Zprávy

1 2 3 4 5 6 7 8 9  >  >>
22.5.2018
Západočeské divadlo uvede hru Milana Uhdeho
Ještě dvě premiéry uvede Západočeské divadlo v Chebu do konce právě probíhající sezóny (Ne)sourodých dvojic. Tou první bude v sobotu 26. května černá groteska Milana Uhdeho s názvem Zázrak v černém domě.
číst celý článek
22.5.2018
Východočeské divadlo se vrací na Kunětickou horu
Už tento čtvrtek 24. května se herci Východočeského divadla přestěhují na Kunětickou horu, kde zahájí letošní sezónu plenérových představení na vyhlídce magického hradu. Předprázdninová představení pod širým nebem odstartuje úspěšná pohádková inscenace pro celou rodinu Kráska a zvíře. V pohádkovém duchu, přestože spíše pro dospělého diváka, se ponese i letošní novinka. Režisér Marián Pecko na Kunětické hoře před koncem sezóny uvede bláznivou veselohru Král jelenem barokního komediografa Carla Gozziho.
číst celý článek
21.5.2018
Divadelní Flora má za sebou dvaadvacátý ročník
Představení inscenace Antigona Slovenského národného divadla zakončilo v neděli večer v Olomouci 22. ročník mezinárodního festivalu Divadelní Flora. Nabídl na osm desítek akcí a přilákal více než osm tisíc diváků.
číst celý článek
21.5.2018
Zeyerovo drama jako galerie silných ženských postav
26. května bude mít v Klicperově divadle premiéru klasické pohádkové drama Julia Zeyera Radúz a Mahulena, v němž se snoubí principy klasické pohádky s magickými mytologickými motivy propojené obrazivým, poetickým jazykem. Režie se ujala režisérka Tereza Karpianus, která je častou spolupracovnicí Klicperova divadla.
číst celý článek
18.5.2018
„Proč my žijeme v Zóně, ale ostatní v Zóně nežijí?,“ ptají se hrdinové hry Stalkeři, jednoho z nejnavštěvovanějších divadelních představení v Kyjevě. Soubor kyjevského divadla Zoloti vorota vystoupí se Stalkery ve velkém sále Ústřední knihovny v sobotu 16. června.
číst celý článek
18.5.2018
Jubilejní ročník festivalu se uskuteční v Praze od 1. do 25. června 2018 a již od konce května oživí dalších 20 měst a obcí ČR. Ponese se ve vizuálním stylu i duchu motta posledního ročníku: TANCEM PROTI PŘEDSUDKŮM. 30. ročník festivalu navíc dokáže, že na věku nikdy nezáleželo méně.
číst celý článek
16.5.2018
Divadlo Bolka Polívky s inscenací Šašek a syn, představení Čtyři dohody Jaroslava Duška, Cirk La Putyka s "divadelním setkáním hrdinů filmových včerejšků" Biograf, divadlo VOSTO5 s improvizovaným Stand’artním kabaretem i soubor Tři tygři s show plnou improvizace, komických výstupů... to jsou hlavní lákadla letošního divadelního programu na červencovém festivalu Colours of Ostrava. Navíc další soubory uvidí návštěvníci festivalu v rodinné zóně ČEZ Family Park (Pišlické příběhy s Ivanem Trojanem) a také v rámci fóra Meltingpot (Miss AmeriKa Miřenky Čechové).
číst celý článek
16.5.2018
Až na věky s Ladislavem Frejem ve Východočeském divadle
Jako předposlední premiéru stávající sezony uvede Východočeské divadlo Pardubice hru anglického dramatika Richarda Beana Honeymoon Suite (v českém překladu Až na věky). Napínavé drama nahlíží na dvě čtvrtstoletí života jednoho manželského páru...
číst celý článek
15.5.2018
Další kalbovsky divoký autorský kabaret
Studio PALM OFF uvádí adaptaci populárního stejnojmenného blogu Poslední důvod, proč se nezabít. Slavnostní premiéra se uskuteční v Divadle pod Palmovkou 18. května 2018 za přítomnosti autorů blogu. Jsou jimi mediální manažer a celebrita z CSFD Petr Cífka, scenárista a všeuměl Jiří Vaněk a OSVČelařka a moderátorka Anna Vodrážková. V inscenaci účinkují Tomáš Dianiška, Barobora Kubátová a Jakub Albrecht.
