HaDivadlo

Vyhnání Gerty Schnirch

Premiéra: 28.10.2014. Dramaturgie: Marie Špalová. Hudba: Ivan Acher. Výprava a režie: Marián Amsler.
2:55
Dramatizace románu mladé české prozaičky o jednom osudu zlomeném dějinami, o vině Čechů a Němců, o tom, zda je možno odpustit a porozumět. Gerta Schnirch, matka několikaměsíční dcerky, je jen s osobními věcmi „odsunuta“ společně s ostatními brněnskými Němci směrem na Vídeň. Jako jedna z mála přežije vyčerpávající pochod a zachrání se při nucených pracích na jižní Moravě, kde setrvají i po ukončení transportů. Po znovuzískání československého občanství se Gerta vrací do Brna, v němž prožívá další bouřlivé události druhé poloviny dvacátého století...
15!
v anketě portálu i-divadlo.cz:
Sára Venclovská - významné umístění v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon roku 2014


Cena Divadelních novin 2015:
Marián Amsler za režii inscenace
HaDivadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
77 %
Uživatelé
83 %
83771000
Hodnocení redakce
Lukáš Dubský 80 % Tip Lukáš Dubský
Jiří Koula 70 %
Veronika Boušová 80 %
aktivovat hlídání nových termínů
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení (80)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Lukáš Dubský 80 %  Tip Lukáš Dubský
(zadáno: 19.9.2017, počet hodnocení: 852)
+ přínosný / zajímavý komentář
Inscenace sleduje poválečný odsun Němců a brněnský pochod smrti a především dalekosáhlé důsledky těchto událostí skrze osud ženy ze smíšené česko-neměcké rodiny. Daří se poměrně přesně demaskovat, jak tenká je hranice mezi tím být násilníkem a obětí. Hraje se v kruhové aréně, diváci sedí i na pytlech lemujících hrací prostor a jsou tak vtaženi do silného příběhu. Režisér se nebojí naturalistických scén, má ovšem cit i pro divadelní zkratku a nebojí se pochmurný příběh odlehčit humorem. L.Andělové se podařilo přesvědčivě ztvárnit Gertin životní oblouk od mladé dívky až po umírající stařenu. (více v článku na blogu)
Jiří Koula 70 %
(zadáno: 3.1.2016, počet hodnocení: 1565)
+ přínosný / zajímavý komentář
Jo, takhle má vypadat Tučková převedená na jeviště, byť v Brně pro domácí publikum inscenace jistě vyzní důvěrněji než při hostování v Praze. Na druhou stranu mám pocit, že by se z tématu dalo vytěžit o dost víc.
Veronika Boušová 80 %
(zadáno: 12.12.2015, počet hodnocení: 277)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+2)
Viděno ve Strašnickém divadle. Řešení, kdy diváci obklopují scénu (která se navíc skládá z několika prostředí) a stávají se i její součástí, umocňuje prožitek např. ze scén bombardování, pochodu smrti, atd. Druhá polovina už takový potenciál nemá a některé snahy o vtip sílu výpovědi jen zbytečně shodí. Díky tomu, že scéna, režie a částečně i dramatizace jsou dílem jednoho tvůrce (M. Amslera), jde o velmi zdařilé převedení románu do divadelní podoby (včetně zjednodušení děje). Herecky výborně zvládnuté. Věkový posun hlavní postavy se Sáře Venclovské daří hrát poměrně dosti věrohodně.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Annikka 70 %
(zadáno: 27.9.2020, počet hodnocení: 123)
přínosný / zajímavý komentář
75 %.
Velký zážitek zejména z doslovného vtažení diváka do inscenace, kdy při náletech se posouvají židle a lítá písek.
Weller 100 %
(zadáno: 26.10.2019, počet hodnocení: 58)
přínosný / zajímavý komentář
Silný námět, perfektní provedení, jedinečné představení.
Anah 80 %
(zadáno: 24.10.2019, počet hodnocení: 184)
přínosný / zajímavý komentář
Pozoruhodné zpracování těžké předlohy, výborná režie a scéna. Škoda jen, že v představení hraném 23.10.2019, nehrála hlavní roli Gerty Sara Venclovská a její alternace nedodala postavě dostatečnou dramatičnost.
