Zprávy

1 2 3 4 5 6 7 8 9  >  >>
20.10.2017
Brněnská nezávislá scéna se představí ve Venuši ve Švehlovce
Venuše ve Švehlovce nabídne to nejlepší ze současné brněnské nezávislé scény - Divadla D'Epog, Divadla Feste či stand-up Pavla Seriše a Filipa Tellera. První ročník divadelního mikrofestivalu D1 proběhne od 24. do 26. října.
číst celý článek
19.10.2017
Na jaře příštího roku se již po osmadvacáté uskuteční Mezinárodní festival divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER, jehož pořadatelem je Janáčkova akademie múzických umění v Brně. Termín festivalu je stanoven na 17.–21. dubna 2018. První veřejnou akcí nadcházejícího ročníku byl Společenský večírek, který se uskutečnil v pondělí 16. října v Divadle na Orlí. Zde se sešli příznivci festivalu a stálí i noví partneři.
číst celý článek
19.10.2017
Ve dnech 24.- 27.října proběhne v rekonstruovaném prostoru Kina 64 U Hradeb divadelní site specific k podpoře revitalizace objektu. Na programu je mimo jiné dlouho očekávaný návrat představení THE TRIAL petrohradského režiséra Maxima Didenka.
číst celý článek
19.10.2017
Švandovo divadlo uvede Lámání chleba, hru o přátelství v dobách nesvobody
Kolik a co všechno chceme zaplatit za přátelství, slušnost nebo odvahu? Nejen na to odpoví původní česká hra Lámání chleba, drama pojednávající o třech kamarádech, proměnách moravského venkova a také šedesáti letech české historie. Přímo pro pražské Švandovo divadlo ho napsal Josef Holcman. Spisovatel a zlínský soudce tak nyní debutuje jako dramatik. Příběh o přátelství, které se ocitalo v soukolí velkých dějin, bude mít premiéru ve Velkém sále 21. října 2017. Režisérem je Dodo Gombár, umělecký šéf Švandova divadla.
číst celý článek
19.10.2017
Britská inspirace českého Saturnina ožije na Kampě
Dokonalá pitomost - tak se jmenuje hra britských autorů Davida a Roberta Goodalových ověnčená Cenou Laurence Oliviera za nejlepší komedii roku, kterou v neděli 22. října uvede poprvé na českých jevištích Divadlo NaHraně na pražské Kampě. Novinka oživuje populární dvojici charismatického gentlemana Bertieho Woostera a jeho vychytralého, sarkastického sluhy Jeevese, které přivedl na svět známý britský humorista Sir P. G. Wodehouse.
číst celý článek
18.10.2017
Medová královna v Divadle Drak
21. dubna 2017 od 18 hodin bude mít v královéhradeckém Divadle Drak premiéru inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna. Autorská inscenace pro diváky od 3 let si jako hlavní téma zvolila překonání strachu.
číst celý článek
18.10.2017
Zemřela Viola Zinková
Ve věku 92 let zemřela herečka Viola Zinková. Po mimopražských angažmá v Mladé Boleslavi a v Brně se v roce 1955 stala členkou Divadla D34, později Divadla E. F. Buriana. V angažmá zde zůstala až do roku 1988. Později hostovala na různých scénách (Divadlo Komedie, Činoherní klub, Divadlo na Vinohradech). Spolupracovala s filmem a televizí, výrazný hlas hojně uplatnila v rozhlase a v dabingu (Cena Františka Filipovského za celoživotní mistrovství).
18.10.2017
Druhý ročník mezinárodní divadelního festivalu Palm Off začíná už tento pátek
V pátek 20. října zahájí domácí inscenace Nora druhý ročník mezinárodní festivalu divadel střední Evropy Palm Off Fest. Ten letos proběhne opět v Divadle pod Palmovkou, a to až do 31. října 2017. Doprovodný program se potom uskuteční v prostorách Synagogy na Palmovce, ve které organizátoři spolu s projektem KineDok uspořádali promítání čtyř dokumentů a workshop bollywoodského tance. Stejně jako v minulém ročníku se mohou diváci těšit na široký výběr inscenací ze zemí střední Evropy.
