Zprávy

1 2 3 4 5 6 7 8 9  >  >>
18.1.2018
Co je to vlastně tradiční rodina? A vyrostl v ní někdo z nás?
Divadlo Tygr v tísni uvede v pátek 2.2. 2018 v pražské VILE Štvanice premiéru autorské inscenace Vořezávátka o dětství, rodičovství a výchově. V režii Ivo Kristiána Kubáka a dramaturgii Marie Novákové se představí Dana Poláková, Radmila Urbanová, Martin Bohadlo a Kryštof Krhovják.
číst celý článek
17.1.2018
Činohra Moravského divadla uvede adaptaci slavné novely
Všechno je pro mne láskou. Miluji všechno a všechno mě miluje. Takto se ve slavné novele Romaina Rollanda vyznává Lucie svému milému Petrovi. Oba zamilovaní si vytvořili vlastní svět, do kterého utekli před hrůzami první světové války. Jedno z nejkrásnějších děl světové literatury 20. století uvede na jevišti Moravského divadla legenda nejen slovenského divadla Marián Pecko. Premiéra se uskuteční 19. ledna.
číst celý článek
15.1.2018
Šest nezávislých brněnských divadel – BuranTeatr, Divadlo Druhý Pád, Divadlo Feste, Divadlo Kjógen, Divadlo Líšeň a Ensemble Opera Diversa – dalo hlavy i repertoáry dohromady a připravilo pro divadelní fanoušky ojedinělou nabídku společného předplatného s názvem Jako jeden.
číst celý článek
13.1.2018
Divadlo Kalich uvede v české premiéře komedii Titanic
Miroslav Vladyka a Filip Blažek v mnoha rolích se vydávají po stopách slavné lodi v komedii britského komika a autora Johna Fiskeho Titanic. Její česká premiéra se uskuteční 17. ledna v pražském Divadle Kalich v režii Jakuba Nvoty.
číst celý článek
11.1.2018
V Pardubicích budou k vidění nejlepší komedie z celé republiky
Východočeské divadlo bude od 22. do 29. ledna hostit již 18. ročník GRAND Festivalu smíchu. V hlavním programu pardubického týdne smíchu diváky opět čeká sedm nejlepších komedií, které v roce 2017 vznikly v českých divadlech. Další vynikající komediální představení budou moci zájemci zhlédnout v doprovodné části, v prologu či epilogu festivalu.
číst celý článek
10.1.2018
Festival TANEC PRAHA zahajuje předprodej
Jubilejní 30. ročník Mezinárodního festivalu současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA 2018 (1.-25.6.) spustil předprodej na tzv. "události sezony", tedy význačné hosty programu. Předprodej probíhá v síti GoOut.cz. Včasným nákupem (do 8.2.2018) získáte vstupenky s 20% slevou.
9.1.2018
Scarecrow
Ve čtvrtek 25. 1. a pátek 26. 1. od 19:30 se v pražském divadle Alfred ve dvoře představí soubor chicagských performerů Every house has a door se svou novou performancí Scarecrow (Slaměný strašák). Pokračovatelé legendárního post-dramatického souboru Goat Island se spojili s finskou performerkou Essi Kausalainen a vytvořili vizionářskou inscenaci o spolupráci lidí a ostatních forem života. Alfred ve dvoře tak ve spolupráci s domácím souborem Handa Gote Research & Development uvádí další část mezinárodní divadelní výměny, která se koná díky Trust for Mutual Understanding.
číst celý článek
9.1.2018
Královna duchů rakouské nobelistky Elfriede Jelinek poprvé na českém jevišti
Studio Rote a A studio Rubín připravují na 27. leden 2018 uvedení hry Královna duchů. Text rakouské spisovatelky a nositelky Nobelovy ceny Elfriede Jelinek bude v Česku uveden úplně poprvé. Herečky Gabriela Míčová a Lucie Roznětínská navážou na dřívější spolupráci a v režii Ondřeje Škrabala představí fiktivní monolog slavné herečky vídeňského Burgtheateru, která ráda manipuluje se svým publikem.
