugestivní, místy až eruptivní v první části inscenace, kde se drží především humorné stránky, jakkoli i z té často mrazí, a prokládá ji i pěveckými (velmi zdařilými) výstupy, v dalších momentech pak odpovídajícím způsobem niterný a vždy podmanivý.
Pavel Širmer  80 %  Tip Pavel Širmer
12.10.2023 | 2028 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Velmi otevřená zpověď I. Kristekové podává snad věrohodný a vyvážený obraz její zajímavé osobnosti. Přes drsnost popisovaných zážitků a témat není vyznění ryze ponuré a pesimistické, objevuje se i humor. Citlivá spolupráce M. Čechové ohlídala, aby vyprávění nekleslo pod hranici vkusu a nestalo se exhibicí s cílem se zviditelnit. Zkušenost Kristekové je na diváky z jiných kruhů přenositelná jen do určité míry, protože umělci mají leccos nastavené „jinak“. Přesto mohou její slova obohatit, přimět k přemýšlení, ukázat eventualitu, jak se vymanit ze špatného prostředí a dát životu jiný směr. Nezaměnitelný počin, který stojí za návštěvu!
Helena Grégrová  80 %  Tip Helena Grégrová
20.9.2023 | 1680 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
85 %. Promyšleně gradačně vystavěný stand-up, měnící se s každou odprožitou vteřinou stále patrněji ve skin-down zpověď v módu "Smích? Přejde!". Iris Kristeková se před publikem opravdu doslova svléká z kůže - své bolavé jizvy na duši, související s dětstvím a dospíváním ve značně nonkonformním sociálním prostředí, odkrývá divákům zvolna, aby ve finále řízla nekompromisně do živého. Tato unikátní katarzní jízda na emoční horské dráze má sílu míry bezprostřednosti, s níž se herečka se svým životním příběhem dokáže svěřit a otevřít tím ve veřejném prostoru jeden ze zásadních společenských problémů. Můj divácký hlubokosklon, za téma a za odvahu!
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Janis  100 %
29.5.2024 | 291 hodnocení
+ souhlasím
95%
Velmi intenzivní divadelní zážitek, až niterný... velmi silná (divadelní) osobnost.
Jako dítě jsem žila v Havlíčkově ulici poblíž velmi podobné rodiny. Je zvláštně bolestné nahlédnout pokračování "jejich" příběhu z druhé strany, očima oběti, přeživšího.
Blahopřeji představitelce k tomu, kým se dokázala stát a nedovedu si ani představit, jakou za to platila cenu. Ale to, že je dnes mimořádnou a jedinečnou, dokonce tvůrčí osobností, to je pro mě nejsilnějším mementem celého představení. Díky!
Vladimír Rogalewicz  100 %
30.4.2024 | 810 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Tuto inscenaci je těžké hodnotit. Text je příliš intimní a příliš osobní. Nejedná se vůbec o běžné představení. Je ale dobře, že vzniklo - aby pomohlo s psychohygienou nám divákům a doufám, že i herečce. V každém případě držím Iris palce (držím všechno, co mohu), aby měla dost sil a i nadále se jí dařilo tak, jak se jí (zdá se) daří nyní. Na viděnou příště, třeba zase v Celetné.
Adam Zelinka  70 %
24.2.2024 | 236 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
"Tak moc jsem chtěla umřít. Tak moc teď chci žít."
.SP.  80 %
9.2.2024 | 34 hodnocení
+ souhlasím
Emočně silné divadlo. Chvíli se smějete, nicméně záhy poté Vám úsměv ztuhne. Je ovšem pravdou, že některé scény mi přišly za hranou. Naopak oceňuji scénu se střepy. Tak či tak, obdivuji protagonistku, že se z tolika nesnadných situací dokázala vysekat a myslím, že by na to měly chodit školy. Nevím, jestli základní (skrze vulgarity), ale střední určitě.
R.JELEN.21  70 %
6.2.2024 | 250 hodnocení
+ souhlasím
Myslím, že jest bezpečným ostrovem herce, že se může schovat za postavu. Což zde není možné, protože postava a protagonistka jsou jedno.
Vlastně netuším jak se k tomu postavit, snad jen, že přeji stejnou sílu jako v sobě a svém příběhu našla Iris všem, které zažili to stejné.
PS : Byla jsem poměrně neklidna, když jsem zde četla o otevřeném rasismu. Domnívám se, že jde o nepochopení sociální skupiny autorky.
J.anek  100 %
6.2.2024 | 497 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Přemýšlím, co jsem to vlastně viděl. Stand up? Monodrama? Zpověď? Bylo to vůbec divadlo? Irena Kristeková vás pustí blízko, a přece si drží odstup. Je to terapie pro diváka, nebo pro ni? Všechny hranice jsou křehké i pevné zároveň. Je to silné, intenzivní, je to vtipné, výtvarně zajimavé, hudebně parádní - písně umožní vydechnout, a přece vás drží v napětí. Cítil jsem ostych, že vstupuji do cizího života. Marně se to snažím formulovat, natož nějak hodnotit. Spolupráci s Miřenkou Čechovou si představuju jako velkolepou vzrušující jízdu.
Zajímalo by mě, o jakém rasismu tu blábolí jakési Eliduc. Je totálně mimo mísu.
Fekete  90 %
5.2.2024 | 164 hodnocení
+ souhlasím
Videno 5.2.2024 Palac Akropolis, 70 min, 1 rada. One Woman Show.
Prirodni zivel Irena "Iris" Kristekova a jeji pohnuty zivot. Chraplavy hlas, cerne jednodilne plavky s nohavicemi a bile XXXL triko po kolena. Cim blize ke konci tim mene usmevu na tvari, vice vaznych myslenek a dekovani panubohu za vlastni klidny zivot. Na triko jsou vykresleny trauma a pouceni, na jevisti hromada strepu a Iris K. ve zlutych gumovkach v nich dupe. Nekolikrat prolozeno prekvapive milym zpevem a vtipy.
Dekuji za drsne ale citlive predstaveni, za odvahu a zvlast i za posledni vetu. A doporucuji vsem.

Vy jste docela tuhy obecenstvo. Nosite svetr pod trikem ?
Eliduc  0 %
19.11.2023 | 37 hodnocení
+ souhlasím
Takto otevřený rasismus na scéně jsem ještě nezažil, odešli jsme asi po 50 minutách (takže pozdě).
Šípal  80 %
13.10.2023 | 215 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Iris je vždycky skvělá. Konec diskuze.
Veronička  80 %
17.5.2024 | 75 hodnocení
Tech.KA  80 %
6.3.2024 | 52 hodnocení
KaHl  100 %
19.2.2024 | 11 hodnocení
Artefakt  90 %
14.12.2023 | 10 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.