číst celý článek
18.10.2017
Víťazov 22. ročníka Divadelných ocenení sezóny – DOSKY 2017 určilo celkovo 40 kritikov, teoretikov a publicistov. Ceny DOSKY sú ocenením tvorivých činov v oblasti profesionálneho divadla na Slovensku, a to vo všetkých žánroch: činoherné divadlo, opera, muzikál, bábkové divadlo, balet, súčasný tanec.
číst celý článek
17.10.2017
Cyklus Balet v kině vstupuje do nové sezóny, ve které se vrátí k prvotřídním inscenacím z Královského baletu v Londýně. Prvním podzimním přímým přenosem v kinech bude 23. října fantasticky jevištně zpracovaná Alenka v říši divů, kterou choreograf Christopher Wheeldon ve spolupráci se skladatelem Jobym Talbotem a scénografem Bobem Crowleym definoval baletní umění pro 21. století. Současně s diváky v anglické Covent Garden uvidí pestrobarevný balet pro celou rodinu v Praze, Turnově a Sušici, na záznam baletu mohou vyrazit koncem října v Hradci Králové a ve Zlíně.
číst celý článek
16.10.2017
Petr Tyc se vrací po 14 letech s taneční studií lásky
PONEC – divadlo pro tanec uvádí v pondělí 23. a v úterý 24. října ve 20:00 hod. světovou premiéru nového projektu choreografa Petra Tyce, který se tím vrací po 14 letech k tanci. Inscenace nesoucí název Dokud neumřeli je tanečně-divadelní studií lásky a milostných vztahů, jež je volně inspirována románem britského spisovatele Juliana Barnese Jak to vlastně bylo?.
číst celý článek
16.10.2017
Divadlo SpoluHra uvede v La Fabrice hru Gedeonův uzel
Vilma Cibulková a Kateřina Kaira Hrachovcová v emotivní hře o lásce, mateřství a genialitě, která mnohdy bývá přítěží. Gedeonův uzel bude mít českou premiéru 20. října 2017 v La Fabrice. Hra současné americké dramatičky Johnny Adams je komorním dramatem dvou žen, jejichž rozhovor se odehrává v učebně 5. třídy základní školy na předměstí Chicaga...
číst celý článek
14.10.2017
Zdenek Merta u klavíru
Zdenek Merta u klavíru
Městské divadlo Brno zařazuje do svého programu novinku: cyklus pěti večerů se skladatelem, ale také producentem, spisovatelem či pohotovým glosátorem Zdenkem Mertou. Jedinečné klubové večery plné hudby a vyprávění se budou objevovat na programu Činoherní scény MdB po celou tuto sezonu. Zatím jsou známy termíny prvních dvou setkání: pondělí 23. října 2017 (hostem bude vynikající valašský muzikant František Segrado), druhý večer u klavíru je naplánovaný na úterý 5. prosince (hostem bude herec a zpěvák Vojtěch Dyk).
13.10.2017
Minor řeší Záhadu hlavolamu
Divadlo Minor uvede v neděli 15. října od 18 hodin premiéru inscenace Záhada hlavolamu podle prvních dvou dílů slavné stínadelské trilogie Jaroslava Foglara o jejichž dramatizaci se postarali Jakub Vašíček a Tomáš Jarkovský. V režii Jakuba Vašíčka znovu ožijí příběhy Rychlých šípů, odkaz Vojtěcha Vonta v podání herečky a zpěvačky Moniky Načevy a dobrodružné souboje s tajemným Širokem, jehož ztvární přední čeští parkouristé Daniel Samek či Tomáš Zonyga.
číst celý článek
13.10.2017
Hra o lásce, drogách a o tygrovi
Prvním titulem, jímž se hlásí ústecké Činoherní studio do své 46. sezony, bude původní česká hra Život je krásnej dramatika Karla Františka Tománka napsaná na tělo Činoherního studia. Je to příběh o krásných lidech, kteří žijí krásné životy. Někdy se jim ale stane, že tento pocit nemají. To ale není důvod k rezignaci. Jako bytostní hledači v tom spatřují další výzvu. Nikdy, za žádných okolností se nevzdávají. Což bývá nejen zábavné, ale občas i trochu smutné. Ostatně jako život sám. Hru poprvé uvede Činoherní studio 16. října v rámci divadelního festivalu KULT. Pražská premiéra proběhne záhy po ústecké, a to 18. října v Divadle v Celetné.