číst celý článek
9.1.2018
Ibsenův Peer Gynt v NDM
Dramatická báseň Peer Gynt, jež patří celosvětově k nejhranějším a nejznámějším dílům Henrika Ibsena, je souborem činohry za celou 98letou historii Národního divadla moravskoslezského nastudována vůbec poprvé. V titulní roli se představí Ivan Dejmal, režie se ujal hostující Pavel Khek.
číst celý článek
9.1.2018
Studio ALTA bude zkoumat plynutí času a relativnost věku
Studio ALTA v roce 2018 oslaví 10 let své existence, a bude proto ve svém programu zkoumat věk a čas z různých úhlů. Mládí a stáří, minulost a budoucnost, zkušenost i naivita – jakým způsobem se s těmito pojmy vyrovnávají čeští i zahraniční umělci různých generací?
číst celý článek
9.1.2018
Klicperovo divadlo poprvé představí Kabaret Beseda
Klicperovo divadlo poprvé představí Kabaret Beseda
Herci Klicperova divadla se pod vedením nové umělecké šéfové Jany Sloukové rozhodli rozšířit program komorní scény Studia Beseda o nepravidelné divadelně-hudební večery. Novoroční díl bude plný originálních songů, ostrých skečů, stand-upů, obskurní poezie a jiných neodolatelných výstupů z autorské dílny herců Klicperova divadla. Těšit se můžete na celý umělecký soubor. První díl Kabaretu Beseda začíná v pátek 12. ledna v 19 hodin. Další pokračování s podtitulem "Kabaret Láska" je připravováno na květen.
9.1.2018
Bergman se bude šeptat i křičet na jevišti DISKu
K oslavám stého výročí narození švédského režiséra a dramatika Ingmara Bergmana se připojuje i divadlo DISK. 25. ledna proběhne premiéra dramatizace jeho filmové povídky Šepoty a výkřiky. Absolventský ročník činoherního divadla v čele s režisérem Norbertem Závodským touto inscenací završí své roční působení na jevišti divadla DISK.
číst celý článek
8.1.2018
Dorian Gray ožije ve Švandově divadle jako lovec zážitků
Slavný příběh okouzlujícího mladíka a jeho portrétu, který odrážel všechny jeho hříchy, zatímco půvabný model zůstával stále mladý, žádoucí a bez poskvrnky. Dychtění být ozdobou společnosti a udávat trendy. A také hlad po stále nových zážitcích. To vše už koncem 19. století brilantně popsal spisovatel Oscar Wilde v románu Obraz Doriana Graye. Ten nyní inspiroval stejnojmennou inscenaci připravovanou ve Švandově divadle. Podle scénáře a v režii Martiny Kinské, s pohybovým konceptem světově úspěšné tanečnice a choreografky Miřenky Čechové a s hudbou Vladimíra Franze ji zde uvidíme v premiéře 10. února.
číst celý článek
5.1.2018
Olga, Máša a Irina se vracejí do Ostravy
Po letech se do ostravského divadelního života vrací Čechovova slavná hra Tři sestry. V rolích sester Prozorovových se objeví Tereza Cisovská jako Olga, Pavla Dostálová jako Máša a Zuzana Truplová coby Irina. Jejich bratra Andreje hraje Šimon Krupa a jeho ženu Natašu hostující Kristýna Leichtová.
číst celý článek
5.1.2018
V Chebu se chystá premiéra kanadské komedie
První premiérou Západočeského divadla v Chebu v roce 2018 bude komedie kanadského hitmakera Norma Fostera s provokativním názvem Sex na vlnách. Šest navzájem propletených epizod, odehrávajících se během jedné noci v jednom městě, se bude uvádět v komorním prostoru studia D.
