HaDivadlo

Vyhnání Gerty Schnirch

Premiéra: 28.10.2014 | 2:55
Dramaturgie: Marie Špalová. Hudba: Ivan Acher. Výprava a režie: Marián Amsler.
Dramatizace románu mladé české prozaičky o jednom osudu zlomeném dějinami, o vině Čechů a Němců, o tom, zda je možno odpustit a porozumět. Gerta Schnirch, matka několikaměsíční dcerky, je jen s osobními věcmi „odsunuta“ společně s ostatními brněnskými Němci směrem na Vídeň. Jako jedna z mála přežije vyčerpávající pochod a zachrání se při nucených pracích na jižní Moravě, kde setrvají i po ukončení transportů. Po znovuzískání československého občanství se Gerta vrací do Brna, v němž prožívá další bouřlivé události druhé poloviny dvacátého století...
15!  
HaDivadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
77 %
Uživatelé
84 %
84801000
Hodnocení redakce
Lukáš Dubský 80 % Tip Lukáš Dubský
Jiří Koula 70 %
Veronika Boušová 80 %
Chci vidět - přidat do seznamu

Volby

Hodnocení (83)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  80 %  Tip Lukáš Dubský
(zadáno: 19.9.2017, počet hodnocení: 936)
+ přínosný / zajímavý komentář
Inscenace sleduje poválečný odsun Němců a brněnský pochod smrti a především dalekosáhlé důsledky těchto událostí skrze osud ženy ze smíšené česko-neměcké rodiny. Daří se poměrně přesně demaskovat, jak tenká je hranice mezi tím být násilníkem a obětí. Hraje se v kruhové aréně, diváci sedí i na pytlech lemujících hrací prostor a jsou tak vtaženi do silného příběhu. Režisér se nebojí naturalistických scén, má ovšem cit i pro divadelní zkratku a nebojí se pochmurný příběh odlehčit humorem. L.Andělové se podařilo přesvědčivě ztvárnit Gertin životní oblouk od mladé dívky až po umírající stařenu. (více v článku na blogu)
Jiří Koula  70 %
(zadáno: 3.1.2016, počet hodnocení: 1598)
+ přínosný / zajímavý komentář
Jo, takhle má vypadat Tučková převedená na jeviště, byť v Brně pro domácí publikum inscenace jistě vyzní důvěrněji než při hostování v Praze. Na druhou stranu mám pocit, že by se z tématu dalo vytěžit o dost víc.
Veronika Boušová  80 %
(zadáno: 12.12.2015, počet hodnocení: 277)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+2)
Viděno ve Strašnickém divadle. Řešení, kdy diváci obklopují scénu (která se navíc skládá z několika prostředí) a stávají se i její součástí, umocňuje prožitek např. ze scén bombardování, pochodu smrti, atd. Druhá polovina už takový potenciál nemá a některé snahy o vtip sílu výpovědi jen zbytečně shodí. Díky tomu, že scéna, režie a částečně i dramatizace jsou dílem jednoho tvůrce (M. Amslera), jde o velmi zdařilé převedení románu do divadelní podoby (včetně zjednodušení děje). Herecky výborně zvládnuté. Věkový posun hlavní postavy se Sáře Venclovské daří hrát poměrně dosti věrohodně.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Annikka  70 %
(zadáno: 27.9.2020, počet hodnocení: 133)
přínosný / zajímavý komentář
75 %.
Velký zážitek zejména z doslovného vtažení diváka do inscenace, kdy při náletech se posouvají židle a lítá písek.
Weller  100 %
(zadáno: 26.10.2019, počet hodnocení: 60)
přínosný / zajímavý komentář
Silný námět, perfektní provedení, jedinečné představení.
Anah  80 %
(zadáno: 24.10.2019, počet hodnocení: 184)
přínosný / zajímavý komentář
Pozoruhodné zpracování těžké předlohy, výborná režie a scéna. Škoda jen, že v představení hraném 23.10.2019, nehrála hlavní roli Gerty Sara Venclovská a její alternace nedodala postavě dostatečnou dramatičnost.
TomD  100 %
(zadáno: 29.6.2019, počet hodnocení: 29)
přínosný / zajímavý komentář
Perfektní představení (alternace Sára Venclovská), skvělé scénografické nápady (simulovaný zával po výbuchu). Nezpracovatelnou knihu se podařilo přenést na jeviště na jedničku s hvězdičkou.