číst celý článek
14.5.2018
Úklady a láska. Švandovo divadlo uvede slavný divadelní trhák
Na květen, měsíc lásky, smíchovský soubor načasoval dlouho očekávanou premiéru slavné hry Úklady a láska německého klasika Friedricha Schillera. Strhující příběh mladých milenců, kteří svedou osudový boj s vlastní nezkušeností i s intrikami mocných, tu diváci uvidí ve svěží režii Martina Františáka. Ten inscenaci pojal v duchu Schillerova záměru jako divadelní trhák. Divákům tak nabídne svižné drama nabité city, energií, pohybem i nečekaným humorem. Premiéra je 26. května 2018 ve Velkém sále Švandova divadla.
číst celý článek
14.5.2018
Divadelní Flora představí osobnost evropského divadla
Do konce tohoto týdne mohou ještě diváci navštívit produkce mezinárodní přehlídky Divadelní Flora, která se v Olomouci koná už po dvaadvacáté. Vedle řady českých i zahraničních souborů se v univerzitním městě objeví také Rabih Mroué, berlínský režisér, performer a vizuální umělec.
číst celý článek
12.5.2018
Autorská inscenace o českých nepravostech
Zbyhoň. Že vám jméno titulního hrdiny nic neříká? Není možná! Nebo patříte k těm, kteří dvě stě let od chvíle, co pro nás Rukopisy objevily naše národní hrdiny, stále nevědí, kdo to byl Záboj, Vlaslav, Lubor, Liduše? Považujete Šťáhlava za značku smoothie makeru a Čestmír je pro vás leda ten otylý létající chlapec? Je načase napravit to! Chovají se snad Američané takto macešsky ke svým superhrdinům, třebaže jejich základ není reálný o nic víc? Poznej své hrdiny. Poznej Zbyhoně!
číst celý článek
11.5.2018
RockOpera Praha přivítá na repríze opery Bardo Thödol Davida Kollera
RockOpera Praha na 17. května připravila doposud "největší" reprízu mystické symfonicko-rockové opery Bardo Thödol, spojené s vernisáží výstavy fotografií TŘI ROCKY jedné z dvorních fotografek divadla Soni Šeré. Speciálním hostem čtvrtečního večera se stane známý zpěvák David Koller, který pokřtí zahájení expozice a nový ilustrovaný program k Bardu Thödol.
číst celý článek
11.5.2018
Nejlepší inscenací frankofonní předlohy roku 2017 je Deník zloděje
Divadelní Cenu Grenouille pro nejlepší českou inscenaci frankofonní předlohy za rok 2017 získal Deník zloděje společnosti Masopust s Miloslavem Königem a Martinem Dohnalem v režii Jana Nebeského. Organizátoři festivalu Sněz tu žábu tak už potřetí ocenili snahu přibližovat co nejoriginálněji francouzský (nejen) divadelní svět českým divákům.
11.5.2018
Mezi 25. květnem a 2. červnem 2018 vám festival Prague Fringe nabídne téměř 250 představení v devíti prostorech po celé Malé Straně. Můžete se proto jako obvykle těšit na nabitý program plný divadla, komedie, kabaretu a mnoho dalšího. Jako každý rok, i letos Prague Fringe předvede širokou škálu inscenací z celého světa. Představí se mnoho témat a žánrů, několik projektů se zaměřilo na celosvětové problémy, které se dotýkají všech z nás.
číst celý článek
11.5.2018
Znovuobjevený Birlibán verze 2.0
Divadlo AHA! na své domovské scéně, ve vysočanském Gongu, představí moderní „4D“ zpracování klasické dětské knížky Eduarda Petišky, které dětem nabídne nejen dobrodružství pro všechny smysly, ale také poučení a netradiční pohled na fungování divadla.