číst celý článek
5.1.2018
Zemřel Marián Labuda
Ve věku 73 let zemřel slovenský herec Marián Labuda. Po studiích byl postupně členem Slovenského národného divadla, Divadla na Korze, Nové scény v Bratislavě a v roce 1990 se opět vrátil do SND, kde naposledy vystoupil v dubnu 2017. Hostoval na dalších scénách, příležitostně i na českých jevištích (Divadlo na Vinohradech, Činoherní klub, Národní divadlo Brno, Městské divadlo Zlín, Východočeské divadlo Pardubice aj.). Nepřehlédnutelná je jeho spolupráce s filmem a televizí, zahrál si i v několika nezapomenutelných českých filmech.
4.1.2018
Horečka úterní noci
Horečka úterní noci
Benefiční muzikálový galavečer s účastí řady (nejen) muzikálových herců roztančí 23. ledna od 18 hodin Divadlo Hybernia. Vše s cílem pomoci těm, kdo to opravdu potřebují. Výtěžek ze vstupného poputuje Nadačnímu fondu Veroniky Kašákové podporujícího děti a mladistvé z dětských domovů. Koncept večera připravují herec a režisér Městského divadla v Mostě Jiří Kraus ve spolupráci s mladou talentovanou režisérkou Hanou Marvanovou. Choreografie nastudovali interpreti pod vedením Petra Čejky, Lilian Fischerové a Filipa Gregoriadese. Pořadatelem benefičního muzikálového galavečera jsou divadelní společnost Indigo Company a Musical Production.
2.1.2018
V Divadle D21 Werther není jen obyčejným nešťastníkem
Divadlo D21 uvede 12. ledna první premiéru pod vedením nového uměleckého šéfa Jakuba Šmída. Společně oživí téměř dvě stě padesát let starý příběh Utrpení mladého Werthera. Na jeho utrpení z nešťastné lásky se v D21 snažili nahlédnout s nadhledem, humorem, ale také s veškerou vášní, kterou s sebou milostný cit nese.
číst celý článek
2.1.2018
Zemřel Jakub Zedníček
Městské divadlo Brno s hlubokým zármutkem oznámilo smutnou zprávu, že v prvních hodinách nového roku 2018 ve věku pouhých 27 let tragicky zahynul herec Jakub Zedníček. Ještě během studia na brněnské konzervatoři se v roce 2011 stal členem souboru MDB a od té doby zde ztvárnil řadu muzikálových i činoherních rolí. Pravidelně se podílel na projektech LiStOVáNí, objevoval se ve filmu i v televizi, věnoval se stepu.
2.1.2018
Zemřel Karel Makonj
Zemřel Karel Makonj
Ve věku sedmdesáti let zemřel loutkář, pedagog a teoretik loutkového divadla Karel Makonj. Loutkář, který řediteloval pražskému divadlu Minor v letech 1990-1998, se navždy zapsal do dějin jak vedením Vedeného divadla, tak množstvím teoretických statí, item praktických etud se studenty.
27.12.2017
Diváci zvolili v anketě Křídla 2016/2017 svá „nej“
Stejně jako v předchozích letech se již po jedenadvacáté sešli napjatí herci, divadelní kolegové a diváci v páteční podvečer 22. prosince 2017 v hledišti a na jevišti Činoherní scény Městského divadla Brno, aby se dozvěděli výsledky divácké ankety Křídla 2016/2017. Své hlasy posílali diváci poctivě v průběhu celého roku a nashromáždilo se jich přes dvanáct tisíc!
číst celý článek
21.12.2017
Silvestr v RockOpeře představí písně z chystané opery Vymítač
Konec roku si žádá pořádný mejdan. RockOpera Praha si proto na 31. prosince pro své fanoušky přichytala speciální koncert, během kterého mohou premiérově slyšet úplně nové skladby z připravované rockové opery Vymítač s Kamilem Střihavkou v hlavní roli. Start v 19 hodin.
číst celý článek
20.12.2017
Divadlo Spektákl vstoupí do roku 2018 novým zpracováním slavného sci-fi románu
Rok 2018 zahájí Divadlo Spektákl premiérou klaustrofobní lovestory z prostředí vesmírné stanice. První uvedení vlastní adaptace slavného sci-fi románu Stanisłava Lema, Solaris, v režii Jana Holce se uskuteční 6. ledna ve Studiu Švandova divadla.