TomD 100 %
(zadáno: 29.6.2019, počet hodnocení: 27)
přínosný / zajímavý komentář
Perfektní představení (alternace Sára Venclovská), skvělé scénografické nápady (simulovaný zával po výbuchu). Nezpracovatelnou knihu se podařilo přenést na jeviště na jedničku s hvězdičkou.
Prochanna 100 %
(zadáno: 6.5.2019, počet hodnocení: 36)
přínosný / zajímavý komentář
Na toto představení jsem přicházela s velmi malým očekáváním a překvapilo mě natolik, že dostává plný počet. Skvělý výkon Sáry Venclovské a Jiřího Svobody. Doporučuji!
Bernardblack 70 %
(zadáno: 12.12.2018, počet hodnocení: 284)
přínosný / zajímavý komentář
75%
Qti 100 %
(zadáno: 24.10.2018, počet hodnocení: 22)
přínosný / zajímavý komentář
bravo!
Mateo 90 %
(zadáno: 7.6.2018, počet hodnocení: 95)
přínosný / zajímavý komentář
Jedno z nejpůsobivějších představení vůbec, které jsem za poslední léta viděl. Zcela mě pohltilo.
Jakubson 100 %
(zadáno: 15.7.2017, počet hodnocení: 78)
přínosný / zajímavý komentář
Představení jsem viděl několikrát, bohužel však bez Sáry Venclovské v hlavní roli, nedosahuje takových kvalit, jako s ní.
Přesto dávám 100 %, protože ty večery se sářinou Gertou byly naprosto nezapomenutelné. Nápaditá scéna, kvalitní dramatizace, neskutečné herecké výkony.
Když se mě někdo zeptá, co bych mu doporučil za představení, je to právě Gerta. S dovětkem, že však musí hrát Sára.
Janis 80 %
(zadáno: 20.12.2016, počet hodnocení: 247)
přínosný / zajímavý komentář
Dramatizace vytáhla z knihy to podstatné a přetvořila tak smyšlený a trochu jednostranně vyprávěný příběh na silné drama odkazující k historii regionu a konkrétním lidským osudům.
Téma z knihy Tučkové tak bylo povýšeno na adekvátní úroveň. V Hadivadle se to navíc povedlo i režijně a herecky, takže tenhle večer za to zkrátka stál.
EliAn 100 %
(zadáno: 13.11.2016, počet hodnocení: 43)
přínosný / zajímavý komentář
Nevěřila bych, že se dá tak dobře a bez kompromisů zpracovat tato knížka do divadelní podoby. Skvělá knížka, skvělé divadlo.
Candie254 100 %
(zadáno: 21.9.2016, počet hodnocení: 212)
přínosný / zajímavý komentář
Dlouho se nestalo, že by mě nějaké představení natolik vtáhlo do děje a vyvolalo tolik emocí. Opravdu skvěle a nápaditě zrežírováno. Nutno vyzdvihnout výkon Gerty Lucie Andělové a jejích kolegů.
Cechoslovak 80 %
(zadáno: 18.9.2016, počet hodnocení: 72)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Téma volalo po divadelním zpracování. Společné sdílení humanistických hodnot herci s diváky je tu to nejsilnější. Předčí i individuální četbu nebo případné zfilmování (už vidím tu naturalistickou syrovost českých filmařů). Nemohu říct, že by mě inscenace něčím překvapila nebo nadchla. Ale má ambice pohltit diváka a udržet po celou dobu jeho pozornost. Výhrada, že druhá polovina ztrácí tempo, je neopodstatněná-skutečné události, na kterých je příběh vystavěn, měly bohužel svůj dramatický vrchol již na počátku. Hodně povedené je důvěryhodné stárnutí postav (dobří herci i skvělá práce maskérů).
SuperPanic 90 %
(zadáno: 25.6.2016, počet hodnocení: 32)
přínosný / zajímavý komentář
Viděl jsem na festivalu v Hradci. Silné.
Georges 100 %
(zadáno: 26.4.2016, počet hodnocení: 24)
přínosný / zajímavý komentář
Úžasné zpracování skvělé předlohy !
Katuska69 100 %
(zadáno: 30.9.2015, počet hodnocení: 25)
přínosný / zajímavý komentář
Tak tohle jsem opravdu nečekala! Překvapilo mě uspořádání jeviště a publika, bylo to příjemné. Herci tak hráli všude kolem nás. Příběh byl silný, možná i proto, že o odsunu Němců jsem do té doby nic moc nevěděla. Výstřely, zhasínání světel a další efekty. Byl to zkrátka silný zážitek a nové poznání. Doporučuji!