číst celý článek
11.10.2017
Švandovo divadlo uvede hru o médiích a teroristech
Aktuální novinka Švandova divadla na Smíchově si posvítí na média a teroristy, jak je už v 70. letech minulého století popsal německý velikán Heinrich Böll. Inscenaci Ztracená čest Kateřiny Blumové do komorního Studia připravuje režisér David Šiktanc v české premiéře. Světoznámou novelu z roku 1974, pojednávající mimo jiné o křehkém lidském soukromí a smrtících dopadech dezinformačních článků, uvidí diváci u Švandů poprvé 11. listopadu 2017. Kateřinu hraje Marie Štípková, nová posila smíchovské scény.
číst celý článek
11.10.2017
Na jevišti je jedno, kdo má jaký hendikep. Stěžejní je, jak moc je postižen uměním. To je hlavní sdělení festivalu integrované tvorby FEST IN, se kterým přichází počtvrté před brněnské publikum jeho pořadatel - Divadlo BARKA, otevřený kulturní prostor Ligy vozíčkářů. Letos láká na dvě premiéry i hostující soubory z Janských Lázní či z Prahy.
číst celý článek
10.10.2017
Nový web Divadla Disk
Nový web Divadla Disk
Divadlo Disk spustilo novou podobu své webové prezentace.
10.10.2017
Cyklus 8@8 Divadla LETÍ představí mladého českého autora
Také v sezoně 2017/2018 pokračuje Divadlo LETÍ ve spolupráci s agenturou DILIA v uvádění cyklu scénických skic 8@8. 11. října se ve VILE Štvanice představí hned dvě divadelní hry nejmladší autorské generace - text Kolíbání mladého českého autora Petra Erbese a kontroverzní hru švýcarské autorky Katji Brunner I´ll wipe the tears from your death mask aneb Tři malé lhostejnosti.
číst celý článek
10.10.2017
Králova řeč v Západočeském divadle v Chebu
Západočeské divadlo v Chebu připravuje na sobotu 14. října v pořadí druhou premiéru sezóny (Ne)sourodých dvojic. Po monodramatu Všechny báječný věci, v němž se v rámci přehlídky Divadlo jednoho herce představil jediný zástupce chebského ansámblu Pavel Richta, půjde nyní o téměř celosouborovou inscenaci, která se bude hrát na velkém jevišti.
číst celý článek
9.10.2017
V sobotu 14. října uvede Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA pohybově-vizuální instalaci s názvem Secret Journey. Připravuje ji mezinárodně etablovaná choreografka Yoshiko Chuma v návaznosti na expozici Aj Wej-wej. Zákon cesty, která je aktuálně součástí krátkodobých výstav Národní galerie v Praze. Performance bude probíhat po celý den od 10 do 18 hodin ve Veletržním paláci a v odpoledních hodinách bude gradovat...
číst celý článek
9.10.2017
Ve středu 11. října proběhne zahájení dvacátého ročníku divadelního festivalu Kult. Festival v Ústí nad Labem zahájí netradiční pouliční divadlo, závěsná akrobacie z mostu Dr. Edvarda Beneše a projekce na železniční most. Celý koncept je v režii Radima Vizváryho, držitele Ceny Thálie 2016. Zahájení reflektuje téma festivalu - mosty.
číst celý článek
7.10.2017
BodyVoiceBand v sezoně 2017/18
Divadelní spolek BodyVoiceBand oslaví příští rok pět let od svého vzniku. Nová sezona bude pro BodyVoiceBand sezonou návratů k několika titulům, zejména k již kultovní inscenaci Vojna, v plánu je i premiéra Shakespearovy smutné komedie Večer tříkrálový. Soubor se však potýká s problémem, že nemá stálou rezidenci.
číst celý článek
Z tiskových zpráv a další aktuality
20.10.2017
Venuše ve Švehlovce nabídne to nejlepší ze současné brněnské nezávislé scény - Divadla D'Epog, Divadla Feste či stand-up Pavla Seriše a Filipa Tellera. První ročník divadelního mikrofestivalu D1 proběhne od 24. do 26. října.