číst celý článek
Z tiskových zpráv a další aktuality
18.1.2018
Divadlo Tygr v tísni uvede v pátek 2.2. 2018 v pražské VILE Štvanice premiéru autorské inscenace Vořezávátka o dětství, rodičovství a výchově. V režii Ivo Kristiána Kubáka a dramaturgii Marie Novákové se představí Dana Poláková, Radmila Urbanová, Martin Bohadlo a Kryštof Krhovják.
17.1.2018
Všechno je pro mne láskou. Miluji všechno a všechno mě miluje. Takto se ve slavné novele Romaina Rollanda vyznává Lucie svému milému Petrovi. Oba zamilovaní si vytvořili vlastní svět, do kterého utekli před hrůzami první světové války. Jedno z nejkrásnějších děl světové literatury 20. století uvede na jevišti Moravského divadla legenda nejen slovenského divadla Marián Pecko. Premiéra se uskuteční 19. ledna.
15.1.2018
Šest nezávislých brněnských divadel – BuranTeatr, Divadlo Druhý Pád, Divadlo Feste, Divadlo Kjógen, Divadlo Líšeň a Ensemble Opera Diversa – dalo hlavy i repertoáry dohromady a připravilo pro divadelní fanoušky ojedinělou nabídku společného předplatného s názvem Jako jeden.
13.1.2018
Miroslav Vladyka a Filip Blažek v mnoha rolích se vydávají po stopách slavné lodi v komedii britského komika a autora Johna Fiskeho Titanic. Její česká premiéra se uskuteční 17. ledna v pražském Divadle Kalich v režii Jakuba Nvoty.
11.1.2018
Východočeské divadlo bude od 22. do 29. ledna hostit již 18. ročník GRAND Festivalu smíchu. V hlavním programu pardubického týdne smíchu diváky opět čeká sedm nejlepších komedií, které v roce 2017 vznikly v českých divadlech. Další vynikající komediální představení budou moci zájemci zhlédnout v doprovodné části, v prologu či epilogu festivalu.
9.1.2018
Ve čtvrtek 25. 1. a pátek 26. 1. od 19:30 se v pražském divadle Alfred ve dvoře představí soubor chicagských performerů Every house has a door se svou novou performancí Scarecrow (Slaměný strašák). Pokračovatelé legendárního post-dramatického souboru Goat Island se spojili s finskou performerkou Essi Kausalainen a vytvořili vizionářskou inscenaci o spolupráci lidí a ostatních forem života. Alfred ve dvoře tak ve spolupráci s domácím souborem Handa Gote Research & Development uvádí další část mezinárodní divadelní výměny, která se koná díky Trust for Mutual Understanding.
9.1.2018
Studio Rote a A studio Rubín připravují na 27. leden 2018 uvedení hry Královna duchů. Text rakouské spisovatelky a nositelky Nobelovy ceny Elfriede Jelinek bude v Česku uveden úplně poprvé. Herečky Gabriela Míčová a Lucie Roznětínská navážou na dřívější spolupráci a v režii Ondřeje Škrabala představí fiktivní monolog slavné herečky vídeňského Burgtheateru, která ráda manipuluje se svým publikem.
9.1.2018
Dramatická báseň Peer Gynt, jež patří celosvětově k nejhranějším a nejznámějším dílům Henrika Ibsena, je souborem činohry za celou 98letou historii Národního divadla moravskoslezského nastudována vůbec poprvé. V titulní roli se představí Ivan Dejmal, režie se ujal hostující Pavel Khek.
9.1.2018
Studio ALTA v roce 2018 oslaví 10 let své existence, a bude proto ve svém programu zkoumat věk a čas z různých úhlů. Mládí a stáří, minulost a budoucnost, zkušenost i naivita – jakým způsobem se s těmito pojmy vyrovnávají čeští i zahraniční umělci různých generací?
9.1.2018
K oslavám stého výročí narození švédského režiséra a dramatika Ingmara Bergmana se připojuje i divadlo DISK. 25. ledna proběhne premiéra dramatizace jeho filmové povídky Šepoty a výkřiky. Absolventský ročník činoherního divadla v čele s režisérem Norbertem Závodským touto inscenací završí své roční působení na jevišti divadla DISK.
