HaDivadlo

divadlo s bezbariérovým přístupem - obvykle nutná asistence personálu nebo doprovodu poskytovány slevy pro studenty zvýhodněné předplatné stránka na Facebooku
Adresa: Poštovská 8d, Brno [zobrazit na mapě]
[tram 1-2-4-11 Malinovského nám., 4-9 Zelný trh / Náměstí Svobody]
Pokladna: po-pá 10-18
Předprodej: od 10. dne v měsíci na měsíc následující
Začátky: 19.30
Připravuje se:
Pověření - Heiner Müller (leden)
’68 - Jan Antonín Pitínský & kol. (květen)
Čevengur - Andrej Platonov (červen)
Ceny vstupenek:
320-270 Kč
150 Kč (studio)
Poznámky a upozornění:
  • Předplatné: sezonní volné v ceně 1000 Kč (600 Kč pro studenty) s kreditem pěti vstupenek (libovolné využítí).
  • Rezervované vstupenky je nutné vyzvednout nejpozději pět dní před termínem představení. (V určitých případech lze po telefonické dohodě domluvit vyzvednutí půl hodiny před začátkem představení.)
  • Cena programu: 20 Kč.

Repertoár

Pověření - Heiner Müller  (připravuje se)
Premiéra: 17.1.2018. Překlad: K. R. Jilská. Dramaturgie: Matěj Nytra. Scéna: Petr B. Novák. Kostýmy: Jana Hauskrechtová. Hudba: Roman Zach. Režie: Jiří Pokorný.
„Velká francouzská revoluce! ...skončila. Úhybné manévry jako maska obav z přistižení v neklidu post-revolučních bouří. Kolik energie k boji zbývá? Lze rozkopávat dveře ,pevnosti tradiční Evropa‘ stále dokola, točit se v tomto kruhu krizí bez následků a potrestání? Černý vyslanec se plaví z Kuby zpět do centra Kolonie. Francouzská mocnost v plamenech. Bastila padla. Žijeme jeden svět, nebo je světů více? Svět vítězů a svět poražených! Nejsme všichni poraženi...?“
Eyolf - Henrik Ibsen
Premiéra: 16.11.2017. Překlad: František Fröhlich. Dramaturgie: Matěj Nytra. Výprava: Antonín Šilar. Režie: Ivan Buraj.
Málo uváděná ironická hra klasika norské dramatiky. Allmers se vrátil k manželce po dlouhém výletu v horách (nordfinder). Chtěl si promyslet svůj život a taky napsat knihu o odpovědnosti. Peněz má dost. Ale odteď už nebude nikdy psát. Konec tvorby, jenom rodina, jenom syn Eyolf, nic z venku. Eyolf si jde hrát ven. Náhlá tragédie, Eyolf umírá. Co říct? Mezery realismu. Může být deprese aktivizující? Není na čase vidět víc? Jak uvidět druhého? Jak být s druhým? Čas je třeba zpomalit...
Macocha - Petra Hůlová, Kamila Polívková  (1:45x)
Premiéra: 8.6.2017. Dramaturgie: Matěj Nytra. Scéna: Antonín Šilar. Kostýmy: Zuzana Formánková. Hudba: Ivan Acher. Režie: Kamila Polívková.
Koprodukční projekt HaDivadla a Studia Hrdinů.
Jevištní podoba románu Petry Hůlové, která se v něm sebereflexivně obrací ke své vlastní masce autorky – analytičky. Revize feministické touhy po nezávislosti, po individuálním právu organizovat si svůj životní monolog, ovšem bez zábran a vědomí následků? Vypravěčka (jako Elfriede Jelinek červené knihovny) stojí v noci na balkóně a shlíží dolů na lidi. Vzpomínky jí unikají a roubují se navzájem. Na dně které lahve se ztratilo dítě, kde vyprchala láska k muži? Jeden Jarda, mlčky stínující v obrazech z minulosti, a před ním pět hereckých hlasů – pět fází života rozpité identity...