číst celý článek
10.5.2018
Muzikálový soubor DJKT půjde konečně Donaha!
Světoznámý muzikál Donaha! bude mít premiéru 12. května na Nové scéně DJKT. V ústřední šestici ocelářů, kteří čelí nepřízni osudu, se mimo stálic muzikálu DJKT Jozefa Hruškociho, Romana Krebse, Adama Reznera a Pavla Klimendy představí také herec a zpěvák Tomáš Savka a Richard Tesařík, člen úspěšného YoYo Bandu. Muzikál Donaha! režíruje Dalibor Gondík.
číst celý článek
10.5.2018
Jedna z největších a nejpopulárnějších českých kulturních akcí– festival Mezi ploty – se letos uskuteční již po dvacáté šesté. Na pódiích v parku Psychiatrické nemocnice Bohnice vystoupí 26. a 27. května hvězdy jako Vojtěch Dyk s B-Side bandem, Tomáš Klus, No Name, Xindl X, Horkýže Slíže, PSH, Mňága a Žďorp, N.O.H.A., Prago Union, Mydy Rabycad, Sto zvířat, Slza, Lenka Dusilová, Vosto5, Buchty a loutky, Studio Ypsilon, Divadlo Bolka Polívky a mnoho dalších. Hudební a divadelní program doprovodí spousta tvůrčích dílen a soutěží. A to vše za tak příznivou cenu, že by stěží zajistila vstup na koncert jediného populárního umělce.
číst celý článek
10.5.2018
Cena Marka Ravenhilla za nejlepší českou inscenaci nové hry bude letos udělena již poosmé. Stane se tak tentokrát v rámci festivalu Dream Factory Ostrava, a to 31. května před představením Vitka brněnské Husy na provázku v prostorách Divadla Petra Bezruče. Porota v roce 2017 vybírala z více než devadesáti premiér a nominovala pět inscenací. Cenou pro vítěze je již tradičně „kožich Marka Ravenhilla“, který pro letošní ročník zhotovil režisér a kostýmní výtvarník Marián Amsler.
číst celý článek
9.5.2018
Originální adaptace klasické hry mistra vaudevillu
Eugéne Labiche je právem považován za mistra francouzských situačních komedií a vaudevillů. Jeho hra Případ v Klášterní ulici, která nese v klicperovské verzi název Klášterní ulice aneb To je vražda, hopsala!, bude mít premiéru 12. května 2018 na hlavní scéně Klicperova divadla v režii a originální adaptaci Davida Drábka.
číst celý článek
9.5.2018
50 odstínů šedi v české verzi s Janou Pidrmanovou a Václavem Vašákem!
Nejsvůdnější, nejzábavnější a kritikou velmi chválená inscenace se vrací! Prague Shakespeare Company znovu uvede po delší pauze současnou hru amerického dramatika Davida Ivese Venuše v kožichu v hlavních rolích s Janou Pidrmanovou a Václavem Vašákem. Tajemné i zábavné erotické drama plánuje ředitel společnosti Guy Roberts uvést do konce sezóny 25. a 29. května v Divadle Na Prádle.
číst celý článek
9.5.2018
Zemřel Pavel Kunert
Ve věku 88 let zemřel herec Pavel Kunert. Většinu své profesní dráhy působil v Městském divadle Brno (dříve Divadle bratří Mrštíků), jehož členem byl od roku 1963 a vystupoval zde ještě před několika lety.
9.5.2018
Pražské Studio ALTA patří od čtvrtka 10. května francouzskému divadlu. Festival Sněz tu žábu hostí v Holešovicích inscenaci slavného režiséra Pierra Meuniera Kredenc naživo a do neděle představí pět francouzských her i s jejich autory. Současné francouzské texty, poprvé přeložené přímo pro festival, se představí ve scénických skicách. Režijně je připravili Ewa Zembok, Adam Skala, Linda Dušková, Kasha Jandáčková a David Prachař.
číst celý článek
Z tiskových zpráv a další aktuality
22.5.2018
Ještě dvě premiéry uvede Západočeské divadlo v Chebu do konce právě probíhající sezóny (Ne)sourodých dvojic. Tou první bude v sobotu 26. května černá groteska Milana Uhdeho s názvem Zázrak v černém domě.