8.1.2018
Slavný příběh okouzlujícího mladíka a jeho portrétu, který odrážel všechny jeho hříchy, zatímco půvabný model zůstával stále mladý, žádoucí a bez poskvrnky. Dychtění být ozdobou společnosti a udávat trendy. A také hlad po stále nových zážitcích. To vše už koncem 19. století brilantně popsal spisovatel Oscar Wilde v románu Obraz Doriana Graye. Ten nyní inspiroval stejnojmennou inscenaci připravovanou ve Švandově divadle. Podle scénáře a v režii Martiny Kinské, s pohybovým konceptem světově úspěšné tanečnice a choreografky Miřenky Čechové a s hudbou Vladimíra Franze ji zde uvidíme v premiéře 10. února.
5.1.2018
Po letech se do ostravského divadelního života vrací Čechovova slavná hra Tři sestry. V rolích sester Prozorovových se objeví Tereza Cisovská jako Olga, Pavla Dostálová jako Máša a Zuzana Truplová coby Irina. Jejich bratra Andreje hraje Šimon Krupa a jeho ženu Natašu hostující Kristýna Leichtová.
5.1.2018
První premiérou Západočeského divadla v Chebu v roce 2018 bude komedie kanadského hitmakera Norma Fostera s provokativním názvem Sex na vlnách. Šest navzájem propletených epizod, odehrávajících se během jedné noci v jednom městě, se bude uvádět v komorním prostoru studia D.
2.1.2018
Divadlo D21 uvede 12. ledna první premiéru pod vedením nového uměleckého šéfa Jakuba Šmída. Společně oživí téměř dvě stě padesát let starý příběh Utrpení mladého Werthera. Na jeho utrpení z nešťastné lásky se v D21 snažili nahlédnout s nadhledem, humorem, ale také s veškerou vášní, kterou s sebou milostný cit nese.
27.12.2017
Stejně jako v předchozích letech se již po jedenadvacáté sešli napjatí herci, divadelní kolegové a diváci v páteční podvečer 22. prosince 2017 v hledišti a na jevišti Činoherní scény Městského divadla Brno, aby se dozvěděli výsledky divácké ankety Křídla 2016/2017. Své hlasy posílali diváci poctivě v průběhu celého roku a nashromáždilo se jich přes dvanáct tisíc!
21.12.2017
Konec roku si žádá pořádný mejdan. RockOpera Praha si proto na 31. prosince pro své fanoušky přichytala speciální koncert, během kterého mohou premiérově slyšet úplně nové skladby z připravované rockové opery Vymítač s Kamilem Střihavkou v hlavní roli. Start v 19 hodin.
20.12.2017
Rok 2018 zahájí Divadlo Spektákl premiérou klaustrofobní lovestory z prostředí vesmírné stanice. První uvedení vlastní adaptace slavného sci-fi románu Stanisłava Lema, Solaris, v režii Jana Holce se uskuteční 6. ledna ve Studiu Švandova divadla.
14.12.2017
Kazimír a Karolína Ödöna von Horvátha se vůbec poprvé představí v Plzni, inscenace tohoto významného díla dramatu 20. století bude mít 16. prosince premiéru ve Velkém divadle. Stále živý příběh o mileneckém míjení a touze létat výš režíruje Thomas Zielinski, který spolupracuje se svým oblíbeným týmem: dramaturgem Vladimírem Čepkem, skladatelem Ivanem Acherem, kostýmní výtvarnicí Janou Smetanovou a scénografem Pavlem Svobodou.
Rychlé zprávy
10.1.2018
Festival TANEC PRAHA zahajuje předprodej
Jubilejní 30. ročník Mezinárodního festivalu současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA 2018 (1.-25.6.) spustil předprodej na tzv. "události sezony", tedy význačné hosty programu. Předprodej probíhá v síti GoOut.cz. Včasným nákupem (do 8.2.2018) získáte vstupenky s 20% slevou.