Síla zvyku - Thomas Bernhard
Premiéra: 28.4.2017. Překlad: Josef Balvín. Dramaturgie: Matěj Nytra. Scéna: Michal Pěchouček. Kostýmy: Beáta Spáčilová. Režie: Jan Horák, Michal Pěchouček.
„Tragikomedie“ rakouského cynika, v níž slova a větné formulace tvoří nezadržitelnou průtrž. Samolibý cirkusový bard Caribaldi se ukrývá na rozcestí, na poslední štaci. Snaží se ze všech sil ze svých úslužných a pokrčených loutek-zaměstnanců vydolovat nehorázné výkony! Oni na ně ale očividně nemají...
Premiérareprízareprízaderniérapremiéra - Roman Štětina
Premiéra: 28.2.2017. Dramaturgie: Dagmar Radová.
Výtvarný postkonceptuální umělec Roman Štětina ohledává médium divadla. Pracuje s živou pamětí herců, ze které vyvolává fragmenty jejich aktuálního repertoáru. Prostor mezi postavou a osobností herce se rozšiřuje a otevírá se krajina osobnostního přístupu, osvojených technik, fragmentů textů a emocí, až k představě ideálního diváka, který musí být vždy ‒ tady a teď...
Náměsíčníci (imitace a tušení) - Hermann Broch, Ivan Buraj  (2:30)
Premiéra: 11.11.2016. Dramaturgie: Matěj Nytra. Výprava: Jana Boháčková, Lenka Jabůrková. Režie: Ivan Buraj.
Radikální adaptace legendárního románu evropského modernisty. Na scéně vyvstává náměsíčný bar U Brocha, kde je na vše už pozdě, a přitom stále není konec. Štamgasti tvoří katalog doby, která zoufale čeká na svého vykupitele. Jak ale rozeznat Krista a Antikrista?
v průběhu představení se na jevišti kouří
Vernisáž - Václav Havel
Premiéra: 5.10.2016. Výprava: Juliána Kvíčalová. Režie: Ivan Buraj.
„Vernisáž“ našeho ideálního domácího soužití. Michal přivezl do kvartýru spoustu desek ze Švajcu – a dokonce elektrický loupač mandlí! A co ty? Píšeš ty vůbec ještě? Bedřich (zachmuřený a vyhaslý) neví. Čeká. A čas protéká – třicet minut jako tři dny. Jak žít (s) pravdou, jak dál tvořit, když to vypadá, že adresát chybí?
Strýček Váňa - Anton Pavlovič Čechov  (2:30)
Premiéra: 6.4.2016. Překlad: Leoš Suchařípa. Dramaturgie: Dagmar Radová, Matěj Nytra. Výprava: Jana Boháčková, Lenka Jabůrková. Režie: Ivan Buraj.
Hra slavného ruského dramatika. V domě na ruském venkově se schází společnost. Profesor Serebrjakov dovršil svoji práci, odchází na důchod. Vlastní totiž dům. Vrací se z města zpět na venkov. Celý život se zabýval uměním, realismem. A Váňa pracoval celý život pro Serebrjakova, obětoval se. Teď je čas konečně tomu všemu porozumět, čas být konečně spolu. Všichni by dům chtěli chápat jako domov, jenomže všichni trpí a každý zoufale hledá ve světě těl a jazyků svoji pravdu a i ta ztrácí na věrohodnosti. Jakákoliv jistota se roztéká. Všechno obaluje cynismus – jazyk ztracených...
Paní Bovaryová - Gustave Flaubert, Ivan Buraj  (2:40)
Premiéra: 7.11.2015. Dramaturgie: Dagmar Radová. Výprava: Lenka Jabůrková, Jana Boháčková. Hudba: Pavel Boiko. Režie: Ivan Buraj.
