Profil uživatele

Janis

Volby

Hodnocení

Redaktoři s podobným hodnocením
jméno redaktora: průměrný rozdíl hodnocení (počet společně hodnocených inscenací)
Lukáš Dubský: 11 % (122)
Jiří Landa: 12 % (170)
Helena Grégrová: 13 % (111)
Jan Pařízek: 13 % (122)
Jiří Koula: 13 % (121)

Seřadit dle: data přidání sestupně | názvu hry vzestupně | procenta hodnocení sestupně

1 2 3 4 5 6 7 8 9  >  >>
(zadáno: 23.4.2024)
65%
Cením velmi dobré herecké výkony (viděno v tv zpracování s Vl. Polívkou, J. Pidrmanovou a Vl. Benešem) a pěknou výpravu. Režijní vsuvky, úprava textu a určitá přepjatost ve výrazu mě nebavily, obscénní prvky už vůbec ne.
(zadáno: 10.4.2024)
Hra je v něčem podobná Tereminovi, je ale lépe vystavěná, dialogy jsou propracovanější, herci i režisér zkušenější. Těším se, že do třetice napíše Petr Zelenka něco o výjimečné ženské postavě.
(zadáno: 13.12.2023)
Mimořádné představení, vyrovnané herecké výkony, oceňuji i výběr hudby a scénografii.
Silná je i přítomnost tak velké části souboru, který si navíc možnost velké vzájemné souhry mimořádně užívá..........
Nechápu, proč je derniérováno, vidím to jako velký problém propagace, stejně jako u mnoha dalších kusů převážně z minulé sezony, které tento podzim končí.
(zadáno: 3.12.2023)
65%
(zadáno: 28.11.2023)
Zajímavě aktualizovaná komedie ve verších, výborná hudba, scéna i kostýmy a především výborné herecké výkony. Zmínit chci hlavně Viktora Kuzníka, který mě dnes svým výkonem skoro ohromil, a dál rovněž skvělého Jana Grygara a také M. Slámu.
(zadáno: 10.10.2023)
Poměrně náročné drama je zpracováno zajímavě, nuda ze společného čekání na pana Godota se v našem případě vůbec nedostavila...
Vkusná, přitom výstižná až doslovná scéna, výborné herectví, zmínit chci práci Petra Kubese, kterému se podařil velmi přirozený a civilní, nadstandartní výkon. Také V. Blahuta ze své téměř nemluvné role vytěžil víc než maximum.
Vydařený večer!
(zadáno: 13.6.2023)
(zadáno: 13.6.2023)
Vemte hrnec, přihoďte do něj pár notoricky známých motivů z geniální opery, ty zkombinujte s vizuálem kapely The Residents a podivnou parodií na jejich hudbu, přisypte herce namísto školených zpěváků a k tomu přihoďte ještě pár nesouvisejících nápadů a nechte vymíchat duem SKUTR.