19.10.2017
Na jaře příštího roku se již po osmadvacáté uskuteční Mezinárodní festival divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER, jehož pořadatelem je Janáčkova akademie múzických umění v Brně. Termín festivalu je stanoven na 17.–21. dubna 2018. První veřejnou akcí nadcházejícího ročníku byl Společenský večírek, který se uskutečnil v pondělí 16. října v Divadle na Orlí. Zde se sešli příznivci festivalu a stálí i noví partneři.
19.10.2017
Ve dnech 24.- 27.října proběhne v rekonstruovaném prostoru Kina 64 U Hradeb divadelní site specific k podpoře revitalizace objektu. Na programu je mimo jiné dlouho očekávaný návrat představení THE TRIAL petrohradského režiséra Maxima Didenka.
19.10.2017
Kolik a co všechno chceme zaplatit za přátelství, slušnost nebo odvahu? Nejen na to odpoví původní česká hra Lámání chleba, drama pojednávající o třech kamarádech, proměnách moravského venkova a také šedesáti letech české historie. Přímo pro pražské Švandovo divadlo ho napsal Josef Holcman. Spisovatel a zlínský soudce tak nyní debutuje jako dramatik. Příběh o přátelství, které se ocitalo v soukolí velkých dějin, bude mít premiéru ve Velkém sále 21. října 2017. Režisérem je Dodo Gombár, umělecký šéf Švandova divadla.
19.10.2017
Dokonalá pitomost - tak se jmenuje hra britských autorů Davida a Roberta Goodalových ověnčená Cenou Laurence Oliviera za nejlepší komedii roku, kterou v neděli 22. října uvede poprvé na českých jevištích Divadlo NaHraně na pražské Kampě. Novinka oživuje populární dvojici charismatického gentlemana Bertieho Woostera a jeho vychytralého, sarkastického sluhy Jeevese, které přivedl na svět známý britský humorista Sir P. G. Wodehouse.
18.10.2017
21. dubna 2017 od 18 hodin bude mít v královéhradeckém Divadle Drak premiéru inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna. Autorská inscenace pro diváky od 3 let si jako hlavní téma zvolila překonání strachu.
18.10.2017
V pátek 20. října zahájí domácí inscenace Nora druhý ročník mezinárodní festivalu divadel střední Evropy Palm Off Fest. Ten letos proběhne opět v Divadle pod Palmovkou, a to až do 31. října 2017. Doprovodný program se potom uskuteční v prostorách Synagogy na Palmovce, ve které organizátoři spolu s projektem KineDok uspořádali promítání čtyř dokumentů a workshop bollywoodského tance. Stejně jako v minulém ročníku se mohou diváci těšit na široký výběr inscenací ze zemí střední Evropy.
18.10.2017
Víťazov 22. ročníka Divadelných ocenení sezóny – DOSKY 2017 určilo celkovo 40 kritikov, teoretikov a publicistov. Ceny DOSKY sú ocenením tvorivých činov v oblasti profesionálneho divadla na Slovensku, a to vo všetkých žánroch: činoherné divadlo, opera, muzikál, bábkové divadlo, balet, súčasný tanec.
17.10.2017
Cyklus Balet v kině vstupuje do nové sezóny, ve které se vrátí k prvotřídním inscenacím z Královského baletu v Londýně. Prvním podzimním přímým přenosem v kinech bude 23. října fantasticky jevištně zpracovaná Alenka v říši divů, kterou choreograf Christopher Wheeldon ve spolupráci se skladatelem Jobym Talbotem a scénografem Bobem Crowleym definoval baletní umění pro 21. století. Současně s diváky v anglické Covent Garden uvidí pestrobarevný balet pro celou rodinu v Praze, Turnově a Sušici, na záznam baletu mohou vyrazit koncem října v Hradci Králové a ve Zlíně.
16.10.2017
PONEC – divadlo pro tanec uvádí v pondělí 23. a v úterý 24. října ve 20:00 hod. světovou premiéru nového projektu choreografa Petra Tyce, který se tím vrací po 14 letech k tanci. Inscenace nesoucí název Dokud neumřeli je tanečně-divadelní studií lásky a milostných vztahů, jež je volně inspirována románem britského spisovatele Juliana Barnese Jak to vlastně bylo?.