22.5.2018
Už tento čtvrtek 24. května se herci Východočeského divadla přestěhují na Kunětickou horu, kde zahájí letošní sezónu plenérových představení na vyhlídce magického hradu. Předprázdninová představení pod širým nebem odstartuje úspěšná pohádková inscenace pro celou rodinu Kráska a zvíře. V pohádkovém duchu, přestože spíše pro dospělého diváka, se ponese i letošní novinka. Režisér Marián Pecko na Kunětické hoře před koncem sezóny uvede bláznivou veselohru Král jelenem barokního komediografa Carla Gozziho.
21.5.2018
Představení inscenace Antigona Slovenského národného divadla zakončilo v neděli večer v Olomouci 22. ročník mezinárodního festivalu Divadelní Flora. Nabídl na osm desítek akcí a přilákal více než osm tisíc diváků.
21.5.2018
26. května bude mít v Klicperově divadle premiéru klasické pohádkové drama Julia Zeyera Radúz a Mahulena, v němž se snoubí principy klasické pohádky s magickými mytologickými motivy propojené obrazivým, poetickým jazykem. Režie se ujala režisérka Tereza Karpianus, která je častou spolupracovnicí Klicperova divadla.
18.5.2018
„Proč my žijeme v Zóně, ale ostatní v Zóně nežijí?,“ ptají se hrdinové hry Stalkeři, jednoho z nejnavštěvovanějších divadelních představení v Kyjevě. Soubor kyjevského divadla Zoloti vorota vystoupí se Stalkery ve velkém sále Ústřední knihovny v sobotu 16. června.
18.5.2018
Jubilejní ročník festivalu se uskuteční v Praze od 1. do 25. června 2018 a již od konce května oživí dalších 20 měst a obcí ČR. Ponese se ve vizuálním stylu i duchu motta posledního ročníku: TANCEM PROTI PŘEDSUDKŮM. 30. ročník festivalu navíc dokáže, že na věku nikdy nezáleželo méně.
16.5.2018
Divadlo Bolka Polívky s inscenací Šašek a syn, představení Čtyři dohody Jaroslava Duška, Cirk La Putyka s "divadelním setkáním hrdinů filmových včerejšků" Biograf, divadlo VOSTO5 s improvizovaným Stand’artním kabaretem i soubor Tři tygři s show plnou improvizace, komických výstupů... to jsou hlavní lákadla letošního divadelního programu na červencovém festivalu Colours of Ostrava. Navíc další soubory uvidí návštěvníci festivalu v rodinné zóně ČEZ Family Park (Pišlické příběhy s Ivanem Trojanem) a také v rámci fóra Meltingpot (Miss AmeriKa Miřenky Čechové).
16.5.2018
Jako předposlední premiéru stávající sezony uvede Východočeské divadlo Pardubice hru anglického dramatika Richarda Beana Honeymoon Suite (v českém překladu Až na věky). Napínavé drama nahlíží na dvě čtvrtstoletí života jednoho manželského páru...
15.5.2018
Studio PALM OFF uvádí adaptaci populárního stejnojmenného blogu Poslední důvod, proč se nezabít. Slavnostní premiéra se uskuteční v Divadle pod Palmovkou 18. května 2018 za přítomnosti autorů blogu. Jsou jimi mediální manažer a celebrita z CSFD Petr Cífka, scenárista a všeuměl Jiří Vaněk a OSVČelařka a moderátorka Anna Vodrážková. V inscenaci účinkují Tomáš Dianiška, Barobora Kubátová a Jakub Albrecht.
14.5.2018
Na květen, měsíc lásky, smíchovský soubor načasoval dlouho očekávanou premiéru slavné hry Úklady a láska německého klasika Friedricha Schillera. Strhující příběh mladých milenců, kteří svedou osudový boj s vlastní nezkušeností i s intrikami mocných, tu diváci uvidí ve svěží režii Martina Františáka. Ten inscenaci pojal v duchu Schillerova záměru jako divadelní trhák. Divákům tak nabídne svižné drama nabité city, energií, pohybem i nečekaným humorem. Premiéra je 26. května 2018 ve Velkém sále Švandova divadla.