Prochanna  100 %
(zadáno: 6.5.2019, počet hodnocení: 36)
přínosný / zajímavý komentář
Na toto představení jsem přicházela s velmi malým očekáváním a překvapilo mě natolik, že dostává plný počet. Skvělý výkon Sáry Venclovské a Jiřího Svobody. Doporučuji!
Bernardblack  70 %
(zadáno: 12.12.2018, počet hodnocení: 304)
přínosný / zajímavý komentář
75%
Qti  100 %
(zadáno: 24.10.2018, počet hodnocení: 22)
přínosný / zajímavý komentář
bravo!
Mateo  90 %
(zadáno: 7.6.2018, počet hodnocení: 110)
přínosný / zajímavý komentář
Jedno z nejpůsobivějších představení vůbec, které jsem za poslední léta viděl. Zcela mě pohltilo.
Jakubson  100 %
(zadáno: 15.7.2017, počet hodnocení: 90)
přínosný / zajímavý komentář
Představení jsem viděl několikrát, bohužel však bez Sáry Venclovské v hlavní roli, nedosahuje takových kvalit, jako s ní.
Přesto dávám 100 %, protože ty večery se sářinou Gertou byly naprosto nezapomenutelné. Nápaditá scéna, kvalitní dramatizace, neskutečné herecké výkony.
Když se mě někdo zeptá, co bych mu doporučil za představení, je to právě Gerta. S dovětkem, že však musí hrát Sára.
Janis  80 %
(zadáno: 20.12.2016, počet hodnocení: 252)
přínosný / zajímavý komentář
Dramatizace vytáhla z knihy to podstatné a přetvořila tak smyšlený a trochu jednostranně vyprávěný příběh na silné drama odkazující k historii regionu a konkrétním lidským osudům.
Téma z knihy Tučkové tak bylo povýšeno na adekvátní úroveň. V Hadivadle se to navíc povedlo i režijně a herecky, takže tenhle večer za to zkrátka stál.
EliAn  100 %
(zadáno: 13.11.2016, počet hodnocení: 44)
přínosný / zajímavý komentář
Nevěřila bych, že se dá tak dobře a bez kompromisů zpracovat tato knížka do divadelní podoby. Skvělá knížka, skvělé divadlo.
Candie254  100 %
(zadáno: 21.9.2016, počet hodnocení: 218)
přínosný / zajímavý komentář
Dlouho se nestalo, že by mě nějaké představení natolik vtáhlo do děje a vyvolalo tolik emocí. Opravdu skvěle a nápaditě zrežírováno. Nutno vyzdvihnout výkon Gerty Lucie Andělové a jejích kolegů.
Cechoslovak  80 %
(zadáno: 18.9.2016, počet hodnocení: 81)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Téma volalo po divadelním zpracování. Společné sdílení humanistických hodnot herci s diváky je tu to nejsilnější. Předčí i individuální četbu nebo případné zfilmování (už vidím tu naturalistickou syrovost českých filmařů). Nemohu říct, že by mě inscenace něčím překvapila nebo nadchla. Ale má ambice pohltit diváka a udržet po celou dobu jeho pozornost. Výhrada, že druhá polovina ztrácí tempo, je neopodstatněná-skutečné události, na kterých je příběh vystavěn, měly bohužel svůj dramatický vrchol již na počátku. Hodně povedené je důvěryhodné stárnutí postav (dobří herci i skvělá práce maskérů).
SuperPanic  90 %
(zadáno: 25.6.2016, počet hodnocení: 32)
přínosný / zajímavý komentář
Viděl jsem na festivalu v Hradci. Silné.
Georges  100 %
(zadáno: 26.4.2016, počet hodnocení: 24)
přínosný / zajímavý komentář
Úžasné zpracování skvělé předlohy !
Katuska69  100 %
(zadáno: 30.9.2015, počet hodnocení: 25)
přínosný / zajímavý komentář
Tak tohle jsem opravdu nečekala! Překvapilo mě uspořádání jeviště a publika, bylo to příjemné. Herci tak hráli všude kolem nás. Příběh byl silný, možná i proto, že o odsunu Němců jsem do té doby nic moc nevěděla. Výstřely, zhasínání světel a další efekty. Byl to zkrátka silný zážitek a nové poznání. Doporučuji!