16.10.2017
Vilma Cibulková a Kateřina Kaira Hrachovcová v emotivní hře o lásce, mateřství a genialitě, která mnohdy bývá přítěží. Gedeonův uzel bude mít českou premiéru 20. října 2017 v La Fabrice. Hra současné americké dramatičky Johnny Adams je komorním dramatem dvou žen, jejichž rozhovor se odehrává v učebně 5. třídy základní školy na předměstí Chicaga...
13.10.2017
Divadlo Minor uvede v neděli 15. října od 18 hodin premiéru inscenace Záhada hlavolamu podle prvních dvou dílů slavné stínadelské trilogie Jaroslava Foglara o jejichž dramatizaci se postarali Jakub Vašíček a Tomáš Jarkovský. V režii Jakuba Vašíčka znovu ožijí příběhy Rychlých šípů, odkaz Vojtěcha Vonta v podání herečky a zpěvačky Moniky Načevy a dobrodružné souboje s tajemným Širokem, jehož ztvární přední čeští parkouristé Daniel Samek či Tomáš Zonyga.
13.10.2017
Prvním titulem, jímž se hlásí ústecké Činoherní studio do své 46. sezony, bude původní česká hra Život je krásnej dramatika Karla Františka Tománka napsaná na tělo Činoherního studia. Je to příběh o krásných lidech, kteří žijí krásné životy. Někdy se jim ale stane, že tento pocit nemají. To ale není důvod k rezignaci. Jako bytostní hledači v tom spatřují další výzvu. Nikdy, za žádných okolností se nevzdávají. Což bývá nejen zábavné, ale občas i trochu smutné. Ostatně jako život sám. Hru poprvé uvede Činoherní studio 16. října v rámci divadelního festivalu KULT. Pražská premiéra proběhne záhy po ústecké, a to 18. října v Divadle v Celetné.
11.10.2017
Aktuální novinka Švandova divadla na Smíchově si posvítí na média a teroristy, jak je už v 70. letech minulého století popsal německý velikán Heinrich Böll. Inscenaci Ztracená čest Kateřiny Blumové do komorního Studia připravuje režisér David Šiktanc v české premiéře. Světoznámou novelu z roku 1974, pojednávající mimo jiné o křehkém lidském soukromí a smrtících dopadech dezinformačních článků, uvidí diváci u Švandů poprvé 11. listopadu 2017. Kateřinu hraje Marie Štípková, nová posila smíchovské scény.
11.10.2017
Na jevišti je jedno, kdo má jaký hendikep. Stěžejní je, jak moc je postižen uměním. To je hlavní sdělení festivalu integrované tvorby FEST IN, se kterým přichází počtvrté před brněnské publikum jeho pořadatel - Divadlo BARKA, otevřený kulturní prostor Ligy vozíčkářů. Letos láká na dvě premiéry i hostující soubory z Janských Lázní či z Prahy.
10.10.2017
Také v sezoně 2017/2018 pokračuje Divadlo LETÍ ve spolupráci s agenturou DILIA v uvádění cyklu scénických skic 8@8. 11. října se ve VILE Štvanice představí hned dvě divadelní hry nejmladší autorské generace - text Kolíbání mladého českého autora Petra Erbese a kontroverzní hru švýcarské autorky Katji Brunner I´ll wipe the tears from your death mask aneb Tři malé lhostejnosti.
10.10.2017
Západočeské divadlo v Chebu připravuje na sobotu 14. října v pořadí druhou premiéru sezóny (Ne)sourodých dvojic. Po monodramatu Všechny báječný věci, v němž se v rámci přehlídky Divadlo jednoho herce představil jediný zástupce chebského ansámblu Pavel Richta, půjde nyní o téměř celosouborovou inscenaci, která se bude hrát na velkém jevišti.
9.10.2017
V sobotu 14. října uvede Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA pohybově-vizuální instalaci s názvem Secret Journey. Připravuje ji mezinárodně etablovaná choreografka Yoshiko Chuma v návaznosti na expozici Aj Wej-wej. Zákon cesty, která je aktuálně součástí krátkodobých výstav Národní galerie v Praze. Performance bude probíhat po celý den od 10 do 18 hodin ve Veletržním paláci a v odpoledních hodinách bude gradovat...