14.5.2018
Do konce tohoto týdne mohou ještě diváci navštívit produkce mezinárodní přehlídky Divadelní Flora, která se v Olomouci koná už po dvaadvacáté. Vedle řady českých i zahraničních souborů se v univerzitním městě objeví také Rabih Mroué, berlínský režisér, performer a vizuální umělec.
12.5.2018
Zbyhoň. Že vám jméno titulního hrdiny nic neříká? Není možná! Nebo patříte k těm, kteří dvě stě let od chvíle, co pro nás Rukopisy objevily naše národní hrdiny, stále nevědí, kdo to byl Záboj, Vlaslav, Lubor, Liduše? Považujete Šťáhlava za značku smoothie makeru a Čestmír je pro vás leda ten otylý létající chlapec? Je načase napravit to! Chovají se snad Američané takto macešsky ke svým superhrdinům, třebaže jejich základ není reálný o nic víc? Poznej své hrdiny. Poznej Zbyhoně!
11.5.2018
RockOpera Praha na 17. května připravila doposud "největší" reprízu mystické symfonicko-rockové opery Bardo Thödol, spojené s vernisáží výstavy fotografií TŘI ROCKY jedné z dvorních fotografek divadla Soni Šeré. Speciálním hostem čtvrtečního večera se stane známý zpěvák David Koller, který pokřtí zahájení expozice a nový ilustrovaný program k Bardu Thödol.
11.5.2018
Mezi 25. květnem a 2. červnem 2018 vám festival Prague Fringe nabídne téměř 250 představení v devíti prostorech po celé Malé Straně. Můžete se proto jako obvykle těšit na nabitý program plný divadla, komedie, kabaretu a mnoho dalšího. Jako každý rok, i letos Prague Fringe předvede širokou škálu inscenací z celého světa. Představí se mnoho témat a žánrů, několik projektů se zaměřilo na celosvětové problémy, které se dotýkají všech z nás.
11.5.2018
Divadlo AHA! na své domovské scéně, ve vysočanském Gongu, představí moderní „4D“ zpracování klasické dětské knížky Eduarda Petišky, které dětem nabídne nejen dobrodružství pro všechny smysly, ale také poučení a netradiční pohled na fungování divadla.
10.5.2018
Světoznámý muzikál Donaha! bude mít premiéru 12. května na Nové scéně DJKT. V ústřední šestici ocelářů, kteří čelí nepřízni osudu, se mimo stálic muzikálu DJKT Jozefa Hruškociho, Romana Krebse, Adama Reznera a Pavla Klimendy představí také herec a zpěvák Tomáš Savka a Richard Tesařík, člen úspěšného YoYo Bandu. Muzikál Donaha! režíruje Dalibor Gondík.
10.5.2018
Jedna z největších a nejpopulárnějších českých kulturních akcí– festival Mezi ploty – se letos uskuteční již po dvacáté šesté. Na pódiích v parku Psychiatrické nemocnice Bohnice vystoupí 26. a 27. května hvězdy jako Vojtěch Dyk s B-Side bandem, Tomáš Klus, No Name, Xindl X, Horkýže Slíže, PSH, Mňága a Žďorp, N.O.H.A., Prago Union, Mydy Rabycad, Sto zvířat, Slza, Lenka Dusilová, Vosto5, Buchty a loutky, Studio Ypsilon, Divadlo Bolka Polívky a mnoho dalších. Hudební a divadelní program doprovodí spousta tvůrčích dílen a soutěží. A to vše za tak příznivou cenu, že by stěží zajistila vstup na koncert jediného populárního umělce.
10.5.2018
Cena Marka Ravenhilla za nejlepší českou inscenaci nové hry bude letos udělena již poosmé. Stane se tak tentokrát v rámci festivalu Dream Factory Ostrava, a to 31. května před představením Vitka brněnské Husy na provázku v prostorách Divadla Petra Bezruče. Porota v roce 2017 vybírala z více než devadesáti premiér a nominovala pět inscenací. Cenou pro vítěze je již tradičně „kožich Marka Ravenhilla“, který pro letošní ročník zhotovil režisér a kostýmní výtvarník Marián Amsler.