Cindy.92 100 %
(zadáno: 18.9.2015, počet hodnocení: 314)
přínosný / zajímavý komentář
Neuvěřitelně silný dramatický zážitek a příběh, autentické představení, skvělá scéna, rozestavění diváků, bravurní herecké výkony... První polovina nabitá až prasknutí, na její úkor mdlejší druhá polovina, což mě ovšem na celkovém dojmu zas tolik neovlivnilo. Velmi kladně hodnotím i nenásilnou interakci s diváky. Byla jsem prostě naprosto pohlcená dějem, což už se mi dlouho nestalo!
Vratislav Honzálek 80 %
(zadáno: 2.6.2015, počet hodnocení: 108)
přínosný / zajímavý komentář
Nápadité a netradiční představení. Tolik herců (celý soubor?) a několikrát tolik charakterů jsem snad ještě neviděl. Průlet životem osudem zkoušené Gerty je opravdu k zamyšlení a musím říct, že tohle představení k němu hodně vybízí. O výkonu Sáry Venclovská vypovídá např. poslední třetina, kdy vlastně nepromluví a jen se jí začínají více třást ruce jak stárne až ulehne docela. A pak mě zaujal Zbyšek Humpolec v roli různých vojáků. Skvělá práce s prostorem i charaktery. Představení je jen trochu delší.
84%
Kritik 90 %
(zadáno: 31.5.2015, počet hodnocení: 70)
přínosný / zajímavý komentář
Výborný výkon Sáry Venclovské, doplněné téměř všemi členy ansámblu. Velmi kvalitně zahrané jsou scény se Simonou Pekovou a společné scény s Gabrielou Štefanovou a Kamilou Valůškovou.Ať chcete nebo ne, hra vás vtáhne do děje. Je záslužné a ocenitelné, že se HaDivadlo rozhodlo nastudovat tuto tabuizovanou tématiku.
Jirkan 80 %
(zadáno: 16.5.2015, počet hodnocení: 564)
přínosný / zajímavý komentář
14.5. 2015 - Divadlo Disk: Na této inscenaci mne nejvíce bavila práce s prostorem, hudba a některé herecké výkony, včetně Sáry Venclovské. Celoživotní příběh hlavní hrdinky s momenty, které jsou všem známé a s momenty s nevšedním pohledem. Je dobře, že taková díla se píší. Režijně je to trochu roztříštěné: chvilku je to nápadité, chvilku kýčovitě popisné. Řada postav jen epizodních, takže není moc co hrát, jiné Vám uvíznou (v dobrém) v paměti. I přes délku, která se nemusí někomu zamlouvat, to byl příjemný divadelní večer.
Petulia 100 %
(zadáno: 8.4.2015, počet hodnocení: 14)
přínosný / zajímavý komentář
Silný příběh přenesený na prkna nejlepší brněnské divadelní scény. Zpracování i herecké výkony byly nezapomenutelné. Nejsilnější divadelní zážitek ever!
Martina Blažková 100 %
(zadáno: 3.11.2018, počet hodnocení: 4)
přínosný / zajímavý komentář
Výborná druhá půlka představení - stárnutí hlavní hrdinky.
Pavnav 100 %
(zadáno: 5.6.2018, počet hodnocení: 4)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělé emotivní představení. Tučková na sebe může být pyšná.