9.1.2018
Klicperovo divadlo poprvé představí Kabaret Beseda
Herci Klicperova divadla se pod vedením nové umělecké šéfové Jany Sloukové rozhodli rozšířit program komorní scény Studia Beseda o nepravidelné divadelně-hudební večery. Novoroční díl bude plný originálních songů, ostrých skečů, stand-upů, obskurní poezie a jiných neodolatelných výstupů z autorské dílny herců Klicperova divadla. Těšit se můžete na celý umělecký soubor. První díl Kabaretu Beseda začíná v pátek 12. ledna v 19 hodin. Další pokračování s podtitulem "Kabaret Láska" je připravováno na květen.
5.1.2018
Zemřel Marián Labuda
Ve věku 73 let zemřel slovenský herec Marián Labuda. Po studiích byl postupně členem Slovenského národného divadla, Divadla na Korze, Nové scény v Bratislavě a v roce 1990 se opět vrátil do SND, kde naposledy vystoupil v dubnu 2017. Hostoval na dalších scénách, příležitostně i na českých jevištích (Divadlo na Vinohradech, Činoherní klub, Národní divadlo Brno, Městské divadlo Zlín, Východočeské divadlo Pardubice aj.). Nepřehlédnutelná je jeho spolupráce s filmem a televizí, zahrál si i v několika nezapomenutelných českých filmech.
4.1.2018
Horečka úterní noci
Benefiční muzikálový galavečer s účastí řady (nejen) muzikálových herců roztančí 23. ledna od 18 hodin Divadlo Hybernia. Vše s cílem pomoci těm, kdo to opravdu potřebují. Výtěžek ze vstupného poputuje Nadačnímu fondu Veroniky Kašákové podporujícího děti a mladistvé z dětských domovů. Koncept večera připravují herec a režisér Městského divadla v Mostě Jiří Kraus ve spolupráci s mladou talentovanou režisérkou Hanou Marvanovou. Choreografie nastudovali interpreti pod vedením Petra Čejky, Lilian Fischerové a Filipa Gregoriadese. Pořadatelem benefičního muzikálového galavečera jsou divadelní společnost Indigo Company a Musical Production.
2.1.2018
Zemřel Jakub Zedníček
Městské divadlo Brno s hlubokým zármutkem oznámilo smutnou zprávu, že v prvních hodinách nového roku 2018 ve věku pouhých 27 let tragicky zahynul herec Jakub Zedníček. Ještě během studia na brněnské konzervatoři se v roce 2011 stal členem souboru MDB a od té doby zde ztvárnil řadu muzikálových i činoherních rolí. Pravidelně se podílel na projektech LiStOVáNí, objevoval se ve filmu i v televizi, věnoval se stepu.
2.1.2018
Zemřel Karel Makonj
Ve věku sedmdesáti let zemřel loutkář, pedagog a teoretik loutkového divadla Karel Makonj. Loutkář, který řediteloval pražskému divadlu Minor v letech 1990-1998, se navždy zapsal do dějin jak vedením Vedeného divadla, tak množstvím teoretických statí, item praktických etud se studenty.
19.12.2017
Změna na postu intendanta Alfreda ve dvoře
Ve výběrovém řízení na vedení divadla Alfred ve dvoře (Motus, z.s.) od kalendářního roku 2019 byl vybrán společný projekt divadelních skupin Handa Gote Research & Development a Wariot Ideal, který budou navenek reprezentovat Tomáš Procházka a Maria Cavina. Funkční období současného programového ředitele Ewana McLarena trvá do konce roku 2018.
11.12.2017
Zemřel Drahomír Mráz
Ve věku pouhých 40 let zemřel loutkoherec Drahomír Mráz. Mj. spolupracoval s režisérem Karlem Brožkem v kladenském loutkovém divadle Lampion (v angažmá do roku 2013, sehrál zde více než 60 rolí) a paralelně působil v Národním divadle marionet v Praze. Vedl i vlastní soubor Mráz po zádech a spolupracoval s ochotníky.
1 2 3 4 5 6 7 8 9  >  >>