Rychlé zprávy
11.5.2018
Nejlepší inscenací frankofonní předlohy roku 2017 je Deník zloděje
Divadelní Cenu Grenouille pro nejlepší českou inscenaci frankofonní předlohy za rok 2017 získal Deník zloděje společnosti Masopust s Miloslavem Königem a Martinem Dohnalem v režii Jana Nebeského. Organizátoři festivalu Sněz tu žábu tak už potřetí ocenili snahu přibližovat co nejoriginálněji francouzský (nejen) divadelní svět českým divákům.
9.5.2018
Zemřel Pavel Kunert
Ve věku 88 let zemřel herec Pavel Kunert. Většinu své profesní dráhy působil v Městském divadle Brno (dříve Divadle bratří Mrštíků), jehož členem byl od roku 1963 a vystupoval zde ještě před několika lety.
7.5.2018
Bambasová a Havlínek získali Jihočeskou Thálii 2017
Držiteli Jihočeské Thálie 2017 se stali v oboru činohra Daniela Bambasová a Tomáš Havlínek za mimořádné ztvárnění role Maude v inscenaci Kalifornská mlha, respektive Hennessyho v inscenaci Kati. Předání cen proběhlo v rámci večerního programu v režii nové umělecké šéfky činohry JD Martiny Schlegelové. Večerem provázeli nováčci činohry Tomáš Kobr a Dan Kranich.
2.5.2018
Festival Divadlo evropských regionů zahajuje předprodej
Klicperovo divadlo zveřejnilo na svých webových stránkách program 24. ročníku festivalu Divadlo evropských regionů (Hradec Králové 22.-29. června 2018). Přednostní výměna kuponů pro předplatitele začíná ve čtvrtek 3. května od 10:00 v předprodeji divadla na Gočárově třídě, předplatitelé si navíc mohou v tomto termínu k vyměněnému kuponu přednostně zakoupit jednu další vstupenku. Volný prodej všech vstupenek pro veřejnost bude zahájen ve středu 9. května od 10:00 v předprodeji divadla i online.
27.4.2018
Opera Plus končí
Redakce tematického portálu Opera Plus vydala prohlášení, že je nucena po devíti letech ukončit svoji činnost. Důvodem je protest proti drasticky seškrtané ministerské dotaci pro tento projekt a především zdůvodnění těchto restrikcí. Redakce portálu zároveň zpochybnila objektivitu letošního dotačního řízení. Web, včetně archivu, by měl být přístupný do konce tohoto roku.
25.4.2018
Povídání se Zuzanou Kronerovou
Klicperovo divadlo ve spolupráci s Českým rozhlasem Hradec Králové připravuje od letošního roku cyklus rozhovorů Povídání v Podkroví, do kterého si herci Klicperova divadla zvou zajímavé hosty. Natáčení nejnovějšího dílu proběhne v sobotu 28. dubna od 17:30 v prostoru komorní scény v Podkroví. Herec Miroslav Zavičár tentokrát přivítá slovenskou herečku Zuzanu Kronerovou. Vstup na natáčení je pro diváky zdarma.
23.4.2018
Divadlo Masopust pořádá crowdfundingovou sbírku
Divadlo Masopust pořádá sbírku k vydání bilanční publikace „MasoX“ k deseti letům působení souboru. O nové knize Masopustu, který s inscenací Deník zloděje nedávno proměnil tři nominace na Ceny divadelní kritiky včetně Inscenace roku, můžete zjistit více a do 30. 5. její vznik podpořit zde.
21.4.2018
Zemřel Zdenek Plachý
Náhle a nečekaně ve věku 56 let zemřel režisér a hudební skladatel Zdenek Plachý, vedoucí brněnského centra současného umění Skleněná louka. V letech 2007–2012 působil jako umělecký šéf činohry Národního divadla Brno.
1 2 3 4 5 6 7 8 9  >  >>