RPCreative 90 %
(zadáno: 21.6.2015, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Viděno v rámci DER v HK. Pro mě, zatím nejlepší kousek letošního roku. Už první polovina tj, události války a odsunu by stačila. Druhá půlka jenom prohloubila započaté... rozhodně hra která se zakousne a nepustí v myšlenkách ještě několik dnů i týdnů. Vřele doporučuji a HaDivadlu děkuji za uvedení
Rentcha 80 %
(zadáno: 29.2.2020, počet hodnocení: 20)
Kamčari 70 %
(zadáno: 17.2.2020, počet hodnocení: 53)
Unionboy 80 %
(zadáno: 27.11.2019, počet hodnocení: 237)
M_marek 80 %
(zadáno: 15.11.2019, počet hodnocení: 46)
Layer 80 %
(zadáno: 3.11.2019, počet hodnocení: 42)
Ge.or.ge 100 %
(zadáno: 24.7.2019, počet hodnocení: 71)
MarketkaP 90 %
(zadáno: 11.3.2019, počet hodnocení: 25)
Gagi 80 %
(zadáno: 16.1.2019, počet hodnocení: 37)
Kosan 80 %
(zadáno: 15.12.2018, počet hodnocení: 187)
Dajcik 100 %
(zadáno: 25.11.2018, počet hodnocení: 197)
Scrabble 90 %
(zadáno: 20.11.2018, počet hodnocení: 32)
Tretisestra 80 %
(zadáno: 19.11.2018, počet hodnocení: 50)
Dmitrij Kiktenko 100 %
(zadáno: 4.11.2018, počet hodnocení: 9)
Veryuu 90 %
(zadáno: 1.11.2018, počet hodnocení: 13)
Papirek32 80 %
(zadáno: 17.10.2018, počet hodnocení: 149)
Davez 80 %
(zadáno: 15.10.2018, počet hodnocení: 42)
Rivah 80 %
(zadáno: 4.7.2018, počet hodnocení: 212)
Evilmaggie 80 %
(zadáno: 23.5.2018, počet hodnocení: 26)
Sluha 80 %
(zadáno: 23.5.2018, počet hodnocení: 176)
Jahodovej_kefír 80 %
(zadáno: 15.4.2018, počet hodnocení: 74)
Kolby 70 %
(zadáno: 13.3.2018, počet hodnocení: 47)
Petikakika 80 %
(zadáno: 19.10.2017, počet hodnocení: 60)
Aneta18 80 %
(zadáno: 4.10.2017, počet hodnocení: 44)
Marcela 80 %
(zadáno: 10.7.2017, počet hodnocení: 407)
Zzajic 70 %
(zadáno: 11.6.2017, počet hodnocení: 57)
E.ka 70 %
(zadáno: 16.5.2017, počet hodnocení: 27)
Janovskaa 90 %
(zadáno: 12.5.2017, počet hodnocení: 14)
Vltava 80 %
(zadáno: 19.3.2017, počet hodnocení: 47)
Zkamenelina 90 %
(zadáno: 12.3.2017, počet hodnocení: 32)
Jjitka 100 %
(zadáno: 18.11.2016, počet hodnocení: 16)
B.K1 80 %
(zadáno: 7.11.2016, počet hodnocení: 35)
MorIska 80 %
(zadáno: 24.9.2016, počet hodnocení: 49)
Deinonychus 80 %
(zadáno: 19.6.2016, počet hodnocení: 29)
Martina_K 80 %
(zadáno: 6.6.2016, počet hodnocení: 62)
Terezavra 80 %
(zadáno: 21.4.2016, počet hodnocení: 8)
Miggie 30 %
(zadáno: 30.3.2016, počet hodnocení: 18)
Alidgy 90 %
(zadáno: 22.3.2016, počet hodnocení: 19)
Paya888 80 %
(zadáno: 5.2.2016, počet hodnocení: 276)
Step.zuzana 80 %
(zadáno: 11.1.2016, počet hodnocení: 57)
Janka4 90 %
(zadáno: 1.1.2016, počet hodnocení: 32)
Jarin 60 %
(zadáno: 7.12.2015, počet hodnocení: 140)
VeraG 100 %
(zadáno: 13.6.2015, počet hodnocení: 14)
Misoponia 70 %
(zadáno: 17.3.2015, počet hodnocení: 33)
Ems. 80 %
(zadáno: 7.3.2015, počet hodnocení: 36)
Powstalec 90 %
(zadáno: 4.2.2015, počet hodnocení: 111)
Idego 80 %
(zadáno: 4.2.2015, počet hodnocení: 44)
Jaroslava Šimáková 100 %
(zadáno: 29.1.2015, počet hodnocení: 139)
Artaud 70 %
(zadáno: 7.1.2015, počet hodnocení: 216)
Camarido 70 %
(zadáno: 6.1.2015, počet hodnocení: 63)
Terez 60 %
(zadáno: 28.12.2014, počet hodnocení: 91)
Filipkonecny 60 %
(zadáno: 30.10.2014, počet hodnocení: 14)
Kačka H 90 %
(zadáno: 20.3.2017, počet hodnocení: 4)
Olga.p 30 %
(zadáno: 11.1.2016, počet hodnocení: 2)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.