Cindy.92  100 %
(zadáno: 18.9.2015, počet hodnocení: 314)
přínosný / zajímavý komentář
Neuvěřitelně silný dramatický zážitek a příběh, autentické představení, skvělá scéna, rozestavění diváků, bravurní herecké výkony... První polovina nabitá až prasknutí, na její úkor mdlejší druhá polovina, což mě ovšem na celkovém dojmu zas tolik neovlivnilo. Velmi kladně hodnotím i nenásilnou interakci s diváky. Byla jsem prostě naprosto pohlcená dějem, což už se mi dlouho nestalo!
Vratislav Honzálek  80 %
(zadáno: 2.6.2015, počet hodnocení: 109)
přínosný / zajímavý komentář
Nápadité a netradiční představení. Tolik herců (celý soubor?) a několikrát tolik charakterů jsem snad ještě neviděl. Průlet životem osudem zkoušené Gerty je opravdu k zamyšlení a musím říct, že tohle představení k němu hodně vybízí. O výkonu Sáry Venclovská vypovídá např. poslední třetina, kdy vlastně nepromluví a jen se jí začínají více třást ruce jak stárne až ulehne docela. A pak mě zaujal Zbyšek Humpolec v roli různých vojáků. Skvělá práce s prostorem i charaktery. Představení je jen trochu delší.
84%
Kritik  90 %
(zadáno: 31.5.2015, počet hodnocení: 70)
přínosný / zajímavý komentář
Výborný výkon Sáry Venclovské, doplněné téměř všemi členy ansámblu. Velmi kvalitně zahrané jsou scény se Simonou Pekovou a společné scény s Gabrielou Štefanovou a Kamilou Valůškovou.Ať chcete nebo ne, hra vás vtáhne do děje. Je záslužné a ocenitelné, že se HaDivadlo rozhodlo nastudovat tuto tabuizovanou tématiku.
Jirkan  80 %
(zadáno: 16.5.2015, počet hodnocení: 564)
přínosný / zajímavý komentář
14.5. 2015 - Divadlo Disk: Na této inscenaci mne nejvíce bavila práce s prostorem, hudba a některé herecké výkony, včetně Sáry Venclovské. Celoživotní příběh hlavní hrdinky s momenty, které jsou všem známé a s momenty s nevšedním pohledem. Je dobře, že taková díla se píší. Režijně je to trochu roztříštěné: chvilku je to nápadité, chvilku kýčovitě popisné. Řada postav jen epizodních, takže není moc co hrát, jiné Vám uvíznou (v dobrém) v paměti. I přes délku, která se nemusí někomu zamlouvat, to byl příjemný divadelní večer.
Petulia  100 %
(zadáno: 8.4.2015, počet hodnocení: 14)
přínosný / zajímavý komentář
Silný příběh přenesený na prkna nejlepší brněnské divadelní scény. Zpracování i herecké výkony byly nezapomenutelné. Nejsilnější divadelní zážitek ever!
Martina Blažková  100 %
(zadáno: 3.11.2018, počet hodnocení: 4)
přínosný / zajímavý komentář
Výborná druhá půlka představení - stárnutí hlavní hrdinky.
Pavnav  100 %
(zadáno: 5.6.2018, počet hodnocení: 4)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělé emotivní představení. Tučková na sebe může být pyšná.