Rychlé zprávy
18.10.2017
Zemřela Viola Zinková
Ve věku 92 let zemřela herečka Viola Zinková. Po mimopražských angažmá v Mladé Boleslavi a v Brně se v roce 1955 stala členkou Divadla D34, později Divadla E. F. Buriana. V angažmá zde zůstala až do roku 1988. Později hostovala na různých scénách (Divadlo Komedie, Činoherní klub, Divadlo na Vinohradech). Spolupracovala s filmem a televizí, výrazný hlas hojně uplatnila v rozhlase a v dabingu (Cena Františka Filipovského za celoživotní mistrovství).
14.10.2017
Zdenek Merta u klavíru
Městské divadlo Brno zařazuje do svého programu novinku: cyklus pěti večerů se skladatelem, ale také producentem, spisovatelem či pohotovým glosátorem Zdenkem Mertou. Jedinečné klubové večery plné hudby a vyprávění se budou objevovat na programu Činoherní scény MdB po celou tuto sezonu. Zatím jsou známy termíny prvních dvou setkání: pondělí 23. října 2017 (hostem bude vynikající valašský muzikant František Segrado), druhý večer u klavíru je naplánovaný na úterý 5. prosince (hostem bude herec a zpěvák Vojtěch Dyk).
10.10.2017
Nový web Divadla Disk
Divadlo Disk spustilo novou podobu své webové prezentace.
4.10.2017
Soirée Niny Horákové
V sobotu 7 října se v Divadle Divadla Rokoko uskuteční další soirée. Od 21 hodin se vám představí herečka Nina Horáková. Zazní její autorské písně, které zazpívá s živou kapelou. Těšit se můžete i na vystoupení s tzv. boomwhackers, perkusním nástrojem. V rámci večera rovněž proběhne "derniéra" úspěšné scénky Titanic z červnového (celosouborového) soirée. Vstupenky na večer s Ninou Horákovou a jejími hosty jsou v běžném předprodeji Městských divadel pražských za 160 Kč (90 Kč pro členy klubu MDP a předplatitele).
4.10.2017
50 let od premiéry Aktu
4.10.2017 uplyne přesně padesát let od prvního uvedení divadelní hry Akt, od jejíž premiéry se datuje činnost Divadla Járy Cimrmana. Historicky první představení se odehrálo v sále Malostranské besedy v Praze. Akt je dodnes součástí repertoáru divadla.
29.9.2017
800. repríza Růže pro Algernon
V pondělí 2. října divadelní spolek Kašpar odehraje neuvěřitelnou 800. reprízu Růže pro Algernon. Inscenace měla premiéru 10. února 1993 a od té doby je stálou součástí repertoáru Divadla v Celetné. Tehdy to byla první velká role určená přímo pro Jana Potměšila po jeho návratu na divadelní prkna. Za čtyřiadvacet let doznala inscenace změn v obsazení, Jan Potměšil Charlie Gordonem však skutečně bude po osmisté. Pro srovnání: legendární Kočičí hra se v Národním divadle hrála asi 400x, Sluha dvou pánů tamtéž skončil 600. představením.
27.9.2017
27.10.2017
Očekávané datum pro Divadlo Na zábradlí je známo. Slavnostní otevření Divadla Na zábradlí po rekonstrukci, v rámci níž bylo mimo jiné vybudováno nové foyer, proběhne 27.10.2017. Soubor se tak navrátí do svého domovského působiště a divadlo obnoví běžný provoz.
26.9.2017
Zemřela Květa Fialová
Po dlouhé nemoci ve věku 88 let zemřela herečka Květa Fialová. Po několika mimopražských angažmá hrála od roku 1957 v Divadle ABC, jehož soubor se stal od roku 1962 součástí Městských divadel pražských. Tam setrvala v angažmá až do roku 1991, ale i poté zde pravidelně působila. Hostovala na řadě pražských i mimopražských scén, v poslední době zejména ve Slováckém divadle Uherské Hradiště. Držitelka Ceny Thálie za hlavní roli ve hře Harold a Maude, kterou si postupně zahrála ve třech nastudováních. Často spolupracovala s filmem, televizí, rozhlasem i dabingem.
1 2 3 4 5 6 7 8 9  >  >>