Inscenace bohužel působí jako práce amatérského souboru, vydržet se dala hlavně ve chvílích, kdy zpívali hudebně zdatní Sára Venclovská nebo Jan Sklenář. Kladně hodnotím ještě některé herecké výkony a výkon hudebníků.
(zadáno: 6.6.2023)
75%
Nenáročná komedie, která zpočátku trochu "drhne," takže si říkáte, že to budou ještě dlouhé 2 hodiny. Ve 2. dějství se ale scéna otočí a autor nabízí pozměněný pohled na realitu. Herci zvyšují nasazení - v téhle části to bylo při naší repríze herecky opravdu působivé - a divák jejich tempu skoro nestačí. Po zklidňujícím závěru (pro diváka, ne pro domnělé aktéry představení) musím ocenit především energii souboru, kterému se na jednoduchých zápletkách postavený kus podařilo velmi dobře prodat.
Nejvíc se nám dnes líbil Vladimír Krátký a jeho suverénní projev.
(zadáno: 23.5.2023)
Hudba výborná, Nina Horáková též, ale jinak pro mě spíš zklamání.
(zadáno: 23.5.2023)
Obtížné téma sexuálního násilí, typická režie Kamily Polívkové.
Ta klade před diváka nelehké otázky a naopak od něj očekává otevřenost, přemýšlivost, porozumění. Herectví Jana Ciny ale zaujme i diváka méně trpělivého a je hlavní ozdobou téhle inscenace. Cenný je i závěrečný "filmový" příběh Chlapce...., který divákovi trochu přibližuje realitu chlapcova života, důvody toho, proč se stal dětským prostitutem, jeho frustrace, důvody sebevraždy.
Konečně předloha, kterou jsme neznali, nás zaujala natolik, že si ji v rámci samostudia :) ještě vyhledáme.
Viděno na hostování v Brně - díky za něj i za večer.
(zadáno: 22.5.2023)
Herecky stoprocentní, a nebylo to jen řemeslo, takže díky. Jednoduchá, ale hravá a precizní scéna, která se pro mě trochu odkazuje k Černé díře.
Hra je výborně napsaná i provedená, jen to téma mi vlastně přijde - na to, že jde o jakési bilancování padesátníka - trochu pubertální až sebestředné, mentálně zacyklené. Nechybí pro Dejvické tak typický sexismus a vlastně i kapka misogynství. Nicméně oceňuji, že v této hře dostaly prostor i méně známé herečky (velmi se mi líbil projev E. Maximovy) a ne jen mediální VIP, jak bývalo zvykem. Herecký soubor tak působil civilněji a upřímněji, což cením.
(zadáno: 16.5.2023)
Pro nás bylo po shlédnutí předchozích dílů zpočátku matoucí, když titíž herci hráli jiné postavy. Souhlasím i s názorem jiného hodnotícího, že hra trochu doplatila na kratší délku, ta neumožnila vytvořit tak plastický a hlavně naléhavý obraz, jako se to podařilo v Úspěchu a Oppermanových. Na druhou stranu byl tenhle díl režijně asi nejkoncentrovanější.
Doporučuji zkusit někdy uvádět jako víkendový maraton jako tomu bylo na hostování v Brně, kde jsme měli možnost trilogii vidět - intenzita zážitku se tím znásobila a nedostatky se snáz odpouštěly.
(zadáno: 13.5.2023)
Velmi vysoce hodnotím volbu tématu a autenticitu. Náročné a přitom tak současné téma, společně s obrovským nasazením souboru - bravo!
Tohle je podstata divadelnictví. Právem patří k tipům redakce. Ačkoli divák by tenhle typ her čekal spíš u bohatě dotovaných státních divadel typu ND, takže je trochu smutné, že tuto nekomerční a náročnou dramaturgii obstarává místo nich malá soukromá platforma, která si musí každý rok obstarávat složitým způsobem prostředky na provoz.
Za slabší článek inscenace považuji přepis literární předlohy do dramatického tvaru, protentokrát ale při hodnocení přivírám nad tímto oči.
(zadáno: 13.5.2023)
Druhý díl se nám asi z trilogie líbil nejvíc.
Každopádně opět nejvíc oceňuji mimořádný a odvážný počin uvedením téhle trilogie, oceňuji i herecké nasazení a komplexní přístup, který byl použit už v Úspěchu (včetně prostupování historického tématu do současnosti, vtažení obecenstva do děje jakožto připomínku kolektivní zodpovědnosti nebo toho, že přece jde i o nás teď a tady, atd. atd.)
(zadáno: 21.2.2023)
Vynikající předloha J. Křižana je na české poměry mimořádně kvalitní a Františákova dramatizace povedená, takže hra už nyní patří k těm nejlepším českým dramatům. Je tady totiž o čem hrát, a to se počítá.
Vinohradské zpracování se vydařilo, oceňuji silnou atmosféru, výborná byla i trojice hl. představitelů (J. Baran, páter Flóra, Sekal). O něco víc mě chytlo zpracování brněnského NdB (možná i kvůli další mimořádně podané postavě Záprtka od D. Hřebíčka), které naštěstí zachytila ČT, ale vinohradská realizace je srovnatelná.