RPCreative  90 %
(zadáno: 21.6.2015, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Viděno v rámci DER v HK. Pro mě, zatím nejlepší kousek letošního roku. Už první polovina tj, události války a odsunu by stačila. Druhá půlka jenom prohloubila započaté... rozhodně hra která se zakousne a nepustí v myšlenkách ještě několik dnů i týdnů. Vřele doporučuji a HaDivadlu děkuji za uvedení
Veronička  80 %
(zadáno: 4.5.2022, počet hodnocení: 51)
Krisglas  90 %
(zadáno: 3.5.2022, počet hodnocení: 65)
Blanka9  100 %
(zadáno: 3.5.2022, počet hodnocení: 18)
Rentcha  80 %
(zadáno: 29.2.2020, počet hodnocení: 20)
Kamčari  70 %
(zadáno: 17.2.2020, počet hodnocení: 63)
Unionboy  80 %
(zadáno: 27.11.2019, počet hodnocení: 304)
M_marek  80 %
(zadáno: 15.11.2019, počet hodnocení: 50)
Layer  80 %
(zadáno: 3.11.2019, počet hodnocení: 59)
Ge.or.ge  100 %
(zadáno: 24.7.2019, počet hodnocení: 73)
MarketkaP  90 %
(zadáno: 11.3.2019, počet hodnocení: 25)
Gagi  80 %
(zadáno: 16.1.2019, počet hodnocení: 37)
Kosan  80 %
(zadáno: 15.12.2018, počet hodnocení: 208)
Dajcik  100 %
(zadáno: 25.11.2018, počet hodnocení: 221)
Scrabble  90 %
(zadáno: 20.11.2018, počet hodnocení: 32)
Tretisestra  80 %
(zadáno: 19.11.2018, počet hodnocení: 50)
Dmitrij Kiktenko  100 %
(zadáno: 4.11.2018, počet hodnocení: 9)
Veryuu  90 %
(zadáno: 1.11.2018, počet hodnocení: 13)
Papirek32  80 %
(zadáno: 17.10.2018, počet hodnocení: 155)
Davez  80 %
(zadáno: 15.10.2018, počet hodnocení: 56)
Rivah  80 %
(zadáno: 4.7.2018, počet hodnocení: 259)
Evilmaggie  80 %
(zadáno: 23.5.2018, počet hodnocení: 26)
Sluha  80 %
(zadáno: 23.5.2018, počet hodnocení: 195)
Jahodovej_kefír  80 %
(zadáno: 15.4.2018, počet hodnocení: 75)
Kolby  70 %
(zadáno: 13.3.2018, počet hodnocení: 50)
Petikakika  80 %
(zadáno: 19.10.2017, počet hodnocení: 66)
Aneta18  80 %
(zadáno: 4.10.2017, počet hodnocení: 59)
Marcela  80 %
(zadáno: 10.7.2017, počet hodnocení: 410)
Zzajic  70 %
(zadáno: 11.6.2017, počet hodnocení: 57)
E.ka  70 %
(zadáno: 16.5.2017, počet hodnocení: 27)
Janovskaa  90 %
(zadáno: 12.5.2017, počet hodnocení: 14)
Vltava  80 %
(zadáno: 19.3.2017, počet hodnocení: 47)
Zkamenelina  90 %
(zadáno: 12.3.2017, počet hodnocení: 32)
Jjitka  100 %
(zadáno: 18.11.2016, počet hodnocení: 16)
B.K1  80 %
(zadáno: 7.11.2016, počet hodnocení: 35)
MorIska  80 %
(zadáno: 24.9.2016, počet hodnocení: 49)
Deinonychus  80 %
(zadáno: 19.6.2016, počet hodnocení: 31)
Martina_K  80 %
(zadáno: 6.6.2016, počet hodnocení: 62)
Terezavra  80 %
(zadáno: 21.4.2016, počet hodnocení: 8)
Miggie  30 %
(zadáno: 30.3.2016, počet hodnocení: 18)
Alidgy  90 %
(zadáno: 22.3.2016, počet hodnocení: 19)
Paya888  80 %
(zadáno: 5.2.2016, počet hodnocení: 299)
Step.zuzana  80 %
(zadáno: 11.1.2016, počet hodnocení: 57)
Janka4  90 %
(zadáno: 1.1.2016, počet hodnocení: 37)
Jarin  60 %
(zadáno: 7.12.2015, počet hodnocení: 140)
VeraG  100 %
(zadáno: 13.6.2015, počet hodnocení: 14)
Misoponia  70 %
(zadáno: 17.3.2015, počet hodnocení: 36)
Ems.  80 %
(zadáno: 7.3.2015, počet hodnocení: 36)
Powstalec  90 %
(zadáno: 4.2.2015, počet hodnocení: 111)
Idego  80 %
(zadáno: 4.2.2015, počet hodnocení: 44)
Jaroslava Šimáková  100 %
(zadáno: 29.1.2015, počet hodnocení: 139)
Artaud  70 %
(zadáno: 7.1.2015, počet hodnocení: 216)
Camarido  70 %
(zadáno: 6.1.2015, počet hodnocení: 63)
Terez  60 %
(zadáno: 28.12.2014, počet hodnocení: 98)
Filipkonecny  60 %
(zadáno: 30.10.2014, počet hodnocení: 14)
Kačka H  90 %
(zadáno: 20.3.2017, počet hodnocení: 4)
Olga.p  30 %
(zadáno: 11.1.2016, počet hodnocení: 2)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.