Autorský scénický experiment o touze po vlastní výjimečnosti, o boji se svým obrazem a o vztahu mezi tuhou a mocí, identitou a skutečností. Ema žije na vesnici, je krásná. Dívá se na ni Charles Bovary, mladý lékař. Ema se stává paní Bovaryovou...
v průběhu představení se na jevišti kouří recenze -dub-
Vyhnání Gerty Schnirch - Kateřina Tučková, Marián Amsler  (2:55)
Premiéra: 28.10.2014. Dramaturgie: Marie Špalová. Hudba: Ivan Acher. Výprava a režie: Marián Amsler.
Dramatizace románu mladé české prozaičky o jednom osudu zlomeném dějinami, o vině Čechů a Němců, o tom, zda je možno odpustit a porozumět. Gerta Schnirch, matka několikaměsíční dcerky, je jen s osobními věcmi „odsunuta“ společně s ostatními brněnskými Němci směrem na Vídeň. Jako jedna z mála přežije vyčerpávající pochod a zachrání se při nucených pracích na jižní Moravě, kde setrvají i po ukončení transportů. Po znovuzískání československého občanství se Gerta vrací do Brna, v němž prožívá další bouřlivé události druhé poloviny dvacátého století...
inscenace není vhodná pro děti
Maryša - Alois Mrštík, Vilém Mrštík  (2:40)
Premiéra: 10.1.2014. Úprava: Lukáš Brutovský, Miro Dacho. Dramaturgie: Miro Dacho. Scéna: Lukáš Brutovský, Tomáš Komínek. Kostýmy: Zuzana Hudáková. Režie: Lukáš Brutovský.
Krojovaná revolta: od obětavé tvrdohlavosti k tvrdohlavé oběti. Maryša podléhá mechanizmům společnosti, ve které žije, a spoluvytváří je. Je obětí tvrdohlavosti a tvrdohlavě trvá na oběti. Je hrdinkou proti svojí vůli a z vůle boží vražedkyní. Je zarputilost, která ji ovládá, dědičná, nebo je výrazem silné osobnosti? A vražda, kterou dnes ráno spáchá, je logickým vyústěním okolností nebo morálním apelem pro další generace?
inscenace je vhodná pro děti 2. stupně ZŠ
Indián v ohrožení (Nová teorie vesmíru) - Jiří Havelka & kol.  (1:25x)
Premiéra: 9.1.2008. Scéna: Dáda Němeček. Kostýmy: Jana Smetanová. Hudba: Dominik Renč. Režie: Jiří Havelka.
Proměny 20. století v HaDivadle - hra druhá - Nový věk. Počátek nového věku - nová teorie vesmíru. Jestliže vše, co se pohybuje, neustále ovlivňuje všechny ostatní pohyby, celá věc se značně komplikuje.
Náš tip!
Doma u Hitlerů aneb Historky z Hitlerovic kuchyně - Arnošt Goldflam  (1:20x)
Premiéra: 10.11.2007. Dramaturgie: Luboš Balák. Scéna: Luboš Balák, Marián Amsler, Miroslav Kumhala. Kostýmy: Kateřina Kumhalová. Režie: kol.
Šest aktovek, výjevů z Führerova života. Od jeho mladické touhy studovat na vídeňské akademii až po jeho pád Třetí říše. Groteskní perzifláž, kde všechno je možné. I to, aby se Hitler setkal na brněnském nádvoří se Stalinem a Taborim, i to, aby prožil poklidné stáří jako úspěšný malíř v Jižní Americe.
Psaní Ježíškovi - František hrabě Pocci
Premiéra: 18.12.2001. Režie: Ján Sedal.
Vánoční příběh o tom, jak děti najdou radost a dospělí se dočkají klidu na duši...
inscenace je vhodná pro děti 1. stupně ZŠ
Směšná temnota - Wolfram Lotz  (2:00) (inscenace již byla stažena z repertoáru)
Premiéra: 11.1.2017. Dramaturgie: Dagmar Radová. Výprava: Jan C. Löbl. Hudba: Tomáš Vtípil. Režie: Filip Nuckolls. Poslední uvedení: říjen 2017.