Takže děkuji celému souboru za vydařený večer!
(zadáno: 13.2.2023)
Oddechová komedie, která stojí na situačním humoru a výborných hereckých výkonech (viděli jsme obsazení s T. Groszmannovou) včetně nečekaně skvělé Petry Staňkové. Ta dokázala zazářit i v nejmenší roli. Jak to, že s takovým potenciálem ještě nehostuje na nějakém významném jevišti?
(zadáno: 27.1.2023)
95%
Pro mě největší divadelní překvapení za poslední dobu, tleskám!
Zpočátku se hra odvíjí jako absurdní, černá komedie z banálního koutku světa. I když se pořád dobře bavíte, autoři postupně stále víc obnažují sociálně-kritický rozměr, divákovu přijetí napomáhají mnoha zcizovacími prvky (vystupování herců z rolí, prohození rolí mužů a žen, starých a mladých, dočasné přisouzení nejbrutálnějších lidských osudů hmyzím postavám).
Vážně působivé! Skvěle napsáno, kompaktní režie, silné emoce, vyrovnané, autentické herectví. Mahence tohle angažované drama nesmírně sluší! I přesto nebo právě proto, že hra asi nebude pro většinové publikum.
(zadáno: 22.1.2023)
75%
Velmi dobře napsaná hra, kterou herci na pódiu dokázali naplnit emocemi, jež postupně gradují tak, že se v klíčových pasážích dá atmosféra vážně skoro krájet. Velmi intenzivní zážitek, připojuji se ale k upozornění na horší srozumitelnost (herci často mluví otočeni k sobě a divákovi zády, na jevištní řeč také není vždy úplně dbáno, vyjma tedy M. Slámy).
Výborný hudební doprovod.
(zadáno: 17.1.2023)
Dramatizace připomněla slavnou novelu, která dnes už asi vypadla z povinné četby.
Ale díky za to, že se k ní DvD vrátilo a ukázalo, jak může jednoduchý příběh vystavěný na principu antické tragédie zasáhnout znovu i současného diváka, a to nejen silou emocí nebo nevyhnutelností děsivého osudu, ale i autenticitou zpracování.
Výborná inscenace s vynikajícími hereckými výkony. Velmi silné byly ty od M. Poulové a P. Neškudly v hl. rolích, ale i další např. od J. Meduny, T. Turka a především M. Hanuše.
(zadáno: 8.1.2023)
Téma hry předem lákalo, ale eklektická scéna jako první z úvodních vjemů trochu překvapila (nejvíc asi plyš, který tak kontrastuje s tématem války). Ale nakonec ji beru, barevnost je originální a využití zástěny pro zobrazení vzdálených scén války nápadité a velmi působivé.
Vlastní dramatizace není jednoduchá, v první části ani nedrží moc při sobě. Pilíři hry jsou herecké výkony starších mužských bardů (včetně nejvýraznějšího T. Šulaje), zaujala mě ale i postava Hostivíta v podání H. Drozdové.
Na scéně ovšem bylo i dost hereckých deklamací namísto přesvědčivého projevu, jejich aktérům to moc nevěřím. A i to pro mě ubírá hře na zásahu.
(zadáno: 2.12.2022)
Výborné zpracování NDB povýšilo Havlovu hru na současný, absurdně zábavný kus. Určitá přepjatost a humorná nadsázka textu je velmi srozumitelná pro mladé publikum, a odráží se i v hereckých projevech a v expresivně pojaté scéně (která se dobou vzniku jen inspirovala, protože dobovou realitu úplně věrně odrážejí snad jen hrnečky na kafe a držák na ubrousky, ó ano, a ještě tchynin jazyk). Havel také do textu vložil (formou monologů autora) mnohé své zásadní myšlenky.
Každopádně velmi mile zpracováno, příjemně strávený večer. Představení považuji za jeden z nejlepších činoherních kusů NdB poslední doby.
(zadáno: 18.11.2022)
Protože mám v paměti dávné uvedení Matky pražského ND s Janou Štěpánkovou, které bylo spíš pateticky zpracované, překvapilo a potěšilo mě velmi civilní a místy i odlehčené brněnské zpracování, a to už od prvních momentů. Scéna již tradičně výborná, stejně jako T. Groszmannová, která roste s každou další rolí. Herecky vůbec velmi vyrovnané, přesto chci zmínit ještě výkon T. Šulaje ve vedlejší roli otce, který ho zvládl jaksi nenápadně, ale o to brilantněji.
Hra se právem těší velkému zájmu diváků, nelze než doporučit.
75%
(zadáno: 18.10.2022)
Vynikající scénografie (která má v poslední době v NdB setrvale vysokou úroveň), vyrovnané herecké výkony, zajímavá režie.
Z herců mně zaujala Tereza Richtrová a Jiří Suchý z Tábora (jejich dialog po přestávce pro mě patřil k vrcholům představení), nebo Eliška Zbranková.
(zadáno: 18.10.2022)
Obrovské herecké nasazení, které se tak často nevidí... skvělá inscenace.
1 2 3 4 5 6 7 8 9  >  >>