Výpravná a ironicky necenzurovaná hra svébytně parafrázuje a paroduje Conradovo „Srdce temnoty“ i Coppolovu „Apokalypsu“. Z cesty do vnitra džungle se stává putování do nitra autora samotného...
On - Marián Amsler  (1:40) (inscenace již byla stažena z repertoáru)
Premiéra: 21.5.2016. Dramaturgie: Marie Špalová. Hudba: Ivan Acher. Výprava a režie: Marián Amsler. Poslední uvedení: listopad 2017.
Příběh někoho, kdo jakožto fyzická existence zmizel. Ve svých dalších podobách - jako soubor dat, jako ON on-line však zůstává nesmrtelným a dál víří virtuálním prostorem. Fantom povstávající z podivné pozůstalosti jedniček a nul. Je náš virtuální život svobodným sebevyjádřením naší SELF identity nepokřivené závazky sociálních rolí? Nebo se z JÁ stává ON - narcistní hra v bezbřehé mase stejně anonymních? Kým skutečně byl tento muž? A je ten, kdo tu zůstává, ještě člověkem...?
Dokonalost - S.d.Ch.  (studio) (inscenace již byla stažena z repertoáru)
Premiéra: 27.4.2016. Dramaturgie: Jakub Liška. Výprava: Kateřina Marai. Hudba: Mario Buzzi. Režie: Barbara Herz. Poslední uvedení: červen 2017.
Groteskně-mysteriózní komentář k naší pozoruhodné přítomnosti.
Ice Pøz - Matěj Nytra & kol.  (studio|1:00x) (inscenace již byla stažena z repertoáru)
Premiéra: 19.2.2016. Dramaturgie: Matěj Nytra. Výprava: Jana Tkáčová. Režie: Marika Smreková. Poslední uvedení: říjen 2017.
Autorská esej v prostoru o fenoménu migrace a virtuality. „Umístění, prostor, stísnění, únik. Realita mezi snem, možností a hmotou. Mysl wwwirtuálně migruje, pátrá, hranice volnosti se (ne)tenčí. Ledový com.takt odolává rozpojení. No Input Signal. Log(os) out...“
Zámek (záře integrace) - Franz Kafka, Ivan Buraj, Dagmar Radová  (2:35) (inscenace již byla stažena z repertoáru)
Premiéra: 9.9.2014. Překlad románu: Vladimír Kafka. Dramaturgie: Dagmar Radová. Výprava: Lenka Jabůrková, Jana Boháčková. Hudba: Pavel Boiko. Režie: Ivan Buraj. Poslední uvedení: prosinec 2017.
Autorský scénický experiment (analýza „nové“ totality dneška) inspirovaný posledním románem Franze Kafky. Zaměstnanec je věc. Jako s věcí je s ním tedy možno manipulovat, přesouvat jej, spojovat s jinými, rozdělovat ve dví. Jenomže, co když věčně potenciální zaměstnanec začne vzdorovat své „věcnosti“? Co když začne pátrat po tom, kdo nebo co ho zaměstnává? Jaké důsledky a pro koho má jím vyprodukovaná věc – práce? A co když dokonce začne pátrat po stopách práce ve svém osobním životě...?!
v průběhu představení se na jevišti kouří

ARCHIV INSCENACÍ


„x“ u časového údaje = představení je hráno bez přestávky
časový údaj o délce představení je pouze orientační
aktualizace údajů:
Snažíme se udržovat informace u každého divadla aktuální, zejména u divadel, která jsou našimi partnery. Ale je možné, že jsme na něco zapomněli nebo nějakou změnu či novinku přehlédli, a proto budeme rádi, když nás na takovou skutečnost upozorníte.
Pokud jste na této stránce nalezli neaktuální informaci nebo některé informace zde dokonce chybí, napište nám, prosím, na e-mail:
aktualizace{@}i-divadlo{.}cz. Předem Vám za tuto spolupráci děkujeme.


Poslední aktualizace: 15.12.2017